Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό glamor » Τετ 13 Ιούλ, 2011 17:09

καλησπέρα
εδώ και 7 μήνες έχω μετατρέψει το yaris σε autogas και έκανα ότι προβλέπετε ο νόμος (μέχρι και άδεια κυκλοφορία άλλαξα) και ήρθε η ώρα να το περάσω σε κανονικό κτεο
ζήτησα από εγκαταστάτη να μου δόση το χαρτί για να το περάσω σε κτεο μεθαύριο και μου ζήτηση €20 χωρίς καν να το κοιτάξει. υπάρχει κάποιο νόμος που ορίζει ότι η μηχανική παίρνουν αμοιβή έτσι άπλα λόγο υπογραφής??....
Τελευταία επεξεργασία από glamor και Τετ 13 Ιούλ, 2011 17:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
yaris 99 1000cc Lovato χωρίς λαδιέρα
μέχρι τώρα πάνω από 105000km +....
Άβαταρ μέλους
glamor
 
Δημοσιευσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 15:31

Re: ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ €20 ΤΟ ΧΑΡΤΗ ΓΙΑ ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 13 Ιούλ, 2011 17:26

glamor έγραψε:ζήτησα από εγκαταστάτη να μου δόση το χαρτί για να το περάσω σε κτεο μεθαύριο και μου ζήτηση €20 χωρίς καν να το κοιτάξει. υπάρχει κάποιο νόμος που ορίζει ότι η μηχανική περνούν αμοιβή έτσι άπλα λόγο υπογραφής??....


Ο εγκαταστατης σου ηταν ? Αν ναι πες του οτι ειναι γυφτος, φτύσ'τον στα μουτρα και πες του να παει να κανει αυτο που μαλλον ξερει ποοοολυυυυ καλα... Και πες του πως αν ειναι να πληρωνεις καθε φορα, ΜΟΝΟ για υπογραφη ΚΑΙ οχι μαζι με ενδεχομενο ΕΛΕΓΧΟ...''εχει κι αλλου πορτοκαλιες'' να υπογραφουν επ'αμοιβη.....οργηκλες X(

Δε νομιζω να σου ειχε πει τιποτα απο αυτα πριν την εγκατασταση...εκανε τον κινεζο...

Α ρε φολα που θελουν...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ €20 ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Τετ 13 Ιούλ, 2011 17:32

glamor έγραψε:καλησπέρα
εδώ και 7 μήνες έχω μετατρέψει το yaris σε autogas και έκανα ότι προβλέπετε ο νόμος (μέχρι και άδεια κυκλοφορία άλλαξα) και ήρθε η ώρα να το περάσω σε κανονικό κτεο
ζήτησα από εγκαταστάτη να μου δόση το χαρτί για να το περάσω σε κτεο μεθαύριο και μου ζήτηση €20 χωρίς καν να το κοιτάξει. υπάρχει κάποιο νόμος που ορίζει ότι η μηχανική παίρνουν αμοιβή έτσι άπλα λόγο υπογραφής??....



Ξέρει κανείς τι πρέπει να αναγράφει το χαρτί επάνω;
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ €20 ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 13 Ιούλ, 2011 17:43

tzanabetis έγραψε:
glamor έγραψε:καλησπέρα
εδώ και 7 μήνες έχω μετατρέψει το yaris σε autogas και έκανα ότι προβλέπετε ο νόμος (μέχρι και άδεια κυκλοφορία άλλαξα) και ήρθε η ώρα να το περάσω σε κανονικό κτεο
ζήτησα από εγκαταστάτη να μου δόση το χαρτί για να το περάσω σε κτεο μεθαύριο και μου ζήτηση €20 χωρίς καν να το κοιτάξει. υπάρχει κάποιο νόμος που ορίζει ότι η μηχανική παίρνουν αμοιβή έτσι άπλα λόγο υπογραφής??....



Ξέρει κανείς τι πρέπει να αναγράφει το χαρτί επάνω;


Βασικα προκειται για υπεθηνη δηλωση του εγκαταστατη που λεει οτι τα έλεγξε και τα βρηκε ολα σωστα...(λεμε τωρα :lol: )
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ €20 ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τετ 13 Ιούλ, 2011 20:08

Πρόκειται για υπεύθυνη δήλωση ουσιαστικής σημασίας, και δεν πρέπει ούτε να θεωρείται απλή υπόθεση από τον μηχανικό που την υπογράφει, ούτε να απαξιώνεται η τιμή της από τους ιδιοκτήτες. Ένας σωστός μηχανολόγος, με αίσθηση υπευθυνότητας, έχει να ελέγξει πολλά σημεία τα οποία θα διασφαλίσουν την ασφάλεια του συστήματος υγραερίου, και αν το κάνει πρέπει να πληρωθεί. Ο έλεγχος και η υπεύθυνη δήλωση που γίνεται στα αυτοκίνητα που εμείς μετατρέπουμε σε υγραεριοκίνητα παρέχεται εντελώς δωρεάν, σαν bonus προς τους πελάτες μας.

Χρήστος
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ €20 ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 13 Ιούλ, 2011 20:43

Μήπως ο συγκεκριμμένος έχει μια ντάνα κουτιά λάδι για την λαδιέρα που οπωσδήποτε χρειάζονται όλα τα αυτοκίνητα και παραδίπλα πίσω από τα ειδικά λάδια για LPG ειδικά μπουζί Ιριδίου;

LPGas έγραψε:Πρόκειται για υπεύθυνη δήλωση ουσιαστικής σημασίας, και δεν πρέπει ούτε να θεωρείται απλή υπόθεση από τον μηχανικό που την υπογράφει, ούτε να απαξιώνεται η τιμή της από τους ιδιοκτήτες. Ένας σωστός μηχανολόγος, με αίσθηση υπευθυνότητας, έχει να ελέγξει πολλά σημεία τα οποία θα διασφαλίσουν την ασφάλεια του συστήματος υγραερίου, και αν το κάνει πρέπει να πληρωθεί. Ο έλεγχος και η υπεύθυνη δήλωση που γίνεται στα αυτοκίνητα που εμείς μετατρέπουμε σε υγραεριοκίνητα παρέχεται εντελώς δωρεάν, σαν bonus προς τους πελάτες μας.

Χρήστος


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, σαφώς κάποιος αν σου κάνει κάποια εργασία πρέπει και να πληρωθεί το ζήτημα είναι πρώτον να την κάνει πραγματικά και όχι να "εργαστεί" βάζοντας απλά την υπογραφή του σε μια φωτοτυπία υπεύθυνης δήλωσης και δεύτερον πόση ώρα διαρκεί αυτός ο έλεγχος. Γιατί αν διαρκεί 20 λεπτά τα 20 € αντιστοιχούν σε 60 € η εργατοώρα :crazy:. Αν μπορείς να μας βοηθήσεις λίγο πόση ώρα διαρκεί κανονικά αυτός ο έλεγχος; Πάντως πολλοί εγκαταστάτες δεν χρεώνουν την δήλωση.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ €20 ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τετ 13 Ιούλ, 2011 21:06

20-30 λεπτά. Πρέπει ουσιαστικά να κάνει όλα όσα κάνει το ΚΤΕΟ. Έλεγχος διαρροών, έλεγχος παροχών, να σηκωθεί το αυτοκίνητο σε ράμπα και να ελεχθούν από κάτω οι σωληνώσεις, να ελεχθούν όλοι οι σύνδεσμοι, να καταγράφουν οι εγκρίσεις κλπ
Υπάρχει ολόκληρο ΦΕΚ με τις οδηγίες και πρέπει να γνωρίζουν όλοι την βαρύτητα της υπογραφής τους. Αυτά δυστυχώς δεν τα τονίζουν όμως στα σεμινάρια… τα οποία είναι τυπικά και μόνο για να βγάζουν λεφτά (500αρικα) τα διάφορα ΚΕΚ.

Χρήστος
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ €20 ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό kolokas » Τετ 13 Ιούλ, 2011 22:06

εγω εβγαλα νεα αδεια κυκλοφοριας πριν απο 20 ημερες και σε 10 θελω να περασω κτεο το αυτοκινητο μου..χρειαζεται την υπευθυνη δηλωση να παρω απο τον εγκαταστατη???
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Re: ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ €20 ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Τετ 13 Ιούλ, 2011 22:20

kolokas έγραψε:εγω εβγαλα νεα αδεια κυκλοφοριας πριν απο 20 ημερες και σε 10 θελω να περασω κτεο το αυτοκινητο μου..χρειαζεται την υπευθυνη δηλωση να παρω απο τον εγκαταστατη???


τα χαρτιά για το πρώτο ΚΤΕΟ στα δίνει έτοιμα ο εγκαταστάτης σου, αν νομίζεις ότι σου λείπει κάποιο απευθύνσου σε ένα ΚΤΕΟ να δεις τι χρειάζεσαι και τι έχεις.
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ €20 ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό kolokas » Πέμ 14 Ιούλ, 2011 01:26

εγω περασα το πρωτο κτεο που ειναι για αλλαγη της αδειας κυκλοφοριας και το εκανα αυτο...ομως τωρα εχω να περασω το κλασσικο κτεο του αυτοκινητου....γιαυτο ρωτω....
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Επόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 50 επισκέπτες