Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Θέρμανση με καλοριφέρ λαδιού

Θέρμανση με καλοριφέρ λαδιού

Δημοσίευσηαπό challenger » Δευτ 28 Δεκ, 2015 11:11

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Έχω στο σαλόνι ένα ηλεκτρικό καλοριφέρ Izzy με 2500w max - 11 φέτες. Αργεί σχετικά να ζεστάνει τον χώρο ο οποίος έχει κάποιες απώλειες (παλιά αλουμίνια στα οποία έχω βάλει λάστιχο για να μην μπάζει - ενδιάμεση πόρτα που ανοιγοκλείνει κλπ, ταράτσα από πάνω). Μου φαίνεται ότι κάνει καλή δουλειά το ανεμιστηράκι του το οποίο βγάζει ζεστό αέρα όταν το καλοριφέρ καίει. Αυτό θα το μεταφέρω στην κρεβατοκάμαρα, οπότε για το σαλόνι θα πάρω άλλο. Σκέφτομαι με την ευκαιρία να πάρω κάποιο μεγαλύτερο (12-14 φέτες). Έχω ξεχωρίσει τα παρακάτω

1) http://www.skroutz.gr/s/26315/Delonghi-KH771225.html Delonghi KH 771225
2) http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/heaters/kalorifer/126702-kerosun-kor14" kerosun kor14 το οποίο έχει πολύ καλές αξιολογήσεις στον Κωτσόβολο αλλά κακές στο skroutz.
3) http://www.electrostudio.gr/product/18581/rex-kalorifer-ladioy-e1425-ellinikis-kataskeyis- Rex 1425 (14 φέτες - ελληνικό προϊόν)
4) http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/heaters/kalorifer/112650-daewoo-dhr7113ftc-13-%CF%86%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82 Daewoo DHR7113FTC (13 φέτες , 2900watt, ανεμιστηράκι).

Τις παραπάνω φέτες τις σκέφτομαι με την έννοια της μεγαλύτερης επιφάνειας που θα θερμαίνεται, με αποτέλεσμα να κρατάει για περισσότερη ώρα την θερμοκρασία. Το σαλόνι είναι περίπου 35 τετραγωνικά. Από πάνω έχει ταράτσα. Προσανατολισμό μπαλκονόπορτας Νότιο. και 1 εξωτερικός τοίχος. Το aircondition που έχει το έχω αποκλείσει γιατί δεν μου αρέσει η θέρμανση με aircondition.
Πως βλέπετε τις παραπάνω επιλογές? Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο? Ευχαριστώ
challenger
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 29 Μαρ, 2011 15:06

Re: Θέρμανση με καλοριφέρ λαδιού

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 28 Δεκ, 2015 13:10

Και όμως αν είναι να έχεις θέρμανση με ρεύμα το κλιματιστικό είναι ο οικονομικότερος τρόπος. Αυτό γιατί δεν είναι θερμαντικό σώμα. Δεν παράγει δηλαδή θερμότητα αλλά την κουβαλάει από το περιβάλλον στο σπίτι το χειμώνα και το ανάποδο το καλοκαίρι. Η απόδοση για αυτή τη λειτουργία είναι περίπου 3 προς 1(σε κάποια και παραπάνω) δηλαδή για κάθε 1000w ηλεκτρικής ισχύος που καταναλώνεις κουβαλάει μέσα στο σπίτι 3000w θερμότητας.
Ενώ το ηλεκτρικό καλοριφέρ σου καταναλώνει 2500w σου δίνει 2500w οικονομική διαφορά τεράστια.
Βέβαια κατά τη γνώμη μου η θέρμανση με ζεστό νερό που κυκλοφορεί μέσα στους σωλήνες και στα σώματα του καλοριφέρ (είτε με πετρέλαιο είτε με αέριο είτε με πέλετ είτε ακόμα και με ξύλα) δε μπορεί να αντικατασταθεί. Θερμαίνει και τους τοίχους, ζεσταίνει όλο το σπίτι και έχει μεγαλύτερη διάρκεια.
Αν όμως αυτό δεν είναι εφικτό τότε οικονομικά το κλιματιστικό είναι μονόδρομος όσο αντιπαθητικό και αν είναι (και εμένα δε μου αρέσει). Όσο για τις επιλογές που αναφέρεις δε θεωρώ πως κάποια είναι κακή ποιοτικώς. Σπάνια τέτοιες συσκευές χαλάνε οπότε επιλέγεις με βάση τη σχέση τιμής και ισχύος.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Απ: Θέρμανση με καλοριφέρ λαδιού

Δημοσίευσηαπό kostis » Δευτ 28 Δεκ, 2015 15:23

Κοίτα και σόμπα υγραερίου,π.χ delonghi 6200,έχει και ανεμιστήρα και ρεύμα 1500w. Ή delonghi 4200.
Η 4200 καίει 300-310gr Lpg την ώρα στην μέγιστη ισχύ,ζεσταίνουν πολύ γρήγορα ακόμα και μεγάλους χώρους με πολύ καλή ποιότητα ζέστης.Προσοχή,αν πάρεις,να είναι επώνυμη μάρκα με service με αισθητήρα CO ή CO2 και αισθητήρα φλόγας. Κάποιο μειονέκτημά τους είναι οτι μετά απο χρόνια αν δεν αλλάξεις τον καταλύτη (κάτι σαν πανινο φιλτρο )βρωμάνε άκαυστο υγραέριο. Γιαυτό πρέπει να είναι καλής μάρκας με service. Οι φτηνές, no name σπάνια έχουν ανταλλακτικά.
Επίσης συμφέρει πάρα πολύ αν βρείς γκαζάδικο αυτοκινήτων που θα σου γεμίζει την φιάλη.

Υπολόγισε οτι 1 λίτρο LPG= 0,57kg
kostis
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Πέμ 24 Ιούλ, 2014 18:03

Re: Θέρμανση με καλοριφέρ λαδιού

Δημοσίευσηαπό challenger » Δευτ 28 Δεκ, 2015 15:45

To κλιματιστικό έχει καλύτερη ενεργειακή απόδοση κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του. Όταν όμως πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία τότε δεν συνεχίζει να ζεσταίνει τον χώρο. Αντίθετα το καλοριφέρ όταν πιάσει την θερμοκρασία που έχει οριστεί στον θερμοστάτη του, σβήνει, αλλά επειδή παραμένει καυτό για αρκετή ώρα συνεχίζει να ζεσταίνει τον χώρο χωρίς να καταναλώνει ηλ. ρεύμα. Έτσι αργεί να ανάψει ξανά. Αυτό λαμβάνεται υπόψην στην σύγκριση των 2 θερμαντικών μέσων?
challenger
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 29 Μαρ, 2011 15:06

Re: Θέρμανση με καλοριφέρ λαδιού

Δημοσίευσηαπό challenger » Δευτ 28 Δεκ, 2015 15:46

Σόμπα υγραερίου δεν θέλω να χρησιμοποιήσω....
challenger
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 29 Μαρ, 2011 15:06

Re: Θέρμανση με καλοριφέρ λαδιού

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 28 Δεκ, 2015 17:28

challenger έγραψε:To κλιματιστικό έχει καλύτερη ενεργειακή απόδοση κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του. Όταν όμως πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία τότε δεν συνεχίζει να ζεσταίνει τον χώρο. Αντίθετα το καλοριφέρ όταν πιάσει την θερμοκρασία που έχει οριστεί στον θερμοστάτη του, σβήνει, αλλά επειδή παραμένει καυτό για αρκετή ώρα συνεχίζει να ζεσταίνει τον χώρο χωρίς να καταναλώνει ηλ. ρεύμα. Έτσι αργεί να ανάψει ξανά. Αυτό λαμβάνεται υπόψην στην σύγκριση των 2 θερμαντικών μέσων?


Μα άμα πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία γιατί να συνεχίσει να ζεσταίνει τον χώρο?

Ότι και να λέμε ο labels έχει δίκιο. Το ac επειδή ακριβώς κάνει μεταφορά θερμότητάς είναι μακράν οικονομικότερο. Και αν είναι ποιοτικό έχει και καλής ποιότητας αέρα.. Φίλτρα, ιονιστες...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Θέρμανση με καλοριφέρ λαδιού

Δημοσίευσηαπό challenger » Δευτ 28 Δεκ, 2015 19:36

Το a/c που είναι εγκατεστημένο στο σαλόνι είναι το Kerosun KRF 412/T (παλιό και μάλλον όχι inverter ) με max κατανάλωση στο heating 3600w. Δεν νομίζω να το προτιμήσω σε σχέση με το καλοριφέρ...
Εφόσον καταλήξω στην αγορά καλοριφέρ ποσο σημαντικό πιστεύετε ότι είναι το ανεμιστηράκι? Έχει κατανάλωση όντως 400watt το ανεμιστηράκι από μόνο του? Πολλά μου φαίνονται
challenger
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 29 Μαρ, 2011 15:06

Re: Θέρμανση με καλοριφέρ λαδιού

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 28 Δεκ, 2015 20:05

challenger έγραψε:Το a/c που είναι εγκατεστημένο στο σαλόνι είναι το Kerosun KRF 412/T (παλιό και μάλλον όχι inverter ) με max κατανάλωση στο heating 3600w. Δεν νομίζω να το προτιμήσω σε σχέση με το καλοριφέρ...
Εφόσον καταλήξω στην αγορά καλοριφέρ ποσο σημαντικό πιστεύετε ότι είναι το ανεμιστηράκι? Έχει κατανάλωση όντως 400watt το ανεμιστηράκι από μόνο του? Πολλά μου φαίνονται


400w ένας ανεμιστήρας δε νομίζω, εκτός αν έχει και ξεχωριστή αντίσταση σαν αερόθερμο. Το 3600 που βλέπεις στο κλιματιστικό δεν είναι η κατανάλωση αλλά η απόδοση σε ζέστη. Η κατανάλωση πρέπει να είναι περίπου 1200 με 1300 (εκεί κυμαίνονται τα φθηνά 12ρια ή τα καλά 18άρια) εκτός αν μιλάμε για κανένα τεράστιο. Το κλιματιστικό όταν σβήνει δεν κρατάει ζέστη φτάνει όμως πολύ πιο γρήγορα στην επιθυμητή θερμοκρασία σε σχέση με το σώμα.Οικονομικά στο λογαριασμό θα είναι πολύ φθηνότερο από το σώμα ακόμα και αν το κάψεις τις τριπλάσιες ώρες. Και τα δυο είναι λύσεις ανάγκης και μειονεκτούν σε σχέση με την κεντρική θέρμανση που κρατάει πολύ περισσότερο.

Υγ Εμείς λέμε τη γνώμη μας μιας και ασύ τη ζήτησες έστω και αν εγώ ξέφυγα λίγο από αυτό που ρώτησες αρχικά. Το σπίτι είναι δικό σου και εσύ αποφασίζεις.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Θέρμανση με καλοριφέρ λαδιού

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 29 Δεκ, 2015 09:08

challenger έγραψε:Σόμπα υγραερίου δεν θέλω να χρησιμοποιήσω....


Χανεις..... ειλικρινά...


Αλλα προφανως εσυ αποφασιζεις...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Θέρμανση με καλοριφέρ λαδιού

Δημοσίευσηαπό challenger » Τρί 29 Δεκ, 2015 10:16

labros ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση και τις προτάσεις. Με έπεισες να το χρησιμοποιώ το a/c για όσο αντέχω. Θα το πάρω και το καλοριφέρ βέβαια. Μήπως τότε και το 2500W - 2900W που γράφουν τα καλοριφέρ είναι απόδοση και όχι κατανάλωση?
Άρα σε όποιο καλοριφέρ καταλήξω θα έχει την ίδια απόδοση πάνω κάτω ε? (αρκεί να έχει ανεμιστηράκι κατά τη γνώμη μου)
challenger
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 29 Μαρ, 2011 15:06

Επόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες