Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

EUROPE GAS vs NEVO STAR

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Re: Απ: EUROPE GAS vs NEVO STAR

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 23 Αύγ, 2015 22:28

astam έγραψε:
labros έγραψε:Είναι πολύ καλό το plugndrive. Εγώ είχα το seq 24 και χωρίς αισθητήρα θερμοκρασίας. Επιπλέον τον τελευταίο καιρό είχα κάποια προβλήματα με λαμπάκι αστοχίας κιλύνδρων. θεωρώ ότι έκανα μια αναβάθμιση στο σύστημα κρατώντας τα μηχανικά μέρη του brc τα οποία είναι όντως ποιοτικά.


Στo δικό μου αμάξι το plugndrive δεν θα έχει καμία απολυτως διαφορά σε σχέση με το sequent 24 γιατί δεν υποστηρίζει το πρωτόκολλο Obd που έχει το αμάξι μου. Επίσης έχω ακούσει απο κάποιον ότι το plugndrive δεν του διορθώνει καθόλου το μίγμα, τα trims είναι στο 0%.Ίσως να έχει την τέλεια ρύθμιση τι να πώ...
Ο αισθητήρας θερμοκρασίας στον πνεύμονα δεν βρίσκεται? Το sequent 24 απο που έπερνε πληροφορία για την θερμοκρασία?


Εμένα το nevo μου διορθώνει τα trims. Τελευταία φορά τα είδα στο -1,6. Το seq 24 έπαιρνε πληροφορίες από ένα αισθητήρα δίπλα στα μπέκ που μετρούσε θερμοκρασία αερίου. Δηλαδή πληροφορίες πολύ κατά προσέγγιση.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Απ: EUROPE GAS vs NEVO STAR

Δημοσίευσηαπό astam » Κυρ 23 Αύγ, 2015 22:43

labros έγραψε: Εμένα το nevo μου διορθώνει τα trims. Τελευταία φορά τα είδα στο -1,6. Το seq 24 έπαιρνε πληροφορίες από ένα αισθητήρα δίπλα στα μπέκ που μετρούσε θερμοκρασία αερίου. Δηλαδή πληροφορίες πολύ κατά προσέγγιση.



Αυτος ο ασιθητήρας είχα την εντύπωση πως μετρά την πίεση του αερίου. Το Νevo που τον έχει τον αισθητήρα θερμοκρασίας?
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: Απ: EUROPE GAS vs NEVO STAR

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 23 Αύγ, 2015 22:56

astam έγραψε:
labros έγραψε: Εμένα το nevo μου διορθώνει τα trims. Τελευταία φορά τα είδα στο -1,6. Το seq 24 έπαιρνε πληροφορίες από ένα αισθητήρα δίπλα στα μπέκ που μετρούσε θερμοκρασία αερίου. Δηλαδή πληροφορίες πολύ κατά προσέγγιση.



Αυτος ο ασιθητήρας είχα την εντύπωση πως μετρά την πίεση του αερίου. Το Νevo που τον έχει τον αισθητήρα θερμοκρασίας?


Μπορεί να μετράει την πίεση. Πάντως από αυτόν αποφάσιζε πότε θα αλλάξει σε αέριο. Το nevo τον αισθητήρα θερμοκρασίας τον έχει πάνω στον πνεύμονα.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Απ: EUROPE GAS vs NEVO STAR

Δημοσίευσηαπό astam » Δευτ 24 Αύγ, 2015 10:30

labros έγραψε:Μπορεί να μετράει την πίεση. Πάντως από αυτόν αποφάσιζε πότε θα αλλάξει σε αέριο. Το nevo τον αισθητήρα θερμοκρασίας τον έχει πάνω στον πνεύμονα.


Πνέυμονα είπες πως δεν άλλαξες και κράτησες τον BRC επομένως ή ο brc πνεύμονας είχε πάνω του αισθητήρα θερμοκρασίας ή ο brc πνεύμονας είχε υποδοχή για αισθητήρα γιατί για να τρύπησε ο εγκαταστάτης σου τον πνεύμονα για να βάλει τον αισθητήρα θερμοκρασίας το θεωρώ λιγο απίθανο.
Πάντως εδώ http://brc.gr/wp-content/uploads/sites/13/2015/02/SEQUENT-24.11.pdf στη σελ. 3 θα δείς πως στον πνευμονα GENIUS MB REDUCER - LPG αναφέρει για water temperature sensor!!!
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: Απ: EUROPE GAS vs NEVO STAR

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 24 Αύγ, 2015 16:13

astam έγραψε:
labros έγραψε:Μπορεί να μετράει την πίεση. Πάντως από αυτόν αποφάσιζε πότε θα αλλάξει σε αέριο. Το nevo τον αισθητήρα θερμοκρασίας τον έχει πάνω στον πνεύμονα.


Πνέυμονα είπες πως δεν άλλαξες και κράτησες τον BRC επομένως ή ο brc πνεύμονας είχε πάνω του αισθητήρα θερμοκρασίας ή ο brc πνεύμονας είχε υποδοχή για αισθητήρα γιατί για να τρύπησε ο εγκαταστάτης σου τον πνεύμονα για να βάλει τον αισθητήρα θερμοκρασίας το θεωρώ λιγο απίθανο.
Πάντως εδώ http://brc.gr/wp-content/uploads/sites/13/2015/02/SEQUENT-24.11.pdf στη σελ. 3 θα δείς πως στον πνευμονα GENIUS MB REDUCER - LPG αναφέρει για water temperature sensor!!!


Είχε πάνω του υποδοχή για αισθητήρα θερμοκρασίας τύπου brc αλλά δεν ήταν τοποθετημένος. Για να μπει ο αισθητήρας του nevo έκανε μια πατέντα γιατί δεν ταίριαζε.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Απ: EUROPE GAS vs NEVO STAR

Δημοσίευσηαπό astam » Δευτ 24 Αύγ, 2015 17:34

labros έγραψε:Είχε πάνω του υποδοχή για αισθητήρα θερμοκρασίας τύπου brc αλλά δεν ήταν τοποθετημένος. Για να μπει ο αισθητήρας του nevo έκανε μια πατέντα γιατί δεν ταίριαζε.


Μήπως απλά δεν τον είχε βάλει ο εγκαταστάτης?? Τι να πω δεν ξέρω. Ηξερα ότι το sequent 24 δεν έχει map και ότι τον map τον συνδέουν μόνο για τη ρύθμιση, βέβαια αν πληρώσεις κάτι παραπάνω στον αφήνουν μόνιμα πάνω, αλλά να μην έχει ούτε αισθητήρα θερμοκρασίας?? Τότε τι καλό έχει αυτό το κιτ και είναι τόσο ακριβό, μόνο τα μπέκ υγραερίου??
Για να μην παρεξηγηθώ να σημειώσω εδώ ότι απλά εκφράζω την απορία μου.
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: Απ: EUROPE GAS vs NEVO STAR

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 24 Αύγ, 2015 19:18

astam έγραψε:
labros έγραψε:Είχε πάνω του υποδοχή για αισθητήρα θερμοκρασίας τύπου brc αλλά δεν ήταν τοποθετημένος. Για να μπει ο αισθητήρας του nevo έκανε μια πατέντα γιατί δεν ταίριαζε.


Μήπως απλά δεν τον είχε βάλει ο εγκαταστάτης?? Τι να πω δεν ξέρω. Ηξερα ότι το sequent 24 δεν έχει map και ότι τον map τον συνδέουν μόνο για τη ρύθμιση, βέβαια αν πληρώσεις κάτι παραπάνω στον αφήνουν μόνιμα πάνω, αλλά να μην έχει ούτε αισθητήρα θερμοκρασίας?? Τότε τι καλό έχει αυτό το κιτ και είναι τόσο ακριβό, μόνο τα μπέκ υγραερίου??
Για να μην παρεξηγηθώ να σημειώσω εδώ ότι απλά εκφράζω την απορία μου.


Εγώ το τοποθέτησα το 2011 και το πλήρωσα 1350 ευρώ. Τότε στη Θεσσαλονίκη τοποθετούσαν μόνο ο Θεοδώρου και η Ελλάδα Gas. Τότε ήταν η αρχή και πουλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Για τότε ο εγκέφαλός του και τα μπεκ ήταν κάτι πολύ καλό. Από εκεί και πέρα όμως εξελίχτηκε ελάχιστα. Θεωρώ ότι το nevo star osa me obd και μπέκ hana με τα χαρακτηριστικά που ανέφερα παραπάνω είναι τουλάχιστον ισάξιο του brc και στην τιμή φθηνότερο.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: EUROPE GAS vs NEVO STAR

Δημοσίευσηαπό THEMISTOKLIS » Παρ 28 Αύγ, 2015 17:05

:? :( ακόμα δεν κατάλαβα ποιο απο τα δυο είναι καλύτερο η αν είναι παρόμοια συστήματά.
THEMISTOKLIS
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 19 Αύγ, 2015 00:47

Re: EUROPE GAS vs NEVO STAR

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 28 Αύγ, 2015 18:40

Ειναι εξισου καλα, ο μαστορας που θα στα βαλει σε προβληματιζει καθολου?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: EUROPE GAS vs NEVO STAR

Δημοσίευσηαπό tripas » Σάβ 29 Αύγ, 2015 13:13

Φίλοι το έχω ξαναγράψει το NEVO star και Nevo star osa είναι ένα προιον αποκλειστικά για τον soumpasis. Ότι κάνει δηλαδη η lidl με τα προιόντα της τα ηλεκτρικά εργαλεία.

http://kme.eu/product,products,83.html

Να προτιμάτε προιόντα LPG που είναι στην γραμμή παραγωγής της οποιας εταιρεία επιθυμείτε για ευνόητους λόγους.
Ο εγκεφαλοΙ της EUROPE GAS είδικά οι τελευταίοι είναι ανώτεροι του nevo star osa.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 47 επισκέπτες