Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

[Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δείτε πώς διαμορφώνονται οι τάσεις στην κοινότητα της υγραεριοκίνησης

[Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 18 Ιούλ, 2016 01:20

Καλησπέρα. Το θέμα έχει συζητηθεί κατά καιρούς τα παλαιότερα χρόνια. Πολλοί συμφορουμίτες είναι σε δίλημμα για το αν αξίζει η χρήση πρόσθετων λιπαντικών. Γι' αυτόν τον λόγο έφτιαξα μια δημοσκόπηση στο playbuzz (δεν μου δίνει επιλογή το forum να την φτιάξω εδώ) για να δούμε τι πιστεύουν οι υγραεριοκίνητοι συμφορουμίτες σχετικά με τέτοιου είδους πρόσθετα. Ακολουθείστε το link και ψηφίστε!! Ότι σχόλια και εμπειρίες έχετε επί του θέματος γράψτε ελεύθερα απαντώντας σε αυτό το νήμα. Τι ισχύει τελικά; Βοηθάνε όντως αυτά τα πρόσθετα; Κάνουν δουλειά; :thumbup: Δεν κάνουν; :thumbdown: :)

https://www.playbuzz.com/djvarienzoy10/tunap
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό donstefano » Δευτ 18 Ιούλ, 2016 14:03

Μου εχουν πει καλα λογια για αυτο.

https://www.youtube.com/watch?v=ZSyic0_TUx0

Δεν το χω χρησιμοποιησει αλλα το σκεφτομαι.Νομιζω 8 ευρω εχει.
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Δευτ 18 Ιούλ, 2016 16:59

μοτορκοτε δοκιμασε.
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 18 Ιούλ, 2016 17:06

ntinaras έγραψε:μοτορκοτε δοκιμασε.

μοτορκοτε ποιο εννοείς; Έχει κάποιο πρόσθετο για LPG? έχεις κάποιο Link?

Βρήκα ότι αντίστοιχα πρόσθετα υγραερίου με τα Tunap έχει και η Protec. Φαντάζομαι ότι η φιλοσοφία τους παρόμοια θα είναι με το Tunap.

Εικόνα

ΥΓ: Τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας φαίνονται μόνο εφόσον έχετε ψηφίσει. ;)
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 19 Σεπ, 2016 06:06

Προσωπικά δεν χρησιμοποιούσα και δεν χρησιμοποιώ ποτέ πρόσθετα.
Πιθανώς να κάνουν δουλειά,αλλά εγώ δεν πείθομαι ότι ένα μπουκαλάκι κάποιου υγρού που ρίχνω στο ρεζερβουάρ μπορεί να προστατεύσει τις βαλβίδες.

Πιθανώς να το κάνει αν αυτό γίνεται σε κάθε γέμισμα αλλά συμφαίρει να δίνει κάποιος 10 και 15 ευρώ κάθε φορά;;;
Θα τούρχεται το υγραέριο ακριβότερο και από την κατοστάρα βενζίνη.
Θα μου πει κάποιος ότι δεν χρειάζεται να ρίχνεις συνέχεια.Μα η πίεση των βαλβίδων από την καύση του lpg είναι συνεχής και δεν είναι διακοπτόμενη και
με δόσεις.
Δεν πείθομαι ότι κάποιο πρόσθετο δημιουργεί φίλμ και κουραφέλαξαλα.Τι φιλμ και πρόσθετα θα μπορούσε να αντέξει στις υψηλότατες θερμοκρασίες
(800 βαθμών Κελσίου έχω ακούσει)που δημιουργούνται μέσα στον κινητήρα.

Εγώ όταν έκανα την εγκατάσταση τοποθέτησα μία λαδιέρα.Προσωπικά και αυτή δεν πιστεύω ότι προσφέρει κάποια προστασία γιατί άλλοτε λειτουργεί
και άλλοτε δεν λειτουργεί.Την έβαλα έτσι να έχω την εντύπωση ότι έβαλα προστασία.
Οδηγώ προσέχοντας να μην ανεβάζω πολύ υψηλές στροφές οδηγώντας με σύνεση και μικρές ταχύτητες το οποίο πιστεύω ότι είναι η καλίτερη και
μοναδική προστασία για κάποιον που θέλει να κάνει περισσότερα χιλιόμετρα με τις βαλβίδες του προτού ζητήσουν αντικατάσταση.

Με απλά λόγια ψηφίζω όχι κατά των πρόσθετων για οικονομικούς λόγους γιατί για έχεις προστασία πρέπει να ξοδεύεις πολλά άρα δε συμφαίρει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 19 Σεπ, 2016 10:27

papoys έγραψε:Προσωπικά δεν χρησιμοποιούσα και δεν χρησιμοποιώ ποτέ πρόσθετα.
Πιθανώς να κάνουν δουλειά,αλλά εγώ δεν πείθομαι ότι ένα μπουκαλάκι κάποιου υγρού που ρίχνω στο ρεζερβουάρ μπορεί να προστατεύσει τις βαλβίδες.

Πιθανώς να το κάνει αν αυτό γίνεται σε κάθε γέμισμα αλλά συμφαίρει να δίνει κάποιος 10 και 15 ευρώ κάθε φορά;;;
Θα τούρχεται το υγραέριο ακριβότερο και από την κατοστάρα βενζίνη.
Θα μου πει κάποιος ότι δεν χρειάζεται να ρίχνεις συνέχεια.Μα η πίεση των βαλβίδων από την καύση του lpg είναι συνεχής και δεν είναι διακοπτόμενη και
με δόσεις.
Δεν πείθομαι ότι κάποιο πρόσθετο δημιουργεί φίλμ και κουραφέλαξαλα.Τι φιλμ και πρόσθετα θα μπορούσε να αντέξει στις υψηλότατες θερμοκρασίες
(800 βαθμών Κελσίου έχω ακούσει)που δημιουργούνται μέσα στον κινητήρα.

Εγώ όταν έκανα την εγκατάσταση τοποθέτησα μία λαδιέρα.Προσωπικά και αυτή δεν πιστεύω ότι προσφέρει κάποια προστασία γιατί άλλοτε λειτουργεί
και άλλοτε δεν λειτουργεί.Την έβαλα έτσι να έχω την εντύπωση ότι έβαλα προστασία.
Οδηγώ προσέχοντας να μην ανεβάζω πολύ υψηλές στροφές οδηγώντας με σύνεση και μικρές ταχύτητες το οποίο πιστεύω ότι είναι η καλίτερη και
μοναδική προστασία για κάποιον που θέλει να κάνει περισσότερα χιλιόμετρα με τις βαλβίδες του προτού ζητήσουν αντικατάσταση.

Με απλά λόγια ψηφίζω όχι κατά των πρόσθετων για οικονομικούς λόγους γιατί για έχεις προστασία πρέπει να ξοδεύεις πολλά άρα δε συμφαίρει.


+1000!
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό referravag » Παρ 23 Σεπ, 2016 04:06

papou πολύ σωστά τα λες... Τα Tunap κατ' αρχάς είναι πανάκριβα... Θες κοντά 50€ και για τα δύο... Ένα αυτό... Αν αξίζει να βάζουμε κάτι κατά καιρούς είναι το Protec τα οποία είναι πολύ καλά πρόσθετα και για βενζίνη και για πετρέλαιο...

Επίσης θεωρώ ότι ένα ακριβό σύστημα σαν το Plug n Drive με κόστος ~1300€ πρέπει να κάνει από μόνο του καλή προστασία μέσω των μικροψεκασμών που ποικίλει το ποσοστό τους...
Επίσης ειδικά για το δικό μας που καταναλώνει ~4λίτρα λάδι από αλλαγή σε αλλαγή κάθε 10.000χλμ δεν ξέρω πόσο σοφό είναι να ρίξω ένα τέτοιο πρόσθετο καθώς οι βαλβίδες έχουν σίγουρα ένα φιλμ λαδιού επάνω τους καθώς το συγκεκριμένο μοτέρ σύμφωνα με τον τοπικό μας μηχανικό χάνει λάδι από τους οδηγούς των βαλβίδων... Οπότε πιο το νόημα να ρίξουμε και τέτοιο πρόσθετο;;

Το μόνο που σκέφτομαι να ρίξουμε από πρόσθετο καθώς το αυτοκίνητο κοντεύει τα 145.000χλμ μέσα σε 8+χρόνια, είναι μία ή δύο δόσεις Redex... Το χρησιμοποιώ στο Diesel μου και φαίνεται να κάνει διαφορά σημαντική τουλάχιστον ως προς την κατανάλωση, αλλά και με τα μπεκ καθώς βλέπω ότι έχει κερδίσει σε σπιρτάδα το αυτοκίνητο... Το σκεπτικό μου για το Redex είναι να το ρίξουμε από μία δόση σε μισό ρεζερβουάρ ώστε να καθαρίσουν τα μπεκ της βενζίνης, έτσι ώστε αν κάποιο είναι ψιλοφραγμένο να καθαρίσει ώστε να μοιράζει και την σωστή ποσότητα βενζίνης στους μικροψεκασμούς σε όλους τους κυλίνδρους...

Αυτό που παρατήρησα στο diesel μου μετά από ένα φουλάρισμα με Redex, είναι ότι ενώ πριν το διαγνωστικό μου έδινε λίγο διαφορετικό χρόνο για 1 ή 2 μπεκ σε σχέση με τα άλλα που ήταν καρμπόν οι γραφικές παραστάσεις τους, πλέον και τα 4 μπεκ έχουν τους ίδιους ακριβώς χρόνους ψεκασμού και την ίδια καμπύλη... Πράγμα που σημαίνει ότι έκανε δουλειά πάνω στον καθαρισμό των μπεκ το Redex. Επίσης έχει κάνει τρομερή διαφορά στην κατανάλωση καυσίμου καθώς είμαι ~10% πιο κάτω σε σχέση με πριν. Γι' αυτό και θέλω να το ρίξω στην βενζίνη την επόμενη φορά που θα συμπληρώσουμε μέχρι τη μέση... Αν κάποιο/α είναι πιο βουλωμένο/α από κάποιο/α άλλο/α να επανέλθει η ομοιομορφία στους χρόνους ψεκασμού, δηλ να δίνουν πραγματικά σωστή ποσότητα βενζίνης ή αλλιώς να εξομαλυνθούν/εκμηδενιστούν οι όποιες διαφορές στους χρόνους ψεκασμού...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό referravag » Παρ 23 Σεπ, 2016 04:13

donstefano έγραψε:Μου εχουν πει καλα λογια για αυτο.

https://www.youtube.com/watch?v=ZSyic0_TUx0

Δεν το χω χρησιμοποιησει αλλα το σκεφτομαι.Νομιζω 8 ευρω εχει.


Στέφανε το έριξα στο diesel μου! Μέχρι στιγμής έχω βγάλει ~140χλμ παραπάνω με την ίδια ποσότητα καυσίμου... Μάλλον θα το πάρουμε και για το υγραεριοκίνητο...
Εδώ μπορείς να το προμηθευτείς πιο φθηνά από ότι στα πρατήρια... http://www.4x4tyres.gr/eshop.php?idsub=9 (είναι ο εισαγωγέας-διανομέας)
Κι εγώ 8€ πήρα από το πρατήριο το μπουκάλι των 2 δόσεων (250ml). Την επόμενη φορά μάλλον θα πάρω του λίτρου από το παραπάνω κατάστημα. καθώς βγαίνει σχεδόν τα μισά λεφτά κάθε δόση...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό donstefano » Παρ 23 Σεπ, 2016 10:19

Εγω δε το χω βαλει ακομα αλλα συντομα θα το αγορασω να ριξω λιγο Redex ετσι για το καλο!!!!!!

Χαιρομαι για τα αποτελεσματα στο αυτοκινητο σου!!!!!

Για μονιμη χρηση στο diesel αν υπολογισω για καθε γεμισμα σου 4,5Ε εξτρα για 140 χιλ παραπανω δεν ξερω αν αξιζει το κοστος για τα παραπανω χιλιομετρα που βγαζεις.Σιγουρα ομως καθαριζει μπεκ κτλ κτλ!! Οποτε καλο ειναι :D :D :D :D
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό referravag » Σάβ 24 Σεπ, 2016 00:23

donstefano έγραψε:Εγω δε το χω βαλει ακομα αλλα συντομα θα το αγορασω να ριξω λιγο Redex ετσι για το καλο!!!!!!

Χαιρομαι για τα αποτελεσματα στο αυτοκινητο σου!!!!!

Για μονιμη χρηση στο diesel αν υπολογισω για καθε γεμισμα σου 4,5Ε εξτρα για 140 χιλ παραπανω δεν ξερω αν αξιζει το κοστος για τα παραπανω χιλιομετρα που βγαζεις.Σιγουρα ομως καθαριζει μπεκ κτλ κτλ!! Οποτε καλο ειναι :D :D :D :D


Στέφανε δεν βγαίνει 4,5€ έξτρα άλλα 2.375€ έξτρα αν αγοράσω τη συσκευασία λίτρου (8 δόσεων)...
Οπότε έχουμε και λέμε:
46lx1.047€(απλό πετρέλαιο) + 2.375€(1 δόση Redex) = 50,537€
46lx1.128€ (V-Power ή αντίστοιχο ενισχυμένο) = 51,888€

Οπότε έρχεται μία η άλλη στα χρήματα αλλά συμφέρει καλύτερα απλό πετρέλαιο + Redex καθώς ο συνδιασμός αυτός βγάζει σημαντικό αριθμό παραπάνω χιλιομέτρων... Επίσης 140χλμ παραπάνω έχω βγάλει μέχρι τα μέσα του ρεζερβουάρ... μένει να δούμε τι θα γράψει στο υπόλοιπο μισό!! 150χλμ παραπάνω στο γέμισμα (πες και 100 που δεν είναι τόσα αλλά παραπάνω) είναι πολύ μεγάλη διαφορά... Καθόλου αμελητέο! Επίσης το αυτοκίνητο μετά από 930χλμ σήμερα που το άνοιξα καλά σε κάποια κομμάτια πέταγε... μου θύμισε το αυτοκίνητο που είχα καινούριο όταν του έβαζα V-Power στην Πάτρα... Το στροφόμετρο φόρτωνε σαν τρελό... Έχει κάνει καλή δουλειά το Redex και στο πετρέλαιο και στα μπεκ... Επίσης παρατηρώ ότι το φίλτρο σωματιδίων κάνει πιο αραιά αναγεννήσεις σε σχέση με πριν πράγμα που σημαίνει λιγότερη κάπνα...

Υπάρχει και άλλο ένα πρόσθετο για το οποίο έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια (ίσως καλύτερα από του Redex) το οποίο βγαίνει πιο οικονομικό ~1€ η δόση. Ας τελειώσω πρώτα αυτά που μου έχουν μείνει και βλέπουμε! :)
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψηφοφορίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες