Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό anton » Τετ 01 Μαρ, 2017 22:43

μεγαλο και βαρυ λοξυγγα μου εκανε και εφταιγε ο εγκεφαλος

σου εγραψα αλλα δε διαβασες καλα. Στην παλαιοτερες γενιες εκανε ανεπαισθητο λοξυγγα με φθηνα υγραερια.
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Τετ 01 Μαρ, 2017 23:09

anton έγραψε:μεγαλο και βαρυ λοξυγγα μου εκανε και εφταιγε ο εγκεφαλος
...

Οταν λες "λοξυγγα" .. τι εννοείς? Τον Μ16Α φοράς ?
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό Dimos68 » Πέμ 02 Μαρ, 2017 01:15

Anton ευχαριστώ για την παράθεση των εμπειριών σου. Οφείλω να πω πως αισθάνομαι πιο άνετα όταν ένα σύστημα είναι εργοστασιακό,εκτός και αν έχεις τυφλή εμπιστοσύνη στον εγκαταστάτη.
Ειλικρινά το μόνο που μου κάνει αρνητικά για το lpi είναι η ευαισθησία του στα καύσιμα. Μήπως διορθώθηκε και σε αυτό το σύστημα;
Όσο αφορά τα πρόσθετα-λαδιέρα κατά κάποιους, συνιστώνται από την ίδια την vialle ( vialle valve protector ) και κάποιοι την έχουν βάλει με άριστα αποτελέσματα. Μπορεί να γίνει συνδυασμός και ψεκασμού προσθέτων και βενζίνης για πολύ καλό αποτέλεσμα, όλα είναι υπό σκέψη.
Η τιμή είναι όντως υψηλή -1700- για το lpi , ενώ το si φτάνει τα 1500. Τα 1250 που αναφέρεις για το si είναι χωρίς φπα, για τιμές του 2017, το τσέκαρα εκτός αν γνωρίζεις κάτι άλλο.
Επιπλέον γνώμες πάντα ευπρόσδεκτες.
Dimos68
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2017 12:14

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό anton » Πέμ 02 Μαρ, 2017 18:33

τωρα το βαζουν με 1350 τελικη τιμη, με κτεο περασμενο απο αυτους και φπα και ολα τα καλα το si
Ο λοξυγγας (κοψιματα και δυσταγμοι) ειναι νομιζω στα παρελθοντα μηχανηματα, αλλωστε ηταν ελαχιστοτατος, οι ψειρες μονο τον καταλαβαινουν, οφειλεται στους μικροψεκασμους βενζινης και διορθωνεται με καλη ποιοτητα υγραεριου, αλλα αφορα το παρελθον
Η λαδιερα θα σου αυξησει το κοστος με τα σερβισε. Γραψε στο rav4club να σου πουν τα ιδια να πειστεις. Κανεις δεν εχει βαλει φιλτρο επιπλεον και λαδιερα, αλλωστε δεν ηταν οδηγια της εταιριας, ουτε σερβισε κανει κανεις μας
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό Dimos68 » Πέμ 02 Μαρ, 2017 20:34

anton έγραψε:τωρα το βαζουν με 1350 τελικη τιμη, με κτεο περασμενο απο αυτους και φπα και ολα τα καλα το si
Ο λοξυγγας (κοψιματα και δυσταγμοι) ειναι νομιζω στα παρελθοντα μηχανηματα, αλλωστε ηταν ελαχιστοτατος, οι ψειρες μονο τον καταλαβαινουν, οφειλεται στους μικροψεκασμους βενζινης και διορθωνεται με καλη ποιοτητα υγραεριου, αλλα αφορα το παρελθον
Η λαδιερα θα σου αυξησει το κοστος με τα σερβισε. Γραψε στο rav4club να σου πουν τα ιδια να πειστεις. Κανεις δεν εχει βαλει φιλτρο επιπλεον και λαδιερα, αλλωστε δεν ηταν οδηγια της εταιριας, ουτε σερβισε κανει κανεις μας



Anton έχεις ΠΜ.
Dimos68
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2017 12:14

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Πέμ 02 Μαρ, 2017 21:08

anton έγραψε:Ο λοξυγγας (κοψιματα και δυσταγμοι) ειναι νομιζω στα παρελθοντα μηχανηματα, αλλωστε ηταν ελαχιστοτατος, οι ψειρες μονο τον καταλαβαινουν, οφειλεται στους μικροψεκασμους βενζινης και διορθωνεται με καλη ποιοτητα υγραεριου


Φίλε πως εφτασες σε αυτό το συμπέρασμα ? Ότι δηλαδή φταίει ο διαδοχικος ψεκασμός της βενζίνης ?
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό anton » Πέμ 02 Μαρ, 2017 21:35

Ετσι λενε ολοι στα φορουμ και εμενα μου φαινεται λογικο
Τελευταία επεξεργασία από anton και Πέμ 02 Μαρ, 2017 21:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Πέμ 02 Μαρ, 2017 21:40

..έχει δοκιμάσει κανείς να βγάλει τον ψεκασμό να δει εάν το κάνει ??.. Έχει τσεκάρει κάνεις trims να δει όταν κάνει το κόμπιασμα που πάει το short..??
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Σάβ 04 Μαρ, 2017 09:22

anton έγραψε:Ετσι λενε ολοι στα φορουμ και εμενα μου φαινεται λογικο


Paradisos έγραψε:..έχει δοκιμάσει κανείς να βγάλει τον ψεκασμό να δει εάν το κάνει ??.. Έχει τσεκάρει κάνεις trims να δει όταν κάνει το κόμπιασμα που πάει το short..??


θα ήθελες φίλε μου να μοιραστείς και με εμάς τις πληροφορίες από το άλλο φόρουμ ?
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό anton » Σάβ 04 Μαρ, 2017 22:56

ολοι εχουν το pdi που δε ρυθμιζεται. Ολοι υποθετουν για τους μικροδισταγμους και το προφανες ειναι οτι ειναι απο τους ωεκασμους βεναζινης. Μονο το δικο μου ρυθμιζεται αλλα πειραματισμους δε μπορω να κανω και δε μπορω να φορτωνομαι στον εγκαταστατη. Αλλωστε ειναι κατι απειροελαχιστο, δεν ειναι κατι σπουδαιο. Οταν το ειχα ακουσει φοβηθηκα και εγω αλλα ειναι ασημαντο ακομα και για εμενα που ειμαι ψειρας
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες