Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λίστα κινητήρων με πρόβλημα στη χρήση LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: ΛΙΣΤΑ ΚΙΝΗΤΗΡΩΝ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ LPG

Δημοσίευσηαπό csou » Τρί 01 Μάιος, 2012 21:19

Για τα μοντελα Toyota αναφερει 1996> ολα τα μοντελα. Αυτο τι σημαινει? Για ολα τα μοντελα πριν το 1996 η για ολα τα μοντελα μετα το 1996? Εγω εω υγραεριο σε avensis 2009 T27 dual vvti. Μεχρι στιγμης εχω κανει 2500 χλμ σε σαραντα μερες και δεν εχω κανενα προβλημα.
Μπορει κανεις να απαντησει σε αυτο??
csou
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 19 Απρ, 2012 10:47

Re: Λίστα κινητήρων με πρόβλημα στη χρήση LPG

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 01 Μάιος, 2012 22:13

csou έγραψε:Για τα μοντελα Toyota αναφερει 1996> ολα τα μοντελα. Αυτο τι σημαινει? Για ολα τα μοντελα πριν το 1996 η για ολα τα μοντελα μετα το 1996? Εγω εω υγραεριο σε avensis 2009 T27 dual vvti. Μεχρι στιγμης εχω κανει 2500 χλμ σε σαραντα μερες και δεν εχω κανενα προβλημα.
Μπορει κανεις να απαντησει σε αυτο??


Αρχικά να σου πω ότι οι λίστες είναι λίγο "σχετικές" με την εννοια ότι α) δεν έχουν όλες οι εταιρείες και β) Δεν συμφωνούν μεταξύ τους. Αν το αυτοκίνητο σου είναι στην λίστα δεν σημαίνει ότι θα χαλάσει με το καλημέρα αλλά ότι θα αντιμετωπίσεις κάποιου είδους πρόβλημα που συνήθως αναφέρεται σε συντομότερο από το αναμενόμενο διάστημα. Τώρα και εδώ σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Π.χ. πόσο είναι το προσδόκιμο ζωής πριν χρειαστεί επισκευή το καπάκι με βενζίνη και πόσο με υγραέριο; Μάλλον δεν υπάρχει σαφής απάντηση για κανένα από τα 2 καύσιμα μιας που κάθε αυτοκίνητο έχει διαφορετική μεταχείριση και συντήρηση. Γενικά πάντως να ξέρεις ότι με συνετή οδήγηση και σωστή ρύθμιση πολλοί συμφωνούνε ότι μειώνεται ο κίνδυνος. Σε κάθε περίπτωση όμως και μια επισκευή καπάκι να πας είναι ένα αρκετό κόστος δεν λέω, όμως όταν το φτιάξεις μπορείς να το επισκευάσεις για να αντέχει στην εξτρά καταπόνηση του υγραερίου και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για πολλά πολλά χιλιόμετρα.

Όπως το γράφεις εννοεί για όλα τα μοντέλα μετά το 96 και μάλιστα στα καινούργια που δίνει με σύστημα Vialle λέγετε ότι έχουν ειδική ρύθμιση με ψεκασμό αρκετής βενζίνης για να μην υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης μια πληροφορία που θα σου φανεί χρήσιμη: κάποια Toyota δεν έχουν υδραυλικές βαλβίδες και χρειάζεται έλεγχος και ρύθμιση ανά κάποια χιλιόμετρα. Αν έχεις και εσύ έναν τέτοιο με την χρήση υγραερίου είναι πολύ σημαντικό να κάνεις τους ελέγχους και τις ρυθμίσεις. Αν έχεις κλειστές βαλβίδες μεγιστοποιέις την καταπόνηση και πας για καπάκι μια ώρα αρχύτερα. Λογικά θα το γράφει το βιβλίο στις εργασίες συντήρησης αλλά και ένας πολυ "μπακαλίστικός " τρόπος είναι να δεις στο καπώ του κινητήρα (από κάτω εννοείτε ετσι :D ) πολλές φορές έχει αυτοκόλλητο με τις περιόδους ελέγχου και το πόσο πρέπει να είναι τα διάκενα.
Τελευταία επεξεργασία από gakost και Παρ 21 Μαρ, 2014 10:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Λίστα κινητήρων με πρόβλημα στη χρήση LPG

Δημοσίευσηαπό chrisd » Τετ 02 Μάιος, 2012 06:01

dathens έγραψε:
Μη γραφεις οτι σου κατεβαίνει στο κεφάλι μέχρι και η vialle ο αυθεντικος υγρός ψεκασμός δίνει valve protector kit Λαδιερα ξυδιερα τυροκαφτερη πολυτελείας των 400-500 ευρω σε πολλα μοντέλα για να δώσει εγγύηση .... Και με σωστα μείγματα τεσπα. Εγω να τη βγάλω εσυ μου πληρώνεις τη ζημια όταν βγει ; Το ιδιο ρωτώ κάθε μάστορα που συναντώ .... Αφού δε βάζεις δώσε εγγύηση για το μοτέρ εγγύηση γραπτή με αντίκρυσμα ώστε αν κλείσεις πχ τ μαγαζι να είμαι καλυμενος ..... ΟΥΔΕΙΣ είπε ναι ...


Φιλε μου καθε εταιρια πουλωντας σου μονο ενα συστημα δεν βγαζει αυτα που πρεπει.το βασικο για καθε εταιρια ειναι τα αναλωσιμα.και βασικα εμενα με καλυπτει η απαντηση για τις λαδιερες που δινει στο youtube ο Βατσος που εχει παρα πολλα χρονια στις εγκαταστασεις υγραεριου και εχουνε δει πολλα τα ματια του.
πολλες αυτοκινητοβιομηχανιες βαζουνε λαδια δηθεν long life σε τουρμπατους κινητηρες(ειδικα η VW)και σου λεει αλλαγη καθε 30.000 χλμ ειναι ποτε δυνατον?και ομως αυτο σου βαζουνε αλλα δεν σου λενε οτι καθε 5000 χλμ να συμπληρωνεις και 1 κιλο λαδι λογο του οτι το καιει.και ομως σου βαζουνε ενα λαδι πανακριβο που μεχρι να πιασεις τα 30.000 εχεις συμπηρωσει αλλα τοσα λιτρα γιατι εχει καψει τα προηγουμενα.
Μην τρελαθουμε λοιπον καθε ετιαρια λεει τα δικα της αλλα καπου εκει ειναι και τα ψυλα γραμματα που πολλοι δεν ξερουν.και ξαναλεω ολα αυτα τα συστηματα λαδιερων και λυπαντων ειναι μονο για να σε εχουν με το χερι στην τσεπη,εκτος αυτου μετατρεπεις εναν κινητηρα ευρο 5 σε διχρονο με τις οποιες συνεπειες για τον καταλυτη.
Οταν μου λεει εμενα ο Μπιρμπος οτι ολα αυτα τα λαδοτυρια ειναι μ@@ακιες και τιποτα παραπανω η απαντηση του με καλυπτει,εκτος αυτου λαδιερες δεν βαζει κανενας παλιος εγκαταστατης παρα μονο τα καινουρια φυντανια που ξεφυτρωσαν το 2010-2011 οπωτε οποιος καταλαβε,καταλαβε.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: ΛΙΣΤΑ ΚΙΝΗΤΗΡΩΝ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ LPG

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τετ 02 Μάιος, 2012 16:49

csou έγραψε:Για τα μοντελα Toyota αναφερει 1996> ολα τα μοντελα. Αυτο τι σημαινει? Για ολα τα μοντελα πριν το 1996 η για ολα τα μοντελα μετα το 1996? Εγω εω υγραεριο σε avensis 2009 T27 dual vvti. Μεχρι στιγμης εχω κανει 2500 χλμ σε σαραντα μερες και δεν εχω κανενα προβλημα.
Μπορει κανεις να απαντησει σε αυτο??


Μπορείς να διαβάσεις του κωδικούς κινητήρα, αλλά και πάλι δεν σε εξασφαλίζει 100%. Εμείς ας πούμε έχουμε τοποθέτηση BRC σε Toyota Avensis 1.8 VVTi και έχει κάνει μέχρι στιγμής 150.000 δίχως πρόβλημα.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: ΛΙΣΤΑ ΚΙΝΗΤΗΡΩΝ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ LPG

Δημοσίευσηαπό chrisd » Τετ 02 Μάιος, 2012 20:06

LPGas έγραψε:
Μπορείς να διαβάσεις του κωδικούς κινητήρα, αλλά και πάλι δεν σε εξασφαλίζει 100%. Εμείς ας πούμε έχουμε τοποθέτηση BRC σε Toyota Avensis 1.8 VVTi και έχει κάνει μέχρι στιγμής 150.000 δίχως πρόβλημα.


Αυτο ενα πραγμα σημαινει μονο......σωστη τοποθετηση-ρυθμιση ολα τα αλλα,λαδοτυρα,λαδοξυδα τα ακουω βερεσε.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: Λίστα κινητήρων με πρόβλημα στη χρήση LPG

Δημοσίευσηαπό SNIFAS » Τετ 16 Μάιος, 2012 02:43

Καλησπέρα,εχω ενα MAZDA6 2009 μοντέλο και μου έχουνε πει οτι εχω ιδιαίτερα ευαίσθητες βαλβίδες και οτι χρειάζομαι οπωσδήποτε λαδιέρα σε οποιο kit και αν καταλήξω...Επειδή στην κυριολεξία εχω χάσει την μπάλα γιατι ο καθένας λέει τα δικά του,μπορει καποιος να μου προτείνει ενα συστημα υγραεριοκίνησης και αν χρειάζεται οντως λαδιέρα οπως αναγραφουνε οι λίστες για το δικο μου αυτοκίνητο? Εγω ειμαι πολυ κοντά στο brc syg24 με jlm λαδιερα...πειτε μου την άποψη σας...Ευχαριστώ
SNIFAS
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 15 Μάιος, 2012 00:58

Re: Λίστα κινητήρων με πρόβλημα στη χρήση LPG

Δημοσίευσηαπό chrisd » Τετ 16 Μάιος, 2012 08:21

καλωσηρθες στο φορουμ.
Αν ακους εγκαταστατη και σου πει για λαδιερες φυγε μακρια.η λαδιερα ειναι για πεταμα και το μονο οφελος που προσφερει ειναι στην τσεπη του εγκαταστατη που θα σε εχει καθε τρεις και λιγο να αγοραζεις τουρμπινελαιο.
Απο εκει και περα υπαρχουν οντως αμαξια με πιο ευαισθητες βαλβιδες τα οποια λογο σωστης ρυθμισης εχουνε πολλες χιλιαδες χλμ και αλλα αμαξια που εχουνε σκληρες βαλβιδες αλλα λογο μ@λ@κα εγκαταστατη/μειγματων εχουνε καει για πλακα.
Τωρα αν στο οικονομικο δεν κολας τραβα με 1000 για Icom στον Μπιρμπο η για vialle.
Αν δεν διαθετεις πολλα πας σε αεριο ψεκασμο και εμπειρο εγκαταστατη.
Την λαδιερα απλα ξεχνα την.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: Λίστα κινητήρων με πρόβλημα στη χρήση LPG

Δημοσίευσηαπό spirosnik2013 » Σάβ 04 Μαρ, 2017 14:34

Το παλικάρι που έγραψε οτι δουλεύουν στα seat ....πέρασα Romano σε seat
1.4cc 125hp tsi και μου έλεγαν οτι δεν υα, έχει πρόβλημα ακόμα και ο τσοπελογιαννης (δεν το έβαλα σε αυτόν βέβαια) και το εχω παέι σε τρία μαστορια και γιατί σβήνει οταν είναι κρύο το πρωί επειδή δε κρατάει ρελαντί δεν ξέρει κανένας.... Ολοι έτσι λένε μέχρι να στο βάλουν στο αυτοκίνητο μετά λένε ..κάνε υπομονή θα το βρούμε γιατί δεν δουλεύει καλά
spirosnik2013
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 17 Φεβ, 2017 13:44

Re: Λίστα κινητήρων με πρόβλημα στη χρήση LPG

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Σάβ 04 Μαρ, 2017 14:49

Πάλι καλά..άλλοι σε διώχνουν και σου λένε ότι αρκετά έχουμε ασχοληθεί με εσένα και έχουμε χάσει εργατοωρες, έχει πρόβλημα το αμάξι σου και πήγαινε φτιάξτο, ασυμβατότητες και κολοκυθια. Είναι μην σου τύχη να πέσεις σε πονηρό κακοτροπο ξερολα..!!
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 40 επισκέπτες





cron