Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 10 Απρ, 2014 22:00

sarakats85 έγραψε:φαντασία? Τα παράβολα που είναι για πες μου στην δήλωση που δίνετε..
ούτε αριθμός πρωτοκόλλου δεν υπάρχει...
Φαντασία έχετε εσείς μάλλον....




το οτι σου ειπε καποιος για παραβολα και εσυ το πιστεψες χωρις να τα δεις.................
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 10 Απρ, 2014 22:03

Apotrip έγραψε:Όπως και να χει δε φταίει ο πελάτης που πλήρωσε και δεν πήρε απόδειξη, φταίει το λαμόγιο που τα παντελόνιασε και έκανε το κορόιδο όταν έφτασε η ώρα της απόδειξης. Δε χρωστάει τίποτα ο πέλατης να τσακώνεται για το αυτονόητο, αλλά δυστυχώς με την ατιμωρησία και την παντελή έλλειψη ελέγχου που παρατηρείτε στις μέρες μας, μόνο όποιος δεν μπορεί δεν κλέβει. Γι΄αυτό δεν πρέπει να τα βάζουμε με τον άνθρωπο που δε ζήτησε απόδειξη, αλλά με το λαμόγιο που τον κορόιδεψε. Τελικά μάλλον έχουν δίκαιο οι Γερμανοί που με το παραμικρό κάνουν καταγγελία διότι όπως λέει κι ο σοφός λαός "ο φόβος φυλάει τα έρμα".





το λαμογιο θα ειναι λαμογιο, βοηθα τον σαν καταναλωτης να συνεχισει να ειναι λαμογιο.
αν δεν το γνωριζεις αν δεν παρεις αποδειξη δεν πληρωνεις, ο νομος πλεον σε προστατευει, αμοιρος ευθυνων δεν εισαι εσυ ο ιδιος σε αυτη την κατασταση.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 11 Απρ, 2014 12:26

Το έχω ξαναπεί:
Δίνεις μια βεβαίωση με τηλεδιάγνωση και 0 δουλειά = 0 €

Κάνεις μια εργασία για να την δώσεις = πρέπει να πληρωθεί ο κόπος και ο χρόνος του συνεργείου ο οποίος δεν έχει σχέση δυστυχώς με το μεροκάματο του υγραεριοκίνητου μιας και για να συντηρηθεί μια επιχείρηση είναι πολύ ακριβό δυστυχώς για όλους μας. Ελπίζω να γίνετε κατανοητό αυτό που λέω και να μην παρεξηγηθεί. Αυτό που λέω είναι ότι μπορεί εγώ να δουλεύω για 2 και 3 € την ώρα αλλά δεν έχει αυτό σχέση με τα έξοδα για να λειτουργήσει μια επιχείρηση.

Τα χρήματα πάνε στο ταμείο της επιχείρησης = τσέπη του ιδιοκτήτη ( από την οποία όμως βγαίνουν και τα έξοδα), τα περί παραβόλων κλπ είναι μπαρούφες και άλλα λόγια ν'αγαπιώμαστε.

Αυτό με τα μαύρα επίσης πολύ άθλιο την στιγμή που στην ουσία ο εγκαταστάτης και τον ΦΠΑ κράτησε και πήρε και μαύρα χρήματα. Τουλάχιστον -αν και δεν συμφωνώ - θα μπορούσε να γίνει η συμφωνία 40€ θέλω εγώ και 10€ ΦΠΑ διαλέγεις και παίρνεις αν θέλεις απόδειξη.

Η πλάκα είναι ότι πολλοί εγκαταστάτε διαμαρτύρονται δικαίως για τις εγκαταστάσεις σε πυλωτές υπόγεια και παράνομα συνεργεία όταν νόμιμα συνεργεία κάνουν τέτοια.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

KTEO

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 10 Ιουν, 2014 02:40

dimoskats έγραψε:Λίγο αργά αλλά το κατάλαβα....από εδώ και πέρα ούτε € δεν θα ξαναδεί από εμένα....την εκμετάλλευση την απεχθάνομαι και προτιμό να κάνω και αρκετά χλμ παραπάνω αρκεί να βρω σωστό μηχανικό και κυρίως με σωστή και τίμια αντιμετώπιση και να μην με βλέπει μόνο σαν πορτοφόλι...


Eμενα ο εγκαταστατης μου (Λογοθετης) δινει δωρεαν την βεβαιωση για το κτεο, μου προτεινει συνεργαζομενο κτεο που περναω με λιγοτερο απο 40 ευρω, τα 2 φιλτρα μου τα αλλαζει με 20 ευρω, και την μπεκιερα την επικευαζει/καλυμπραρει με 45 ευρω. Τουλαχιστον αυτα συνεβησαν τις 2 τελευταιες φορες. Ελπιζω να συνεχισει ετσι.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Απ: Γνώμες για Τσοπελογιάννη

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τρί 10 Ιουν, 2014 08:36

gkazakias έγραψε:
dimoskats έγραψε:Λίγο αργά αλλά το κατάλαβα....από εδώ και πέρα ούτε € δεν θα ξαναδεί από εμένα....την εκμετάλλευση την απεχθάνομαι και προτιμό να κάνω και αρκετά χλμ παραπάνω αρκεί να βρω σωστό μηχανικό και κυρίως με σωστή και τίμια αντιμετώπιση και να μην με βλέπει μόνο σαν πορτοφόλι...


Eμενα ο εγκαταστατης μου (Λογοθετης) δινει δωρεαν την βεβαιωση για το κτεο, μου προτεινει συνεργαζομενο κτεο που περναω με λιγοτερο απο 40 ευρω, τα 2 φιλτρα μου τα αλλαζει με 20 ευρω, και την μπεκιερα την επικευαζει/καλυμπραρει με 45 ευρω. Τουλαχιστον αυτα συνεβησαν τις 2 τελευταιες φορες. Ελπιζω να συνεχισει ετσι.

Ωραίος..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Γνώμες για Τσοπελογιάννη

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 10 Ιουν, 2014 14:37

Συμφωνώ ότι είναι είναι καλή αντιμετώπιση αλλά πόσο πλήρωσες την εγκατάσταση;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Γνώμες για Τσοπελογιάννη

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 10 Ιουν, 2014 14:55

gakost έγραψε:Συμφωνώ ότι είναι είναι καλή αντιμετώπιση αλλά πόσο πλήρωσες την εγκατάσταση;


1400 ευρω το 2010. Και σημερα που βαζουν γνωστοι μου σε αυτον με την μιση τιμη, ιδια αντιμετωπιση εχουν.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 10 Ιουν, 2014 17:26

gakost έγραψε:Το έχω ξαναπεί:
Δίνεις μια βεβαίωση με τηλεδιάγνωση και 0 δουλειά = 0 €

Κάνεις μια εργασία για να την δώσεις = πρέπει να πληρωθεί ο κόπος και ο χρόνος του συνεργείου ο οποίος δεν έχει σχέση δυστυχώς με το μεροκάματο του υγραεριοκίνητου μιας και για να συντηρηθεί μια επιχείρηση είναι πολύ ακριβό δυστυχώς για όλους μας. Ελπίζω να γίνετε κατανοητό αυτό που λέω και να μην παρεξηγηθεί. Αυτό που λέω είναι ότι μπορεί εγώ να δουλεύω για 2 και 3 € την ώρα αλλά δεν έχει αυτό σχέση με τα έξοδα για να λειτουργήσει μια επιχείρηση.

Τα χρήματα πάνε στο ταμείο της επιχείρησης = τσέπη του ιδιοκτήτη ( από την οποία όμως βγαίνουν και τα έξοδα), τα περί παραβόλων κλπ είναι μπαρούφες και άλλα λόγια ν'αγαπιώμαστε.

Αυτό με τα μαύρα επίσης πολύ άθλιο την στιγμή που στην ουσία ο εγκαταστάτης και τον ΦΠΑ κράτησε και πήρε και μαύρα χρήματα. Τουλάχιστον -αν και δεν συμφωνώ - θα μπορούσε να γίνει η συμφωνία 40€ θέλω εγώ και 10€ ΦΠΑ διαλέγεις και παίρνεις αν θέλεις απόδειξη.

Η πλάκα είναι ότι πολλοί εγκαταστάτε διαμαρτύρονται δικαίως για τις εγκαταστάσεις σε πυλωτές υπόγεια και παράνομα συνεργεία όταν νόμιμα συνεργεία κάνουν τέτοια.





ξεκινας και μου αρεσεις.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 10 Ιουν, 2014 22:39

gkazakias έγραψε:
dimoskats έγραψε:Λίγο αργά αλλά το κατάλαβα....από εδώ και πέρα ούτε € δεν θα ξαναδεί από εμένα....την εκμετάλλευση την απεχθάνομαι και προτιμό να κάνω και αρκετά χλμ παραπάνω αρκεί να βρω σωστό μηχανικό και κυρίως με σωστή και τίμια αντιμετώπιση και να μην με βλέπει μόνο σαν πορτοφόλι...


Eμενα ο εγκαταστατης μου (Λογοθετης) δινει δωρεαν την βεβαιωση για το κτεο, μου προτεινει συνεργαζομενο κτεο που περναω με λιγοτερο απο 40 ευρω, τα 2 φιλτρα μου τα αλλαζει με 20 ευρω, και την μπεκιερα την επικευαζει/καλυμπραρει με 45 ευρω. Τουλαχιστον αυτα συνεβησαν τις 2 τελευταιες φορες. Ελπιζω να συνεχισει ετσι.



Τι απόδειξη παροχης σου κόβει ; Κανει ελεγχο πριν το ΚΤΕΟ διαρροές μείγματα καυσαέρια κτλ ; Η απλα βάζει μια υπογραφη ; Το κοστος του καθαρισμού των μπεκ και του καλιμπραρίσματος δεν ξεπερνα τα 20 € γιάτι δεν σου τα αλλάζει με τυπου βενζινης να ξενοιασεις ; Πόσες φορες εχεις δωσει τα 45 ;
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Απ: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 10 Ιουν, 2014 22:49

Qgas έγραψε:
gkazakias έγραψε:
dimoskats έγραψε:Λίγο αργά αλλά το κατάλαβα....από εδώ και πέρα ούτε € δεν θα ξαναδεί από εμένα....την εκμετάλλευση την απεχθάνομαι και προτιμό να κάνω και αρκετά χλμ παραπάνω αρκεί να βρω σωστό μηχανικό και κυρίως με σωστή και τίμια αντιμετώπιση και να μην με βλέπει μόνο σαν πορτοφόλι...


Eμενα ο εγκαταστατης μου (Λογοθετης) δινει δωρεαν την βεβαιωση για το κτεο, μου προτεινει συνεργαζομενο κτεο που περναω με λιγοτερο απο 40 ευρω, τα 2 φιλτρα μου τα αλλαζει με 20 ευρω, και την μπεκιερα την επικευαζει/καλυμπραρει με 45 ευρω. Τουλαχιστον αυτα συνεβησαν τις 2 τελευταιες φορες. Ελπιζω να συνεχισει ετσι.



Τι απόδειξη παροχης σου κόβει ; Κανει ελεγχο πριν το ΚΤΕΟ διαρροές μείγματα καυσαέρια κτλ ; Η απλα βάζει μια υπογραφη ; Το κοστος του καθαρισμού των μπεκ και του καλιμπραρίσματος δεν ξεπερνα τα 20 € γιάτι σε σου τα αλλάζει με τυπου βενζινης να ξενοιασεις ; Πόσες φορες εχεις δωσει τα 45 ;


Τη βεβαιωση μου την δινει ετσι αερα. Χωρις ελεγχο. Ο ελεγχος γινεται ομως στα τακτικα σερβις των φιλτρων καθε 15.000 που ειναι σιγουρα μια φορα το χρονο.

Τα 45 τα δωσα μια φορα. Δεν εχει μπεκ τυπου βενζινης να βαλω εκει. Οταν ξαναφτασει η ωρα για μπεκ θα ρθω σε σενα να βαλουμε βενζινης. Συνεργαζονται με AG εγκεφαλο?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 50 επισκέπτες