Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λίστα εγκεκριμένων

Γνωρίστε τις εταιρίες που εγκαθιστούν συστήματα υγραερίου!

Re: ΛΙΣΤΑ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό stkamos » Σάβ 23 Ιούλ, 2011 21:39

Εχω δει υδραυλικο να κανει εγκατασταση του κιτ σε πυλωτη και ταμπελα υγραεριοκινηση που δειχνει σε υπογειο σπιτιου. Εννοειτε οτι ολοι οι μηχανικοι και ηλεκτρολογοι βαζουν και κανα δυο το μηνα.Απο την αλλη σιγουρα οι λιστες που εχουν ανεβει ειναι αρχαιες.Εχουν περασει απο ιεκ τον τελευταιο χρονο πανω απο 2000 τεχνιτες.Επισης τα καταστηματα που ανοιγουν τωρα με καινουργια αδεια περι αεριων καυσιμων(υγραεριο,μεθανιο,υδρογωνο)αν και εχουν πτυχιουχο εγκαταστατη δεν μπορουν να υπογραψουν μεχρι να βγει και η αδεια του καταστηματος.Θεωρω φυσιολογικο παντως απο την στιγμη που παιρνουν τους αριθμους πρωτοκολλου να εχουν κξεκινησει να δουλευουν μιας και η τελικη αδεια μπορει να παρει και 8 μηνες.Φανταζεσται να νοικιαζατε ενα μαγαζι επι 8 μηνες κλειστο;Εννοειτε ομως οτι αυτα τα καταστηματα τα υποστηριζουν και οι Ελληνικες αντιπροσωπειες οποτε ο τελικος πελατης περνει ολα τα χαρτια του για να περασει κτεο εκεινη την στιγμη.
Άβαταρ μέλους
stkamos
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Τετ 05 Ιαν, 2011 00:17

Re: Λίστα εγκεκριμένων

Δημοσίευσηαπό bbant » Σάβ 03 Μαρ, 2012 16:01

leonidasarta έγραψε:Mπορει καποιος να μας πει αν ξερει βεβαια αν υπαρχουν εγκαταστατες υγραεριοκινησης νομιμοι στην περιοχη της ηπειρου και αν ναι που ?


Λίστα συνεργείων του Νομού Ιωαννίνων που διαθέτουν Άδεια λειτουργίας τοποθέτησης επισκευής και συντήρησης συσκευών και εξαρτημάτων τροφοδοσίας και λειτουργίας κινητήρων αυτοκινήτων με υγραέριο και αέρια καύσιμα.
Συνημμένα
ΛΙΣΤΑ ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΜΕΝΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΩΝ NOMOY IΩΑΝΝΙΝΩΝ.jpg
ΛΙΣΤΑ ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΜΕΝΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΩΝ NOMOY IΩΑΝΝΙΝΩΝ.jpg (92.98 KiB) 27509 προβολές
Άβαταρ μέλους
bbant
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 06 Ιουν, 2011 16:03
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Λίστα εγκεκριμένων

Δημοσίευσηαπό procr » Τετ 02 Μάιος, 2012 19:54

nice ;)
procr
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ 23 Απρ, 2012 17:59

Re: Λίστα εγκεκριμένων

Δημοσίευσηαπό dim46 » Σάβ 21 Ιούλ, 2012 10:12

Καλημερα σας.κΑΛΟς Σας βρηκα.Ο Τσοπελογιαννης ειναι εγκεκριμενος? http://autogas.tsopelogiannis.gr/
Άβαταρ μέλους
dim46
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 21 Ιούλ, 2012 09:27

Re: Λίστα εγκεκριμένων

Δημοσίευσηαπό manolisxa » Παρ 24 Αύγ, 2012 13:55

AUTO MARINE GAS
ΕΜΠΟΡΙΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗΣ
ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΕΡΙΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ
ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ . ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ . ΕΠΙΣΚΕΥΗ
Λ.ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ 13 ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Τηλ: 2294092660
Fax: 2118005775
email:automarinegas@gmail.com
http://www.automarinegas.gr

Η AUTO MARINE GAS, είναι ένα συνεργείο τοποθέτησης, συντήρησης κι επισκευής συσκευών αερίου σε οχήματα. Έχοντας στην δύναμή της απόλυτα καταρτισμένους τεχνικούς αλλά και τον επιβλέπων μηχανικό του συνεργείου ο οποίος και κατέχει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του Ν. 1575/1985 με ειδικότητα τεχνίτη συστημάτων υγραερίου και σε συνεργασία με τις πιο αξιόπιστες εταιρείες στο χώρο της υγραεριοκίνησης, προσφέρει εγγυημένα το καλύτερο αποτέλεσμα. Όλα τα εξαρτήματα που χρησιμοποιούνται, πληρούν τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές και διαθέτουν τα αντίστοιχα πιστοποιητικά
manolisxa
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 29 Μαρ, 2011 19:24

Re: Λίστα εγκεκριμένων

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 27 Αύγ, 2012 00:01

Οι λίστες δεν είναι ενημερωμένες καθόλου οπότε δεν μπορεί κανείς να βασιστεί σε αυτές , το καλύτερο θα ήταν να ζητάτε από τον εγκαταστάτη την άδεια του και να σας δείχνει τη δική του και όχι κάποιου τεχνίτη ( που αποτελεί μέρος της αμοιβής του η υπογραφή της άδειας τοποθέτησης συστημάτων υγραεριοκίνησης,) ή κάποιου μηχανολόγου που αμοίβετε με το κομμάτι ..

Δυστυχώς σχεδόν ολλες οι εταιρίες εισαγωγής συστημάτων πωλούν μαζί με τα κιτ και το παράρτημα 1 όπως και το παράρτημα 2 ( το χαρτι του κτεο δηλαδη ) σε άσχετους με το αντικείμενο εγκαταστάτες, συνεργεία της γειτονιάς και μεγάλες αντιπροσωπείες μη εξουσιοδοτημένες για τοποθέτησεις συστημάτων υγραερίου ή σε τεχνικούς που τοποθετούν σε πυλωτές πολυκατοικιών και μη νόμιμους χώρους..

Τιμη 30-50 ευρώ πωλήται περίπου το κάθε χαρτί από τους εισαγωγείς ..... να ζητάτε πάντα να βλέπετε την άδεια του συνεργείου να υπογράφει την τοποθέτηση σας κάποιος που είναι στο συνεργείο, όχι ο άγνωστος Χ και να υπάρχει στην απόδειξη που λαμβάνετε....
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Λίστα εγκεκριμένων

Δημοσίευσηαπό kone » Δευτ 10 Σεπ, 2012 16:44

Καλησπερα παιδια μενω ηρακλειο κρητης και εχω ενα fiat grande punto tjet θα ηθελα να μου πειτε καποιον εγγεκρημενο τοποθετητη στο ηρακλειο αν υπαρχει. Ειδα οτι βαζει ο cargate στο ηρακλειο. Στο σιτε του λεει οτι το περναει κτεο και οτι δινει 2 χρονια εγγυηση και οτι βαζει ιταλικο συστημα. Αν μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας με καποιο απο εδω που να κανει καλη δουλεια μην παρω κανα μοτερ στο χερι.
kone
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 10 Σεπ, 2012 16:20

Re: Λίστα εγκεκριμένων

Δημοσίευσηαπό altofili » Δευτ 10 Σεπ, 2012 22:42

Γειά σας κι απο μένα.

Έχω ένα passat 1,6 του 2001 και ψάχνω να βρώ κάποιον αξιόπιστο εγκαταστάτη LPG στην περιοχή του Βόλου.
Γνωρίζει να προτείνει κανείς; Βόλο ή Λάρισα (στην χειρότερη)

Χθές ανέβηκα στην ΔΕΘ και μίλησα με μερικές εταιρίες και οι τιμές κυμάνθηκαν απο 950 έως 1100 ευρώ (με το ΦΠΑ + 30ευρώ δωρεάν αέριο στη ρεζερβουάρ + όλα τα χαρτιά για ΚΤΕΟ κτλ) .
Αλλά ο τελευταίος (και πιο ακριβός) που μίλησα μου ανέφερε ένα ζήτημα που το είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου.
Μου είπε πως εγκαταστάτες υπάρχουν πολλοί πλεον αλλά λίγοι είναι πιστοποιημένοι/με σχετική άδεια.
Ο συγκεκριμένος ήταν και το ανέφερε. Οι άλλοι όμως που μίλησα δεν μου κάναν κάποια αναφορά οτι κατέχουν άδεια εγκατάστασης ή πιστοποίηση απο το κράτος.

Ο ένας μάλιστα που μου είπε πως η εγκατάσταση ειναι στα 950ευρώ φιξ ανεξάρτητα ρεζερβουαρ (αν θα επέλεγα μικρό ή μεγάλο) ή ίππους αμαξιού κτλ κτλ με ξένισε λιγάκι, γιατί αυτές οι λεπτομέρειες φαντάζομαι πως επηρεάζουν το τελικό κόστος της εγκατάστασης (ανάλογα εξαρτήματα).
altofili
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ 10 Σεπ, 2012 22:19

Re: Λίστα εγκεκριμένων

Δημοσίευσηαπό dti » Δευτ 10 Σεπ, 2012 23:09

altofili έγραψε:Γειά σας κι απο μένα.

Έχω ένα passat 1,6 του 2001 και ψάχνω να βρώ κάποιον αξιόπιστο εγκαταστάτη LPG στην περιοχή του Βόλου.
Γνωρίζει να προτείνει κανείς; Βόλο ή Λάρισα (στην χειρότερη)


Ο Κώστας Βάτσος (autodynamiki.gr) είναι από τους παλιότερους εγκαταστάτες στο χώρο της υγραεριοκίνησης με μεγάλη εμπειρία και φυσικά είναι πιστοποιημένος.
Το κόστος πάντως των συστημάτων υγρού ψεκασμού (Vialle) που τοποθετεί είναι σαφώς πιο ακριβά σε σχέση με εκείνα που σου πρότειναν. Επικοινώνησε πάντως μαζί του για να δεις και τυχόν άλλες επιλογές που μπορεί να σου προτείνει.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Μη αδειοδοτημένα συνεργεία

Δημοσίευσηαπό manolisxa » Τρί 16 Οκτ, 2012 17:32

Αν έχουμε υπόψη μας κάποια συνεργεία χωρίς άδεια καλό είναι να τα αναφέρουμε για να προστατέψουμε τους επόμενους.
manolisxa
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 29 Μαρ, 2011 19:24

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παρουσιάσεις εταιριών-εγκαταστατών

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες