Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αντλία βενζίνης

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Πέμ 21 Ιούλ, 2016 13:25

9ετίας είναι ο λ αλλά δε δείχνει κάτι ανησυχητικό. Εξάλλου αν ήταν από εκεί, θα είχα θέμα και με το υγραέριο. Οι αντλίες ήταν όλες αυθεντικές της Bosch, χρυσοπληρωμένες γι'αυτό και τρελαίνομαι.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό viallesi » Πέμ 21 Ιούλ, 2016 14:50

Πω ρε φίλε τι έχεις τραβήξει... Συνέχισε να την καταναλώνεις όλη μέχρι κάτω και ελπίζω να μην ξαναγράψεις για αυτό το θέμα ποτέ. Μεγάλο πακέτο.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό tedd » Πέμ 21 Ιούλ, 2016 15:05

Φιλέ και εγώ πρόβλημα με την αντλία είχα και έβαζα τουναπ. Την άλλαξα έκοψα και το τουναπ και απο τοτε κανένα πρόβλημα και την βενζίνη την κραταω πολύ καιρό. Έχω 2 υποψίες μια οτι ίσως επειδή η στάθμη ηταν χαμηλά μισο με ενα τέταρτο το ντεπόζιτο και η αλλη υποψια μηπως έφταιγε το τουναπ και έκανε φιλμ μέσα στην αντλία και κολούσε. Έπαιρνε μπρος δύσκολα με 2 3 μιζιες.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό NickSt » Πέμ 21 Ιούλ, 2016 20:33

Παλληκάρια , άσχετο αυτό που θα ρωτήσω αλλά πολύ σχετικό με τις τρόμπες βενζίνης .

Έχω ψάξει πολύ , όμως πειστική απάντηση δεν έχω βρεί ( τουλάχιστον για τα δικά μου "φτωχά δεδομένα" που σχετίζονται με ειδικές γνώσεις ) .

Το ερώτημα είναι το εξής :
Πώς γίνεται και έχουν τις τρόμπες μέσα στο ρεζερβουάρ της βενζίνης με σχεδόν γυμνά καλώδια που περνάει ρεύμα , δίχως να γίνεται της π@υτάνας το κάγκελο..καταλαβαίνεται τι εννοώ .

Κάτι θυμάμαι απο το σχολείο , αλλά μάλλον έχει αρχίσει να "δουλεύει" το αλτσχάιμερ .. :D :D :D

Αν και γνωρίζω ποιός θα απαντήσει απόλυτα τεκμηριωμένα , δεν το ..μαρτυράω !!!.
Πολλά - πολλά ευχαριστώ .
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 21 Ιούλ, 2016 20:45

το προβλημα δεν θα ηταν τα καλωδια αλλα ο σπινθηρισμος απο τα καρβουνακια, ομως ειναι τοσο πλουσιο το μειγμα αερα-βενζινης μεσα στο ρεζερβουαρ που δεν μπορει να καει.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό NickSt » Πέμ 21 Ιούλ, 2016 21:03

Γειά σου Ηλία ,..το ήξερα ότι θα απαντούσες - απλά και κατανοητά -, χίλια ευχαριστώ και πάλι..
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό anj890 » Παρ 22 Ιούλ, 2016 08:45

Εμένα πριν από κανα δύο εβδομάδες μου χάλασε η τρίτη αντλία βενζίνης. Μέσα σε 4 χρόνια, με μόλις 40.000 χλμ συνολικά με υγραέριο. Ούτε tunap έβαζα, πάντα είχα βενζίνη κοντά στο 1/2, την ανανέωνα συχνά. Ούτε το καλοκαίρι παίζει ρόλο (σε εμένα τουλάχιστον), γιατί τις προηγούμενες μου τις είχε κάψει φθινόπωρο, άνοιξη. Το ντεπόζιτο ήταν καθαρό, γιατί την τελευταία φορά που την αλλάξαμε, το κατεβάσαμε, πετάξαμε την βενζίνη και το καθαρίσαμε (όχι ότι είχε και τίποτα). Αν καεί και αυτή το ξηλώνω το σύστημα...Βαρέθηκα να δίνω 200 Ευρώ κάθε φορά.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό donstefano » Παρ 22 Ιούλ, 2016 11:17

anj890 έγραψε:Εμένα πριν από κανα δύο εβδομάδες μου χάλασε η τρίτη αντλία βενζίνης. Μέσα σε 4 χρόνια, με μόλις 40.000 χλμ συνολικά με υγραέριο. Ούτε tunap έβαζα, πάντα είχα βενζίνη κοντά στο 1/2, την ανανέωνα συχνά. Ούτε το καλοκαίρι παίζει ρόλο (σε εμένα τουλάχιστον), γιατί τις προηγούμενες μου τις είχε κάψει φθινόπωρο, άνοιξη. Το ντεπόζιτο ήταν καθαρό, γιατί την τελευταία φορά που την αλλάξαμε, το κατεβάσαμε, πετάξαμε την βενζίνη και το καθαρίσαμε (όχι ότι είχε και τίποτα). Αν καεί και αυτή το ξηλώνω το σύστημα...Βαρέθηκα να δίνω 200 Ευρώ κάθε φορά.


Αφου σου εχει κανει αυτα οντως εισαι οριακα κερδισμενος μεχρι στιγμης.
Τι αμαξι εχεις,συστημα και κανει μικροψεκασμους βενζινης το συστημα?
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό anj890 » Παρ 22 Ιούλ, 2016 13:16

donstefano έγραψε:
anj890 έγραψε:Εμένα πριν από κανα δύο εβδομάδες μου χάλασε η τρίτη αντλία βενζίνης. Μέσα σε 4 χρόνια, με μόλις 40.000 χλμ συνολικά με υγραέριο. Ούτε tunap έβαζα, πάντα είχα βενζίνη κοντά στο 1/2, την ανανέωνα συχνά. Ούτε το καλοκαίρι παίζει ρόλο (σε εμένα τουλάχιστον), γιατί τις προηγούμενες μου τις είχε κάψει φθινόπωρο, άνοιξη. Το ντεπόζιτο ήταν καθαρό, γιατί την τελευταία φορά που την αλλάξαμε, το κατεβάσαμε, πετάξαμε την βενζίνη και το καθαρίσαμε (όχι ότι είχε και τίποτα). Αν καεί και αυτή το ξηλώνω το σύστημα...Βαρέθηκα να δίνω 200 Ευρώ κάθε φορά.


Αφου σου εχει κανει αυτα οντως εισαι οριακα κερδισμενος μεχρι στιγμης.
Τι αμαξι εχεις,συστημα και κανει μικροψεκασμους βενζινης το συστημα?


Alfa romeo 147, AEB με μπεκ Hana. Έχει και μικροψεκασμούς. Φαντάσου να μην είχε κιόλας...
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό drspiros » Παρ 22 Ιούλ, 2016 22:07

Ευρισκόμενος στην Πολωνία δεν κρατήθηκα να γεμίσω εκτός από το ρεζερβουάρ του υγραερίου, και εκείνο της βενζίνης. Τώρα είμαι με 37 λίτρα υγραέριο και 55 βενζίνη!
Ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος χρήσης αυτής της ποσότητας βενζίνης και σε πόσο διάστημα θα πρέπει να έχει καταναλωθεί ολόκληρη;
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες