Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Περι αναρτήσεων

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό anj890 » Δευτ 28 Σεπ, 2015 21:25

Καλησπέρα στην παρέα. Θα θελα να ρωτήσω αν έχει βάλει κανείς ενισχυτικά ελατηρίων (στα πίσω αμορτισέρ) λόγω του επιπλέον βάρους της δεξαμενής του υγραερίου, όπως πχ τα MAD ή OSRAV. Είναι μικρά ελατήρια και μπαίνουν μέσα στα άλλα. Τα φορούν αυτοκίνητα που έχουν μόνιμα αυξημένο βάρος πίσω, πχ λόγω lpg, ή που ρυμουλκούν βάρκες, τροχόσπιτα, κτλ... Έχεις κανείς άποψη?
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 28 Σεπ, 2015 22:03

τα mad κανουν καλη δουλεια.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό george7009 » Δευτ 28 Σεπ, 2015 22:10

Που μπορούμε να τα βρούμε ?
Γιατί έχω ένα θεματάκι με την πίσω ανάρτηση .....
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό gike » Δευτ 28 Σεπ, 2015 22:40

Είχα βάλει για ένα φεγγάρι τα mad.
Όντως κάνουν δουλειά,κάθισε το πίσω μέρος ξανά εκεί που έπρεπε.
Απόκτησε και μια πιο παιχνιδιάρικη αίσθηση το πίσω μέρος σε κλειστές στροφές,είχε λιγότερη υποστροφή.
Πρέπει να έχεις όμως υπ'όψιν σου ότι το πίσω μέρος θα αντιδρά λίγο πιο "ξερά" στις ανωμαλίες του δρόμου,ιδιαίτερα στις εγκάρσιες.Στο δικό μου αυτοκίνητο η ούρα κάθισε περίπου μισό εκατοστό ψηλότερα σε σχέση με το ύψος που είχε το αυτοκίνητο πριν του βάλω υγραέριο.
Τα κράτησα περίπου ένα μήνα και ίσως δεν πρόλαβαν να καθίσουν εκεί που έπρεπε.
Γενικά με είχαν αφήσει αρκετά ικανοποιημένο,και τα έβγαλα για να βάλω για δοκιμή πίσω ελατήρια από έκδοση stasion wagon με τα οποία και έμεινα.
gike
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 06 Σεπ, 2012 01:03

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό anj890 » Δευτ 28 Σεπ, 2015 22:51

george7009 έγραψε:Που μπορούμε να τα βρούμε ?
Γιατί έχω ένα θεματάκι με την πίσω ανάρτηση .....


koni.gr Πιθανόν να τα φέρνει και κάποιος άλλος, δεν το γνωρίζω.

Δυστυχώς για το δικό αυτοκίνητο (alfa 147, με κίτρινα koni και eibach 3 ποντα) δεν βγάζει η mad. Μου πρότεινε ο αντιπρόσωπος της koni τα OSRAV (ιταλικά), τα οποία λέω να δοκιμάσω. Αν σηκωθεί και μισό, άντε ένα εκατοστό πίσω δεν έχω πρόβλημα, ίσα ίσα, γιατί μου φαίνεται ότι έχει κάτσει και λιγάκι. Ηλία τα OSRAV λένε τίποτα, γνωρίζεις?
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Τρί 29 Σεπ, 2015 07:41

Aλλο το ενισχυτικό ελατηρίου και αλλο το ενισχυμένο ελατήριο....

Ενισχυμένα ελατηρία να βάλεις αν εχει κάτσει πίσω αλλα θα γίνει λίγο πιο ξέρο...

Τα ενισχυτικά ελατηριών είναι ουσιαστικά 2 προσθήκες απο πολυουρεθάνη που μπαίνουν ανάμεσα στις σπείρες (οχι οι προσθήκες που βάζουμε στα τζίπ πανω απο το ελατηριο και αυξανουν το μήκος του :!: )

Αυτό σου επαναφέρει το ελατήριο αλλά χαλάει τη λειτουργεία του... ;) Σαν να κολήσεις 2 μπετόβεργες αναμεσα για να μη κλείνει η σπέιρα... :D
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 29 Σεπ, 2015 08:21

anj890 έγραψε:
george7009 έγραψε:Που μπορούμε να τα βρούμε ?
Γιατί έχω ένα θεματάκι με την πίσω ανάρτηση .....


koni.gr Πιθανόν να τα φέρνει και κάποιος άλλος, δεν το γνωρίζω.

Δυστυχώς για το δικό αυτοκίνητο (alfa 147, με κίτρινα koni και eibach 3 ποντα) δεν βγάζει η mad. Μου πρότεινε ο αντιπρόσωπος της koni τα OSRAV (ιταλικά), τα οποία λέω να δοκιμάσω. Αν σηκωθεί και μισό, άντε ένα εκατοστό πίσω δεν έχω πρόβλημα, ίσα ίσα, γιατί μου φαίνεται ότι έχει κάτσει και λιγάκι. Ηλία τα OSRAV λένε τίποτα, γνωρίζεις?




σαν αμορτησερ ειναι καλα, σαν ελατηρια δεν ξερω, παρε τον Γιωργο Μπουκη για τα mad 2104202150.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό anj890 » Τρί 29 Σεπ, 2015 08:38

ximikos00 έγραψε:Aλλο το ενισχυτικό ελατηρίου και αλλο το ενισχυμένο ελατήριο....

Ενισχυμένα ελατηρία να βάλεις αν εχει κάτσει πίσω αλλα θα γίνει λίγο πιο ξέρο...

Τα ενισχυτικά ελατηριών είναι ουσιαστικά 2 προσθήκες απο πολυουρεθάνη που μπαίνουν ανάμεσα στις σπείρες (οχι οι προσθήκες που βάζουμε στα τζίπ πανω απο το ελατηριο και αυξανουν το μήκος του :!: )

Αυτό σου επαναφέρει το ελατήριο αλλά χαλάει τη λειτουργεία του... ;) Σαν να κολήσεις 2 μπετόβεργες αναμεσα για να μη κλείνει η σπέιρα... :D


Δεν μίλησε κανείς για ενισχυμένα ελατήρια, αλλά για ενισχυτικά ελατηρίων (auxiliary springs). Δεν έχουν καμία σχέση με τις προσθήκες που αναφέρεις.

Ρίξε μία ματιά εδώ http://www.mad-tooling.com/en/suspensio ... /products/
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό anj890 » Τρί 29 Σεπ, 2015 08:42

hlias έγραψε:
anj890 έγραψε:
george7009 έγραψε:Που μπορούμε να τα βρούμε ?
Γιατί έχω ένα θεματάκι με την πίσω ανάρτηση .....


koni.gr Πιθανόν να τα φέρνει και κάποιος άλλος, δεν το γνωρίζω.

Δυστυχώς για το δικό αυτοκίνητο (alfa 147, με κίτρινα koni και eibach 3 ποντα) δεν βγάζει η mad. Μου πρότεινε ο αντιπρόσωπος της koni τα OSRAV (ιταλικά), τα οποία λέω να δοκιμάσω. Αν σηκωθεί και μισό, άντε ένα εκατοστό πίσω δεν έχω πρόβλημα, ίσα ίσα, γιατί μου φαίνεται ότι έχει κάτσει και λιγάκι. Ηλία τα OSRAV λένε τίποτα, γνωρίζεις?




σαν αμορτησερ ειναι καλα, σαν ελατηρια δεν ξερω, παρε τον Γιωργο Μπουκη για τα mad 2104202150.


Σε ευχαριστώ Ηλία, αλλά μπήκα στο site της mad και δεν βγάζει για το αυτοκίνητό μου.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 29 Σεπ, 2015 09:06

τοτε υποχρεωτικα θα πας σε ενυσχημενα ελατηρια με τα καλα και τα κακα τους, τις λυσεις τυπου αποστατης ενδιαμεσα στις σπειρες ξεχνα τις, ειναι επικινδυνες.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 67 επισκέπτες