Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αλλαγη μπαταριας .

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό villasg » Δευτ 20 Ιουν, 2016 22:27

Μετα απο 6 χρονια εφτασε η ωρα για αντικατασταση της μπαταριας του hyundai i30 1400 (2010 mod) .
Αυτη που ειχε απο την μανα του ηταν μια SOLITE MF 36 21 GL και απο οτι βλεπω 45ah.

Ψαχνω λοιπον να δω τι θα βαλω .
1ον να παω σε πιο πολλα ah πχ εως 60 ?
2ον ποια μαρκα ειναι value for money ( τωρα με την κριση τα ψαχνουμε ολα πλεον ) και θα κρατησει χωρις να με πουλησει ?
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 21 Ιουν, 2016 00:43

Με 60h θα την πάρεις στο χερι σε 2 το πολύ 3 χρονακια και θα βριζεις τους παλιοκινεζους.
Η 60ρα δεν προκειται ποτε να φορτιστεί σωστα λόγω μεγαλύτερης χωριτηκοτητας παρα μονο σε πολυωρα ταξίδια. Αυτό την σκοτώνει.
Θα βάλεις λοιπον μια 45αρα που υπολόγισε οτι αρκεί και με το παραπανω ο παλιόκορεάτης εκεί στα παλιοεργαστηρια του όταν εκανε τη παλιοεξέλιξη του μοντελου(και τώρα ερχόμαστε εμείς απο την ταβέρνα και κρινουμε ότι θέλει 60αρα -δεν είναι προσωπική μπιχτή-) , ας είναι μάρκα hankook, Bosch s4, varta, exide η οτιδήποτε άλλο καπως επώνυμο.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Τρί 21 Ιουν, 2016 07:30

Για να βάλεις 60αρα πρέπει αν αλλάξεις και δυναμό αλλιώς όπως σου είπε ο φίλος παπαλα....
Εγω πέρυσι εβαλα Varta αλλα σε 1 χρόνο τι να βγάλει...Πριν είχα Bosch S4 και μου είχε βγάλει 6 χρόνια....
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τρί 21 Ιουν, 2016 10:45

Varta μακρυά. Μου κράτησε μόλις 1,5 χρόνο.
Bosch έχω ακούσει ότι παίζουν πολλές άσχημες παρτίδες οπότε τσέκαρε το. Δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο πέρα απο αυτό όμως για να σε βοηθήσω ουσιαστικά.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τρί 21 Ιουν, 2016 10:54

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε μεγαλύτερη μπαταρία τόσο σε Ah όσο και σε CCA, εκτός αν έχεις κάνει αλλαγές στα ηλεκτρικά που να επιβάλλουν μεγαλύτερες μπαταρίες. Και το πληρώνεις παραπάνω και δε θα σου προσφέρει τίποτα συν όσα είπαν τα παιδιά παραπάνω. Μέχρι 50Ah μπορείς να πας, μετά είναι υπερβολή και πεταμένα λεφτά. Πρόσεξε και τα CCA, μην είναι υπερβολικά υψηλά, μεταξύ μπαταριών στα ίδια Ah, προτιμώτερη αυτή με τα λιγοτερα CCA που αναταποκρίνονται στο αμάξι σου.
Από μπαταρίες, εμένα μου αρέσουν οι Fiamm, πολλοί θα σου πουν για Βοsch/Varta, άποψή μου μη σκάσεις πολλά λεφτά και πάρε ένα φθηνό φορτιστή 3 σταδίων και κάθε 1-2 μήνες φόρτιζέ τη πλήρως. Έτσι θα σου κρατήσει πολύ περισσότερο και ας είναι και μάπα/άγνωστη εταιρία που λέει ο λόγος.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τρί 21 Ιουν, 2016 11:04

apagogeas έγραψε:Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε μεγαλύτερη μπαταρία τόσο σε Ah όσο και σε CCA, εκτός αν έχεις κάνει αλλαγές στα ηλεκτρικά που να επιβάλλουν μεγαλύτερες μπαταρίες. Και το πληρώνεις παραπάνω και δε θα σου προσφέρει τίποτα συν όσα είπαν τα παιδιά παραπάνω. Μέχρι 50Ah μπορείς να πας, μετά είναι υπερβολή και πεταμένα λεφτά. Πρόσεξε και τα CCA, μην είναι υπερβολικά υψηλά, μεταξύ μπαταριών στα ίδια Ah, προτιμώτερη αυτή με τα λιγοτερα CCA που αναταποκρίνονται στο αμάξι σου.
Από μπαταρίες, εμένα μου αρέσουν οι Fiamm, πολλοί θα σου πουν για Βοsch/Varta, άποψή μου μη σκάσεις πολλά λεφτά και πάρε ένα φθηνό φορτιστή 3 σταδίων και κάθε 1-2 μήνες φόρτιζέ τη πλήρως. Έτσι θα σου κρατήσει πολύ περισσότερο και ας είναι και μάπα/άγνωστη εταιρία που λέει ο λόγος.


Γιατί αυτή με τα λιγοτερα CCA που αναταποκρίνονται στο αμάξι του. Υπάρχει κάποιος τεχνικός λόγος ή απο θέμα κόστους?
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τρί 21 Ιουν, 2016 13:13

Έχει να κάνει με το πως αποδίδονται τα περισσότερα CCA. Τα CCA είναι άμεση συνάρτηση της διαθέσιμης ενεργής επιφάνειας των πλακών που έρχεται σε επαφή με το διάλυμα. Σε ένα δεδομένο χώρο, αν θέλεις να αυξήσεις τα CCA η μόνη σου επιλογή είναι να κάνεις λεπτότερες τις πλάκες - για να χωρέσουν περισσότερες και πιο στριμωγμένες, το οποίο τις καθιστά πιο ευαίσθητες σε ζημιές και διάβρωση. Οπότε, για ένα δεδομένο χώρο διαθέσιμο στη μπαταρία, τα λιγότερα CCA θα έχουν πιο ανθεκτικές πλάκες (πιο χοντρές) αφού δε χρειάζεται να κάνεις "εκπτώσεις". Αυτό με τη προϋπόθεση ότι δε θα βάλει ο κατασκευαστής τις ίδιες λεπτότερες πλάκες και ας έχει λιγότερα CCA. Είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι ο βασικός λόγος που οι εργοστασιακές μπαταρίες αντέχουν τόσο, έχει να κάνει με το ότι αυτές οι μπαταρίες έχουν πιο χοντρές πλάκες, φαίνεται κιόλας από τα CCA που γράφουν πάνω. Θυμάμαι χαρακτηριστικά, η δική μου GM ήταν 50Ah και μόλις 360CCA και άντεξε 6.5 χρόνια και πήγαινε και άλλο, σε αντίθεση με τις aftermarket που τέτοια μπαταρία δεν μπορείς να βρεις, τα λιγότερα CCA είναι 460+ για την ίδια διάσταση. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις το λόγο πλέον και δεν είναι καθόλου πλεονέκτημα τα πολλά CCA αν δε τα χρειάζεται το αμάξι.
Ένας βασικός οδηγός είναι, η βαρύτερη μπαταρία με τα λιγότερα CCA - βαρος = περισσότερος μόλυβδος και λιγότερα CCA -> χοντρές πλάκες και έχεις μια αθάνατη μπαταρία.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τρί 21 Ιουν, 2016 14:23

Δεν έχω ιδέα από αυτές τις λεπτομέρειές για τις μπαταρίες και ευχαριστώ για την ενημέρωση. Στο δικό μου αμάξι τα CCA απο το εργοστάσιο είναι 420 και αντέχουν τουλάχιστον 5 χρόνια αυτές οι μπαταρίες. Απο όσα είχα διαβάσει το CCA αφορά μόνο της εκκίνηση με κρύο κάτι που δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα για τα Ελληνικά δεδομένα. Αν μια μπαταρία όμως είναι κάτω απο τα εργοστασιακά όρια σημαίνει ουσιαστικά κάτι άλλο πέρα απο την κρύα εκκίνηση?
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό villasg » Τρί 21 Ιουν, 2016 14:42

viallesi έγραψε:Varta μακρυά. Μου κράτησε μόλις 1,5 χρόνο.
Bosch έχω ακούσει ότι παίζουν πολλές άσχημες παρτίδες οπότε τσέκαρε το. Δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο πέρα απο αυτό όμως για να σε βοηθήσω ουσιαστικά.



Δεν σε καλυψε η εγγυηση ?
Varta ποια ηταν η ισπανικια ή η γερμανικια ( Silver ) ?
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τρί 21 Ιουν, 2016 14:48

villasg έγραψε:
viallesi έγραψε:Varta μακρυά. Μου κράτησε μόλις 1,5 χρόνο.
Bosch έχω ακούσει ότι παίζουν πολλές άσχημες παρτίδες οπότε τσέκαρε το. Δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο πέρα απο αυτό όμως για να σε βοηθήσω ουσιαστικά.



Δεν σε καλυψε η εγγυηση ?
Varta ποια ηταν η ισπανικια ή η γερμανικια ( Silver ) ?


Δεν το κοίταξα καν για την εγγύηση γιατί με άφησε μέσα σε βενζινάδικο με τον μικρό 1 έτους και με το που έβαλα ξανά εμπρός με καλώδια πήγα στο κοντινότερο που ήξερα κοντά μου και την άλλαξα. Δεν ξέρω αν ήταν Γερμανική ή Ισπανική. Πάντως αν η διαφορά τους είναι το χρώμα, δεν ήταν όλη ασημί αν σε βοηθάει κάπως. Είχε μπλε καπάκι.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες