Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Σάβ 06 Σεπ, 2014 20:25

υπαρχει περιπτωση να επεσε σε ελλατωματικη παρτιδα μπεκ, ας του ζητησει να του αντικαταστησει τα μπεκ στην εγγυηση μηπως στρωσει διοτι αυτος ο εγκεφαλος δεν εχει συμβατοτητα με μπεκ τυπου βενζινης λογω οτι τα μπεκ βενζινης λειτουργουν με 1.9ohm, αλλα αν καταφερει να βαλει μπεκ τυπου βενζινης θα δουλεψει αψογα
κρατα μας ενημερους αν το διορθωσει
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 434
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό lovatoman » Σάβ 06 Σεπ, 2014 22:08

Ευχαριστω για την απαντηση! Αυτο που λες για τα τυπου βενζινης ειναι σιγουρο;
Αν δει το θεμα και καποιος εγκαταστατης ας δωσει λιγη βοηθεια! :D
Hyundai Getz 43.000xl Lovato
Kia Ceed 26.000xl Lovato
lovatoman
 
Δημοσιευσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ, 2012 18:12

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 06 Σεπ, 2014 23:13

τα hanna μπορουν να δουλεψουν σωστα με το lovato.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό lovatoman » Κυρ 07 Σεπ, 2014 12:07

Ευχαριστω για τις απαντησεις! Αν μπορουσε να μας απαντησει και ο stauros που ειχε το ιδιο προβλημα θα ηταν μια μεγαλη βοηθεια!
Hyundai Getz 43.000xl Lovato
Kia Ceed 26.000xl Lovato
lovatoman
 
Δημοσιευσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ, 2012 18:12

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 07 Σεπ, 2014 13:06

lovatoman έγραψε:Καλησπερα παιδια,

φιλος και συναδελφος εχει σχεδον το ιδιο προβλημα με τον stauros και με το ιδιο κιτ (lovato) παλι σε yaris. Η μονη διαφορα ειναι οτι δεν ρεταρει αλλα μονο σβηνει στο ρελαντι. Ο μαστορας εχει κανει τα παντα αλλα δεν μπορει να το συνεφερει. Τελικα τα μπεκ τυπου βενζινης ειναι η λυση ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος να διορθωθει το προβλημα;

Ευχαριστω!




αν στην βενζινη δουλευει σωστα τοτε δοκιμαστε 4 πολλαπλασιαστες, εχουν θεματακια με αυτους τα yaris και οταν αρχισει η φθορα τους τα πρωτα συμπτωματα ειναι με το υγραεριο στο ρελαντι και στην αποτομη επιταγχυνση απο τις χαμηλες στροφες, επισης αν τα σωληνακια των εγχυτηρων ειναι μακρια θελει αλλη ρυθμιση σε αυτο το αυτοκινητο.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό Belmic » Σάβ 29 Νοέμ, 2014 13:05

Καλημερα
εχω και εγω εν παρομοιο προβλημα ,εχω ενα Avensis 99 με kit BARDOLINI και πνευμονα Tomasetto το εχω εγκαταστησει απο τον ΜΑΙΟ του 2013 εχει 28000χλμ με αεριο και συνολικα 235000χλμ το προβλημα παρουσιαστηκε πριν ενα 6αμηνο
μου ρεταρει στις χαμηλες οταν εχει ζεσταθει 750-1500 και επισεις οταν παταω για επιταχυνση μου το κανει στις 3000 εως 4500
ο εγκαταστατης μου προτεινε να καθαρισω τα μπεκ βενζινης το οποιο και εκανα (δεν λυθηκε) επισεις εβαλα και ενα καθαριστικο για την δεξαμενη της βενζινης , στο προγραμματισμενο servis που εκανα αλλαξα φιλτρο βενζινης, μπουζι, φιλτρο υγραεριου, αλλα το προβλημα παραμενει
τι μπορει να φταιει????
Belmic
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ 29 Νοέμ, 2014 12:14

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 29 Νοέμ, 2014 16:16

πρωτα κοιτας υψιλη ταση
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό Ppdino » Παρ 03 Φεβ, 2017 17:35

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το ίδιο πρόβλημα, μόλις ζεσταθεί το αμάξι δεν κράτα ρελαντί, τρέμουλο στο ρελαντί όσο είναι κρύο, ρεταρι μέχρι τις 2500 στροφές
Ppdino
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 03 Φεβ, 2017 17:17

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 03 Φεβ, 2017 22:23

Kαλησπέρα σε όλους. Στο Honda Accord , έχω τοποθετήσει Lovato Easy & Fast. Σε 1 χρόνο χρήσης έχω διανύσει 47.000 χιλιόμετρα με το υγραέριο. Εχω επισκεφθεί 2 φορές τον εγκαταστάτη. Check Engine δέν έχω δεί αναμμένο ποτέ. Το πρόβλημα μου είναι οτι όταν (π.χ. βγάζω νεκρό οι στροφές του κινητήρα τρεμοπαίζουν για λίγο -> πάει να σβήσει, αλλά δέν σβήνει).Το είδαμε με τον εγκατάστατη, και τη ρύθμιση στο δρόμο και ήταν όλα μια χαρά. Δέν το παρουσιάζει συνέχεια. Ωστόσο και σε Βενζινη το κάνει αλλά οχι σε τόσο έντονο βαθμό. Δέν υπάρχει κάποιος αποθηκευμένος κωδικός βλάβης. Για αρχή μου είπε να καθαρίσω τη πεταλούδα γκαζιού , και να το ξαναδούμε. Υπάρχει περίπτωση να φταίνε οι πολλ/στες. Δεν τους έχω αλλάξει ποτέ.Επίσης οι ηλεκτροβαλβίδες χρειάζονται κάποιο καθάρισμα , λόγω χιλιομέτρων? Έχω τις τύπου τετράγωνες ηλεκτροβαλβίδες-μπέκ.
Απο οτι έχω ψάξει τα Honda έχουν μικρούς χρόνους ψεκασμού.Εάν τοποθετήσω μπέκ τύπου βενζίνης θα λυθεί το πρόβλημα?
Ευχαριστω.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 03 Φεβ, 2017 22:56

hlias έγραψε:τα hanna μπορουν να δουλεψουν σωστα με το lovato.

Έχω το Lovato Easy & Fast σε Honda Accord. Eάν προβώ στην τοποθέτηση των παραπάνω μπέκ θα λυθεί το πρόβλημα, που τρεμοπαίζει το ρελαντί οχι συνέχεια.
Το έχουμε δεί 2 φορές με τον εγκαταστάστη , φτιάχνει για λίγο και το ξαναπαρουσιάζει. Το θέμα είναι οτι το παρουσιάζει και στην Βενζίνη, οχι με τοσο έντονο βαθμό.
Πολλαπλασιαστές δέν εχω αλλάξει ποτε, μπέκ βενζίνης δέν εχω καθαρίσει.Για αρχή ο εγκαταστάτης μου πρότεινε καθαρισμό πεταλουδας γκαζιού και να το ξαναδουμε.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 53 επισκέπτες