Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό autogasforumadmin » Τρί 12 Αύγ, 2014 00:26

Το συγκεκριμένο thead δεν είναι διαθέσιμο λόγω τεχνικού προβλήματος που αντιμετωπίζουμε. Εργαζόμαστε για την αποκατάσταση του προβλήματος.

Μπορείτε να συνεχίσετε την κουβέντα (χωρίς επιθέσεις και ανούσιες αντιπαραθέσεις) εδώ και τα δύο θέματα θα ενωθούν μόλις έχουμε λύση.

Ευχαριστούμε
autogasforumadmin
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 118
Εγγραφή: Πέμ 28 Οκτ, 2010 11:01

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 31 Αύγ, 2014 21:39

η ΑΠΟΛΥΤΩΣ οικονομικοτερη καταναλωση που μπορω να φανταστω στο αυτοκινητο μου οπως ειναι...

420 χλμ με 50,5 λιτρα ( Χ 0,809 Καλυβια ΜΣ) μεσα σε μια εβδομαδα, πανε ελα Σουνιο με ΜΗΔΕΝ κινηση max ταχυτητα 80-90 χωρις τιποτα φορτωμενο.

420 χλμ με 41 ευρω......

ΥΓ
και για να αποφυγω τις "παπαριες καμαρωτες" περι "βαλε και τη βενζινα", ακομα ειναι με τα 10 ευρω = 6 λιτρα ουτε θυμαμαι απο ποτε...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό vpentza » Κυρ 31 Αύγ, 2014 21:50

Για παραπάνω από 2.200χλμ από τη πρώτη εγκατάσταση, μέσα σε 40-50 μέρες, με εκδρομικά χλμ στο 80% της πορείας, το 2008BWK Tiguan 1,4 (4motion) καίει εκπληκτικά σταθερά 10,5λτ/100χλμ αέριο και περίπου 1,2 λτ βενζίνης
Για τις ίδιες διαδρομές θα ήθελα περίπου σε βενζίνη 9-9,5λτ/100χλμ
Κρατώ αναλυτικά στοιχεία για τα γεμίσματα του καλοκαιριού και αναρωτιέμαι ποιά θα είναι η κατανάλωση όταν αρχίσουν τα χλμ πόλης
vpentza
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ, 2014 22:31

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό taxtsom » Δευτ 01 Σεπ, 2014 18:34

23-30% αυξηση εχεις
ΒΜW 316 ti Compact LPG by Alfa Gas
taxtsom
 
Δημοσιευσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν, 2012 18:29

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό vpentza » Τρί 02 Σεπ, 2014 09:09

10,5λτ χ 0,8 = 8,4 ευρώ (αέριο)
1,2λτ χ 1,62 = 1,9 ευρώ (βενζίνη)
Σύνολο αξίας κατανάλωσης ανά 100χλμ = 10,3 ευρώ

Σύνολο αξίας κατανάλωσης με βενζίνη 9,5 χ 1,62 = 15,4 ευρώ

Η διαφορά στην αξία κατανάλωσης είναι περίπου 4,5 - 5,5 ευρώ ανά 100χλμ :thumbup:

Στα 2.200 χλμ του καλοκαιριού το κέρδος ήταν χοντρικά 5 χ 22 = 110 ευρώ κατ ελάχιστο... :thumbup:
vpentza
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ, 2014 22:31

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό valsam » Τρί 02 Σεπ, 2014 14:14

taxtsom έγραψε:23-30% αυξηση εχεις

Σωπα ρε μην λες τετοια,τι δηλ. θελεις να φαει ξυλο το παιδι?
Στην καλυτερη θα τον βγαλουν ψευτη,τρολλ,και εχθρο της υγραεριοκινησης!
Γι'αυτο για να εχει το κεφαλι του ησηχο ο vpentza μην τον ακουτε τον taxtsom(δεν ξερει μαθηματικα!) ο vpentza εχει μονο 8 με 10% το πολυ αυξηση καταναλωσης!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό vpentza » Τρί 02 Σεπ, 2014 16:09

valsam έγραψε:
taxtsom έγραψε:23-30% αυξηση εχεις

Σωπα ρε μην λες τετοια,τι δηλ. θελεις να φαει ξυλο το παιδι?
Στην καλυτερη θα τον βγαλουν ψευτη,τρολλ,και εχθρο της υγραεριοκινησης!
Γι'αυτο για να εχει το κεφαλι του ησηχο ο vpentza μην τον ακουτε τον taxtsom(δεν ξερει μαθηματικα!) ο vpentza εχει μονο 8 με 10% το πολυ αυξηση καταναλωσης!


Εξακολουθείς και εδώ να μην γίνεσαι ξεκάθαρος για το τί θελεις να πεις, και σε ποιόν....
Προτείνω να γράφεις μικρότερες προτάσεις και να χρησιμοποιείς περισσότερα σημεία στίξης....
Πριν παρεξηγηθώ και πάλι, γίνε πιό ξεκάθαρος......νομίζω, υποννοείς ότι παραθέτω στοιχεία για "να έχω ήσυχο το κεφάλι μου" ????????
Τα μικρά παιδιά και οι προβληματικοί προσπαθούν να επιβάλλουν τις θεωρίες τους....τα πρώτα δικαιολογούνται, οι δε....ΟΧΙ.....
vpentza
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ, 2014 22:31

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό valsam » Τρί 02 Σεπ, 2014 16:34

Φιλε
vpentza έγραψε:
valsam έγραψε:
taxtsom έγραψε:23-30% αυξηση εχεις

Σωπα ρε μην λες τετοια,τι δηλ. θελεις να φαει ξυλο το παιδι?
Στην καλυτερη θα τον βγαλουν ψευτη,τρολλ,και εχθρο της υγραεριοκινησης!
Γι'αυτο για να εχει το κεφαλι του ησηχο ο vpentza μην τον ακουτε τον taxtsom(δεν ξερει μαθηματικα!) ο vpentza εχει μονο 8 με 10% το πολυ αυξηση καταναλωσης!


Εξακολουθείς και εδώ να μην γίνεσαι ξεκάθαρος για το τί θελεις να πεις, και σε ποιόν....
Προτείνω να γράφεις μικρότερες προτάσεις και να χρησιμοποιείς περισσότερα σημεία στίξης....
Πριν παρεξηγηθώ και πάλι, γίνε πιό ξεκάθαρος......νομίζω, υποννοείς ότι παραθέτω στοιχεία για "να έχω ήσυχο το κεφάλι μου" ????????
Τα μικρά παιδιά και οι προβληματικοί προσπαθούν να επιβάλλουν τις θεωρίες τους....τα πρώτα δικαιολογούνται, οι δε....ΟΧΙ.....

Λαθος καταλαβες φιλε vpentza,δεν υποννοω ότι παραθέττεις στοιχεία για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου ,ισα ισα λεω οτι με τα στοιχεια που παραθετεις θα βρεις τον μπελα σου,γιατι οποιος εχει πει στο παρελθον οτι εχει 30% αυξηση καταναλώσης(οπως εγω π.χ!) η εχει πολυ μαπα και αρυθμιστο στυστημα που του το εβαλαε τσομπανος στην καλυτερη περιπτωση η καποιο συμφερων απο αλλου εχει και ειναι βαλτος και θελει να δυσφημισει το υγραεριο η τρολλ ειναι!
Δεν ειχε να κανει με σενα το σχολιο μου ,μπιχτη ηταν για τους αβανταδορους και τους "επαγγελματιες" του φορουμ που οποιος πει οτι εχει τετοια αυξηση καταναλωσης βρισκει τον μπελα του!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό vpentza » Τετ 03 Σεπ, 2014 13:15

Κατά τον εγκαταστάτη, το 10% αύξηση στην κατανάλωση σχετίζεται με τη ποιότητα του καυσίμου....
Σε ίδιο αυτοκίνητο, με ίδιο kit, το αέριο καύσιμο από Βουλγαρία δίνει ίδιες καταναλώσεις με αυτές της βενζίνης, δηλ 9,5λτ/100χλμ (και με αξία λιγότερη του 0,6 ευρω !)

Σημασία εχει επίσης ότι το kit είναι dedicated plug and play για τον κινητήρα μου και οι ρυθμίσεις κατά την εγκατάσταση αλλά και τον επανέλεγχο μετά από 2700 χλμ ήταν μηδαμινές...
Δεν χρειάστηκε χιλιόμετρα ρύθμισης και επαναρύθμισης και αρρυθμίες προς επαναρύθμιση, τίποτε απολύτως...ο εγκαταστάτης είχε cd με οδηγίες βήμα προς βήμα με φωτό...
Σαν Lego ένα πράμα....δεν ήθελε φαντασία και εξειδικευμένη γνώση ρύθμισης....ήταν ακριβό το kit αλλά χωρίς να δημιουργει πονοκεφάλους στον εγκαταστάτη και τον τελικό χρήστη.

Σε 2500χλμ έκανα 6 γεμίσματα και έχω σταθερά (εκνευριστικά σταθερά) τα 10,5λτ/100χλμ κατανάλωση....τα άλλα τα καταλαβαίνω αλλά την απελπιστικά σταθερή κατανάλωση δεν τη καταλαβαίνω τεχνικά (τα πρατήρια ήταν 3)
vpentza
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ, 2014 22:31

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 03 Σεπ, 2014 13:26

Τι λεει ο εγκαταστατης σου για αυτη την σταθερη καταναλωση?
Εννοεις οτι κινηθηκες με ρυθμους χελωνας και περιμενες να δεις κατι λιγοτερο?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 63 επισκέπτες