Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό manoliss » Παρ 06 Ιαν, 2017 23:30

AGCarisma έγραψε:Ο κωδικός error P0170 σε MITSUBISHI CARISMA (4G13) τι ακριβώς μπορεί να'ναι ? Έχω το AG COMPACT kit .. Ανάβει συνέχεια το λαμπάκι κινητήρα αλλά στην οδήγηση δεν έχω κάποιο πρόβλημα ..

Η βλαβη αυτη μεταφραζετε P0170 Διόρθωση Καυσίμου (Μπάνκα 1), Βλάβη Κυκλώματος. οποτε εχεις πρεπει να δει μαστορας την τροφοδοσια σου μιλαμε οτι το λαμπακι ειναι σε λειτουργια αεριου να υποθεσω οποτε σε πρωτη φαση δες τα μπεκ αεριου και μετα βλεπεις...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό johngoun » Δευτ 09 Ιαν, 2017 16:09

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα σε ενα fiesta 1.4 με τον ιδιο κωδικο. Αλαξα μια βαλβιδα αναθυνιασεων του καρτερ. Η βαλβιδα ειχε κολησει μονιμα ανοικτη και εφερνε λαδι στην εισαγωγη και λαδωνε τον map και αναβε το check.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
johngoun
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Δευτ 24 Οκτ, 2016 10:42

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό ppd » Τρί 28 Μαρ, 2017 23:39

Καλησπέρα παιδιά.
Μου άναψε check engine, το σβήνει κι μου λέει ήταν στιγμιαίο. Μετα απο 540χλμ τα ίδια, το σβήνει κ μου λεει βαζε υγραέριο από εκείνους βάζεις συνέχεια (όντως ετυχε κ άναψε όταν έβαλα δύο φορές από αλλο) κ βλέπουμε. Αν το ξανακάνει τι να πω να προσέξει? Το αμάξι έχει 5000 χλμ μετά την τοποθέτηση κ το κάνει τώρα για πρώτη φορά.
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 29 Μαρ, 2017 10:24

ppd έγραψε:Καλησπέρα παιδιά.
Μου άναψε check engine, το σβήνει κι μου λέει ήταν στιγμιαίο. Μετα απο 540χλμ τα ίδια, το σβήνει κ μου λεει βαζε υγραέριο από εκείνους βάζεις συνέχεια (όντως ετυχε κ άναψε όταν έβαλα δύο φορές από αλλο) κ βλέπουμε. Αν το ξανακάνει τι να πω να προσέξει? Το αμάξι έχει 5000 χλμ μετά την τοποθέτηση κ το κάνει τώρα για πρώτη φορά.

Μηπως πρεπει να δει τη ρυθμιση του συστηματος υγραεριου? Το αμαξι πως το βλεπεις πηγαινει καλα στο δρομο?
Τι συστημα εχεις και σε τι αυτοκινητο?
Εαν το δουλευεις βενζινη εξακολουθει να αναβει το λαμπακι?
Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό ppd » Τρί 04 Απρ, 2017 15:27

citroen xsara 2 1600 16v του 2004 με τον κινητηρα NFU, με συστημα υγραεριοιυ το Optima Nano.
το λαμπακι του κινητηρα αναψε ξανα P0420, πηγα στον ηλεκτολογο και μετα απο καλο ελεγχο μου λεει οτι τα μειγματα ειναι καλα και απλα βγαζει ενδειξη ο καταλυτης οτι εχει λιγοτερα καυσαερια. Μου ειπε οτι μην το φοβαμαι. παντως δεν βλεπω καμια διαφορα στην οδηγηση και κανω 70 χλμ πηγαινε και 70 χλμ ελα τρεις φορες την εβδομαδα που το χρησιμοιποιω.
να ενημερωσω οτι βρισκομαι ιταλια, αλλαξα πολλαπλασιαστη και μετα αρχισε να αναβει το λαμπακι. με τον προηγουμενο πολλαπλασιαστη το αμαξι ρεταριζε και με ειχε ενημερωση ο γκαζας οτι θα χρειαστω, μονο που δεν ειχα χρηματα να το βαλω αμεσως. τωρα μιλησα με τον γκαζα μου και θα παραγγειλω το καλωδιο ωστε να μου το ρυθμισει το αμαξι online γτ δεν θα επιστρεψει το αμαξι ελλαδα μεχρι αυγουστο.

επειδη σκεφτομαι να αλλαξω και τα μπουζι πριν το ρυθμισει , γνωριζει κανεις τι μπουζι εχει το αμαξει απο μαμα και τι θα ηταν καλυτερο να βαλω τωρα με το υγραεριο ?
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 04 Απρ, 2017 21:49

Το μανιουαλ του αυτοκινήτου σίγουρα θα λέει, στα τεχνικά χαρακτηριστικά λογικσ

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 04 Απρ, 2017 21:59

Ερωτηση πριν εγκαταστησω το λαμπακι στη θεση 2 αναβε το λαμπακι μηχανης και μετα εσβηνε. Με το υγραεριο εχω κανει 52.000 χλμ , το λαμπακι δεν εχει αναψει ποτε. Ομως πριν βαλω μπροστα δεν αναβει οπως πριν για να κανει ελεγχο.Υπαρχει περιπτωση να το εχει παρακαμψει ο εγκαταστατης? Διαβαζω για κατι αποστατες που βαζουν στους αισθητηρες λαμδα. Γνωριζει καποιος υπευθυνα να μου απαντησει.


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό anton » Τετ 26 Απρ, 2017 01:19

μηπως καηκε το λαμπακι
αν ειχε βαλει αποστατη στον ελεγχο θα αναβε το λαμπακι
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 26 Απρ, 2017 01:21

anton έγραψε:μηπως καηκε το λαμπακι
αν ειχε βαλει αποστατη στον ελεγχο θα αναβε το λαμπακι

Πρεπει να λυσω το καντραν.Πιθανον εχει καει ή εχει αφαιρεθει.Θυμαμαι απο τοτε που εβαλα υγραεριο και μετα δεν αναβε.
Ψαξαμε με το 2ο εγκαταστατη αλλα δεν εχει τοποθετηθει καποιο ρελε

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό anton » Τετ 26 Απρ, 2017 11:09

παντως αν σου αναβε το λαμπακι και πριν την εγκατασταση θα αναβει και μετα. Οποτε αν εναι ο ιδιος κωδικος τοτε και τωρα και προερχεται απο τον λ και ειναι με την ιδια συχνοτητα, θα πρεπει τοτε να βαλεις αποστατη, αν εχεις καλα καυσαερια. Ωστε τουλαχιστον το λαμπακι να δουλεύει για ολες τις αλλες περιπτωσεις
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 40 επισκέπτες