Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καταναλωση /100χλμ με LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό petritis » Τετ 02 Νοέμ, 2016 20:47

Qgas έγραψε:δεν υπαρχει λογος χρησης βενζινης στο συγκεκριμενο μοτερ


Αρα υπάρχει κάποιος λάθος στην ρύθμιση μου? Εγώ υποθέτω πως η κατανάλωση βεζίνης οφείλεται κυρίως στον χρόνο που κάνει το αυτοκίνητο για βα γυρίσει σε αέριο.

Φοράω AEB King, εγκέφαλο, παλμικά μπεκ HANA και πνεύμονα ZAVOLI.
petritis
 
Δημοσιευσεις: 32
Εγγραφή: Παρ 09 Σεπ, 2016 08:36

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 03 Νοέμ, 2016 10:12

Λάθος δεν θα έλεγα υπερβολή μαλλον
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό petritis » Πέμ 03 Νοέμ, 2016 10:39

Qgas έγραψε:Λάθος δεν θα έλεγα υπερβολή μαλλον


Θα περάσω απο τον εγαταστάτη να τον ρωτήσω πότε ψεκάζει βενζίνη.
Με την πρώτη ευκαιρία θα κανω και ένα ταξίδι, να δω σε συνθήκες αυτοκινητόδρομου, πόση αυτονομία εχω
petritis
 
Δημοσιευσεις: 32
Εγγραφή: Παρ 09 Σεπ, 2016 08:36

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό tedd » Πέμ 03 Νοέμ, 2016 17:38

petritis έγραψε:
Qgas έγραψε:Λάθος δεν θα έλεγα υπερβολή μαλλον


Θα περάσω απο τον εγαταστάτη να τον ρωτήσω πότε ψεκάζει βενζίνη.
Με την πρώτη ευκαιρία θα κανω και ένα ταξίδι, να δω σε συνθήκες αυτοκινητόδρομου, πόση αυτονομία εχω



Εγω θα ελεγα να το αφησεις έτσι και να μην ασχοληθεις καθολου, δεν εχεις και καμμια υψηλη καταναλωση γυρω στο 0,8-09λ/100 που αμα βγαλεις και τη βενζινη κατα την εκκινηση η βενζινη που καις για τους ψεκασμους παει παρακατω, σιγα τα ωα μισο λιτρο ή 0,70 στα 100χλμ που αμα τη βγαλεις (την βενζινη οχι τιποτα αλλο :P ) θα το αναπληρώσει με το υγραεριο οποτε η οικονομικη "ζημια" παει στο ~μισο δηλαδη 0,40€/100χλμ πιασ' το αυγο και κουρευτο δηλαδη. Ασε που μπορει να κανεις και καλο γιατι η αντλια εστω και για αυτο το λιγο λειτουργει δηλαδη στελνει βενζινη και δεν κανει απλα ανακυκλωση τη βενζινη, τη βοηθας νομιζω ετσι περισσοτερο να μην παθει ζημια. Το πληρωσες που το πληρωσε το συστημα να κανει τη δουλεια αυτη, αστο ...κακο δεν θα κανει, ομορφαινει δεν παχαινει.
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Παρ 04 Νοέμ, 2016 01:29

Στο vw golf v tsi το δικο μου με κινητηρα caxa που ανεφερα πιο πριν υπαρχει περιπτωση ο δεικτης βενζινης στο καντραν να κουνιεται με βαση τα χιλιομετρα που διανυει το οχημα ασχετα με το καυσιμο παιρνοντας εντολη απο τον υπολιγιστη με βαση την καταναλωση και οχι απο την ποσοτητα στο ρεζερβουαρ; κατι τετοιο με ειπαν οτι συμβαινει κι οχι οτι καταναλωνει πολυ βενζινη. Αυτο νομιζα γινεται στα οχηματα με ηλεκτρονικη ενδειξη για βενζινη...
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό petritis » Παρ 04 Νοέμ, 2016 01:35

xarisbluegolfv έγραψε:Στο vw golf v tsi το δικο μου με κινητηρα caxa που ανεφερα πιο πριν υπαρχει περιπτωση ο δεικτης βενζινης στο καντραν να κουνιεται με βαση τα χιλιομετρα που διανυει το οχημα ασχετα με το καυσιμο παιρνοντας εντολη απο τον υπολιγιστη με βαση την καταναλωση και οχι απο την ποσοτητα στο ρεζερβουαρ; κατι τετοιο με ειπαν οτι συμβαινει κι οχι οτι καταναλωνει πολυ βενζινη. Αυτο νομιζα γινεται στα οχηματα με ηλεκτρονικη ενδειξη για βενζινη...


Εγώ στην θέση σου, θα γέμιζα το ρεζερβουάρ βενζίνη και μετά απο 100 χλμ πχ θα ξαναγέμιζα. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλον τρόπο για να είσαι σίγουρος αν καιει πολύ.
petritis
 
Δημοσιευσεις: 32
Εγγραφή: Παρ 09 Σεπ, 2016 08:36

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Παρ 04 Νοέμ, 2016 10:39

xarisbluegolfv έγραψε:Στο vw golf v tsi το δικο μου με κινητηρα caxa που ανεφερα πιο πριν υπαρχει περιπτωση ο δεικτης βενζινης στο καντραν να κουνιεται με βαση τα χιλιομετρα που διανυει το οχημα ασχετα με το καυσιμο παιρνοντας εντολη απο τον υπολιγιστη με βαση την καταναλωση και οχι απο την ποσοτητα στο ρεζερβουαρ; κατι τετοιο με ειπαν οτι συμβαινει κι οχι οτι καταναλωνει πολυ βενζινη. Αυτο νομιζα γινεται στα οχηματα με ηλεκτρονικη ενδειξη για βενζινη...

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση στα VW.
Στο δικό μου όταν καίω υγραέριο ο δείκτης της βενζίνης κατεβαίνει πολύ αργά, αν κάψω βενζίνη για τα ίδια χιλιόμετρα κατεβαίνει πολυ πιο γρήγορα, ανάλογα με την ποσότητα της βενζίνης.
Emulator για σωστή ένδειξη χρειάζονται αλλά αυτοκίνητα, νομίζω peugeot/renault ???

Στάλθηκε από το HTC One_M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό harispug » Κυρ 26 Μαρ, 2017 15:05

Σε Peugeot 406 1.6 έχω κατανάλωση 12 L/100Km υγραέργιο + 1.2L/100km βενζίνη περίπου.
Σύστημα Zanardi.

Είμαι καλά πιστεύετε? Αυτό που δεν ξέρω είναι αν ψεκάζει βενζίνη και σε φορές πέρα από την εκκίνηση.
harispug
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 25 Δεκ, 2014 01:18

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό ppd » Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:21

χαιρετω την παρεα, ειμαι καινουργιος και γραφω για πρωτη φορα.
τοποθετησα σε xsara 2 1600 16v με τον κινητα NFU, το συστημα της nano optima.
θα ηθελα να μαθω απο αλλον με τον ιδιο κινητηρα ποσα χλμ κανει με 42 λιτρα αεριο.
εγω με λιγη επιθετικη οδηγηση, δλδ 120-130 χλμ σε εθνικη κυριως βγαζω 400χλμ με 42 λιτρα αεριο. ειναι καλα?
εχω ακουσει οτι το ιδιο αυτοκινητο με το 1400 κινητητα βγαζει 580 χλμ, μπορει να υπαρχει τοση μεγαλη διαφορα ?
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:33

Μήπως έχουν διαφορετική χωρητικότητα οι δεξαμενές τους???

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot], Google Adsense [Bot] και 76 επισκέπτες