Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υψηλή κατανάλωσης βενζίνης (ψεκασμού)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Υψηλή κατανάλωσης βενζίνης (ψεκασμού)

Δημοσίευσηαπό tedd » Παρ 16 Δεκ, 2016 17:15

Τι κατανάλωση του δίνει ο κατασκευαστής; Το μανιουαλ του αυτοκινήτου σίγουρα θα τα γραφει. Αν είδα το σωστο αυτόκινητό έχει 5.5 εκτός, 6.9 μεικτό κυκλο και 9.4 εντος αν ισχύουν βλέπω πολύ χλωμό να είχες όσο δίνει για μικτό κυκλο σίγουρα 1-2λ/100 θα ήσουν παραπανω. Οπότε σχεδόν φυσιολογική η κατανάλωση, ελαφρώς τσιμπημενη βέβαια κατα την άποψη μου.
Παντως το οτι ο εγκαταστατης ανταποκριθηκε αμεσα αυτο δεν το κανει και μαστορα...Τουλαχιστον το προβλημα με τη μυρωδια θα επρεπε να εξαφανιστει μετα την επισκεψη σου.. πιθανον να υπαρχει ακομη καμμια μικροδιαρροη, ή δεν ξεμυρισε εντελως απο πριν ή εχεις μυτη λαγωνικου που πιανει τι παραμικρη μυρωδια και θα πρεπει να σε ενταξουμε στη διωξη ναρκωτικων :lol:


Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Υψηλή κατανάλωσης βενζίνης (ψεκασμού)

Δημοσίευσηαπό tedd » Παρ 16 Δεκ, 2016 17:45

sso έγραψε:
netrionio έγραψε:...

Πρίν την εγκατάσταση σε βενζίνη έκαιγα 6,9 -7 λίτρα ανα 100 χλμ.

Τώρα σε 445 χλμ έκαψα 8λίτρα βενζίνη και 42 λίτρα υγραέριο! δηλαδή τώρα το αυτοκίνητο καίει 1,79 λιτρα βενζίνη ανα 100 χλμ
και 9,4 λίτρα υγραέριο ανα 100χλμ

Συνολικά 11,19 λίτρα ανα 100 χλμ βενζίνης-υγραερίου!
Πρακτικά αυτο σημαίνει οτι όταν πάω να γεμίσω τη δεξαμενη του υγραερίου χρειάζομαι και 10 ευρω βενζίνης....


Κόστος κίνησης πριν το Υγραέριο:
Βενζίνη: 7 lit/100 km X 1,438 (SHELL) = 10,066 €

Κόστος κίνησης με το Υγραέριο:
Υγραέριο: 9,4 lit/100 km X 0,67 = 6,3 €
Βενζίνη: 1,79 lit/100 km Χ 1,438 = 2,57 €
Σύνολο με Υγραεριοκίνηση =8,87 €

Αν κάνεις 15,000 km τον χρόνο θα έχεις:
Με Βενζινοκίνηση: 1510 €
Με Υγραεριοκίνηση: 945+386=1,331 €

Με τέτοιες καταναλώσεις όχι μόνο δεν θα έχεις όφελος αλλά θα μπαίνεις και μέσα, αν υπολογισεις και το extra κόστος συντήρησης, ΚΤΕΟ κλπ.

Μεσα δεν θα μπαινει γιατι ουτως ή αλλως ΚΤΕΟ περναει και δεν υπαρχει εξτρα κοστος, το μονο επιπλεον ειναι η συντηρηση του συστηματος που ειναι το πολυ 50€/15000χλμ. Φυσικα και παλι ετσι αποσβεση θα κανει του αγιου.... (μην πω). Παντως οπως γραφω και παραπανω νομιζω οτι κανει λαθος στην αρχικη καταναλωση του. Μπορει βεβαια και τωρα να το μετρησει. Το φουλαρει βενζινη, κανα καμοια 300-400χλμ στις συνηθεις διαδρομες που κανει οχι οχι καποιο ταξιδιακι στην εθνικη, μετα ξαναγεμιζει απο το ιδιο πρατηριο και την ιδια αντλια και υπολογιζει (λιτρα/χλμ)*100 και οχι απλα να δει τι εγραψε το τριπ κομπιουτερ
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Υψηλή κατανάλωσης βενζίνης (ψεκασμού)

Δημοσίευσηαπό anikologr » Παρ 16 Δεκ, 2016 17:56

tedd έγραψε:
sso έγραψε:
netrionio έγραψε:...

Πρίν την εγκατάσταση σε βενζίνη έκαιγα 6,9 -7 λίτρα ανα 100 χλμ.

Τώρα σε 445 χλμ έκαψα 8λίτρα βενζίνη και 42 λίτρα υγραέριο! δηλαδή τώρα το αυτοκίνητο καίει 1,79 λιτρα βενζίνη ανα 100 χλμ
και 9,4 λίτρα υγραέριο ανα 100χλμ

Συνολικά 11,19 λίτρα ανα 100 χλμ βενζίνης-υγραερίου!
Πρακτικά αυτο σημαίνει οτι όταν πάω να γεμίσω τη δεξαμενη του υγραερίου χρειάζομαι και 10 ευρω βενζίνης....


Κόστος κίνησης πριν το Υγραέριο:
Βενζίνη: 7 lit/100 km X 1,438 (SHELL) = 10,066 €

Κόστος κίνησης με το Υγραέριο:
Υγραέριο: 9,4 lit/100 km X 0,67 = 6,3 €
Βενζίνη: 1,79 lit/100 km Χ 1,438 = 2,57 €
Σύνολο με Υγραεριοκίνηση =8,87 €

Αν κάνεις 15,000 km τον χρόνο θα έχεις:
Με Βενζινοκίνηση: 1510 €
Με Υγραεριοκίνηση: 945+386=1,331 €

Με τέτοιες καταναλώσεις όχι μόνο δεν θα έχεις όφελος αλλά θα μπαίνεις και μέσα, αν υπολογισεις και το extra κόστος συντήρησης, ΚΤΕΟ κλπ.

Μεσα δεν θα μπαινει γιατι ουτως ή αλλως ΚΤΕΟ περναει και δεν υπαρχει εξτρα κοστος, το μονο επιπλεον ειναι η συντηρηση του συστηματος που ειναι το πολυ 50€/15000χλμ. Φυσικα και παλι ετσι αποσβεση θα κανει του αγιου.... (μην πω). Παντως οπως γραφω και παραπανω νομιζω οτι κανει λαθος στην αρχικη καταναλωση του. Μπορει βεβαια και τωρα να το μετρησει. Το φουλαρει βενζινη, κανα καμοια 300-400χλμ στις συνηθεις διαδρομες που κανει οχι οχι καποιο ταξιδιακι στην εθνικη, μετα ξαναγεμιζει απο το ιδιο πρατηριο και την ιδια αντλια και υπολογιζει (λιτρα/χλμ)*100 και οχι απλα να δει τι εγραψε το τριπ κομπιουτερ

Κόστος για βεβαίωση κτεο; Πιθανή βλάβη;
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Υψηλή κατανάλωσης βενζίνης (ψεκασμού)

Δημοσίευσηαπό sso » Σάβ 17 Δεκ, 2016 11:05

anikologr έγραψε:Κόστος για βεβαίωση κτεο; Πιθανή βλάβη;


Ακριβώς. Την βεβαίωση εννοούσα σαν εχτρα κόστος για το ΚΤΕΟ (περίπου 30-40€ κάθε δυο χρόνια).
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Υψηλή κατανάλωσης βενζίνης (ψεκασμού)

Δημοσίευσηαπό NickSt » Σάβ 17 Δεκ, 2016 12:15

Αν είναι όντως όπως τα γράφει ο φίλος μας , δεν τον συμφαίρει , είναι πασιφανές και απόσβεση θα κάνει σε καμιά ..τριανταριά χρόνια !!! :mrgreen: :D

Λύση _ αν υπάρχει _ εδώ και τώρα η ξήλωμα για προστασία της "ψυχικής υγείας".. :evil:
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Υψηλή κατανάλωσης βενζίνης (ψεκασμού)

Δημοσίευσηαπό netrionio » Σάβ 17 Δεκ, 2016 20:03

petritis έγραψε:Λογικά εχουμε τον ίδιο κινητηρα, BBY ο δικός μου, εγώ ανά δύο γεμίσματα άερίου βάζω και 10ευρώ βενζίνη. Εμένα πιο πολύ θα με προβλημάτιζε η μυρωδιά αερίου. Θα ξεκινούσα από εκεί και μετα θα πίεζα τον εγκαταστάτη μου να δει και την κατανάλωσει.
Πληροφοριακά και μονο τα χιλιόμετρα που κάνεις είναι εντός ή εκτός πολης? Το λέω για εμένα με 42λ αέριο μου βγάζει γύρο στα 380, καθαρά εντός πολης.


Φίλε μου εχω τον κινητήρα AQW. Τα χιλιομετρα ειναι ειναι στη Κερκυρα τι να σου πω μικτός κύκλος! Κοιτα γενικα βαρυ αυτοκινητο

tedd έγραψε:Τι κατανάλωση του δίνει ο κατασκευαστής; Το μανιουαλ του αυτοκινήτου σίγουρα θα τα γραφει. Αν είδα το σωστο αυτόκινητό έχει 5.5 εκτός, 6.9 μεικτό κυκλο και 9.4 εντος αν ισχύουν βλέπω πολύ χλωμό να είχες όσο δίνει για μικτό κυκλο σίγουρα 1-2λ/100 θα ήσουν παραπανω. Οπότε σχεδόν φυσιολογική η κατανάλωση, ελαφρώς τσιμπημενη βέβαια κατα την άποψη μου.
Παντως το οτι ο εγκαταστατης ανταποκριθηκε αμεσα αυτο δεν το κανει και μαστορα...Τουλαχιστον το προβλημα με τη μυρωδια θα επρεπε να εξαφανιστει μετα την επισκεψη σου.. πιθανον να υπαρχει ακομη καμμια μικροδιαρροη, ή δεν ξεμυρισε εντελως απο πριν ή εχεις μυτη λαγωνικου που πιανει τι παραμικρη μυρωδια και θα πρεπει να σε ενταξουμε στη διωξη ναρκωτικων :lol:


Στην αρχή είχα και ρεταρίσματα μαζι με τη μυρωδιά, όταν εκανε τη ρυθμιση αμέσως μειωθηκαν τα ρεταρισματα καθως και η πολυ μυρωδια. Τωρα ψιλορεταρει στις 1700 2000 στροφες πολυ πιο σπανια πιο λιγο και η μυρωδια εχει σχεδον εξαφανιστει. τωρα περι λαγωνικων και μαλακιες δεν τα καταλαβα.

Πάντως θα μπει στα 3000 χλμ στο δωρεαν σερβις της autogas και δεν βγάνει εάν δεν βάζω όπως ο φίλος petritis 10 ευρω ανα 2 γεμίσματα.

Επίσης κάποιος φίλος είπε οτι η αρχική κατανάλωση είνα λάθος. φίλε μου πριν βάλω γκάζι με γεμάτο τεπόζιτο έκανα 200 χλμ και ξαναγεμιζα ουτε τριπ κομπιουτερ ουτε μαλακιες αντλια και τσεπη.

Αν δεν βγει μετα το σερβις και καιω τουλάχιστον κανα 5ρικο βενζινη ανα γεμισμα υγραεριου μου φαινεται θα το ξυλωσω. Και η θα παω σε άλλο συστημα η βενζινη!
netrionio
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 15 Δεκ, 2016 22:28

Re: Υψηλή κατανάλωσης βενζίνης (ψεκασμού)

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 17 Δεκ, 2016 21:10

καλητερα θα ηταν να πας πριν τις 3000km για να διορθωθει το ρεταρισμα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Υψηλή κατανάλωσης βενζίνης (ψεκασμού)

Δημοσίευσηαπό netrionio » Κυρ 18 Δεκ, 2016 17:00

Φίλοι εγκαταστάτες και συμφορουμίτες , βρήκα μάλλον το λόγο το προβλήματος!!

Παρατηρούσα την θερμοκρασία της μηχανής και το αυτοκίνητο δεν ζέσταινε με τίποτα, υστερα αφου ζέσταινε, σε ευθεια με χαμηλες στροφές και υψηλη ταχύτητα η θερμοκρασία ττης μηχανής ξαναπήγαινε στο ναδιρ!

ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΚΡΥΑ ΜΗΧΑΝΗ!!! Εχω πρόβλημα με τον θερμοστάτη!!!

Ετσι δεν εξηγείται? Και ο χρόνος για να ζεστάνει πιο μεγάλος, αλλα και η κρυα μηχανή δεν τρελαινει τους εγκεφάλους και βαράνε πιο πλούσιο μίγμα??

Αλλάζω θερμοστάτη και ξαναενημερωνω!!!
netrionio
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 15 Δεκ, 2016 22:28

Re: Υψηλή κατανάλωσης βενζίνης (ψεκασμού)

Δημοσίευσηαπό george7009 » Δευτ 19 Δεκ, 2016 10:06

Μα καλά ! Δεν παρακολουθούσες το όργανο της θερμοκρασίας στη πορεία , να δεις ότι δεν ανέβαινε να πιάσει τους 80 βαθμούς ?
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Υψηλή κατανάλωσης βενζίνης (ψεκασμού)

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 19 Δεκ, 2016 14:16

netrionio έγραψε:ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΚΡΥΑ ΜΗΧΑΝΗ!!! Εχω πρόβλημα με τον θερμοστάτη!!!



Κολλάει ανοιχτός;

Ισχύει αυτό; Μπορεί να ανεβάζει κατανάλωση η χαμηλότερη θερμοκρασία νερού;;;
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 51 επισκέπτες