Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 07 Ιαν, 2017 22:15

Η αυξηση που εχω παρατηρησει σε διαφορα αυτοκινητα τα οποια δουλευουν σωστα (γιατι καποια δεν δουλευουν σωστα απλα τις μικρες δυσλειτουργειες δεν τις εχει παρει χαμπαρι ο ιδιοκτητης τους) ειναι 5-20%, ο λογος πιστευω οτι ειναι το περισσοτερο αβανς που μπορει να δωσει ο εγκεφαλος αρα μπορουμε να κινηθουμε με λιγοτερο φορτιο, την ισως καλυτερη αναμειξη του μειγματος μεταξυ 2 αεριων παρα ενος αεριου και ενος υγρου.
Πτωση αποδοσης και βεβαια υπαρχει στο αυτοκινητο, τωρα αν ειναι 5 ή 10% δεν το γνωριζω αλλα στα ξεκινηματα και ειδικα με το a/c ειναι κατι παραπανω απο εμφανες.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 08 Ιαν, 2017 00:34

Υπάρχουν πολλα οχήματα που παρατηρείται εμφανής αύξηση της απόδοσης με το υγραέριο σε σχέση με τη βενζινη . Έχει να κανει με το κιτ μια την κατάσταση που αυτοκινήτου
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό sso » Κυρ 08 Ιαν, 2017 12:41

hlias έγραψε:Η αυξηση που εχω παρατηρησει σε διαφορα αυτοκινητα τα οποια δουλευουν σωστα (γιατι καποια δεν δουλευουν σωστα απλα τις μικρες δυσλειτουργειες δεν τις εχει παρει χαμπαρι ο ιδιοκτητης τους) ειναι 5-20%, ο λογος πιστευω οτι ειναι το περισσοτερο αβανς που μπορει να δωσει ο εγκεφαλος αρα μπορουμε να κινηθουμε με λιγοτερο φορτιο, την ισως καλυτερη αναμειξη του μειγματος μεταξυ 2 αεριων παρα ενος αεριου και ενος υγρου.
Πτωση αποδοσης και βεβαια υπαρχει στο αυτοκινητο, τωρα αν ειναι 5 ή 10% δεν το γνωριζω αλλα στα ξεκινηματα και ειδικα με το a/c ειναι κατι παραπανω απο εμφανες.


Qgas έγραψε:Υπάρχουν πολλα οχήματα που παρατηρείται εμφανής αύξηση της απόδοσης με το υγραέριο σε σχέση με τη βενζινη . Έχει να κανει με το κιτ μια την κατάσταση που αυτοκινήτου


Τέτοια γράφετε και κάποιοι τρελαίνονται (και με το δίκιο τους)!!! :lol: :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από sso και Κυρ 08 Ιαν, 2017 17:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 08 Ιαν, 2017 16:03

Ειναι δυνατον ολοι να εχουμε την ιδια αποψη?
Αεριοκινητος εισαι και εσυ, μπορεις να κρινεις.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό sso » Κυρ 08 Ιαν, 2017 17:33

hlias έγραψε:Ειναι δυνατον ολοι να εχουμε την ιδια αποψη?
Αεριοκινητος εισαι και εσυ, μπορεις να κρινεις.

Σωστά.
Αλλά κατά μία άλλη άποψη :roll: θα έπρεπε σκεπτόμενος ότι ίσως μετά από κάποια χρόνια μπορεί να μου βγάλει κάποια ζημιά και άρα δεν θα πρέπει να είμαι ευχαριστημένος που 4,5 χρόνια τώρα έχω κάνει απόσβεση και έχω βγάλει ένα καθόλου ευκαταφρόνητο κέρδος (περίπου 3,400€). Έτσι είναι η ζωή!!! :D
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 09 Ιαν, 2017 08:00

Να μιλήσουμε πρακτικά.

Πριν 4 χρόνια έφτασα να πουλάω το αυτοκίνητό μου 3.500 ευρώ να πάρω κάποιο μικρότερο ή πετρέλαιο για οικονομία και κανείς δεν με είχε πάρει ούτε
τηλέφωνο.

Στην απελπισία μου του έριξα ένα απλό σύστημα ούτε ψεκάσματα βενζίνης ούτε λαδιέρες (έχω και δε λειτουργεί από την αρχή) και όπου πάει.

Μετά από 3,5 χρόνια έχω κερδίσει κατά τους υπολογισμούς μου σχεδόν 4.500 ευρώ,βγάλε τα 1000 (και πολλά λέω για εγκατάσταση κλπ. έξοδα) άρα
έχω καθαρό κέρδος 3.500 ευρώ.όσα ήθελα να το πουλήσω.

Μα πάνω από όλα έχω βρει την υγειά μου.Κινούμαι πιο φτηνά από τα περισσότερα μικρά, και σχεδόν εφάμιλα με πετρέλαιο,'εχω ένα καλό βαρύ
αυτοκίνητο και δεν σκέπτομαι τα έξοδα να το κινήσω.Απόδειξη τα σχεδόν 23.000 χιλιόμετρα το χρόνο μέσο όρο ενώ πριν είχα 18.000 χιλιόμετρα.

Απλά καθημερινά και πράκτικά και όχι λόγια επί χάρτου περιοδικών αναλύσεωμ κ.λ.π. που κάνουν κάποιοι.

Βέβαια είμαι από αυτούς που δεν θέλω πολλά άλογα πολές στροφές και μεγάλες ταχύτητες .
Απλά θέλω οικονομία και για αυτό έβαλα το υγραέριο ρίχνοντας και λίγο νερό στο κρασί μου.Και την οικονομία την έχω και με το παραπάνω.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό vdgle » Δευτ 09 Ιαν, 2017 12:36

Μια από τα ίδια.
Πριν 5 χρόνια αγόρασα μεταχειρισμένο τετραετίας δίνοντας 6200€ συν 580€ σύστημα υγραερίου ( δεν πλήρωσα περαστικά ).
Το διάστημα που το κράτησα γλίτωσα περίπου 4400€ μείον 580€ ο πνεύμονας μείον δύο κτεο και δύο service ( ναι δεν τα έκανα όλα τα προβλεπόμενα) καθαρό κέρδος 3700€.
Το αυτοκίνητο το πούλησα πριν λίγους μήνες στις 4000€ και αγόρασα πάλι τετραετίας ( το ίδιο σύστημα ακολουθώ εδώ και χρόνια) δίνοντας 7800€.
Δηλαδή στην ουσία με τα χρήματα που γλίτωσα ( 3700+4000=7700) συμπλήρωσα τα λεφτά της πώλησης και βρέθηκα με πιο καινούργιο αυτοκίνητο.
vdgle
 
Δημοσιευσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιουν, 2016 11:09

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό erimitis » Κυρ 22 Ιαν, 2017 11:36

Παίδες μας έχουν βάλει σε ενα τρυπακι που είναι φαύλος κύκλος.
Όλοι δίκιο έχετε ο καθένας απο την πλευρα του και δεν το λέω ειρωνικά οποτε καλό θα ηταν να πέσουν οι τονοι δεν έχουμε κάτι να χωρισουμε

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 31 Ιαν, 2017 07:21

vdgle έγραψε:Μια από τα ίδια.
Πριν 5 χρόνια αγόρασα μεταχειρισμένο τετραετίας δίνοντας 6200€ συν 580€ σύστημα υγραερίου ( δεν πλήρωσα περαστικά ).
Το διάστημα που το κράτησα γλίτωσα περίπου 4400€ μείον 580€ ο πνεύμονας μείον δύο κτεο και δύο service ( ναι δεν τα έκανα όλα τα προβλεπόμενα) καθαρό κέρδος 3700€.
Το αυτοκίνητο το πούλησα πριν λίγους μήνες στις 4000€ και αγόρασα πάλι τετραετίας ( το ίδιο σύστημα ακολουθώ εδώ και χρόνια) δίνοντας 7800€.
Δηλαδή στην ουσία με τα χρήματα που γλίτωσα ( 3700+4000=7700) συμπλήρωσα τα λεφτά της πώλησης και βρέθηκα με πιο καινούργιο αυτοκίνητο.


Και το πιο πιθανό θα πάει για βαλβίδες ο καινούργιος αγοραστής. :thumbdown:

Άσχετο και οφ τόπιτς αλλά εγώ φιλαράκι και μετά από αρκετή σκέψη έδωσα 650 ευρώ το τελευταίο 6μηνο του έβαλα καινούργια αμορτισέρ , ιμάντες
χρονισμού μαζί με αντλία νερού, δισκόπλακες μπρος πίσω με τακάκια , τόκανα τζιτζί και συνεχίζω αφού είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό vdgle » Τρί 31 Ιαν, 2017 10:33

papoys έγραψε:
vdgle έγραψε:Μια από τα ίδια.
Πριν 5 χρόνια αγόρασα μεταχειρισμένο τετραετίας δίνοντας 6200€ συν 580€ σύστημα υγραερίου ( δεν πλήρωσα περαστικά ).
Το διάστημα που το κράτησα γλίτωσα περίπου 4400€ μείον 580€ ο πνεύμονας μείον δύο κτεο και δύο service ( ναι δεν τα έκανα όλα τα προβλεπόμενα) καθαρό κέρδος 3700€.
Το αυτοκίνητο το πούλησα πριν λίγους μήνες στις 4000€ και αγόρασα πάλι τετραετίας ( το ίδιο σύστημα ακολουθώ εδώ και χρόνια) δίνοντας 7800€.
Δηλαδή στην ουσία με τα χρήματα που γλίτωσα ( 3700+4000=7700) συμπλήρωσα τα λεφτά της πώλησης και βρέθηκα με πιο καινούργιο αυτοκίνητο.


Και το πιο πιθανό θα πάει για βαλβίδες ο καινούργιος αγοραστής.



Έχει πολύ μέλλον για κάτι τέτοιο .
vdgle
 
Δημοσιευσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιουν, 2016 11:09

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 64 επισκέπτες