Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Γολγοθάς σε Citroen C4 1.4 με υγραέριο ZAVOLI

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Γολγοθάς σε Citroen C4 1.4 με υγραέριο ZAVOLI

Δημοσίευσηαπό geoponos » Κυρ 01 Ιαν, 2017 19:02

Αξιότιμοι αναγνώστες

Μπήκα στον κόπο να παραθέσω την δική μου πικρή εμπειρία από την εγκατάσταση υγραερίου σε citroen c4 1.4 μοντέλο 2007. Η τοποθέτηση έγινε το 2013 σε κατάστημα GAS THEODOROU στην περιοχή αεροδρομίου της Θεσσαλονίκης. Όλα ξεκίνησαν στραβά απο την πρώτη στιγμή της εγκατάστασης. Να επισημάνω πολύ ότι με την πρώτη μου επίσκεψη και μετά από αναλυτικές ερωτήσεις διαβεβαιώθηκα ότι:
1. Η εγκατάσταση θα γίνει σε 24 ώρες
2. Το σύστημα δεν θα επιφέρει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα στην ομαλή λειτουργία
3. Ότι με υγραέριο όχι μόνο ο κινητήρας δεν φθείρεται, αλλά ζει και περισσότερο

Η αρχή της Οδύσσειας:
Μαζί με την εγκατάσταση του υγραερίου στα 80.000 χλμ (ουτε και τόσα), αλλάξαμε φλάντζα μηχανής, γιατί το αμάξι έχανε λάδι (αδικαιολόγητο αλλά τι να κάνω Γάλλος). Η όλη εγκατάσταση και επισκευή κράτησε 8 ημέρες (!) και ολοκληρώθηκε με την ψυχή στο στόμα καθώς κάθε μέρα κάτι μας έφταιγε. Η αλήθεια είναι ότι οι τύποι είχαν ένα κάρο δουλειά και ήταν τρεις νοματαίοι μαζί με τα αφεντικά... Ακόμα και όταν μου είπαν έλα να το πάρεις, έφτασα και περίμενα άλλες 2 ώρες για να κλείσουν ακόμα πράγματα... Αντι-επαγγελματισμός. Σημειωτέον ότι όσο περίμενα να παραλάβω και σχεδόν κάθε φορά που πήγαινα εκεί, προέκυπταν άλλοι πελάτες που φώναζαν για προβλήματα...

Μια βδομάδα μετά:
Check engine λυχνία και antipollution faulty ένδειξη. Χρειάστηκαν να πάω 10 φορές για να το ρυθμίσουν και πάλι το χουμε κατά διαστήματα.

Διανύω 25.000 χλμ και έχω συνεχώς ρεταρίσματα στο ρελαντί τα οποία με βενζίνη δεν συμβαίνουν.

1ο service
Αλλάζουμε φίλτρα, ρυθμίζουμε και φεύγω. Λίγες μέρες μετά του το πάω γιατί μου ανέβαινε η θερμοκρασία (αμέσως μετά το σερβις τσιμπούσε ανεβαινε-κατεβαινε σαν τρελό). Μου λέει ότι είναι φούσκα θερμοστάτη. Λέω εντάξει 6 ετίας είναι μπορεί και να χάλασε. Μου λενε πως δεν πρέπει να αγχώνομαι και εγώ λεω φεύγω για Βολο ταξιδάκι και το αλλάζω όταν γυρίσω. Στην εθνική σε διόδια χτυπάει κόκκινο, σβήνει η μηχανή. Φρικάρω. Βάζω νερά και βλέπω ότι μετά το σερβις ένα λάστιχο στον πνεύμονα ήταν χαλαρό και έχανε αντιψυκτικά. Δυο βδομάδες μετά όλως τυχαίως μου σπάει η αντλία νερού... 50 ευρουλάκια εξαιτίας της αμέλειάς τους που φυσικά δεν αναγνώρισαν ποτέ!

5 μήνες μετά
Το αμάξι χτυπάει μηχανή...
3ος κύλινδρος και 4ος κύλινδρος χαμηλή συμπίεση... ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΣΤΑ 107.000 ΧΛΜ σε ένα αμάξι δουλεμένο ελάχιστα και πάντα με προθέρμανση κλπ. Καταλήγω (μαυρη η ώρα) στο συνεργείο. Το αμάξι μένει μέσα 10 μέρες. Εκεί η βλακείες πήγαιναν μπρος πίσω...

Κατέληξαν να μου πουν ότι:
Θέλω χιτώνια εμβόλων, που δεν μπορούν να βρουν στην αγορά για το KFU κινητήρα. Μου φορτώνουν ολόκληρο πακέτο με πιστόνια δαχτυλίδια και μπιέλες, ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ C4, μόνο και μόνο για να πάρουν τα χιτώνια και μου τα δίνουν δώρο για τασάκια στο σπίτι... Φτιάχνουν το αμάξι και για άλλες 2 μέρες δεν μπορούν να βρουν γιατί ρετάρει (ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ). Τελικά τα φιντάνια ανακαλύπτουν ότι έφταιγε μπουζί (ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ). Με φεσώνουν 1000 ευρώ επισκευή και παίρνω και το πακετάκι σπίτι με πιστόνια να χω ενθύμιο.

Το αμάξι σήμερα ΠΑΛΙ ρετάρει και πιθανότατα όπως μου λέει άλλο συνεργείο, έκαψε βαλβίδες εξαγωγής. Δηλαδή για τρίτη φορά επισκευή μηχανής.

45000 χλμ με αέριο - 1650 ευρώ βλάβες + 750 ευρώ το κιτ...

Νιώθω βαθύτατα εξαπατημένος από την όλη ιστορία.

ΥΓ: Πωλείται πιστονάκι φίνο και γυαλισμένο. Όποιος θέλει φωτό την στέλνω. Σε συζήτηση με άλλα συνεργεία που τους ανέφερα το γεγονός αυτό, ακόμα γελάνε...\

ΥΓ2: Για να μην ξοδεύουν σωληνάκια, τοποθέτησαν τις βαλβίδες πάνω στους κυλίνδρους ακριβώς και αφαίρεσαν το πλαστικό καπάκι μηχανής. Αποτέλεσμα ήταν να πάρει νερά ο πολλαπλασιαστής και τα δυο μπουζί να σκουριάσουν (άλλα 140 ευρώ ζημιά, υπάρχει φωτογραφικό υλικό εφόσον ζητηθεί)
geoponos
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 01 Ιαν, 2017 18:36

Re: Γολγοθάς σε Citroen C4 1.4 με υγραέριο ZAVOLI

Δημοσίευσηαπό anikologr » Κυρ 01 Ιαν, 2017 20:54

Μου αρέσει που είναι και συμβατό το c4 με υγραέριο.. Φίλε μου έμπλεξες αλλά και εσύ έχεις τις ευθύνες σου.

Στην ουσία τώρα. Επέλεξε έναν καλό επαγγελματία (υπάρχουν σιγουρα μερικοί εδώ στο φορουμ) και φτιάξε το αμάξι σου..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Γολγοθάς σε Citroen C4 1.4 με υγραέριο ZAVOLI

Δημοσίευσηαπό NickSt » Κυρ 01 Ιαν, 2017 21:50

Πιστεύω ότι όσο καλός και να είναι ένας εγκαταστάτης , όπως είναι τώρα το μοτέρ σου και το σύστημα δεν μπορεί να το "φέρει" στα ίσα του , πιθανόν και να μη δεχτεί και να το πιάσει γιατί μπορεί να μπλέξει και να πληρώσει αυτός τα g@misiatika ! :D (σόρι)..
Αν έχεις παραστατικά και αποδεικτικά για τα όσα περιγράφεις παραπάνω ,
μάλλον για έναν καλό δικηγόρο πρέπει να ψάξεις .
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Γολγοθάς σε Citroen C4 1.4 με υγραέριο ZAVOLI

Δημοσίευσηαπό geoponos » Δευτ 02 Ιαν, 2017 00:43

NickSt έγραψε:Πιστεύω ότι όσο καλός και να είναι ένας εγκαταστάτης , όπως είναι τώρα το μοτέρ σου και το σύστημα δεν μπορεί να το "φέρει" στα ίσα του , πιθανόν και να μη δεχτεί και να το πιάσει γιατί μπορεί να μπλέξει και να πληρώσει αυτός τα g@misiatika ! :D (σόρι)..
Αν έχεις παραστατικά και αποδεικτικά για τα όσα περιγράφεις παραπάνω ,
μάλλον για έναν καλό δικηγόρο πρέπει να ψάξεις .



Φίλε μου στην χώρα που ζούμε το μόνο που θα κάνω είναι να πληρώσω άλλα τόσα σε δικηγόρους και μηνύσεις για να βρω το δίκιο μου. Και με το δικαστικό σύστημα που έχουμε δεν θα φτάσω καν στο δικαστήριο. Πάνω σε αυτό βασίζονται όλοι οι απατεώνες και τρώνε εις βάρος μας. Γράφω εδώ μόνο και μόνο για να γλιτώσουν οι επόμενοι. Δεν λέω κατηγορηματικά πως η υγραεριοκίνηση είναι άχρηστη, ζητώ απο όλους όμως καλό ψάξιμο και όπου ακούν χοντρές φαμφάρες να υποψιάζονται και απάτη. Επίσης κιτ με 5 και 6 κατοστάρικα μην τα εμπιστεύεστε...είναι όλα κινέζικα τα ηλεκτρονικά τους και θα βελάξετε... Και δυστυχώς και εδώ μέσα είναι αρκετές οι ιστορίες προβλημάτων.
geoponos
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 01 Ιαν, 2017 18:36

Re: Γολγοθάς σε Citroen C4 1.4 με υγραέριο ZAVOLI

Δημοσίευσηαπό geoponos » Δευτ 02 Ιαν, 2017 00:46

anikologr έγραψε:Μου αρέσει που είναι και συμβατό το c4 με υγραέριο.. Φίλε μου έμπλεξες αλλά και εσύ έχεις τις ευθύνες σου.

Στην ουσία τώρα. Επέλεξε έναν καλό επαγγελματία (υπάρχουν σιγουρα μερικοί εδώ στο φορουμ) και φτιάξε το αμάξι σου..



Αν ευθύνες λες το γεγονός ότι τον εμπιστεύτηκα το αυτοκίνητό μου πολλές φορές, έχεις δίκιο. Αλλά για να είμαστε ειλικρινής, σχετικός στην μηχανολογία δεν ήμουν και όταν το αμάξι χτύπησε μηχανή το πήγα σε αυτόν (καθώς ήταν και γενικό συνεργείο service) γιατί υποπτευόμουν το υγραέριο. Πράγματι φίλος μου μηχανικός απο άλλη πόλη, όταν του διηγήθηκα τι συνέβαινε μου είχε πει να βάλω σε κουτί όλα τα ανταλλακτικά και όπως ήταν με γερανό να του το πάω, αλλά δεν το τόλμησα και την πάτησα. Αυτό παρόλα αυτά δεν δικαιολογεί τίποτα απο την ασχετοσύνη που τους διακατείχε.
geoponos
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 01 Ιαν, 2017 18:36

Re: Γολγοθάς σε Citroen C4 1.4 με υγραέριο ZAVOLI

Δημοσίευσηαπό mhtsos34 » Δευτ 02 Ιαν, 2017 16:16

Καλή χρονιά και από μένα!! Εγώ το έβαλα στο team στη Λάρισα με πολλά προβλήματα και βρήκα λύση εκτός team Θεοδώρου (καλοί από ευγένεια δε λέω,αλλά από αποτέλεσμα λυπάμαι πολύ) στον qgas που διόρθωσε την πίεση στον πνεύμονα, μου έδειξε πως να το ρυθμισωκαι από τότε κανένα πρόβλημα.
mhtsos34
 
Δημοσιευσεις: 69
Εγγραφή: Δευτ 02 Σεπ, 2013 18:09

Re: Γολγοθάς σε Citroen C4 1.4 με υγραέριο ZAVOLI

Δημοσίευσηαπό george7009 » Δευτ 02 Ιαν, 2017 21:13

Απορώ πως έμπλεξες έτσι .
Να σε πληροφορήσω ότι έχω τον ίδιο κινητήρα με σένα και οι μόνες επισκέψεις στον εγκαταστάτη μου είναι για αλλαγή φίλτρων υγραερίου .
Έβαλα το σύστημα στα 78.000χλμ και τώρα έχω κάνει 30.000χλμ με υγραέριο .
Ο κινητήρας μας , εαν γίνει σωστή εγκατάσταση δεν βγάζει προβλήματα με το υγραέριο .
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Γολγοθάς σε Citroen C4 1.4 με υγραέριο ZAVOLI

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 02 Ιαν, 2017 21:48

geoponos έγραψε:Φίλε μου στην χώρα που ζούμε το μόνο που θα κάνω είναι να πληρώσω άλλα τόσα σε δικηγόρους και μηνύσεις για να βρω το δίκιο μου. Και με το δικαστικό σύστημα που έχουμε δεν θα φτάσω καν στο δικαστήριο. Πάνω σε αυτό βασίζονται όλοι οι απατεώνες και τρώνε εις βάρος μας.


Καλή χρονιά εύχομαι.

Σε συμπονώ πραγματικά για το πρόβλημα σου.

Το μόνο που θέλω ελάχιστα να εστιάσω είναι το κομμάτι που παραθέτω από όσα έγραψες. Με αυτήν την τεράστια οικονομική ζημιά που έπαθες, δεν αξίζει έστω να επισκεφτείς έναν δικηγόρο ακόμα και να πληρώσεις ένα μικρό ποσό σε σχέση με τη ζημιά που έπαθες για να λάβεις κάποια συμβουλή;

Μήπως οι επιτήδειοι βασίζονται στην αδράνεια σας τελικά; Τροφή για σκέψη και μόνο, δεν προτείνω κάτι, λέω απλώς τί σκέφτομαι.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Γολγοθάς σε Citroen C4 1.4 με υγραέριο ZAVOLI

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Δευτ 02 Ιαν, 2017 22:48

nickL έγραψε:
geoponos έγραψε:Φίλε μου στην χώρα που ζούμε το μόνο που θα κάνω είναι να πληρώσω άλλα τόσα σε δικηγόρους και μηνύσεις για να βρω το δίκιο μου. Και με το δικαστικό σύστημα που έχουμε δεν θα φτάσω καν στο δικαστήριο. Πάνω σε αυτό βασίζονται όλοι οι απατεώνες και τρώνε εις βάρος μας.



Μήπως οι επιτήδειοι βασίζονται στην αδράνεια σας τελικά; Τροφή για σκέψη και μόνο, δεν προτείνω κάτι, λέω απλώς τί σκέφτομαι.


Εγω νομιζω δεν ειναι θέμα αδράνειας , αλλά οικονομικό, χρονοβόρο και ψυχοφθόρο .

Η αμοιβή του δικηγόρου είναι 500€ όταν το σύστημα έχει μια μέση τιμή 800 ευρώ και το δικαστήριο σε 3-5 χρόνια και με αμφίβολο αποτέλεσμα . Το πιο βασικό είναι η ψυχική σου ηρεμία μιας και βρίσκεσαι σε ένα μπες - βγες στο συνεργείο και πληρώνοντας τις φαινες τους ιδέες . Γι αυτο λέμε βρείτε έναν σωστό επαγγελματία , σωστό άνθρωπο (που είναι μετρημένοι πλέον ) και που δεν θα σε βλέπει σαν πρόβλημα και σαν χαμένες εργατοώρες .
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Γολγοθάς σε Citroen C4 1.4 με υγραέριο ZAVOLI

Δημοσίευσηαπό geoponos » Τρί 03 Ιαν, 2017 01:25

Ειλικρινά έχετε όλοι το δίκιο σας. Συμφωνώ και εγώ ότι δικαστικώς άκρη δεν θα βγει. Και ναι μου είναι τόσο ψυχοφθόρο το όλο θέμα που προτιμώ να επενδύσω αυτά τα λεφτά στο να κάνω το αμάξι να δουλεύει σωστά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στην Ελλάδα είναι τόσο δύσκολο να είσαι επαγγελματίας. Θαρρείς και είμαστε η απέραντη χώρα που άμα είσαι λαμόγιο πάντα θα έχεις πελατεία. Αν κάποιος είναι απο Θεσσαλονίκη, παρακαλώ πολύ, αν ξέρει κάποιον αξιόλογο άνθρωπο να το πάω να μου το ρυθμίσει, μιας και έρχεται η ώρα του σερβις του. Το κιτ είναι ZAVOLI. Ευχαριστώ πολύ παιδιά και συνιστώ ιδιαίτερο ψάξιμο και προσοχή σε όσους σκοπεύουν να βάλουν αέριο.
geoponos
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 01 Ιαν, 2017 18:36

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 38 επισκέπτες