Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ασφάλειες οχημάτων

Ασφάλειες οχημάτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 27 Φεβ, 2016 09:10

Ανοίγω αυτό το θέμα για συζήτηση γιατί πολύς ντόρος γίνεται τελευταία για πρόστιμα σε ανασφάλιστα.

Εντάξει να σε πιάσει η τροχαία να κυκλοφορείς ανασφάλιστο θα σου επιβάλει το προβλεπόμενο πρόστιμο.
Γνωρίζει κάποιος να μας πει είναι δυνατόν βάσει κάποιων καταλόγων που θα συντάσσουν ασφαλιστικές εταιρείες,το κράτος (εφορία) χωρίς άλλο
έλεγχο να σου επιβάλλει πρόστιμο 200 ευρώ το οποίο να σου στέλνει ταχυδρομικά στο σπίτι,να πρέπει να το πληρώσεις να πας να το δείξεις σε
κάποια ασφαλιστική εταιρεία για να σε ασφαλίσει.???????.
Είναι όντως έτσι ή κάποια λαμόγια (έτσι τους λέω εγώ) δημοσιογράφοι διακινούν τέτοιες ειδήσεις γιατί πιθανόν έχουν πάρει κάποια μπόνους
από ασφαλιστικές εταιρείες για να τρομάξουν τους πολίτες να πάνε να ασφαλιστούν???.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Ασφάλειες οχημάτων

Δημοσίευσηαπό Alxnks » Σάβ 27 Φεβ, 2016 11:37

Καλομελετα κι ερχονται! Ο σχετικος νόμος υπάρχει χρόνια!
Ασφαλίσου πριν σου έρθει το ραβασάκι.
Alxnks
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 12:58

Re: Ασφάλειες οχημάτων

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 27 Φεβ, 2016 11:48

παππου μαλλον δεν καταλαβα την ερωτηση σου.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Ασφάλειες οχημάτων

Δημοσίευσηαπό anikologr » Σάβ 27 Φεβ, 2016 14:46

hlias έγραψε:παππου μαλλον δεν καταλαβα την ερωτηση σου.

Μάλλον δεν είσαι ο μόνος..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Ασφάλειες οχημάτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 27 Φεβ, 2016 16:12

hlias έγραψε:παππου μαλλον δεν καταλαβα την ερωτηση σου.


Απλά ρωτάω αν μόνο με την κατάσταση κάποιας ασφαλιστικής εταιρείας μπορεί να επιβληθεί σε κάποιον πρόστιμο από την εφορία χωρίς
κάποιον έλεγχο από κάποια κρατική Υπηρεσία ότι το αυτοκίνητο κυκλοφορούσε ανασφάλιστο.(π.χ.Τροχαία).

Προσωπικά δεν έχω κάποιο όχημα ανασφάλιστο απλά ρωτάω.Από όσα γνωρίζω ο Νόμος που υπάρχει εδώ και δύο χρόνια δεν αναφέρει πουθενά
ότι μπορεί να επιβληθεί πρόστιμο σε κάποιο όχημα χωρίς να έχει διαπιστωθεί-συλληφθεί ότι κυκλοφορεί ανασφάλιστο.Οι ασφαλιστικές εταιρείες
λένε κάτι τέτοιο γιατί τους βολεύει.

Αυτά επίσης λέγονται ανά καιρούς εδώ και δύο χρόνια.Τέλος πάντων για να δούμε αν η κυβέρνηση συναινέσει στο αίτημα των ασφαλιστικών και
αρχίσει να μοιράζει πρόστιμα σύμφωνα με τις καταστάσεις που της στέλνουν και όχι σύμφωνα με έλεγχο των αρμοδίων οργάνων της.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Ασφάλειες οχημάτων

Δημοσίευσηαπό Alxnks » Σάβ 27 Φεβ, 2016 16:39

Ευλογη απορια...αν δεν κυκλοφορει γιατί να έχει πινακίδες; Έχει κανεις το βίτσιο να πληρώνει πινακίδες χωρίς λογο αντί να εχουν παραδοθει; Δια της ατοπου απαγωγής βγαίνει λοιπον το συμπερασμα οτι όλο και κάπου/κάπως/κάποτε κυκλοφορεί, επομένως με αντιπαραβολή στοιχειων πινακίδες "εν λειτουργια" vs ασφάλιση για τις πινακίδες αυτές -> πρόστιμο σε οποια πινακίδα δεν φαίνεται ασφάλιση (υπάρχει πια κι αντίστοιχο website που μπορεί να ελεγχει ο κάθε κάτοχος αν όντως είναι ασφαλισμένος ή τον έχει κοροϊδέψει κάποιο λαμογιο, αρα προσφερεται προστασία των πολιτών απο τέτοιους τύπους).
Υπάρχει βέβαια και το άλλο...για να παραδόσεις πινακίδες πρεπει να έχεις εξασφαλίσει χώρο ιδιόκτητο για παρκινγκ, καθώς απαγορεύεται πια να καταλαμβάνει οδόστρωμα. Αν δεν εχεις ιδιόκτητο χώρο -> παραμονή σε οδόστρωμα -> υποχρεωτικά πινακίδες -> υποχρεωτικά ασφάλιση (στην τελική ακόμα και ακίνητο στο οδόστρωμα μπορεί να εμπλακεί σε ατύχημα).
Οι νόμοι τα προβλέπουν ολα, άλλο που δεν εφαρμόζονται κι έχουμε γίνει στα παντα μπανανιά, καποτε πρεπει να γίνουμε ευνομουμενη πολιτεία.
Alxnks
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 12:58

Re: Ασφάλειες οχημάτων

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Σάβ 27 Φεβ, 2016 16:50

Πολύ σωστα, οποίο όχημα έχει πινακίδες κυκλοφοριας πρεπει να είναι ασφαλισμενο ακόμα κ αν είναι μόνιμα σταθμευμένο!! Απο το επικουρικό ταμείο των ασφαλιστικών κ το σωματείο τους έχω την εντύπωση οτι παίρνουν τα στοιχεια για τα ανασφαλιστα! Κ το πρόστιμο απο τη τροχαία είναι 500€!

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Απ: Ασφάλειες οχημάτων

Δημοσίευσηαπό kostis » Σάβ 27 Φεβ, 2016 17:07

Πρόπερσι που είχε απεβιώσει συγγενικό μου πρόσωπο έτρεχα, σαν τρελός πραγματικά, για να ασφαλίσω το αυτοκίνητό του διότι χρειάζετε μια διαδικασία για να μεταβιβαστεί το αυτοκίνητο και μετά να ασφαλιστεί.Υπήρχε και τότε ο ίδιος πανικός απο ανακοινώσεις για τα ανασφάλιστα.
Στην εφορία αγανάκτισαν με μένα που βιαζόμουν να γίνει η μεταβίβαση και με ρώτησαν γιατί βιάζομαι έτσι.Όταν τους είπα έβαλαν τα γέλια και μου είπε ο υπάλληλος: " καλό μου παιδί μην ανησυχείς για αυτό,τα ΜΜΕ τα λένε εμείς δεν έχουμε ούτε είχαμε ποτέ τέτοια ενημέρωση, έχεις άλλα πράγματα τώρα να ανησυχείς"
kostis
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Πέμ 24 Ιούλ, 2014 18:03

Re: Απ: Ασφάλειες οχημάτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 28 Φεβ, 2016 06:32

kostis έγραψε:Πρόπερσι που είχε απεβιώσει συγγενικό μου πρόσωπο έτρεχα, σαν τρελός πραγματικά, για να ασφαλίσω το αυτοκίνητό του διότι χρειάζετε μια διαδικασία για να μεταβιβαστεί το αυτοκίνητο και μετά να ασφαλιστεί.Υπήρχε και τότε ο ίδιος πανικός απο ανακοινώσεις για τα ανασφάλιστα.
Στην εφορία αγανάκτισαν με μένα που βιαζόμουν να γίνει η μεταβίβαση και με ρώτησαν γιατί βιάζομαι έτσι.Όταν τους είπα έβαλαν τα γέλια και μου είπε ο υπάλληλος: " καλό μου παιδί μην ανησυχείς για αυτό,τα ΜΜΕ τα λένε εμείς δεν έχουμε ούτε είχαμε ποτέ τέτοια ενημέρωση, έχεις άλλα πράγματα τώρα να ανησυχείς"


Απόλυτα σωστός φίλε μου.Αυτό ήθελα να πω.Στην Ελλάδα που όλοι σκέφτονται το πολιτικό κόστος αφήνουν τον κάθε Παπαδάκη τον κάθε Αυτιά τον κάθε
Καμπουράκη και Οικονομέα να βγαίνει στην τηλεόραση και να αναγγέλει κατά το δοκούν και σύμφωνα με τα "συμφέροντά του" πρόστιμα φυλακίσεις και δεν
ξέρω και εγώ τι άλλο.Όντως με τις ασφάλειες αυτό συμβαίνει οπότε ο άλλος αναρωτιέται.Θα γίνει ή δε θα γίνει.??

Σίγουρα δεν είναι σωστό να κυκλοφορούν 750.000 ανασφάλιστα οχήματα και να πληρώνει ο κάθε νόμιμος πολίτης τις ζημιές που θα προξενήσουν γιατί
αυτό συμβαίνει μέσω του ταμείου Επικουρικής ασφάλισης.Αυτά έπρεπε να βγει και να πει κάποιος αρμόδιος και να μην αφήνει το κάθε λαμόγιο δημοσιογράφο
να λέει ότι τον συμφαίρει. Θα μπορούσε επίσης να πει ότι εάν καταφέρουμε να μην κυκλοφορεί στους Ελληνικούς δρόμους κανένα ανασφάλιστο όχημα κερδισμένοι θα είναι και όλοι οι νόμιμοι πολίτες (κορόιδα τώρα) γιατί ενδεχομένως θα έχουν και κάποια μείωση στα ασφάλιστρά τους επειδή πλέον δεν θα χρειάζεται
Επικουρικό ταμείο στο οποίο συνεισφέρουν όλες οι ασφάλειες,με αποτέλεσμα να επιβαρύνουν τους πελάτες τους.

ΥΓ για τον φίλο Alxnks. Μπορείς να μας πεις το σάιτ επειδή πλέον όλα τα κάνω μέσω ιντερνετ και πολλές φορές αναρωτιέμαι είμαι ασφαλισμένος
ή πληρώνω και μου στέλνουν μέσω email έγχρωμα χαρτάκια. :P :mrgreen:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Απ: Ασφάλειες οχημάτων

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 28 Φεβ, 2016 20:02

papoys έγραψε:
kostis έγραψε:Πρόπερσι που είχε απεβιώσει συγγενικό μου πρόσωπο έτρεχα, σαν τρελός πραγματικά, για να ασφαλίσω το αυτοκίνητό του διότι χρειάζετε μια διαδικασία για να μεταβιβαστεί το αυτοκίνητο και μετά να ασφαλιστεί.Υπήρχε και τότε ο ίδιος πανικός απο ανακοινώσεις για τα ανασφάλιστα.
Στην εφορία αγανάκτισαν με μένα που βιαζόμουν να γίνει η μεταβίβαση και με ρώτησαν γιατί βιάζομαι έτσι.Όταν τους είπα έβαλαν τα γέλια και μου είπε ο υπάλληλος: " καλό μου παιδί μην ανησυχείς για αυτό,τα ΜΜΕ τα λένε εμείς δεν έχουμε ούτε είχαμε ποτέ τέτοια ενημέρωση, έχεις άλλα πράγματα τώρα να ανησυχείς"


Απόλυτα σωστός φίλε μου.Αυτό ήθελα να πω.Στην Ελλάδα που όλοι σκέφτονται το πολιτικό κόστος αφήνουν τον κάθε Παπαδάκη τον κάθε Αυτιά τον κάθε
Καμπουράκη και Οικονομέα να βγαίνει στην τηλεόραση και να αναγγέλει κατά το δοκούν και σύμφωνα με τα "συμφέροντά του" πρόστιμα φυλακίσεις και δεν
ξέρω και εγώ τι άλλο.Όντως με τις ασφάλειες αυτό συμβαίνει οπότε ο άλλος αναρωτιέται.Θα γίνει ή δε θα γίνει.??

Σίγουρα δεν είναι σωστό να κυκλοφορούν 750.000 ανασφάλιστα οχήματα και να πληρώνει ο κάθε νόμιμος πολίτης τις ζημιές που θα προξενήσουν γιατί
αυτό συμβαίνει μέσω του ταμείου Επικουρικής ασφάλισης.Αυτά έπρεπε να βγει και να πει κάποιος αρμόδιος και να μην αφήνει το κάθε λαμόγιο δημοσιογράφο
να λέει ότι τον συμφαίρει. Θα μπορούσε επίσης να πει ότι εάν καταφέρουμε να μην κυκλοφορεί στους Ελληνικούς δρόμους κανένα ανασφάλιστο όχημα κερδισμένοι θα είναι και όλοι οι νόμιμοι πολίτες (κορόιδα τώρα) γιατί ενδεχομένως θα έχουν και κάποια μείωση στα ασφάλιστρά τους επειδή πλέον δεν θα χρειάζεται
Επικουρικό ταμείο στο οποίο συνεισφέρουν όλες οι ασφάλειες,με αποτέλεσμα να επιβαρύνουν τους πελάτες τους.

ΥΓ για τον φίλο Alxnks. Μπορείς να μας πεις το σάιτ επειδή πλέον όλα τα κάνω μέσω ιντερνετ και πολλές φορές αναρωτιέμαι είμαι ασφαλισμένος
ή πληρώνω και μου στέλνουν μέσω email έγχρωμα χαρτάκια. :P :mrgreen:


www.hic.gr Δίνεις αριθμό κυκλοφορίας και ΑΦΜ ιδιοκτήτη και σου λέει μέχρι πότε είσαι ασφαλισμένος και σε ποιά εταιρία.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Επόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες