Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 03 Φεβ, 2017 20:46

sso έγραψε:Τι παραλήρημα είναι αυτό τώρα;;;

"ψευτομαγκιές"...."ζούγκλα που θέλουν κάποιοι".....




Ισως ακομα δεν εχεις ανοιξει τα ματια σου, σιγουρα καποια στιγμη θα καταλαβεις.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 03 Φεβ, 2017 21:20

hlias έγραψε:
sso έγραψε:Τι παραλήρημα είναι αυτό τώρα;;;

"ψευτομαγκιές"...."ζούγκλα που θέλουν κάποιοι".....




Ισως ακομα δεν εχεις ανοιξει τα ματια σου, σιγουρα καποια στιγμη θα καταλαβεις.

Τι να καταλάβω βρε Ηλία;;;
Αν αποκαλείς ¨ψευτόμαγκες" και "ζούγκλα¨ εμάς που απλά θέλουμε να μας σέβεται ο άλλος (ακόμα κι αν έχουμε άδικο) πώς θα αποκαλούσες τον Πρατηριούχο που ενώ έχει αρχίσει να κόβει η αντλία πάει και κουνάει το αυτοκίνητο πέρα-δώθε για να "πάρει" κι άλλο;;;
Αυτό είναι πολιτισμός και εμείς είμαστε "ψευτόμαγκες" και "ζούγκλα";;;
Δεν έχουμε δικαίωμα εμείς απλά να κλείσουμε τον διακόπτη (που εκ των προτέρων έχουμε ζητήσει να το κάνει αυτός) και έχει δικαίωμα αυτός να κουνάει πέρα-δώθε το αυτοκίνητό μας;;;

Ελικρινά δεν καταλαβαίνω την λογική σου (που όπως είδες δεν την καταλαβαίνουν και οι υπόλοιποι!
Τελευταία επεξεργασία από sso και Παρ 03 Φεβ, 2017 23:25, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό IanBlack » Παρ 03 Φεβ, 2017 23:14

sso έγραψε:Εντάξει δεν έχουμε δικαίωμα να πειράζουμε εργαλεία και εγκαταστάσεις αλλουνού, ο άλλος όμως έχει δικαίωμα να μην σέβεται την περιουσία του πελάτη;;;Και μάλιστα όταν προκαταβολικά του λες τι θέλεις; Εάν δεν συμφωνεί με αυτό που θέλει ο πελάτης ας του το πει από την αρχή κι ας πάει αλλού ο πελάτης!!! :roll:

Συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω!

Ο σεβασμός στην ιδιοκτησία είναι κάτι που θα πρέπει να είναι αμφίδρομο, απ' τον πελάτη στον πρατηριούχο (ή υπάλληλο) αλλά και από τον πρατηριούχο (υπάλληλο) προς τον πελάτη.
IanBlack
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ, 2014 07:26

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό gkal » Σάβ 04 Φεβ, 2017 15:22

Επιμένω στο βάλε 40 λίτρα και τέλος.

KIA RIO - Prins Silverline 2.0
Hyundai Matrix - Europgas Basico
gkal
 
Δημοσιευσεις: 122
Εγγραφή: Σάβ 25 Αύγ, 2012 12:33

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Σάβ 04 Φεβ, 2017 15:44

gkal έγραψε:Επιμένω στο βάλε 40 λίτρα και τέλος.


Δεν είναι άσχημη η ιδέα σου. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις ακριβώς πόσο θα χωράει κάθε φορά η δεξαμενή. Και αν θέλεις να "φουλάρεις" για να μετρήσεις κατανάλωση;

Πάντως εγώ στο πρατήριο που βάζω όταν του πρωτοζήτησα να κλείνει διακόπτη μόλις αρχίζει να κόβει ταχύτητα δεν έφερε καμία αντίρρηση, απλά ρώτησε από περιέργεια για ποιό λόγο.
Του απάντησα για να μην χαλάει (με τον καιρό) η βαλβίδα και απλά είπε ότι δεν το γνώριζε αυτό (Υπάλληλος, όχι αφεντικό).

Το παράξενο είναι ότι από τότε σχεδόν πάντα η αντλία σταματάει ακαριαία....χαχαχα...
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 04 Φεβ, 2017 17:02

gkal έγραψε:Επιμένω στο βάλε 40 λίτρα και τέλος.



Συμφωνώ απόλυτα.Ή βάλε 10,15,20 ευρώ.Ρυθμίζει και τελείωσε.Εγώ σήμερα ξαναέβαλα στο συγκεκριμένο.Πήγα να φουλάρω και ενώ περίμενα να
βάλω τουλάχιστον 35 λίτρα στα 32 σταμάτησε.
Από την άλλη όπως είπε και ο Ηλίας.Τόσα και τόσα υπάρχουν.Δεν τον γουστάρεις διαγραφή και πας στον επόμενο.Κανέναν δεν παντρευτήκαμε.

Εγώ όμως τις δύσκολες εποχές που στην περιοχή μου πουλούσαν 6,7 και 8 λεπτά παραπάνω έκανα 25 χιλιόμετρα πήγαινε έλα και πήγαινα Φάωνος.
Τώρα που έχω το φτηνό στα πόδια μου θα πηγαίνω στον πιο ακριβό γιατί δεν με αφήνει να κλείσω την αντλία;;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό gkal » Σάβ 04 Φεβ, 2017 17:18

Για ποιο λέμε; Στη λεωφόρο Ηρακλείου στο έθνος που έχει πυρκαλ;
KIA RIO - Prins Silverline 2.0
Hyundai Matrix - Europgas Basico
gkal
 
Δημοσιευσεις: 122
Εγγραφή: Σάβ 25 Αύγ, 2012 12:33

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 04 Φεβ, 2017 18:40

sso έγραψε:Τι να καταλάβω βρε Ηλία;;;
Αν αποκαλείς ¨ψευτόμαγκες" και "ζούγκλα¨ εμάς που απλά θέλουμε να μας σέβεται ο άλλος (ακόμα κι αν έχουμε άδικο) πώς θα αποκαλούσες τον Πρατηριούχο που ενώ έχει αρχίσει να κόβει η αντλία πάει και κουνάει το αυτοκίνητο πέρα-δώθε για να "πάρει" κι άλλο;;;
Αυτό είναι πολιτισμός και εμείς είμαστε "ψευτόμαγκες" και "ζούγκλα";;;
Δεν έχουμε δικαίωμα εμείς απλά να κλείσουμε τον διακόπτη (που εκ των προτέρων έχουμε ζητήσει να το κάνει αυτός) και έχει δικαίωμα αυτός να κουνάει πέρα-δώθε το αυτοκίνητό μας;;;

Ελικρινά δεν καταλαβαίνω την λογική σου (που όπως είδες δεν την καταλαβαίνουν και οι υπόλοιποι!





Δυστυχως ο τροπος και το προσωπο με το οποιος εγραψα δειχνει οτι απανταω σε εσενα, θελω να σου ζητησω συγνωμη γιατι εσυ ειχες την λογικοτερη αντιδραση.
Για τους προηγουμενους αναφερομουν.
Κατι ακομα σε ολα τα αεριου ψεκασμου καμια πολυβαλβιδα δεν χαλαει απο το κροταλισμα που κανει οταν φτανει στο μεγιστο της πληρωσης της δεξαμενης, το οτι μπορει να παρει 1 ή 2 λιτρα παραπανω ειναι γεγονος αλλα και παλι δεν υπαρχει προβλημα με αυτη την μικρη ποσοτητα, αν καταφερνει να γεμισει η δεξαμενη στο 100% της χωριτικοτητας της τοτε εχει προβλημα η πολυβαλβιδα και χρειαζετε αντικατασταση.
Τελευταία επεξεργασία από hlias και Κυρ 05 Φεβ, 2017 09:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 05 Φεβ, 2017 07:36

Και να συμπληρώσω τον Ηλία με τον οποίο συμφωνώ.

Από την αρχή που έκανα εγκατάσταση γνωρίζω ότι η δεξαμενή μου έχει χορητικότητα 47 λίτρα άρα πρέπει να βάζω 37 έως 40 το πολύ λίτρα.
Δύο φορές σε πρατήρια ξεπέρασα το 43 λίτρα.Στο ένα αποδεδειγμένα με έκλεψε σε ποσότητα γιατί έκανα 50 χιλιόμετρα λιγότερα
από ότι συνήθως άρα δεν πήρα παραπάνω και δεν ξαναπήγα, στο άλλο δεν μέτρησα χιλιόμετρα αλλά και σε αυτό δεν ξαναπήγα γιατί και να μη με
έκλεψε δεν ήθελα να μου ξεχαρβαλώσει την πολυβαλβίδα από τη μεγάλη πίεση.

Από τη στιγμή που δεν ξεπερνάω τα 40 λίτρα ποιος ο λόγος να το κάνω θέμα αν η αντλία σταματήσει στα 37,38 ή 39 λίτρα;;; Στα όρια είμαι.
Έχω πρόβλημα όταν δεν σταματάει και συνεχίζει μετά τα 42,43.
Εάν κάποτε φτάσω στα 46,47 τότε θα καταλάβω ότι η πολυβαλβίδα τα έπαιξε και θα πάω για αντικατάσταση.

Τώρα να κάθομαι να γαυγίζω ότι η αντλία δε σταμάτησε στα 38 που χτύπησε και σταμάτησε στα 38,5 ή 39 το θεωρώ ακραίο ή κάτι άλλο συμβαίνει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Δευτ 06 Φεβ, 2017 02:27

hlias έγραψε:
sso έγραψε:Τι να καταλάβω βρε Ηλία;;;
Αν αποκαλείς ¨ψευτόμαγκες" και "ζούγκλα¨ εμάς που απλά θέλουμε να μας σέβεται ο άλλος (ακόμα κι αν έχουμε άδικο) πώς θα αποκαλούσες τον Πρατηριούχο που ενώ έχει αρχίσει να κόβει η αντλία πάει και κουνάει το αυτοκίνητο πέρα-δώθε για να "πάρει" κι άλλο;;;
Αυτό είναι πολιτισμός και εμείς είμαστε "ψευτόμαγκες" και "ζούγκλα";;;
Δεν έχουμε δικαίωμα εμείς απλά να κλείσουμε τον διακόπτη (που εκ των προτέρων έχουμε ζητήσει να το κάνει αυτός) και έχει δικαίωμα αυτός να κουνάει πέρα-δώθε το αυτοκίνητό μας;;;

Ελικρινά δεν καταλαβαίνω την λογική σου (που όπως είδες δεν την καταλαβαίνουν και οι υπόλοιποι!





Δυστυχως ο τροπος και το προσωπο με το οποιος εγραψα δειχνει οτι απανταω σε εσενα, θελω να σου ζητησω συγνωμη γιατι εσυ ειχες την λογικοτερη αντιδραση.
Για τους προηγουμενους αναφερομουν.
Κατι ακομα σε ολα τα αεριου ψεκασμου καμια πολυβαλβιδα δεν χαλαει απο το κροταλισμα που κανει οταν φτανει στο μεγιστο της πληρωσης της δεξαμενης, το οτι μπορει να παρει 1 ή 2 λιτρα παραπανω ειναι γεγονος αλλα και παλι δεν υπαρχει προβλημα με αυτη την μικρη ποσοτητα, αν καταφερνει να γεμισει η δεξαμενη στο 100% της χωριτικοτητας της τοτε εχει προβλημα η πολυβαλβιδα και χρειαζετε αντικατασταση.

Στο πρώτο σου ποστ κάποια στιγμή σκέφτηκα και εγώ ότι ίσως απαντάς σε άλλον/άλλους. Μετά όμως μου απάντησες με παράθεση!!!
Σε κάθε περίπτωση όμως όταν κάποιος ζητάει συγγνώμη δείχνει γενναιότητα και μεγαλείο ψυχής. Και αυτό την σήμερον ημέραν σπανίζει.
Να είσαι καλά Ηλία!
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 96 επισκέπτες