Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Nέα αυξηση 20 λεπτά στην τιμη του υγραεριου????

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Nέα αυξηση 20 λεπτά στην τιμη του υγραεριου????

Δημοσίευσηαπό vdgle » Σάβ 18 Φεβ, 2017 13:29

miba έγραψε:Εάν υπολογίσουμε κάθε 15000 με 20000 χλμ ρύθμιση βαλβίδων αλλαγή λαδιου σε λιγότερα χλμ μπουζί συντήρηση υγραερίου δεν λέω για καμιά ζημιά και με της σημερινές τιμές του υγραερίου δεν ξέρω πόσο τελικά συμφέρει

Δεν υπάρχει λόγος για ρύθμιση βαλβίδων στα χιλιόμετρα που αναφέρεις.
Σε οχήματα που οι βαλβίδες τους είναι με καπελωτα δικαιολογείται ένας έλεγχος προληπτικός αλλά ως εκεί.
Ο έλεγχος αυτός ανάλογα το όχημα μπορεί να γίνεται καθε 30-60 χιλιάδες χιλιόμετρα
Λάδια μπουζια κάνεις αλλαγές όπως έκανες ενώ το επιπλέον κόστος φίλτρων κάθε 15χιλιάδες είναι πολύ μικρό και ανάξιο αναφοράς
vdgle
 
Δημοσιευσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιουν, 2016 11:09

Re: Nέα αυξηση 20 λεπτά στην τιμη του υγραεριου????

Δημοσίευσηαπό mosaicm » Κυρ 19 Φεβ, 2017 17:21

Διαφωνω..10 ευρω δεν κανουν τα φιλτρα για ολους ..εγω δινω αρκετα περισσοτερο
Επισης διαφωνω για τα μπουζι...οποιοι θελουν να κρατουν τα παλια παιζουν με τη ζωη του πολλαπλασιαστη το λιγοτερο. Ακομα και αν τα κραταν λιγοτερο. Απο εκει και μπρος τα μπουζι ιριδιουπου συνηθως ειναι για υγραεριο κοστιζουν αρκετα περισσοτερο. Επιπλεον τα λαδια, ναι θελουν περισσοτερες αλλαγες πραγμα που στη δικη μου περιπτωση οχι μονο συνεστησε η επισημη αντιπροσωπεια του αυτοκινητου (που δεν εβαλε το υγραεριο) αλλα και ο εγκαταστατης του συστηματος ο οποιος ειναι και ο επισημος εισαγωγεας στην Ελλαδα (και μαλιστα μιλαμε για την BRC)
mosaicm
 
Δημοσιευσεις: 124
Εγγραφή: Δευτ 01 Οκτ, 2012 15:53

Re: Nέα αυξηση 20 λεπτά στην τιμη του υγραεριου????

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 20 Φεβ, 2017 02:33

mosaicm έγραψε:Διαφωνω..10 ευρω δεν κανουν τα φιλτρα για ολους ..εγω δινω αρκετα περισσοτερο
Επισης διαφωνω για τα μπουζι...οποιοι θελουν να κρατουν τα παλια παιζουν με τη ζωη του πολλαπλασιαστη το λιγοτερο. Ακομα και αν τα κραταν λιγοτερο. Απο εκει και μπρος τα μπουζι ιριδιουπου συνηθως ειναι για υγραεριο κοστιζουν αρκετα περισσοτερο. Επιπλεον τα λαδια, ναι θελουν περισσοτερες αλλαγες πραγμα που στη δικη μου περιπτωση οχι μονο συνεστησε η επισημη αντιπροσωπεια του αυτοκινητου (που δεν εβαλε το υγραεριο) αλλα και ο εγκαταστατης του συστηματος ο οποιος ειναι και ο επισημος εισαγωγεας στην Ελλαδα (και μαλιστα μιλαμε για την BRC)


Κι εγώ διαφωνώ.

Καταρχάς δεν μίλησε κανείς για 10 ευρώ φίλτρα, 30 είπαμε. Και αυτό είναι το μόνο έξτρα κόστος του υγραερίου, αν το καλοσκεφτείς.

Κατά δεύτερον τα μπουζί και τα λάδια και βαλβίδες (ρύθμιση) θα τα έκανες ούτως ή άλλως όπως και με τη βενζίνη. Ακόμα και νωρίτερα να τ αλλάξεις υπολογίζεις μόνο τη διαφορά.

Τα λάδια πάλι τι αλλαγές θέλουν; Κανονικά το λάδι θέλει κάθε 7.500 (άντε 10.000) χιλιάδες με τη βενζίνη. Κάθε πότε τ' αλλάζεις δηλαδή με το υγραέριο, κάθε 5000;

Δώσε συγκεκριμένες τιμές του έξτρα κόστους που ισχυρίζεσαι και συζητάμε τότε σοβαρά.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Nέα αυξηση 20 λεπτά στην τιμη του υγραεριου????

Δημοσίευσηαπό mosaicm » Δευτ 20 Φεβ, 2017 16:22

Σε μενα τα φιλτρα κοστιζουν ακομα περισσοτερο
Ναι προφανως τα μπουζι υπολογιζεις τη διαφορα
Λαδια αλλαζω καθε 15000 αλλα το εχω γυρισει σε 10000 πλεον
mosaicm
 
Δημοσιευσεις: 124
Εγγραφή: Δευτ 01 Οκτ, 2012 15:53

Re: Nέα αυξηση 20 λεπτά στην τιμη του υγραεριου????

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 21 Φεβ, 2017 02:31

Για τα φίλτρα συμφωνώ και εμένα χρεώνουν 50€, επίσης για το χαρτί του ΚΤΕΟ θες αλλά 20 αν είσαι άτυχος και δεν συμπεσουν ΚΤΕΟ και σερβίς μαζί. Για τα μπουζί διαφωνω τα μποςς έχουν 8€ και τα απλα γύρω στα 5 οποτε η διαφορά είναι πολύ μικρή επίσης πολλοι είχαν ιριδίου και πιο πριν ή έχουν μείνει με τα μαμά και απλα μικρεναν το διάκενο ή εβαλαν πιο ψυχρά οποτε δεν έχουν επιπλέον επιβάρυνση. Οποτε κάποιος με 15.000 έχει γύρω στα 60€ επιβαρυνση και για την απόσβεση του βγαίνει γύρω στα 1300χλμ ανάλογα βέβαια τη καταναλωση που έχει. Αλλά γιατί καθόμαστε και υπολογίζουμε την απόσβεση για οτιδήποτε έχει σχέση με το υγραέριο αλλά ποτε δεν κάναμε οποιουσδήποτε υπολογισμους όσο ειχαμε μονο βενζίνη και αρκετοί έβαζαν το ενα ή το αλλο βελτιωτικό. Πάντως οποίος θεωρεί οτι το τελικο κοστος βενζίνης και υγραερίου είναι το ίδιο ας πατήσει το κουμπάκι να δουλεύει μονο με βενζινη και να μας πει σε ενα χρονο τι ξόδεψε. Εντάξει με την αύξηση όντως μειώθηκε αρκετά το καθαρο όφελος, απο περιπου 40-45% πηγε τώρα στο 30-35%. Ίσως στους νεότερους υγραεριοκινητους να τους κακοφαινεται επειδη συνηθησαν στα 65αρια και τώρα πηγε στα 0,85. Εγώ θυμάμαι όταν πρωτοεβαλα υγραέριο είχε τιμή 0,80 και ειχε φτασει και στο 1 ευρω και η βενζίνη απο 1,50 στο 1,60+.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Nέα αυξηση 20 λεπτά στην τιμη του υγραεριου????

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 21 Φεβ, 2017 02:41

Επίσης να πούμε οτι όταν ειχαμε τιμες 60-65 λεπτα η τιμή του βαρελιού είχε παει στα 30 δολάρια τώρα είναι στα 50-55 οποτε σε αυτά τα 20 λεπτα μπορούμε να πούμε οτι τα 10λεπτα πήγαν στο κράτος λόγω εφκ, κάνα 2-3-4 λεπτα στους βενζίναδες, ηταν ευκαιρία να αυξήσουν τα κέρδη τους και τα υπολοιπα πήγαν στα διυλιστήρια και τους πετρελεαδες. Και μην ξεχνάμε οτι όταν το υγραέριο ηταν στα 60-65 και η βενζίνη είχε αν θυμάμαι καλά γύρω στο 1,35 και το ντίζελ 1,08 και τώρα έχουν 1,50 και 1,30 δηλαδή περιπου ιδια αύξηση σε όλα τα καυσιμα

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Nέα αυξηση 20 λεπτά στην τιμη του υγραεριου????

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τρί 21 Φεβ, 2017 14:11

mosaicm έγραψε: Επιπλεον τα λαδια, ναι θελουν περισσοτερες αλλαγες πραγμα που στη δικη μου περιπτωση οχι μονο συνεστησε η επισημη αντιπροσωπεια του αυτοκινητου (που δεν εβαλε το υγραεριο) αλλα και ο εγκαταστατης του συστηματος ο οποιος ειναι και ο επισημος εισαγωγεας στην Ελλαδα (και μαλιστα μιλαμε για την BRC)
...
Λαδια αλλαζω καθε 15000 αλλα το εχω γυρισει σε 10000 πλεον

Λόγω υγραερίου μείωσες τα χιλιόμετρα αλλαγής; Για ποιο λόγο σου εξήγησαν;; Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Nέα αυξηση 20 λεπτά στην τιμη του υγραεριου????

Δημοσίευσηαπό mosaicm » Σάβ 25 Φεβ, 2017 02:02

Οχι δε μου ειπαν , αλλα υποθετω λογω αυξημενων θερμοκρασιων τα λαδια καταπονουνται πιο γρηγορα

Υπαρχει πολυ διαφορα στα μπουζι μας προφανως
Τα μανισια ειναι http://www.ngoils.gr/index.php?route=product/product&product_id=272&search=PLZKBR7&description=true
Και τα αντιστοιχα υγραεριου http://www.ngoils.gr/index.php?route=product/product&product_id=271

Στη τελικη ναι δεν ειναι μεγαλη η διαφορα...λιγο το ενα, λιγο το αλλο, (οπως και το ΚΤΕΟ που ειπες) ... Αντε να βαλεις και κανα TUNAP ..δεν εμεινε και τιποτα στο κερδος . Τα δικα μου χλμ πλεον εχουν πεσει στα 5000 ετησιως ..οποτε δε βγαζω κατι
mosaicm
 
Δημοσιευσεις: 124
Εγγραφή: Δευτ 01 Οκτ, 2012 15:53

Re: Nέα αυξηση 20 λεπτά στην τιμη του υγραεριου????

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 25 Φεβ, 2017 05:04

Με 5000 ετησίως δε βλέπω το λόγο να πάει κάποιος να βάλει υγραέριο.
Ο μόνος λόγος αν του περισεύει κανένα χιλιάρικο το οποίο πιθανώς και να μην αποσβέσει ποτέ.
Αν κάποιος κάνει τη μετατροπή απλά ποτέ δεν θα είναι ευχαριστημένος από το υγραέριο γιατί το πιο πιθανό ποτέ δεν θα έχει κέρδος.

Όταν όμως κάνεις 20.000 έως 25.000 χιλιόμετρα ετησίως είναι μονόδρομος.
Θα ήθελα να πω ότι λάδια αλλάζω όπως ακριβώς άλλαζα παλιά,μπουζί βάζω τα απλά που έβαζα.Αν είναι γραφτό να κάψει πολλαπλασιαστή
ας τον κάψει.Θα βάλω καινούργιο.
Τώρα αν κάτσω να σκεφτώ ότι κάθε 30-40 χιλιάδες χιλιόμετρα θα αλλάξω δύο απλά φίλτρα υγραερίου 10-20 ή 30 ευρώ δε νομίζω ότι θα
χρεωκοπήσω κιόλας για να με απασχολήσει αν συμφέρει να κάνω μετατροπή.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Nέα αυξηση 20 λεπτά στην τιμη του υγραεριου????

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 25 Φεβ, 2017 11:02

Τα μπουζί που αναφέρεις για υγραέριο έχω την εντύπωση πως δεν ειναι αυτά. Τα NGK για υγραέριο αναφέρονται ως lpg1...lpg7.


Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 86 επισκέπτες