Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

brc vs prins vs vialle

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

brc vs prins vs vialle

Δημοσίευσηαπό christosjr1 » Τρί 19 Μάιος, 2015 13:30

Καλησπέρα σας. Σκέφτομαι να βάλω υγραεριο στο Toyota avensis 1.8 2007 που εχω. 1zz-fe το μοτέρ για όσους γνωρίζουν.
Είμαι σε τριλημμα ανάμεσα σε brc p+d( να πω πως μου είπαν ότι δεν το υποστηρίζει πια η εταιρία και μου πρότειναν το rally...) , prins vsi2 και τέλος το μόνο υγρού vialle liquid si. Θέλω να με βοηθησετε τα υπέρ και τα κατά των συστημάτων. Θέλω απόδοση και οικονομία χωρίς να λυπάμαι να το πατήσω.
christosjr1
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ, 2012 00:54

Re: brc vs prins vs vialle

Δημοσίευσηαπό tripas » Τρί 19 Μάιος, 2015 16:14

Φίλε αληθεια ποιος σου είπε ότι η BRC σταματησε να υποστηρίζει το BRC P&D MY10? Διότι η BRC to έχει στον κατάλογο της του 2015.
http://www.brc.it/it/gpl-auto-ad-iniezi ... fasata.asp
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: brc vs prins vs vialle

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 19 Μάιος, 2015 23:12

Συγκρινεις ανομοια κιτ ..

Brc δεν μπορω να εκφερω αποψη αλλα ανηκει σαφως κατα τη γνωμη μου σε μικροτερη κατηγορια

Prins κορυφαιο αεριου ψεκασμου , μπεκ kehin ιαπωνιας τα κορυφαια στο κοσμο γοα ψεκασμο υγραεριου η βενζινης ( honda ) εγκεφσλος bocsh , πνευμονας prins χωρις map o μοναδκος που δουλευει με διαφορετικη πιεση και χωρις υποπιεση .. Φιλτρο με αισθητηρα αεριου και θερμοκρασιας bocsh..led διακοπτη στα χρωματα του αμαξιου .. 3 χρονια εγγυση ..

Vialle υγρος ψεκασμος .αλλη κατηγορια . Χωρις νερα με τρομπα στην δεξαμενη με επιστροφη καυσιμου στη δεξαμενη ψεκασμος σε υγρη μορφη υπο πιεση πανω στις βαλβιδες γενικα φιλοσοφια βενζινης ..

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα παραπανω ο φιλος tripas μπορει να γραψει για το brc !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: brc vs prins vs vialle

Δημοσίευσηαπό christosjr1 » Τετ 20 Μάιος, 2015 08:46

Το vialle ποτέ.καίει βενζίνη; Ρελαντί; Έχει δυνατότητα τροποποίησης του χάρτη; Το αυτοκίνητο φοράει φίλτρο ελεύθερο και τελικό και έχει αφαιρεθεί ο 2ος καταλυτης. Εμένα με ενδιαφέρει ένα σύστημα που να κάνει οικονομία να μην πάρω το αμάξι στα χέρια σε 2-3 χρόνια και να μην λυπάμαι να το πατήσω...
christosjr1
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ, 2012 00:54

Re: brc vs prins vs vialle

Δημοσίευσηαπό kfocus » Τετ 20 Μάιος, 2015 11:30

Qgas έγραψε:Συγκρινεις ανομοια κιτ ..

Brc δεν μπορω να εκφερω αποψη αλλα ανηκει σαφως κατα τη γνωμη μου σε μικροτερη κατηγορια

Prins κορυφαιο αεριου ψεκασμου , μπεκ kehin ιαπωνιας τα κορυφαια στο κοσμο γοα ψεκασμο υγραεριου η βενζινης ( honda ) εγκεφσλος bocsh , πνευμονας prins χωρις map o μοναδκος που δουλευει με διαφορετικη πιεση και χωρις υποπιεση .. Φιλτρο με αισθητηρα αεριου και θερμοκρασιας bocsh..led διακοπτη στα χρωματα του αμαξιου .. 3 χρονια εγγυση ..

Vialle υγρος ψεκασμος .αλλη κατηγορια . Χωρις νερα με τρομπα στην δεξαμενη με επιστροφη καυσιμου στη δεξαμενη ψεκασμος σε υγρη μορφη υπο πιεση πανω στις βαλβιδες γενικα φιλοσοφια βενζινης ..

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα παραπανω ο φιλος tripas μπορει να γραψει για το brc !!


Το prins υποστηρίζει παράλληλο ψεκασμό βενζίνης ή συνδυάζεται μόνο με λαδιέρα?
Το vialle που ψεκάζει σε υγρή μορφή δεν απαιτεί κάποιο άλλο είδος λίπανσης για τις βαλβίδες ή κάνω λάθος? Η κατανάλωση υγραερίου με το vialle αυξάνεται 10-15% όπως συμβαίνει και στα αέριου ψεκασμού ή είναι παραπλήσια με την κατανάλωση σε βενζίνη?
kfocus
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 19 Μάιος, 2015 21:25

Re: brc vs prins vs vialle

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Τετ 20 Μάιος, 2015 12:02

Prins με ψεκασμους βενζίνης δεν υπάρχει... Μόνο λαδιερα! Η vialle (πχ που βάζει η Toyota) μπορεί να γύρνα ανά κάποιους κύκλους καυσης σε βενζίνη, όχι παράλληλα.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: brc vs prins vs vialle

Δημοσίευσηαπό kfocus » Τετ 20 Μάιος, 2015 12:27

dimoskats έγραψε:Prins με ψεκασμους βενζίνης δεν υπάρχει... Μόνο λαδιερα! Η vialle (πχ που βάζει η Toyota) μπορεί να γύρνα ανά κάποιους κύκλους καυσης σε βενζίνη, όχι παράλληλα.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Είναι απαραίτητο αυτό? Είχα την εντύπωση ότι επειδή είναι υγρού ψεκασμού οι βαλβίδες προστατεύοντε σε μεγαλύτερο βαθμό συγκριτικά με τον αέριο ψεκασμό...μπορεί να κάνω και λάθος γι αυτό ρωτάω :D
kfocus
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 19 Μάιος, 2015 21:25

Re: brc vs prins vs vialle

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τετ 20 Μάιος, 2015 14:34

kfocus έγραψε:
dimoskats έγραψε:Prins με ψεκασμους βενζίνης δεν υπάρχει... Μόνο λαδιερα! Η vialle (πχ που βάζει η Toyota) μπορεί να γύρνα ανά κάποιους κύκλους καυσης σε βενζίνη, όχι παράλληλα.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Είναι απαραίτητο αυτό? Είχα την εντύπωση ότι επειδή είναι υγρού ψεκασμού οι βαλβίδες προστατεύοντε σε μεγαλύτερο βαθμό συγκριτικά με τον αέριο ψεκασμό...μπορεί να κάνω και λάθος γι αυτό ρωτάω :D


Όχι δεν ισχύει απόλυτα αυτό (εν μέρη ισχύει). Χρειάζεσαι την επιπλέον λίπανση με την βενζίνη περιοδικά. Από τα μεγάλα πλεονεκτήματα του Si είναι επίσης ότι δεν θέλει συντήρηση (φίλτρα, κτλ) οπότε μειώνεις το επιπλέον κόστος. Επίσημα η Vialle μιλάει για 20% επιπλέον κατανάλωση. Στην πράξη στο δικό μου αυτοκίνητο το Si έχει δείξει λίγο μικρότερα νούμερα κατανάλωσης σε σχέση με το Prins VSI 2 (μην φαντάζεσαι τεράστιες διαφορές).
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: brc vs prins vs vialle

Δημοσίευσηαπό kfocus » Τετ 20 Μάιος, 2015 14:51

viallesi έγραψε:Όχι δεν ισχύει απόλυτα αυτό (εν μέρη ισχύει). Χρειάζεσαι την επιπλέον λίπανση με την βενζίνη περιοδικά. Από τα μεγάλα πλεονεκτήματα του Si είναι επίσης ότι δεν θέλει συντήρηση (φίλτρα, κτλ) οπότε μειώνεις το επιπλέον κόστος. Επίσημα η Vialle μιλάει για 20% επιπλέον κατανάλωση. Στην πράξη στο δικό μου αυτοκίνητο το Si έχει δείξει λίγο μικρότερα νούμερα κατανάλωσης σε σχέση με το Prins VSI 2 (μην φαντάζεσαι τεράστιες διαφορές).


Οπότε με λίγα λόγια, αν κατάλαβα καλά, σε ένα "απλό" αυτοκίνητο δεν έχει νόημα να βάλεις υγρού ψεκασμού, δεδομένου πάντα ότι το σύστημα υγρού ψεκασμού είναι πάνω κάτω 300-400 ευρώ ακριβότερο απο ένα "επώνυμο" σύστημα αέριου ψεκασμού.
kfocus
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 19 Μάιος, 2015 21:25

Re: brc vs prins vs vialle

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τετ 20 Μάιος, 2015 15:47

kfocus έγραψε:
viallesi έγραψε:Όχι δεν ισχύει απόλυτα αυτό (εν μέρη ισχύει). Χρειάζεσαι την επιπλέον λίπανση με την βενζίνη περιοδικά. Από τα μεγάλα πλεονεκτήματα του Si είναι επίσης ότι δεν θέλει συντήρηση (φίλτρα, κτλ) οπότε μειώνεις το επιπλέον κόστος. Επίσημα η Vialle μιλάει για 20% επιπλέον κατανάλωση. Στην πράξη στο δικό μου αυτοκίνητο το Si έχει δείξει λίγο μικρότερα νούμερα κατανάλωσης σε σχέση με το Prins VSI 2 (μην φαντάζεσαι τεράστιες διαφορές).


Οπότε με λίγα λόγια, αν κατάλαβα καλά, σε ένα "απλό" αυτοκίνητο δεν έχει νόημα να βάλεις υγρού ψεκασμού, δεδομένου πάντα ότι το σύστημα υγρού ψεκασμού είναι πάνω κάτω 300-400 ευρώ ακριβότερο απο ένα "επώνυμο" σύστημα αέριου ψεκασμού.


Το Si έχει πέσει πολύ σαν τιμή οπότε δεν θα συμφωνήσω με το παραπάνω. Πόσα χλμ κάνεις τον χρόνο φίλε μου?
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Επόμενο

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 61 επισκέπτες