Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 10 Νοέμ, 2015 20:23

Στην οικογένεια υπάρχει ένα παλιό fiat strada του 2000 πετρελαιοκίνητο.

Προχτές που ερχόμουν από Εύβοια στην ανηφόρα στον Άγιο Στέφανο μου πέταξε 2 φορές την 2α και μία φορά την 3η
ταχύτητα.
Δεν έδωσα και πολύ σημασία αλλά επειδή είχε και κολημένο θερμοστάτη σήμερα πήγα σε συνεργείο fiat στην περιοχή του
Σταυρού.Του είπα να ρίξει μια ματιά για ποιό λόγο μου πετάει τις ταχύτητες, να αλλάξει θερμοστάτη που ήταν κολημένος
και να επισκευάσει ένα ψυγειάκι ψύξεως του λαδιού.
Του επεσήμανα ότι δεν θέλω να χρησιμοποιήσω γνήσια ανταλακτικά αλλά φθηνότερα ιμιτασιόν γιατί το αυτοκίνητο είναι
παλιό και δεν είμαι για πολλά χρήματα.Επίσης του είπα πριν προχωρήσει να με ενημερώσει για το κοστολόγιο.
Έφυγα και μετά από 10 λεπτά με πήρε τηλέφωνο ότι οι φούσκες στα ημιαξόνια ήταν κομένες και πιθανώς από εκεί να ήταν
η αιτία που πέταξε ταχύτητες γιατί είχαν φύγει πολλές βαλβολίνες.Του είπα να δει και για τα υπόλοιπα και ότι σε λίγο θα
περνούσα από εκεί.
Μετά από μία ώρα περίπου με ξαναπήρε τηλέφωνο λέγοντάς μου ότι άλλαξε τις δύο φούσκες και τις βαλβολίνες,το κόστος
είναι 150 ευρώ :o :o :o (πιθανώς τάχε στο μαγαζί) και τι να κάνει με τα υπόλοιπα.
Ακούγοντας το ποσό τρελλάθηκα αμέσως πήγα στο συνεργείο και μετά από σύντομη λογομαχία γιατί προχώρησε στην αντικατάσταση πριν με ενημερώσει για το κόστος πλήρωσα =)) =)) πήρα το αυτοκίνητο και έφυγα.

Επειδή στο φόρουμ υπάρχουν και αρκετοί τεχνίτες θάθελα να ρωτήσω.???
Είναι όντως υπερβολικό το ποσό των 150 ευρώ για τις δύο εσωτερικές ιμιτασιόν φούσκες τρία λίτρα βαλβολίνη όπως
μου είπε και την εργασία ή εγώ είμαι υπερβολικός.????

Δεν ανέφερα όνομα συνεργείου τώρα αλλά θα το αναφέρω αφού ακούσω απόψεις γιατί πιθανόν να είμαι εγώ φάουλ.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 10 Νοέμ, 2015 23:20

Εχω την εντυπωση οτι οι φουσκες δεν κρατανε βαρβολινες αλλα γρασο.


Τα πεταει ταχυτητες απο ελειψη βαρβολινων??? Πιθανον ισως αλλα θα υπηρχαν και αλλα συμπτωματα τυπου δυσκολια κουμπωματος, "γρατζουνισμα" στις αλλαγες...

Σαν τιμη το 150αρι ισως και να ειναι λιγο τραβηγμενο αν σκεφτω κανα 10αρικο?? 20αρικο καθε φουσκα
θες αλλα 20 ευρω βαρβολινη
60 ευρω υλικά... πηρε αλλα 90 εργασία???
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 10 Νοέμ, 2015 23:40

σε καποια fiat οι εσωτερικες φουσκες δενουν πανω στο σαζμαν κρατανε τις βαλβολινες και εχουν πανω τους τσιμουχα ημιαξονιου και καποιες φορες και ρουλεμαν γιατι η φουσκα μενει σταθερη στο σαζμαν και γυρναει μεσα της το ημιαξονιο. αυτες οι φουσκες εχουν περιπου διπλασια εως και τριπλασια τιμη απο τις κοινες.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό LASERMARKGR » Τετ 11 Νοέμ, 2015 14:44

papoys έγραψε:Στην οικογένεια υπάρχει ένα παλιό fiat strada του 2000 πετρελαιοκίνητο.

Προχτές που ερχόμουν από Εύβοια στην ανηφόρα στον Άγιο Στέφανο μου πέταξε 2 φορές την 2α και μία φορά την 3η
ταχύτητα.
Δεν έδωσα και πολύ σημασία αλλά επειδή είχε και κολημένο θερμοστάτη σήμερα πήγα σε συνεργείο fiat στην περιοχή του
Σταυρού.Του είπα να ρίξει μια ματιά για ποιό λόγο μου πετάει τις ταχύτητες, να αλλάξει θερμοστάτη που ήταν κολημένος
και να επισκευάσει ένα ψυγειάκι ψύξεως του λαδιού.
Του επεσήμανα ότι δεν θέλω να χρησιμοποιήσω γνήσια ανταλακτικά αλλά φθηνότερα ιμιτασιόν γιατί το αυτοκίνητο είναι
παλιό και δεν είμαι για πολλά χρήματα.Επίσης του είπα πριν προχωρήσει να με ενημερώσει για το κοστολόγιο.
Έφυγα και μετά από 10 λεπτά με πήρε τηλέφωνο ότι οι φούσκες στα ημιαξόνια ήταν κομένες και πιθανώς από εκεί να ήταν
η αιτία που πέταξε ταχύτητες γιατί είχαν φύγει πολλές βαλβολίνες.Του είπα να δει και για τα υπόλοιπα και ότι σε λίγο θα
περνούσα από εκεί.
Μετά από μία ώρα περίπου με ξαναπήρε τηλέφωνο λέγοντάς μου ότι άλλαξε τις δύο φούσκες και τις βαλβολίνες,το κόστος
είναι 150 ευρώ :o :o :o (πιθανώς τάχε στο μαγαζί) και τι να κάνει με τα υπόλοιπα.
Ακούγοντας το ποσό τρελλάθηκα αμέσως πήγα στο συνεργείο και μετά από σύντομη λογομαχία γιατί προχώρησε στην αντικατάσταση πριν με ενημερώσει για το κόστος πλήρωσα =)) =)) πήρα το αυτοκίνητο και έφυγα.

Επειδή στο φόρουμ υπάρχουν και αρκετοί τεχνίτες θάθελα να ρωτήσω.???
Είναι όντως υπερβολικό το ποσό των 150 ευρώ για τις δύο εσωτερικές ιμιτασιόν φούσκες τρία λίτρα βαλβολίνη όπως
μου είπε και την εργασία ή εγώ είμαι υπερβολικός.????

Δεν ανέφερα όνομα συνεργείου τώρα αλλά θα το αναφέρω αφού ακούσω απόψεις γιατί πιθανόν να είμαι εγώ φάουλ.


Οι σωστοί επαγγελματίες πρώτα ενημερώνουν για το κοστολόγιο και μετά προχωρούν στην εργασία επισκευής.
150 ευρώ είναι πολλά για την συγκεκριμένη επισκευή, δεν έπρεπε να τον πληρώσεις από την στιγμή κιόλας που του είχες κάνει συμφωνία να σε ενημερώσει για το κοστολόγιο.
Άβαταρ μέλους
LASERMARKGR
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Δευτ 12 Αύγ, 2013 14:52
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 11 Νοέμ, 2015 18:49

LASERMARKGR έγραψε:
papoys έγραψε:Στην οικογένεια υπάρχει ένα παλιό fiat strada του 2000 πετρελαιοκίνητο.

Προχτές που ερχόμουν από Εύβοια στην ανηφόρα στον Άγιο Στέφανο μου πέταξε 2 φορές την 2α και μία φορά την 3η
ταχύτητα.
Δεν έδωσα και πολύ σημασία αλλά επειδή είχε και κολημένο θερμοστάτη σήμερα πήγα σε συνεργείο fiat στην περιοχή του
Σταυρού.Του είπα να ρίξει μια ματιά για ποιό λόγο μου πετάει τις ταχύτητες, να αλλάξει θερμοστάτη που ήταν κολημένος
και να επισκευάσει ένα ψυγειάκι ψύξεως του λαδιού.
Του επεσήμανα ότι δεν θέλω να χρησιμοποιήσω γνήσια ανταλακτικά αλλά φθηνότερα ιμιτασιόν γιατί το αυτοκίνητο είναι
παλιό και δεν είμαι για πολλά χρήματα.Επίσης του είπα πριν προχωρήσει να με ενημερώσει για το κοστολόγιο.
Έφυγα και μετά από 10 λεπτά με πήρε τηλέφωνο ότι οι φούσκες στα ημιαξόνια ήταν κομένες και πιθανώς από εκεί να ήταν
η αιτία που πέταξε ταχύτητες γιατί είχαν φύγει πολλές βαλβολίνες.Του είπα να δει και για τα υπόλοιπα και ότι σε λίγο θα
περνούσα από εκεί.
Μετά από μία ώρα περίπου με ξαναπήρε τηλέφωνο λέγοντάς μου ότι άλλαξε τις δύο φούσκες και τις βαλβολίνες,το κόστος
είναι 150 ευρώ :o :o :o (πιθανώς τάχε στο μαγαζί) και τι να κάνει με τα υπόλοιπα.
Ακούγοντας το ποσό τρελλάθηκα αμέσως πήγα στο συνεργείο και μετά από σύντομη λογομαχία γιατί προχώρησε στην αντικατάσταση πριν με ενημερώσει για το κόστος πλήρωσα =)) =)) πήρα το αυτοκίνητο και έφυγα.

Επειδή στο φόρουμ υπάρχουν και αρκετοί τεχνίτες θάθελα να ρωτήσω.???
Είναι όντως υπερβολικό το ποσό των 150 ευρώ για τις δύο εσωτερικές ιμιτασιόν φούσκες τρία λίτρα βαλβολίνη όπως
μου είπε και την εργασία ή εγώ είμαι υπερβολικός.????

Δεν ανέφερα όνομα συνεργείου τώρα αλλά θα το αναφέρω αφού ακούσω απόψεις γιατί πιθανόν να είμαι εγώ φάουλ.


Οι σωστοί επαγγελματίες πρώτα ενημερώνουν για το κοστολόγιο και μετά προχωρούν στην εργασία επισκευής.
150 ευρώ είναι πολλά για την συγκεκριμένη επισκευή, δεν έπρεπε να τον πληρώσεις από την στιγμή κιόλας που του είχες κάνει συμφωνία να σε ενημερώσει για το κοστολόγιο.

kai να δεν το πληρωσει αμαξι δεν θα παρει....προσωπικα αν ημουν στην θεση σου θα ψαχνωμουν και σε αλλο συνεργειο να δω τι τιμη θα μου πουν και αν η τιμη εχει μεγαλη αποκλιση από αυτην που πληρωσες θα παραθετα την αποδειξη και απορχη υπηρεσιων επωνυμα για τα στοιχεια του συνεργείου και τα στοιχει τα δικα μου στην διαθεση του διαχειριστη ετσι ώστε να ενημερωσω για να μην την πατησουν αλλοι...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό LASERMARKGR » Τετ 11 Νοέμ, 2015 21:54

manoliss έγραψε:
LASERMARKGR έγραψε:
papoys έγραψε:Στην οικογένεια υπάρχει ένα παλιό fiat strada του 2000 πετρελαιοκίνητο.

Προχτές που ερχόμουν από Εύβοια στην ανηφόρα στον Άγιο Στέφανο μου πέταξε 2 φορές την 2α και μία φορά την 3η
ταχύτητα.
Δεν έδωσα και πολύ σημασία αλλά επειδή είχε και κολημένο θερμοστάτη σήμερα πήγα σε συνεργείο fiat στην περιοχή του
Σταυρού.Του είπα να ρίξει μια ματιά για ποιό λόγο μου πετάει τις ταχύτητες, να αλλάξει θερμοστάτη που ήταν κολημένος
και να επισκευάσει ένα ψυγειάκι ψύξεως του λαδιού.
Του επεσήμανα ότι δεν θέλω να χρησιμοποιήσω γνήσια ανταλακτικά αλλά φθηνότερα ιμιτασιόν γιατί το αυτοκίνητο είναι
παλιό και δεν είμαι για πολλά χρήματα.Επίσης του είπα πριν προχωρήσει να με ενημερώσει για το κοστολόγιο.
Έφυγα και μετά από 10 λεπτά με πήρε τηλέφωνο ότι οι φούσκες στα ημιαξόνια ήταν κομένες και πιθανώς από εκεί να ήταν
η αιτία που πέταξε ταχύτητες γιατί είχαν φύγει πολλές βαλβολίνες.Του είπα να δει και για τα υπόλοιπα και ότι σε λίγο θα
περνούσα από εκεί.
Μετά από μία ώρα περίπου με ξαναπήρε τηλέφωνο λέγοντάς μου ότι άλλαξε τις δύο φούσκες και τις βαλβολίνες,το κόστος
είναι 150 ευρώ :o :o :o (πιθανώς τάχε στο μαγαζί) και τι να κάνει με τα υπόλοιπα.
Ακούγοντας το ποσό τρελλάθηκα αμέσως πήγα στο συνεργείο και μετά από σύντομη λογομαχία γιατί προχώρησε στην αντικατάσταση πριν με ενημερώσει για το κόστος πλήρωσα =)) =)) πήρα το αυτοκίνητο και έφυγα.

Επειδή στο φόρουμ υπάρχουν και αρκετοί τεχνίτες θάθελα να ρωτήσω.???
Είναι όντως υπερβολικό το ποσό των 150 ευρώ για τις δύο εσωτερικές ιμιτασιόν φούσκες τρία λίτρα βαλβολίνη όπως
μου είπε και την εργασία ή εγώ είμαι υπερβολικός.????

Δεν ανέφερα όνομα συνεργείου τώρα αλλά θα το αναφέρω αφού ακούσω απόψεις γιατί πιθανόν να είμαι εγώ φάουλ.


Οι σωστοί επαγγελματίες πρώτα ενημερώνουν για το κοστολόγιο και μετά προχωρούν στην εργασία επισκευής.
150 ευρώ είναι πολλά για την συγκεκριμένη επισκευή, δεν έπρεπε να τον πληρώσεις από την στιγμή κιόλας που του είχες κάνει συμφωνία να σε ενημερώσει για το κοστολόγιο.

kai να δεν το πληρωσει αμαξι δεν θα παρει....προσωπικα αν ημουν στην θεση σου θα ψαχνωμουν και σε αλλο συνεργειο να δω τι τιμη θα μου πουν και αν η τιμη εχει μεγαλη αποκλιση από αυτην που πληρωσες θα παραθετα την αποδειξη και απορχη υπηρεσιων επωνυμα για τα στοιχεια του συνεργείου και τα στοιχει τα δικα μου στην διαθεση του διαχειριστη ετσι ώστε να ενημερωσω για να μην την πατησουν αλλοι...


Δεν είναι σωστό αυτό (εννοώ νομικά, όχι ηθικά), ελεύθερη αγορά έχουμε και ο κάθε μάστορας που έχει πάρει μια σειρά εργαλεία κι έχει ανοίξει κι ένα μαγαζί πουλάει όσο θέλει και ότι θέλει, εμείς οι καταναλωτές είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε έρευνα αγοράς πριν την πατήσουμε. Το να δημοσιεύσει το συνεργείο το μόνο που θα καταφέρει είναι να του έρθει και κανα εξώδικο για συκοφαντική δυσφήμιση διότι πολύ απλά δεν υπάρχει αγορανομικός έλεγχος σε υπηρεσίες και αγαθά που σχετίζονται με τους επισκευαστές (νόμιμους και μη)
Ωστόσο τα πμ δεν απαγορεύονται!!! ;)
Άβαταρ μέλους
LASERMARKGR
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Δευτ 12 Αύγ, 2013 14:52
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 12 Νοέμ, 2015 19:24

LASERMARKGR έγραψε:
manoliss έγραψε:
LASERMARKGR έγραψε:
papoys έγραψε:Στην οικογένεια υπάρχει ένα παλιό fiat strada του 2000 πετρελαιοκίνητο.

Προχτές που ερχόμουν από Εύβοια στην ανηφόρα στον Άγιο Στέφανο μου πέταξε 2 φορές την 2α και μία φορά την 3η
ταχύτητα.
Δεν έδωσα και πολύ σημασία αλλά επειδή είχε και κολημένο θερμοστάτη σήμερα πήγα σε συνεργείο fiat στην περιοχή του
Σταυρού.Του είπα να ρίξει μια ματιά για ποιό λόγο μου πετάει τις ταχύτητες, να αλλάξει θερμοστάτη που ήταν κολημένος
και να επισκευάσει ένα ψυγειάκι ψύξεως του λαδιού.
Του επεσήμανα ότι δεν θέλω να χρησιμοποιήσω γνήσια ανταλακτικά αλλά φθηνότερα ιμιτασιόν γιατί το αυτοκίνητο είναι
παλιό και δεν είμαι για πολλά χρήματα.Επίσης του είπα πριν προχωρήσει να με ενημερώσει για το κοστολόγιο.
Έφυγα και μετά από 10 λεπτά με πήρε τηλέφωνο ότι οι φούσκες στα ημιαξόνια ήταν κομένες και πιθανώς από εκεί να ήταν
η αιτία που πέταξε ταχύτητες γιατί είχαν φύγει πολλές βαλβολίνες.Του είπα να δει και για τα υπόλοιπα και ότι σε λίγο θα
περνούσα από εκεί.
Μετά από μία ώρα περίπου με ξαναπήρε τηλέφωνο λέγοντάς μου ότι άλλαξε τις δύο φούσκες και τις βαλβολίνες,το κόστος
είναι 150 ευρώ :o :o :o (πιθανώς τάχε στο μαγαζί) και τι να κάνει με τα υπόλοιπα.
Ακούγοντας το ποσό τρελλάθηκα αμέσως πήγα στο συνεργείο και μετά από σύντομη λογομαχία γιατί προχώρησε στην αντικατάσταση πριν με ενημερώσει για το κόστος πλήρωσα =)) =)) πήρα το αυτοκίνητο και έφυγα.

Επειδή στο φόρουμ υπάρχουν και αρκετοί τεχνίτες θάθελα να ρωτήσω.???
Είναι όντως υπερβολικό το ποσό των 150 ευρώ για τις δύο εσωτερικές ιμιτασιόν φούσκες τρία λίτρα βαλβολίνη όπως
μου είπε και την εργασία ή εγώ είμαι υπερβολικός.????

Δεν ανέφερα όνομα συνεργείου τώρα αλλά θα το αναφέρω αφού ακούσω απόψεις γιατί πιθανόν να είμαι εγώ φάουλ.


Οι σωστοί επαγγελματίες πρώτα ενημερώνουν για το κοστολόγιο και μετά προχωρούν στην εργασία επισκευής.
150 ευρώ είναι πολλά για την συγκεκριμένη επισκευή, δεν έπρεπε να τον πληρώσεις από την στιγμή κιόλας που του είχες κάνει συμφωνία να σε ενημερώσει για το κοστολόγιο.

kai να δεν το πληρωσει αμαξι δεν θα παρει....προσωπικα αν ημουν στην θεση σου θα ψαχνωμουν και σε αλλο συνεργειο να δω τι τιμη θα μου πουν και αν η τιμη εχει μεγαλη αποκλιση από αυτην που πληρωσες θα παραθετα την αποδειξη και απορχη υπηρεσιων επωνυμα για τα στοιχεια του συνεργείου και τα στοιχει τα δικα μου στην διαθεση του διαχειριστη ετσι ώστε να ενημερωσω για να μην την πατησουν αλλοι...


Δεν είναι σωστό αυτό (εννοώ νομικά, όχι ηθικά), ελεύθερη αγορά έχουμε και ο κάθε μάστορας που έχει πάρει μια σειρά εργαλεία κι έχει ανοίξει κι ένα μαγαζί πουλάει όσο θέλει και ότι θέλει, εμείς οι καταναλωτές είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε έρευνα αγοράς πριν την πατήσουμε. Το να δημοσιεύσει το συνεργείο το μόνο που θα καταφέρει είναι να του έρθει και κανα εξώδικο για συκοφαντική δυσφήμιση διότι πολύ απλά δεν υπάρχει αγορανομικός έλεγχος σε υπηρεσίες και αγαθά που σχετίζονται με τους επισκευαστές (νόμιμους και μη)
Ωστόσο τα πμ δεν απαγορεύονται!!! ;)

ara με την λογικη αυτή ουτε μπορούμε να πουμε δυσαρεστες γνωμες για καποιο μαγαζι στα φορα και όχι μεσω πμ μιας και κινδυνεύουμε το ιδιο....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό donstefano » Πέμ 12 Νοέμ, 2015 21:30

Σας παραθετω απο τον Ποινικο κωδικα καποια αρθρα για ενημερωση σας με τα θεματα αυτα.

Δυσφήμηση
Όποιος με οποιονδήποτε τρόπο ενώπιον τρίτου ισχυρίζεται ή διαδίδει για κάποιον άλλον γεγονός που μπορεί να βλάψει την τιμή ή την υπόληψή του τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών ή με χρηματική ποινή. Η χρηματική ποινή μπορεί να επιβληθεί και μαζί με την ποινή φυλάκισης.
Άρθρο 363
Συκοφαντική δυσφήμηση

Αν στην περίπτωση του άρθρου 362, το γεγονός είναι ψευδές και ο υπαίτιος γνώριζε ότι αυτό είναι ψευδές τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχστον τριών μηνών. μαζί με τη φυλάκιση μπορεί να επιβληθεί και χρηματική ποινή. Μπορεί επίσης να επιβληθεί και στέρηση των πολιτικών δικαιωμάτων κατά το άρθρο 63.
Άρθρο 364
Δυσφήμηση ανώνυμης εταιρείας

1. Όποιος ισχυρίζεται με οποιοδήποτε τρόπο ενώπιον τρίτου ή διαδίδει για ανώνυμη εταιρεία ορισμένο γεγονός που είναι σχετικό με τις επιχειρήσεις, την οικονομική κατάσταση ή γενικά τις εργασίες της ή με τα πρόσωπα που τη διοικούν ή την διευθύνουν και που μπορεί να βλάψει την εμπιστοσύνη του κοινού στην εταιρεία και γενικά στις επιχειρήσεις της, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι ενός έτους ή με χρηματιτκή ποινή.

Δεν τιμωρείται ο κατηγορούμενος αν αποδείξει την αλήθεια του γεγονότος που ισχυρίστηκε ή διέδωσε.
Αν ο κατηγορούμενος γνώριζε ότι το γεγονός που ισχυρίστηκε ή διέδωσε είναι ψευδές τιμωρείται με φυλάκιση.


Άρθρο 366
Γενικές διατάξεις

1. Αν το γεγονός του άρθ. 362 είναι αληθινό, η πράξη μένει ατιμώρητη. Η απόδειξη όμως της αλήθειας του γεγονότος απαγορεύεται όταν αυτό αφορά αποκλειστικά σχέσεις του οικογενειακού ή του ιδιωτικού βίου που δεν θίγουν το δημόσιο συμφέρον και ο ισχυρισμός ή η διάδοση έγιναν κακόβουλα.

Αν στις περιπτώσεις των άρθρων 362, 363, 364 και 365 το γεγονός που ισχυρίστηκε ή διέδωσε ο υπαίτιος είναι πράξη αξιόποινη για την οποία ασκήθηκε δικαστική δίωξη αναστέλλεται η δίκη για τη δυσφήμηση έως το τέλος της ποινικής δίωξης. θεωρείται αποδεδειγμένο ότι το γεγονός που αφορά τη δυσφήμηση είναι αληθινό αν η απόφαση είναι καταδικαστική και ψευδές αν η απόφαση είναι αθωωτική και στηρίζεται στο ότι δεν αποδείχθηκε ότι το πρόσωπο που είχε δυσφημιστεί τέλεσε την αξιόποινη πράξη.
Η απόδειξη της αλήθειας του γεγονότος που αφορά τη δυσφήμηση δεν αποκλείει την τιμωρία για εξύβριση αν από το τρόπο που εκδηλώθηκε ή από τις περιστάσεις υπό τις οποίες τελέστηκε η δυσφήμηση προκύπτει σκοπός εξύβρισης.

Άρθρο 367
1. Δεν αποτελούν άδικη πράξη: α) οι δυσμενείς κρίσεις για επιστημονικές, καλλιτεχνικές ή επαγγελματικές εργασίες. β) οι δυσμενείς εκφράσεις που περιέχονται σε έγγραφο δημόσιας αρχής για αντικείμενα που ανάγονται στο κύκλο της υπηρεσίας της, καθώς και γ) οι εκδηλώσεις που γίνονται για την εκτέλεση νόμιμων καθηκόντων, την άσκηση νόμιμης εξουσίας ή για τη διαφύλαξη (προστασία) δικαιώματος ή απ’άλλο δικαιολογημένο ενδιαφέρον ή δ) σε ανάλογες περιπτώσεις.

Η προηγούμενη διάταξη δεν εφαρμόζεται: α) όταν οι παραπάνω κρίσεις και εκδηλώσεις περιέχουν τα συστατικά στοιχεία της πράξης του άρθρου 363 καθώς και β) όταν από τον τρόπο της εκδήλωσης ή από της περιστάσεις υπό τις οποίες τελέστηκε η πράξη, προκύπτει σκοπός εξύβρισης.


Με λιγα λογια να πω πηγα στον Ταδε και δεν μου αρεσε η εργασια του για αυτους και για αυτους του λογους η μου φανηκε ακριβος η οτιδηποτε αλλο η δεν θα ξαναπαω προσωπικα σε αυτον ξανα.Αρκει να μην λες ΨΕΜΑΤΑ.Εκει πας για συκοφαντικη δυσφημηση.Η δυσφημηση ειναι παλι να λες ψεμα αλλα εν αγνοια σου.Πχ ακουσα ο donstefano που ειναι φιλος και μου πε οτι ειναι απατεωνας πχ ο ταδε(ενω ειναι ψεμα αλλα εσυ δεν το ξερεις!).

Το να χαρακτηρησεις πχ Λαμογιο,αχρηστος,τσιγκουνης κτλ επειδη παει στην εξυβριση ειναι θεμα.Το να πεις την αποψη σου για την επαγγελματικη του εργασια δε υπαρχει θεμα.Και ας κανει και 1000 εξωδικα.Δε λεει κατι.Και γω παω σε ενα δικηγορω και στελνω ενα εξωδικο στον καθενα χωρις σοβαρο λογο και αιτια.

Οποτε μπορουμε τη γνωμη μας ομορφα και κυριλε χωρις χαρακτηρισμους και αλλα γαλικα.Αμα ηταν ετσι καθε μερα εξωδικα θα μας στελναν τα σουπερμαρκετ τα κομμωτηρια τα διοδια τα βενζιναδικα!!!!! =))
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό autogasforumadmin » Πέμ 12 Νοέμ, 2015 22:45

Χρήσιμα τα όσα παραθέτει ο donstefano, ευκαιρία να υπενθυμίσουμε και τον σχετικό κανόνα του forum:

Σε περίπτωση που θέλετε να γνωστοποιήσετε κάποιο πρόβλημα που είχατε με εταιρία, εγκαταστάτη κτλ., θα πρέπει να περιγράψετε χωρίς υβριστικές ή δυσφημιστικές εκφράσεις την κατάσταση όπως εσείς τη βιώσατε. Αν επιλέξετε να ονοματίσετε την εταιρία (ή μπορεί να γίνει ταυτοποίηση της) τότε θα πρέπει να δηλώσετε τα στοιχεία σας (είτε δημόσια είτε στη διαχειριστική ομάδα του forum) ώστε να μπορεί η εταιρία να εντοπίσει την περίπτωση σας και να σας δώσει μια ολοκληρωμένη απάντηση αν το επιθυμεί. Σε κάθε περίπτωση αν ένα μήνυμα θεωρηθεί δυσφημιστικό ή αναληθές, υπεύθυνος είναι μόνο ο δημιουργός του μηνύματος και όχι το φόρουμ.
.
autogasforumadmin
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 118
Εγγραφή: Πέμ 28 Οκτ, 2010 11:01

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 16 Νοέμ, 2015 07:45

Έλειπα καμιά βδομαδίτσα γιατί είχα πάει για ελιές. 8-)

Παιδιά με λίγα λόγια βρέθηκα μαλ.... όπως μου είπε και γνωστός μου μάστορας (ας όψεται που είχε δουλειά και μου
είχε πει σε δύο μέρες και εγώ βιαζόμουν να πάω για τις ελιές).
Πρόκειται για δύο απλές φούσκες κόστους από 6 ευρώ (ιμιτασιόν) 10 ευρώ skf η μία, σύνολο 20 ευρώ και άλλα τόσα οι
βαλβολίνες 40 ευρώ με το φπα τους.
Αν τα άλλα 110 ευρώ για εργασία με το φπα τους κάποιοι δεν τα θεωρούν υπερβολική τιμή και πήδηγμα τι να πω.
Εγώ πάντως για το δεύτερο το κατάλαβα. :lol:
Στην επίσημη FIAT που έκανα μία ερώτηση για την αντίστοιχη εργασία-ανταλακτικά μου είπαν 120 ευρώ με ΦΠΑ.

Δυστυχώς στην πτωχευμένη Ελλάδα των 200 και 300 ευρώ μηνιάτικο ,κάποιοι συνεχίζουν να ζουν 7-8 χρόνια πίσω
και να κοστολογούν βλέποντας αν φοράς παπούτσια puma ή timberland ή μπλουζάκι lakoste χωρίς να ξέρουν αν
αυτά είναι γνήσια ή μαιμού. =))

Γιαυτό έβλεπα (του τόπα κιόλας) το συγκεκριμένο συνεργείο άδειο από αυτοκίνητα και οι δύο υπάλληλοι (ένας
Έλληνας ένας Πακιστανός :o :( ) αντί να κρατούν κλειδιά και εργαλεία,να κρατούν σκούπες :lol: :o
και να σκουπίζουν το πάτωμα.

Όσο για το όνομα δεν θα είχα πρόβλημα να το αναφέρω γιατί δεν αναφέρω κάποιο μη πραγματικό γεγονός και έχω
και επίσημη αναλυτική απόδειξη των ανωτέρω συγκεκριμένων εργασιών (την οποία πήρα με φασαρία γιατί μου
έκοβε απλή συνολική απόδειξη ταμειακής ),αλλά θεωρώ ότι και η αναφορά του ονόματος θα είναι διαφήμιση.

Απλά τα γράφω για ενημέρωση - προστασία απλών μελώ του forum και τυχόν μαστόρων που μας διαβάζουν
και θέλουν νάχουν δουλειά στο μαγαζί τους. :wave:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ.
Βέβαια το συνεργείο για να δικαιολογήσει τα 150 ευρώ έβαλε στην απόδειξη τις φούσκες 20 ευρώ τη μία
λες και ήταν φούσκες για νταλίκα και τις βαλβολίνες 13 ευρώ το λίτρο λες και άλλαζε βαλβολίνες σε
ferari και όχι σε ένα παλιό fiat strada 15 χρονών. :thumbdown:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Επόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες