Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Χωρητικότητα δεξαμενής

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Χωρητικότητα δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό george7009 » Τετ 14 Οκτ, 2015 20:42

ntinaras έγραψε:υπαρχει τροπος να πειραχτει η δεξαμενη ωστε να ανεβει η χωρητικοτητα της λιγο?
εμενα ειναι 40 και γεμιζει στα 31, θελω να το παω 1-2 λιτρα πιο πανω


Γίνεται εαν πειράξεις το φλοτέρ της πολυβαλβίδας , αλλά δεν θα σου το συνιστούσα .
Δεν κερδίζεις και τίποτα με 1-2 λίτρα παραπάνω .....
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Χωρητικότητα δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό LASERMARKGR » Τετ 14 Οκτ, 2015 20:42

papoys έγραψε:Και εμένα στα πρώτα γεμίσματα σε δεξαμενή 48 λίτρων έπαιρνε από 34 μέχρι 36.

Τώρα έχει πάρει μέχρι 44 λίτρα. 8-) .Αλλά από πρατήριο σε πρατήριο και από αντλία σε αντλία παίζουν διαφορές.


Άρα όσο υπάρχει αυτό το "πρόβλημα" δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος για την κατανάλωση ή κάποια στιγμή στρώνει και παίρνει μόνιμα π.χ. 44λ ;
Άβαταρ μέλους
LASERMARKGR
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Δευτ 12 Αύγ, 2013 14:52
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χωρητικότητα δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τετ 14 Οκτ, 2015 21:18

Έχω 63άρα - βάζει απο 52 έως 56 - ανάλογα με την πίεση της αντλίας η πόσο ...κλέβει το "σύστημα" . :D :D :D
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Χωρητικότητα δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό labros » Τετ 14 Οκτ, 2015 22:13

LASERMARKGR έγραψε:
papoys έγραψε:Και εμένα στα πρώτα γεμίσματα σε δεξαμενή 48 λίτρων έπαιρνε από 34 μέχρι 36.

Τώρα έχει πάρει μέχρι 44 λίτρα. 8-) .Αλλά από πρατήριο σε πρατήριο και από αντλία σε αντλία παίζουν διαφορές.


Άρα όσο υπάρχει αυτό το "πρόβλημα" δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος για την κατανάλωση ή κάποια στιγμή στρώνει και παίρνει μόνιμα π.χ. 44λ ;


Ποτέ δεν πέρνει μόνιμα σταθερή ποσότητα. Θα παίζει συν πλην δύο λίτρα ανάλογα με την κλίση του εδάφους (όπως και στη βενζίνη), ανάλογα με την πίεση της αντλίας και ανάλογα με τη θέση του φλοτέρ (είναι ένα σύστημα όχι απόλυτης ακρίβειας όπως στο καζανάκι της τουαλέτας) και ανάλογα με το ενδεχόμενο κλέψιμο. όπως επίσης ποτέ δε θα ξέρεις με απόλυτη ακρίβεια το πόσο έχει μείνει μέσα στη δεξαμενή όταν αδειάσει τελείως. Μπορεί να φαίνεται άδεια αλλά κάτι έχει μείνει (που δεν είναι κάτι σταθερό) όπως και στη βενζίνη.
Συν πλην δυο με τρία λίτρα μπορεί να σημαίνει συν πλην 30χλμ στη μέτρηση. Άρα μετρήσεις του στηλ έβαλα σε αυτό το βενζινάδικο και έβγαλα 20χλμ παραπάνω εγώ τις θεωρώ αστείες. 20χλμ μπορεί κάποιος να βγάλει παραπάνω γιατί σε κάποια διαδρομή έκανε 3 προσπεράσεις λιγότερες από κάποια άλλη φορά. Ποτέ οι συνθήκες δεν είναι ίδιες.
Μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα βγάζοντας μια μέση τιμή κατανάλωσης μετά από πολλά γεμίσματα. Η επανάληψη μειώνει το στατιστικό σφάλμα.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Χωρητικότητα δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 15 Οκτ, 2015 16:04

Θα συμφωνήσω απόλυτα.
Επίσης θα πω ότι στην αρχή και εγώ έκανα μετρήσεις χωρίς να έχει αδειάσει τελείως η δεξαμενή.Τώρα όμως
μετρήσεις κάνω μεν αλλά δεν θα τις ποστάρω εδώ γιατί δεν είναι σίγουρες.
Ποστάρω μόνο όταν φουλάρω άδεια δεξαμενή και αδειάσει πάλι τελείως.Έτσι ξέρης τι έβαλες τι έκαψες.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Χωρητικότητα δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό LASERMARKGR » Πέμ 15 Οκτ, 2015 18:18

labros έγραψε:
LASERMARKGR έγραψε:
papoys έγραψε:Και εμένα στα πρώτα γεμίσματα σε δεξαμενή 48 λίτρων έπαιρνε από 34 μέχρι 36.

Τώρα έχει πάρει μέχρι 44 λίτρα. 8-) .Αλλά από πρατήριο σε πρατήριο και από αντλία σε αντλία παίζουν διαφορές.


Άρα όσο υπάρχει αυτό το "πρόβλημα" δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος για την κατανάλωση ή κάποια στιγμή στρώνει και παίρνει μόνιμα π.χ. 44λ ;


Ποτέ δεν πέρνει μόνιμα σταθερή ποσότητα. Θα παίζει συν πλην δύο λίτρα ανάλογα με την κλίση του εδάφους (όπως και στη βενζίνη), ανάλογα με την πίεση της αντλίας και ανάλογα με τη θέση του φλοτέρ (είναι ένα σύστημα όχι απόλυτης ακρίβειας όπως στο καζανάκι της τουαλέτας) και ανάλογα με το ενδεχόμενο κλέψιμο. όπως επίσης ποτέ δε θα ξέρεις με απόλυτη ακρίβεια το πόσο έχει μείνει μέσα στη δεξαμενή όταν αδειάσει τελείως. Μπορεί να φαίνεται άδεια αλλά κάτι έχει μείνει (που δεν είναι κάτι σταθερό) όπως και στη βενζίνη.
Συν πλην δυο με τρία λίτρα μπορεί να σημαίνει συν πλην 30χλμ στη μέτρηση. Άρα μετρήσεις του στηλ έβαλα σε αυτό το βενζινάδικο και έβγαλα 20χλμ παραπάνω εγώ τις θεωρώ αστείες. 20χλμ μπορεί κάποιος να βγάλει παραπάνω γιατί σε κάποια διαδρομή έκανε 3 προσπεράσεις λιγότερες από κάποια άλλη φορά. Ποτέ οι συνθήκες δεν είναι ίδιες.
Μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα βγάζοντας μια μέση τιμή κατανάλωσης μετά από πολλά γεμίσματα. Η επανάληψη μειώνει το στατιστικό σφάλμα.


Ευχαριστώ Λάμπρο! :thumbup:
Άβαταρ μέλους
LASERMARKGR
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Δευτ 12 Αύγ, 2013 14:52
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χωρητικότητα δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Παρ 16 Οκτ, 2015 10:31

george7009 έγραψε:
ntinaras έγραψε:υπαρχει τροπος να πειραχτει η δεξαμενη ωστε να ανεβει η χωρητικοτητα της λιγο?
εμενα ειναι 40 και γεμιζει στα 31, θελω να το παω 1-2 λιτρα πιο πανω


Γίνεται εαν πειράξεις το φλοτέρ της πολυβαλβίδας , αλλά δεν θα σου το συνιστούσα .
Δεν κερδίζεις και τίποτα με 1-2 λίτρα παραπάνω .....


πως γινεται αυτο?
τα 1-2 λιτρα τα θελω γιατι ειναι ακριβως οσα χρειαζομαι για να χω την απαραιτητη αυτονομια για να παω και να ρθω στο χωριο μου :D
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: Χωρητικότητα δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 16 Οκτ, 2015 10:43

ntinaras έγραψε:
george7009 έγραψε:
ntinaras έγραψε:υπαρχει τροπος να πειραχτει η δεξαμενη ωστε να ανεβει η χωρητικοτητα της λιγο?
εμενα ειναι 40 και γεμιζει στα 31, θελω να το παω 1-2 λιτρα πιο πανω


Γίνεται εαν πειράξεις το φλοτέρ της πολυβαλβίδας , αλλά δεν θα σου το συνιστούσα .
Δεν κερδίζεις και τίποτα με 1-2 λίτρα παραπάνω .....


πως γινεται αυτο?
τα 1-2 λιτρα τα θελω γιατι ειναι ακριβως οσα χρειαζομαι για να χω την απαραιτητη αυτονομια για να παω και να ρθω στο χωριο μου :D





καψε βρε αδερφε και λιγη βενζινα, για 2 λιτρα μιλας.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Χωρητικότητα δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό george7009 » Παρ 16 Οκτ, 2015 19:39

Για 20-25 χλμ μιλάμε ....

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Χωρητικότητα δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 16 Οκτ, 2015 20:50

ναι αλλα 2 λιτρα, δηλαδη εξτρα επιβαρυνση λιγοτερο απο 1,5 ευρω στα 300 χιλιομετρα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες





cron