Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό Dimitrisclio » Πέμ 03 Φεβ, 2011 22:35

Ανοιγω ενα νεο topic για γραψουμε τα προβληματα που αντιμετοπειζουμε με τον δειχτη δεξαμενης βενζινης.

Εγω εχω προβλημα με το δειχτη της βενζινης,
ενω καιω υγραεριο μου μειωνεται και η σταθμη της βενζινης.
Τι μπορει να φταει?
Το αμαξι μου ειναι renault clio II μοντελο 2004.
Dimitrisclio
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 31 Ιαν, 2011 21:46

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό tgi » Πέμ 03 Φεβ, 2011 23:08

να ήσουνα ο μονος!!!
Ολοι επίσης που έχουν βάλει υγραέριο σε Citroen έχουν πρόβλημα με τον δείκτη βενζίνης!!!!
Βλέπεις αυτό τους έλειπε των κατασκευαστών... πως να υπολογίζουν την βενζίνη και να ρυθμήζουν τον δίκτη!!!!!

Εμένα (Citroen C4 Grand Picasso) ο δείκτης φτάνει στο μηδεν και είναι γεμάτο το ρεζερβουάρ!!!!

Μου έβαλε κάτι ο εγκαταστάτης http://www.aeb.it/products/emulators/393 αλλα κάνει δουλειά κατα το ήμιση!!
απλα κάθε 5-7 ξεκινημα του αυτοκινήτου το δείκτης δείχνει την σωστή ποσότητα βενζίνης στο ρεζερβουάρ.

Δεν ρωτάς τον εγκαταστάτη αν κάποιο από αυτά σου κάνει????
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό GREGORI » Πέμ 03 Φεβ, 2011 23:16

Ουσιατικα δεν ειναι παραδοξο διοτι αν οχι ολα ,αλλα τα περισσοτερα 5ΗΣ γενιας οπως τα λενε διοχετευουν ανα τακτα διαστηματα και βενζινη ,αυτο ισχυει και σε καποια 4Ησ γενιας οταν ειναι σε μεγαλυτερη αναγκη ο κινητηρα κοινος σε ζορια ανοιγουν και τησ βενζινης αλλα δεν ειναι αμεσα αντιληπτο.
Επομενως μιλας με τον εγκταστατη σου για να αλλαξη τους ρυθμους και την διαρκεια εκχυσης της βενζινης.
Αυτο γνωριζω και ελπιζω να μην ειναι κατι αλλο που πιθανον να μου διαφευγει.
Jetta 1.6 mpi Ζavoli άνευ λαδιέρας - 55000 ++χλμ -1200 hour LPG/215 hour βενζινη/
GREGORI
 
Δημοσιευσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 16 Δεκ, 2010 23:36

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 04 Φεβ, 2011 13:42

Έχεις δηλαδή κατανάλωση βενζίνης ή απλά κατεβαίνει ο δείκτης ενώ η στάθμη είναι ίδια;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό Dimitrisclio » Παρ 04 Φεβ, 2011 14:45

Δεν εχω καταναλωσει βενζινης απλα ο δεικτης κατεβαινει.
Σημερα και εφοσον ο δεικτης μου ειχε φτασει στην μια γραμμη,βαζωντας μπροστα ανεβηκε στις 4.
Κουλο ακουγιεται αλλα ετσι εγινε...
Dimitrisclio
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 31 Ιαν, 2011 21:46

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό dti » Παρ 04 Φεβ, 2011 19:07

GREGORI έγραψε:Ουσιατικα δεν ειναι παραδοξο διοτι αν οχι ολα ,αλλα τα περισσοτερα 5ΗΣ γενιας οπως τα λενε διοχετευουν ανα τακτα διαστηματα και βενζινη ,


Ακριβώς το αντίθετο ισχύει: σε ελάχιστα μοντέλα (που έχουν προβληματικό κινητήρα για μετατροπή LPG) ρυθμίζεται να διοχετεύεται και βενζίνη σε συστήματα 5ης γενιάς.


Με την ευκαιρία να πω οτι σε μένα μια χαρά δείχνει την ποσότητα βενζίνης ο δείκτης. Μετακινείται ανάλογα με την τυχόν κατανάλωση βενζίνης (στα ξεκινήματα).
Στο trip computer εμφανίζεται μια χαρά η στιγμιαία κατανάλωση. π.χ. σε ρελαντί βλέπω 1,2 λίτρα/ώρα (ενώ με βενζίνη 1,0 / 1,1 λίτρα/ώρα). Στη μέση κατανάλωση κάποιες φορές έχει αρκετά μεγάλη απόκλιση.
Εκεί βέβαια που κάνει λάθος είναι όταν μηδενίζω τη διανυθείσα απόσταση από το προηγηούμενο γέμισμα, οπότε υπολογίζει τα χιλιόμετρα που απομένουν με βάση τη χωρητικότητα της δεξαμενής της βενζίνης, αλλά όσο κάνω χιλιόμετρα με υγραέριο, το trip computer μπερδεύεται...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό selo » Τρί 15 Φεβ, 2011 16:37

ekana metatropi to mazda 6 se aerio kai katevainei o diktis venzinis eno einai gemato to rezervouar.. ti na kanw?

ADMINISTRATOR : Γραφουμε παντοτε με Ελληνικους Χαρακτηρες
selo
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τρί 15 Φεβ, 2011 16:33

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό johnsuv » Τετ 16 Φεβ, 2011 15:37

[/quote]Ακριβώς το αντίθετο ισχύει: σε ελάχιστα μοντέλα (που έχουν προβληματικό κινητήρα για μετατροπή LPG) ρυθμίζεται να διοχετεύεται και βενζίνη σε συστήματα 5ης γενιάς.


Με την ευκαιρία να πω οτι σε μένα μια χαρά δείχνει την ποσότητα βενζίνης ο δείκτης. Μετακινείται ανάλογα με την τυχόν κατανάλωση βενζίνης (στα ξεκινήματα).
Στο trip computer εμφανίζεται μια χαρά η στιγμιαία κατανάλωση. π.χ. σε ρελαντί βλέπω 1,2 λίτρα/ώρα (ενώ με βενζίνη 1,0 / 1,1 λίτρα/ώρα). Στη μέση κατανάλωση κάποιες φορές έχει αρκετά μεγάλη απόκλιση.
Εκεί βέβαια που κάνει λάθος είναι όταν μηδενίζω τη διανυθείσα απόσταση από το προηγηούμενο γέμισμα, οπότε υπολογίζει τα χιλιόμετρα που απομένουν με βάση τη χωρητικότητα της δεξαμενής της βενζίνης, αλλά όσο κάνω χιλιόμετρα με υγραέριο, το trip computer μπερδεύεται...[/quote]

Ακριβώς ίδια συμπεριφορά έχει και το δικό μου.
johnsuv
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ 23 Ιαν, 2011 23:30

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό sharkan192 » Κυρ 06 Μαρ, 2011 23:25

δεν ξερω το κιτ μετατροπης σου αλλα η brc εχει ενα κυκλωματακι και με την καταλληλη συνδεσμολογια δουλευει κανονικα.
sharkan192
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ 06 Μαρ, 2011 23:18

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό iamosgr » Τετ 16 Μαρ, 2011 20:20

Καλησπέρα σε όλους
Μόλις παρέλαβα το αυτοκινητο μου Renault Scenic II μοντέλο 2005 μετά την μετατροπή(Έβαλα το Prins). Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Το αυτοκίνητο λειτουργεί με υγραεριο χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά ο ενδείκτης βενζίνης συνεχίζει και μειώνεται. Επικοινώνησα με τον εγκαταστάτη και του εξήγησα τι ακριβώς συμβαίνει αλλά δεν ήξερε κάτι . Μόλις μάθω κάτι νεότερο θα σας ενημερώσω.
iamosgr
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 20:03

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 22 επισκέπτες





cron