Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 05 Φεβ, 2017 00:15

referravag έγραψε:Σήμερα παρέλαβα το καινούριο ELM 327 v2.1. Συνδέεται μια χαρά, αλλά δεν μου αρέσει ο τρόπος που ανανεώνει τα δεδομένα... Έχει lag στον ρυθμό ανανέωσης των δεδομένων και κάνει σαν να παγώνει και να ξεπαγώνει ενώ το v1.5 που δούλευα μέχρι πρότινος ήταν άμεσο και δεν είχε κανένα τέτοιο θέμα. Οπότε προτιμάτε καλύτερα v1.5 γιατί όπως διαπίστωσα η v2.1 (και καλά δεν είναι πραγματικά 2.1 είναι fake) δεν δουλεύει το ίδιο καλά. Για να διαβάζει και να σβήνει σφάλματα είναι καλό για Live ενδείξεις δεν είναι...

Έχεις κάποιο Link?
Ειχα αγοράσει 1 ELM327 πιθανον να ηταν v1.5 και ποτέ δεν συνδέθηκε με το αυτοκίνητο μου.Έλεγα να δοκιμάσω και με τη καινούργια έκδοση των ELM 327.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό sakisbm » Κυρ 05 Φεβ, 2017 13:49

Εγώ πάλι έχω lovato easy fast smart στο c4 και έχω το ELM327 και το torque pro, το διαγνωστικό το κουμπώνω συνέχεια για monitoring. Έχω μια μικρή καθυστέρηση στην ενημέρωση αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Λέτε να δημιουργηθεί τπτ;
Επίσης το long το βλέπω μόνο με λειτουργία του κινητήρα. Υπάρχει άλλος τρόπος;
Αυτά είναι που παρακολουθώ
Εικόνα

Στάλθηκε από τον πλανήτη Cybertron
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ!
Άβαταρ μέλους
sakisbm
 
Δημοσιευσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ, 2015 19:57

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 13 Μάιος, 2017 21:27

Παρελαβα 1 Elm327 v 2.1 εφαρμογη δοκιμασα την Torque Pro.
Γνωριζει καποιος τι πρωτοκολλο χρειαζεται σε Honda Accord 98-02.
Που το εψαξα λιγο στο Ιντερνετ γραφει ISO 9141.
Στην αυτοματη αναζητηση δεν γινεται η ευρεση του ανταπτορα

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 15 Μάιος, 2017 03:02

Όταν λες αυτόματη αναζήτηση; Στις ρυθμίσεις του Bluetooth εννοείς; Γιατί άλλο πράγμα η σύνδεση του Bluetooth και άλλο το να συνδεθεί με την ECU του αυτοκινήτου... Τα v2.1 που είχα πάρει δεν δούλευαν καλά... Δοκίμασε με v1.5. Δουλεύει καλύτερα. Αν σου συνδέεται με το κινητό αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με το αυτοκίνητο δοκίμασε να ενεργοποιήσεις την ρύθμιση "Use Alternate OBD Header" στα advanced settings στις ρυθμίσεις του αυτοκινήτου. :thumbup:
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 15 Μάιος, 2017 12:04

referravag έγραψε:Όταν λες αυτόματη αναζήτηση; Στις ρυθμίσεις του Bluetooth εννοείς; Γιατί άλλο πράγμα η σύνδεση του Bluetooth και άλλο το να συνδεθεί με την ECU του αυτοκινήτου... Τα v2.1 που είχα πάρει δεν δούλευαν καλά... Δοκίμασε με v1.5. Δουλεύει καλύτερα. Αν σου συνδέεται με το κινητό αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με το αυτοκίνητο δοκίμασε να ενεργοποιήσεις την ρύθμιση "Use Alternate OBD Header" στα advanced settings στις ρυθμίσεις του αυτοκινήτου.

Με το κινητο τηλεφωνο συνδεεται, το δειχνει.Δεν συνδεεται με την ECU του αυτοκινητου.Θα το δοκιμασω και θα επανελθω

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό astam » Δευτ 04 Σεπ, 2017 11:56

Στο δικό μου αυτοκίνητο (ford mondeo 04 1.8 Duratec He) παρατηρώ ότι τα long trims αλλάζουν πολύ γρήγορα σχεδόν όπως και τα short trims. Μπορεί να συμβαίνει αυτο? Είναι κάποιο πρόβλημα? Τα trims τα παρακολουθώ με ένα "vgate icar3", υπάρχει περίπτωση να μην διαβάζει σωστά τη συγκεκριμένη τιμή?
Παρατήρησα ότι στην πορεία χωρίς φορτίο (80-90km με πεμπτη) το μίγμα στο αέριο είναι φτωχό. Αν τη στιγμή που πηγαίνω πορεία αρχισω να επιταχύνω στιγμιαία τότα τα longs πάνε στο μείον.
Σε ανηφόρα με 4η παρατήρησα ότι το μίγμα ήταν σχετικά "πλούσιο".
Επίσης να τονίσω πως στο ρελαντί με αέριο έχω πολύ πλούσιο μίγμα δηλ long trims -10 ακόμη και -14.

Παρακάτω είναι μερικές εικόνες απο το torque. Πάνω στα γραφήματα έχω τις συνθήκες οδήγησης στις οποίες πήρα αυτά τα αποτελέσματα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 05 Σεπ, 2017 10:00

Ο 'λ' σου σε τι τιμές παίζει; Και στο δικό μας Citroen (δεν έχει υγραέριο) που τα είχα παρατηρήσει μια φορά τα trims νομίζω έπαιζαν όπως και στο δικό σου πάνω κάτω... τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά και το Long Trim έπαιζε αρκετά απ' ότι θυμάμαι... Μήπως είναι νορμάλ και δεν έχεις θέμα; Τσέκαρε αν μπορείς αν ο λ σου παίζει εκεί γύρω από το 1. Μπορεί να πέφτει και 0,9-0,8 στις επιταχύνσεις ή σε πορεία με σταθερό γκάζι.
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό astam » Τρί 05 Σεπ, 2017 11:01

Και ο λ βλεπω οτι παιζει κ αυτος συνεχεια ακομα και με σταθερη ταχυτητα. Οι τιμες που βλεπω ειναι 0.7-0.8 volt και μερικες φορες φτανει και 0.3 volt.

Στάλθηκε από το LG-H525n μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 05 Σεπ, 2017 11:15

Τα Volts του λ προφανώς παίζουν όλη την ώρα πάνω κάτω και ανάλογα τις στροφές η κυμάτωση είναι πιο πυκνή ή πιο αραιή. Εγώ δεν ρώτησα τα Volts... Ρώτησα την αναλογία που σου δείχνει... Έχει άλλο οργανάκι το torque γι' αυτό. Αυτό σαν ένδειξη δεν το βλέπεις σαν ημιτονοειδές γράφημα να ανεβοκατεβαίνει όπως τα Volts... Πρέπει να βλέπεις μια σταθερή γραμμή που είτε κάνει ένα τσακ κάτω είτε ένα τσακ πάνω ανάλογα το φορτίο του κινητήρα... Όσο πιο κοντά στο 1 τόσο πιο σωστή η ρύθμιση σου. Βέβαια από κατασκευαστή σε κατασκευαστή δεν ξέρεις τι αποκλείσεις μπορεί να υπάρχουν...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό astam » Τρί 05 Σεπ, 2017 12:30

Η αντιστοιχη τιμή στο torque είναι η "O2 sensor1 equivalence ratio" γιατί έχω την εντύπωση πως δε την διαβάζει. Θα το ξανατσεκάρω.
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 61 επισκέπτες