Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ξαφνικά νεκρωσε

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Ξαφνικά νεκρωσε

Δημοσίευσηαπό dimitriseas » Πέμ 18 Μάιος, 2017 15:31

Παιδιά νομίζω ότι ο Φωκίων έχει δίκιο εφόσον δούλευε το αυτοκίνητο μία χαρά με το υπάρχον λογισμικό δεν μπορεί ξαφνικά χωρίς να έχεις πειράξει τίποτα να σταματά να δουλεύει το πιο πιθανό είναι κάποιο καλώδιο η ψυχρή κόλληση να μην κάνει επαφή
dimitriseas
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ 26 Ιαν, 2017 13:14

Re: Ξαφνικά νεκρωσε

Δημοσίευσηαπό referravag » Πέμ 18 Μάιος, 2017 15:59

Ναι είναι το πιο πιθανό έτσι όπως το σκεφτόμαστε. Κι εγώ αυτό σου είπα σαν πρώτο σενάριο αν διαβάσεις την πρώτη μου απάντηση να δεις καλωδιώσεις και ασφάλειες. :D

Το λογισμικό όμως γιατί το αποκλείεις; Πως ξέρεις πότε το λογισμικό θα μπει σε μια κατάσταση που δεν θα μπορεί να επανέλθει; Μου έχει συμβεί πρώτα με το καντράν που νέκρωνε ο δείκτης των στροφών και μου έχει ξανά τύχει να μου κάνει το ίδιο το ραδιόφωνο... Νεκρά ξαφνικά τα πάντα. Δεν ήταν θέμα επαφών και καλωδίων ή ασφάλειας σε καμία από τις δύο περιπτώσεις. Επανέρχονταν μόνα τους μετά και όλα καλά μέχρι που ξανά συνέβαινε. Firmware update και έστρωσαν και τα δύο. :thumbup: :clap:

Επίσης μας λες ότι είτε θα είναι όλα νεκρά και δεν θα δουλεύει καν το σύστημά σου είτε θα δουλεύει κανονικά όταν πας να πάρεις το αυτοκίνητο... Δηλ δεν μας έχεις αναφέρει κάποιο σενάριο που ενώ οδηγείς κανονικά ξαφνικά νεκρώνει το υγραέριο. Εκεί ναι θα λέγαμε με μεγαλύτερη σιγουριά ότι μάλλον κάποια επαφή ίσως να φταίει. Από τη στιγμή όμως που μας λες ότι στο κάνει όταν πας να ξεκινήσεις το αυτοκίνητο, άλλες φορές δουλεύει και άλλες είναι νεκρό, εγώ δεν αποκλείω ούτε κάποιο σφάλμα με το firmware όπως ούτε και το ενδεχόμενο να έχει βγάλει κάποιο ελάττωμα hardware φύσης κάποιο εξάρτημα του KIT όπως ο εγκέφαλος... Πρέπει να ελέγξεις όλα τα ενδεχόμενα αν θες να είσαι σίγουρος ξεκινώντας από το απλούστερο που είναι οι καλωδιώσεις και μετά στα υπόλοιπα. Αν είσαι τόσο σίγουρος για το firmware και το hardware ότι είναι ΟΚ τα έχεις τεστάρει και τα έχεις αποκλείσει πάσο... Αλλά νομίζω δεν το έχεις κάνει... Σου εύχομαι να βρεις το πρόβλημα σύντομα όποιο και αν είναι! :) :thumbup:
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Ξαφνικά νεκρωσε

Δημοσίευσηαπό george7009 » Πέμ 18 Μάιος, 2017 23:20

referravag έγραψε:Ναι είναι το πιο πιθανό έτσι όπως το σκεφτόμαστε. Κι εγώ αυτό σου είπα σαν πρώτο σενάριο αν διαβάσεις την πρώτη μου απάντηση να δεις καλωδιώσεις και ασφάλειες. :D

Το λογισμικό όμως γιατί το αποκλείεις; Πως ξέρεις πότε το λογισμικό θα μπει σε μια κατάσταση που δεν θα μπορεί να επανέλθει; Μου έχει συμβεί πρώτα με το καντράν που νέκρωνε ο δείκτης των στροφών και μου έχει ξανά τύχει να μου κάνει το ίδιο το ραδιόφωνο... Νεκρά ξαφνικά τα πάντα. Δεν ήταν θέμα επαφών και καλωδίων ή ασφάλειας σε καμία από τις δύο περιπτώσεις. Επανέρχονταν μόνα τους μετά και όλα καλά μέχρι που ξανά συνέβαινε. Firmware update και έστρωσαν και τα δύο. :thumbup: :clap:

Επίσης μας λες ότι είτε θα είναι όλα νεκρά και δεν θα δουλεύει καν το σύστημά σου είτε θα δουλεύει κανονικά όταν πας να πάρεις το αυτοκίνητο... Δηλ δεν μας έχεις αναφέρει κάποιο σενάριο που ενώ οδηγείς κανονικά ξαφνικά νεκρώνει το υγραέριο. Εκεί ναι θα λέγαμε με μεγαλύτερη σιγουριά ότι μάλλον κάποια επαφή ίσως να φταίει. Από τη στιγμή όμως που μας λες ότι στο κάνει όταν πας να ξεκινήσεις το αυτοκίνητο, άλλες φορές δουλεύει και άλλες είναι νεκρό, εγώ δεν αποκλείω ούτε κάποιο σφάλμα με το firmware όπως ούτε και το ενδεχόμενο να έχει βγάλει κάποιο ελάττωμα hardware φύσης κάποιο εξάρτημα του KIT όπως ο εγκέφαλος... Πρέπει να ελέγξεις όλα τα ενδεχόμενα αν θες να είσαι σίγουρος ξεκινώντας από το απλούστερο που είναι οι καλωδιώσεις και μετά στα υπόλοιπα. Αν είσαι τόσο σίγουρος για το firmware και το hardware ότι είναι ΟΚ τα έχεις τεστάρει και τα έχεις αποκλείσει πάσο... Αλλά νομίζω δεν το έχεις κάνει... Σου εύχομαι να βρεις το πρόβλημα σύντομα όποιο και αν είναι! :) :thumbup:



Το παθαίνεις και εσύ αυτό ? Εμένα το κάνει και στην θερμοκρασία καμιά φορά .
Σε βενζίνη ή στο υγραέριο ? Εμένα και στα 2 .
Πως το έφτιαξες ?
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Ξαφνικά νεκρωσε

Δημοσίευσηαπό referravag » Παρ 19 Μάιος, 2017 03:39

Αυτό μου έτυχε στο Opel (πετρέλαιο) όταν έκλεινε χρόνο . Όχι στο Peugeot. Αρχικά κόλλαγε η βελόνα του στροφόμετρου στο Autostop μόλις έβαζα μπροστά, αλλά όχι πάντα και έμενε εκεί ενώ οδηγούσα... Μετά μια φορά μου έγραφε 0.0l/100km στιγμιαία κατανάλωση ενώ οδηγούσα στο trip computer... και αποφάσισα να πάω στην αντιπροσωπεία να δούμε τι συμβαίνει... Κάναμε ένα firmware update και επαναπρογραμματισμό στο καντράν. Έδειχνε να έχει λυθεί το πρόβλημα μέχρι που μου το ξανά έκανε μετά από κανά 6 μηνο 2 φορές... και επειδή ήταν στον 1.5 χρόνο το αυτοκίνητο και η εγγύηση για τα πάντα ήταν 2 χρόνια, το κατέγραψα με το κινητό σε βίντεο και πήγα και το έδειξα στην αντιπροσωπεία... Τους ρώτησα μήπως έχει πρόβλημα κάποιος αισθητήρας στροφών που στέλνει το σήμα στο καντράν. Μίλησαν με τα κεντρικά και τους είπαν ότι είναι ελαττωματικό το καντράν. Έγινε παραγγελία καινούριο και αντικαταστάθηκε στην εγγύηση κανονικά με προγραμματισμό από την αρχή κλπ. Όλα καλά από τότε. :) :thumbup:

Το Peugeot όλα άψογα με το καντράν του :) Κανένα θέμα. Το μόνο θέμα που είχε από καινούριο αλλά δεν το έφτιαξαν στην εγγύηση με την κλασσική δικαιολογία "έτσι κάνουν μην δίνεις σημασία" είναι ότι κάποιες φορές δεν ανάβει ο φωτισμός στην οθόνη του κλιματισμού. Θέλει λίγο χτύπημα "τακ τακ" με το χέρι και φτιάχνει. Ποιος ξέρει; ;;)
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Ξαφνικά νεκρωσε

Δημοσίευσηαπό george7009 » Παρ 19 Μάιος, 2017 09:30

:thumbup:
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Ξαφνικά νεκρωσε

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 19 Μάιος, 2017 14:45

Και μένα θυμάμαι το opel είχε τύχει παλιά κάποια στιγμή στα καλά καθούμενα να νεκρώσει το ηχοσύστημα. Δεν άνοιγε καθόλου και πριν πάω για μάστορα
κάποιος μου είπε να βγάλω για λίγο τη μπαταρία.
Έβγαλα τους πόλους τους έβαλα μετά από κάποια δευτερόλεπτα το έβαλα μπροστά και όλα οκ. Πάνε 1-2 χρόνια από τότε και δεν είχα πρόβλημα.
Όπως μου είπε βγάζοντας του πόλους ο εγκέφαλος μετά κάνει επαναπρογραμματισμό και διόρθωσε τη βλάβη μόνος του.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Ξαφνικά νεκρωσε

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 19 Μάιος, 2017 16:24

βασικά γυρισε στο βασικό προγραμματισμό.....

Όλα αυτά τα χαριτωμένα συνήθως γίνονται από ark - spike και 500 άλλες ονομασιες ότι το ρευμα ξαφνικά και για απειροελαχιστο χρονο ανεβηκε.

ΑΥΤΟ τρελαινει τα ηλεκτρονικά...

καποιο καλωδιο που δε παταει καλα, καποιο φισακι μπλα μπλα μπλα είναι που σπινθιριζουν ( συνηθως ) και το προκαλουν

Τεσπα
Αμα δουλευει αστο στην ησυχια του....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Ξαφνικά νεκρωσε

Δημοσίευσηαπό dimitriseas » Σάβ 20 Μάιος, 2017 17:03

referravag το συμπέρασμα ότι δεν είναι θέμα λογισμικου το έβγαλα επειδή πήγα στον εγκαταστατη μου και δε βρήκε κάποιο σφάλμα. Δεν θέλω να σε απαξιωσω ίσα ίσα όταν είδα την απάντηση σου είπα ότι θα προσπαθήσω να το κάνω update.προς το παρών πάει μια χαρά και το αφήνω έτσι δεν το πειράζω καθόλου.
dimitriseas
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ 26 Ιαν, 2017 13:14

Re: Ξαφνικά νεκρωσε

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 22 Μάιος, 2017 12:18

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 36 επισκέπτες