Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Έλεγχος-αντικατάσταση μπουζί

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Έλεγχος-αντικατάσταση μπουζί

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 22 Ιούλ, 2015 21:52

Οχι με υγρα φρενων φιλε ημαρτον, με καθαριστικο φρενων γραψαμε να τα καθαρισεις. Και βενζινη κανει δουλεια μια χαρα.
Οσο για τη ρυθμιση των μπουζι πιστευετε οτο υπαρχει συνεργειο που δεν το κανει? Αν υπαρχει τετοιο συνεργειο τοτε εχει στοκ ανταλλακτικα ή μεγαλη προμηθεια απο αγορα ανταλλακτικων, δεν εξηγηται αλλιως.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Έλεγχος-αντικατάσταση μπουζί

Δημοσίευσηαπό NickSt » Πέμ 23 Ιούλ, 2015 12:02

Πήγαινε σε οποιοδήποτε συνεργείο , για οποιοδήποτε service και αν βγάλουν για να καθαρίσουν και να ρυθμίσουν μπουζί , πες μας ποιό συνεργείο είναι αυτό γιατί πράγματι αξίζει Oscar !!!!

Αν βγάλουν θα είναι ΜΟΝΟ στα χιλιόμετρα αλλαγής των μπουζί..*..κανόνας...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Έλεγχος-αντικατάσταση μπουζί

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 23 Ιούλ, 2015 15:43

gkazakias έγραψε:Οχι με υγρα φρενων φιλε ημαρτον, με καθαριστικο φρενων γραψαμε να τα καθαρισεις. Και βενζινη κανει δουλεια μια χαρα.
Οσο για τη ρυθμιση των μπουζι πιστευετε οτο υπαρχει συνεργειο που δεν το κανει? Αν υπαρχει τετοιο συνεργειο τοτε εχει στοκ ανταλλακτικα ή μεγαλη προμηθεια απο αγορα ανταλλακτικων, δεν εξηγηται αλλιως.

δηλαδή ρε παιδια πρεπει να εχει μαστερ και πτυχιο ανωτερας μηχανικου αυτοκινητων για να βαλει το φιλλερ στο 0.9 και κλεισει λιγο το διακενο? ημαρτον πια....και ποση δουλεια εχει αυτό το πραγμα όταν θα εχεις πει να κανεις καποιες δουλειες στο αμαξι σου?
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Έλεγχος-αντικατάσταση μπουζί

Δημοσίευσηαπό NickSt » Πέμ 23 Ιούλ, 2015 16:08

Αν εννοείς συνεργείο , εξυπακούεται ότι ξέρουν αλλά δεν το κάνουν αν δεν το ζητήσεις . Αν εννοείς το χρήστη του αυτοκινήτου , εσύ και εγώ πχ ξέρουμε να ρυθμίσουμε με το φίλερ δίχως να έχουμε ...master !!!. Αν πρόσεξες όμως καλά πιο πάνω ο φίλος που ρωτάει - ( akisf ) - ΔΕΝ ξέρει πως να ρυθμίσει - και δεν μπορεί να τον κατηγορήσει κανένας για αυτό !!!. Εμείς απλά προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε να μην κάνει "ζημιά"../..αυτά...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Έλεγχος-αντικατάσταση μπουζί

Δημοσίευσηαπό akisf » Πέμ 23 Ιούλ, 2015 18:04

Ωραία τώρα που ξεκαθαρίσαμε τι και πώς για πείτε και εμένα πως το κάνετε χωρις φίλερ;Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο!
Fiat Stilo 1.4 95HP Landirenzo Evo
Άβαταρ μέλους
akisf
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν, 2014 11:03

Re: Έλεγχος-αντικατάσταση μπουζί

Δημοσίευσηαπό Alxnks » Πέμ 23 Ιούλ, 2015 19:21

Χωρις φιλερ;; με το μάτι!
Μα τι λες, πως θα διακρίνεις χωρίς φιλερ διαφορες της τάξης του 0.1 του χιλιοστου;;
Το δικο μου φιλερ έχει και 0.05 του χιλιοστού κιόλας..δεν το χω χρειαστεί κάπου, αλλά για να το έχουν αυτοι όλο και κάπου θα χρειαζεται.
Alxnks
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 12:58

Re: Έλεγχος-αντικατάσταση μπουζί

Δημοσίευσηαπό NickSt » Πέμ 23 Ιούλ, 2015 19:28

akisf έγραψε:Ωραία τώρα που ξεκαθαρίσαμε τι και πώς για πείτε και εμένα πως το κάνετε χωρις φίλερ;Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο!


ΔΕΝ γίνεται ρύθμιση διακένου δίχως το φίλερ η το gaper που θα δείς παρακάτω..

Πάρε copy - paste στον browser σου και κλίκ . Το πρώτο βίντεο για να δείς γενικά πράγματα για τα μπουζί και ρύθμιση με το gaper και το δεύτερο για ρύθμιση με το φίλερ.

Spark Plug Gap - NGK Spark Plugs - Tech Video - YouTube

EME453 Adjustment of spark plug gap using ... - YouTube

Αν παρόλα αυτά , τα παραπάνω σου φαίνονται "μπερδεγουέι" , στο μηχανικό σου και πές του καθάρισμα - ρύθμιση διάκενου σύμφωνα με τον κατασκευαστή σου !!!...στα Fiat μην κλείνεις το διάκενο !!!..
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Έλεγχος-αντικατάσταση μπουζί

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 23 Ιούλ, 2015 19:45

NickSt έγραψε:Αν εννοείς συνεργείο , εξυπακούεται ότι ξέρουν αλλά δεν το κάνουν αν δεν το ζητήσεις . Αν εννοείς το χρήστη του αυτοκινήτου , εσύ και εγώ πχ ξέρουμε να ρυθμίσουμε με το φίλερ δίχως να έχουμε ...master !!!. Αν πρόσεξες όμως καλά πιο πάνω ο φίλος που ρωτάει - ( akisf ) - ΔΕΝ ξέρει πως να ρυθμίσει - και δεν μπορεί να τον κατηγορήσει κανένας για αυτό !!!. Εμείς απλά προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε να μην κάνει "ζημιά"../..αυτά...

δεν εγινα σαφης...για τον μαστορα εννοουσα όχι για τον πελατη που πιθανον και να μην ξερει ο ανθρωπος
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Έλεγχος-αντικατάσταση μπουζί

Δημοσίευσηαπό sso » Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:03

Σήμερα άλλαξα τα μπουζί στο Corolla 2005 μοντέλο. Έβαλα τα ίδια πάλι αφού δεν είχα κάποιο πρόβλημα και μάλιστα μετά από 50,000 km με υγραέριο. Δείτε τα.

viewtopic.php?f=53&t=2857&p=56178&sid=6af88b3170dd0c3d6e0d0460f1b2f947#p56178
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Έλεγχος-αντικατάσταση μπουζί

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Σάβ 20 Αύγ, 2016 17:21

Ιριδίου είναι;

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 32 επισκέπτες