Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

ΡΥΘΜΙΣΜΑ ΒΑΛΒΙΔΩΝ

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό tripas » Κυρ 17 Ιαν, 2016 21:57

Φίλε erimitis δες που δουλευει το όχημαμα σου με βενζινα . Αν οι τιμες είναι ίδες και στο αέριο είσαι καλα αλλιως κάντες να είναι σχεδον ίδιες.

Γενικώς LTFT θετικά δεν είναι επιθυμητα καθως δειλωνουν φτωχο μίγμα, με θερμοκρασιες καυσης στο θεο και πέρνουμε τις έδρες των βαλβίδων στο χέρι κλπ...
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό anikologr » Κυρ 17 Ιαν, 2016 22:54

tripas έγραψε:Φίλε erimitis δες που δουλευει το όχημαμα σου με βενζινα . Αν οι τιμες είναι ίδες και στο αέριο είσαι καλα αλλιως κάντες να είναι σχεδον ίδιες.

Γενικώς LTFT θετικά δεν είναι επιθυμητα καθως δειλωνουν φτωχο μίγμα, με θερμοκρασιες καυσης στο θεο και πέρνουμε τις έδρες των βαλβίδων στο χέρι κλπ...

Τα long fuel trims κάθε πότε ενημερώνονται? Αν αλλάξω μια ρύθμιση στο υγραέριο μετά από πόσο καιρό θα έχω αξιόπιστες νέες τιμές στα fuel trims?

Επίσης μέσα από το λογισμικό του υγραερίου για να μπορώ να δω τα fuel trims; πρέπει να έχει συνδέσει την obd?

Το λέω γιατί σύνδεσα πρόσφατα ένα laptop με τον εγκέφαλο του υγραερίου omvl dream xxi n και ενώ δεν δείχνει την obd συνδεδεμένη βλέπω τις τιμές των fuel trims..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό viallesi » Κυρ 17 Ιαν, 2016 23:09

tripas έγραψε:Φίλε erimitis δες που δουλευει το όχημαμα σου με βενζινα . Αν οι τιμες είναι ίδες και στο αέριο είσαι καλα αλλιως κάντες να είναι σχεδον ίδιες.

Γενικώς LTFT θετικά δεν είναι επιθυμητα καθως δειλωνουν φτωχο μίγμα, με θερμοκρασιες καυσης στο θεο και πέρνουμε τις έδρες των βαλβίδων στο χέρι κλπ...


To +5 δεν είναι κακό. Ένα σωρό μαμά αμάξια χωρίς μετατροπή έχω μετρήσει και δείχνουν +5 εντός πόλης. Γενικότερα το +5 -5 είναι ΟΚ αλλα... Αν έχει κάποιος σταθερά +5 σε συγκεκριμένες συνθήκες αυτό πρέπει να το δει. Αν δηλαδή πηγαίνει με 100 στην ΕΟ σε ίσιωμα για πολύ ώρα (5 λεπτά) και δείχνει μόνιμα +5 πρέπει να το ψάξει. Για αυτό είναι χρήσιμο τόσο το short όσο και το long trim.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό erimitis » Κυρ 17 Ιαν, 2016 23:24

Tripas εδω φιλε μου εχει απολυτο δικιο ο vialesi.θα μου πεις εισαι σιγουρος οχι αλλα οταν πλεον μετα απο διπλοφουρνιζμα βαλβιδων βλεπω το αμαξι πως παει εχω μια εμπειρια.Ακομα ειμαι στα 24000 χλμ απο την επισκευη

Στάλθηκε από το Breeze μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό tripas » Κυρ 17 Ιαν, 2016 23:59

Φίλοι LTFT λεει lowest value 0 και highest value 5.5 άρα είναι μονιμα στα θετικά.
Αλλα ξαναλέω δες τι κάνει στην βενζινα αυτο είναι το κριτήριο.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό erimitis » Δευτ 18 Ιαν, 2016 00:19

Τριπας οκ φιλε μυνημα εληφθει θα τσεκαρω καλου κακου

Στάλθηκε από το Breeze μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό viallesi » Δευτ 18 Ιαν, 2016 11:36

tripas έγραψε:Φίλοι LTFT λεει lowest value 0 και highest value 5.5 άρα είναι μονιμα στα θετικά.
Αλλα ξαναλέω δες τι κάνει στην βενζινα αυτο είναι το κριτήριο.


Συμφωνώ απόλυτα με το τι κάνει στην βενζίνη. Διαφωνώ ότι το +5 είναι απαραίτητα κακό. Αυτό πρακτικά γράφω παραπάνω. Πρακτικά συμφωνούμε με τον tripas απλά το διατυπώνουμε λίγο διαφορετικά.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό erimitis » Κυρ 13 Νοέμ, 2016 01:57

Λοιπον μετα απο πολύ καιρό και αφού κάναμε το καλοκαιράκι ρεγουλαρισμα τις βαλβίδες μας είμαστε ηδη στα 7000 χλμ απο τοτε και το αμάξι παει πολύ καλά.Η απόκριση του γκαζιού είναι πολύ καλη.
Ο χρονος και τα χλμ θα δειξουν !!!
Μέχρι στιγμη ο Δημητρης ο Στάθης φαίνεται να έχει κανει πολύ καλη δουλεια.

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 15 Νοέμ, 2016 01:13

erimitis έγραψε:Λοιπον μετα απο πολύ καιρό και αφού κάναμε το καλοκαιράκι ρεγουλαρισμα τις βαλβίδες μας είμαστε ηδη στα 7000 χλμ απο τοτε και το αμάξι παει πολύ καλά.Η απόκριση του γκαζιού είναι πολύ καλη.
Ο χρονος και τα χλμ θα δειξουν !!!
Μέχρι στιγμη ο Δημητρης ο Στάθης φαίνεται να έχει κανει πολύ καλη δουλεια.

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Καλησπέρα φίλε erimiti! Δημήτρης και Στάθης έγραψες πιο πάνω. Το συνεργείο τους είναι στα Πατήσια στις 3 γέφυρες; Μιλάμε για τους ίδιους;
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό erimitis » Τρί 15 Νοέμ, 2016 08:26

Όχι φίλος Στάθης Δημητρης Χρυσαυγή Λαγκάδας Σαλονικα

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 36 επισκέπτες