Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Hyundai Accent 01' 1350cc με LPG MYGAS

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Hyundai Accent 01' 1350cc με LPG MYGAS

Δημοσίευσηαπό johnspanos1 » Τετ 07 Σεπ, 2011 00:08

Καλησπέρα σε όλους. Η εγκατάσταση έγινε περίπου πριν 15 μέρες, στον κο Καλογρίδη στα Καμίνια και έχω κάνει περίπου 900 χλμ. Σύστημα της MYGAS "ίσως" εγγλέζικο, δε βρήκα κάτι στο ΝΕΤ. Πάντως όλα τα εξαρτήματα πλην δεξαμενής έχουν χτυπημένο πάνω U.K. Στοίχισε 950ευρώ χωρίς φπα περασμένο ΚΤΕΟ και πληρωμένη τη διαδικασία για τη νέα άδεια, πλυμένο μέσα-έξω-κινητήρα. Τρία χρόνια εγγύηση. Μέχρι τώρα άριστη εντύπωση για την λειτουργία του χωρίς ίχνος κομπιάσματος σε όλο το εύρος στροφών, μικτή κατανάλωση στα 7,5 lt/100km (Αθήνα-επαρχία-εθνική), ακριβώς όσο και με βενζίνη και καμία απώλεια σε απόδοση, ίσως και ένα τακ καλύτερα σε ρεπρίζ. Λαδίερα παρόλα τα 155.000χλμ δεν χρειάστηκε να βάλω. Τα χρήματα που στοίχισε αρκετά λιγότερα απ' ότι είχα βρει μέχρι τώρα και αν βγει τόσο αξιόπιστο, όσο καλά δουλεύει ως τώρα, θα έχω κάνει πολύ καλή αγορά.

DSC01266.JPG
DSC01266.JPG (67.1 KiB) 34902 προβολές


DSC01268.JPG
DSC01268.JPG (94.58 KiB) 34902 προβολές


DSC01271.JPG
DSC01271.JPG (99.73 KiB) 34902 προβολές


DSC01272.JPG
DSC01272.JPG (108.33 KiB) 34902 προβολές


DSC01273.JPG
DSC01273.JPG (89.41 KiB) 34902 προβολές


DSC01274.JPG
DSC01274.JPG (82.09 KiB) 34902 προβολές


DSC01275.JPG
DSC01275.JPG (86.08 KiB) 34902 προβολές


DSC01276.JPG
DSC01276.JPG (76.57 KiB) 34902 προβολές


DSC01277.JPG
DSC01277.JPG (148.19 KiB) 34902 προβολές


DSC01278.JPG
DSC01278.JPG (55.57 KiB) 34902 προβολές
Τελευταία επεξεργασία από autogasforumadmin και Πέμ 04 Οκτ, 2012 23:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαιρέση εταιρίας από τον τίτλο. Δεν πειράκτηκε το κυρίως κείμενο.
johnspanos1
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 17 Μάιος, 2011 22:51

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό kolokas » Τετ 07 Σεπ, 2011 01:46

φιλε μου εμενα μου θυμιζει πολυ το κιτ της ultra gas. και εκεινο εγραφε e.u και φτιαχνοταν τουρκια. και προσωπικα πιστευω τουρκικο ειναι και αυτο.βεβαια σε ατμοσφαιρικουσ κινητηρες μια χαρα ειναι .σε κομπρεσσσορα που το εβαλα εγω δεν δουλεψε ποτε .και ντροπη τουσ που λενε οτι ειναι εγγλεζικο.
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό KrazyA » Τετ 07 Σεπ, 2011 08:03

Φίλε μου καλορίζικο!
Τώρα που το βλέπω είναι 99% ίδιο με το δικό μου που γράφει UltraGas (το 1% διαφορά είναι η αλλαγή στην φίρμα, όλα τα άλλα είναι ακριβώς ίδια). Το είχα ήδη γράψει άλλωστε σε άλλο "θέμα" ότι τελικά είναι τα ίδια... Και είναι σίγουρα Τουρκίας και ας λένε ότι θέλουν στα συνεργεία. Εγώ το δικό μου με από τα ίδια (απλά έχω δεξαμενή 47lt αντί 41, και με όλα νόμιμα και με τον ΦΠΑ) το έβαλα στα 1.300 άρα είναι όντως οικονομικότερος ο συγκεκριμένος δικός σου εγκαταστάτης. Απλά εμένα τα σωληνάκια τα έχουν επιπλέον περάσει όλα μέσα σε κανάλια (σπιράλ μαύρα), μπορείς να τα δεις και στις δικές μου φωτό (Toyota Yaris Verso 1.3). Ο δικός σου τα έχει αφήσει ελεύθερα. Πάντως και το δικό μου μέχρι σήμερα είναι απροβλημάτιστο.
Σημείωση-> αυτό το πλύσιμο μέσα-έξω που λες δεν φαίνεται, μάλλον θα πρέπει να αλλάξουν εργάτη στο καθάρισμα... :)
KrazyA
 
Δημοσιευσεις: 94
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 23:44

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό johnspanos1 » Τρί 13 Σεπ, 2011 14:39

KrazyA έγραψε:Φίλε μου καλορίζικο!
Τώρα που το βλέπω είναι 99% ίδιο με το δικό μου που γράφει UltraGas (το 1% διαφορά είναι η αλλαγή στην φίρμα, όλα τα άλλα είναι ακριβώς ίδια). Το είχα ήδη γράψει άλλωστε σε άλλο "θέμα" ότι τελικά είναι τα ίδια... Και είναι σίγουρα Τουρκίας και ας λένε ότι θέλουν στα συνεργεία. Εγώ το δικό μου με από τα ίδια (απλά έχω δεξαμενή 47lt αντί 41, και με όλα νόμιμα και με τον ΦΠΑ) το έβαλα στα 1.300 άρα είναι όντως οικονομικότερος ο συγκεκριμένος δικός σου εγκαταστάτης. Απλά εμένα τα σωληνάκια τα έχουν επιπλέον περάσει όλα μέσα σε κανάλια (σπιράλ μαύρα), μπορείς να τα δεις και στις δικές μου φωτό (Toyota Yaris Verso 1.3). Ο δικός σου τα έχει αφήσει ελεύθερα. Πάντως και το δικό μου μέχρι σήμερα είναι απροβλημάτιστο.
Σημείωση-> αυτό το πλύσιμο μέσα-έξω που λες δεν φαίνεται, μάλλον θα πρέπει να αλλάξουν εργάτη στο καθάρισμα... :)


Ευχαριστώ φίλε KrazyA, και σένα σου εύχομαι πολλά, απροβλημάτιστα και οικονομικά χιλιόμετρα!
Απ' ότι φαίνεται είναι σχεδόν το ίδιο κιτ! Εκτός από την δεξαμενή και μάλλον τον εγκέφαλο!? Απ' όσο μπορώ να διακρίνω ο δικός σου είναι μαύρος στο χρώμα και έχει μονοκόμματη μεγάλη φίσα. Ο δικός μου είναι ασημί και έχει δύο μικρότερες φίσες. Πάντως και η πάνινη ταινία που βλέπεις δεν είναι και της πλάκας, ανθεκτική για μηχανοστάσια είναι.
Τώρα για το θέμα εαν είναι ή όχι εγγλέζικο (πόσο μάλλόν ΤΟΥΡΚΙΚΟ), θα κάνω μια συζήτηση με τον εγκαταστάτη οταν θα πάω για τον έλεγχο, γιατί η ανειλικρίνια δε χτίζει συνεργασίες... Ότι έγινε, έγινε το βασικό τώρα είναι να συνεχίσει να δουλεύει αξιόπιστα και οικονομικά όπως δουλεύει μέχρι τώρα (475χλμ περίπου με 33 λίτρα, βγάλε και περίπου 30χλμ βενζινοκίνητα μέχρι να μπει το γκάζι 445χλμ).

Σημείωση: Εαν έβλεπες εικόνα μηχανοστάσιου όταν το πήγα για εγκατάσταση, θα καταλάβαινες για τι "ήρωα" εργάτη πλυντηρίου μιλάμε! Πέντε χρόνια που το έχω απλώς έχει ξεσκονιστεί μια φορα για το σέρβις υμάντα χρονισμού... Μέσα-έξω το έπλυνε τέλεια!
Για το μήνυμα από το Υπουργείο που έλεγες στο άλλο θέμα (το οποίο θέμα δεν βρίσκω πλέον!) μάλλον θα εννοεί μήνυμα από το ιδιωτικό ΚΤΕΟ που πέρασε το αυτοκίνητο, γιατί μου έστειλαν ήδη μήνυμα ότι παρέδωσαν τον φάκελο μου στο αρμόδιο Υπουργείο. Τέλος πάντων αργα ή γρήγορα θα το εξακριβώσουμ ε και αυτό.
johnspanos1
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 17 Μάιος, 2011 22:51

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό KrazyA » Τρί 13 Σεπ, 2011 20:19

Για την χώρα προέλευσης του kit είναι εύκολο να διαπιστώσεις από που είναι. Όταν έκανες την εγκατάσταση πρέπει να σου έδωσαν ένα πακέτο με χαρτιά (άδεια συνεργείου, άδεια εγκαταστάτη, περιγραφή συστήματος, κωδικοί υλικών, υπεύθυνες δηλώσεις σωστής εγκατάστασης) και επίσης μια δήλωση τύπου από τον προμηθευτή του kit. Η δική μου δήλωση είναι από την συγκεκριμένη τούρκικη εταιρεία, άρα δεν έχω καμιά αμφοβολία για την προέλευση (το συνεργείο είπε μετά τουρκικής κατασκευής αλλά βρεττανικής τεχνολογίας, κουραφέξαλα, στο site τους λένε στα ίσια και καμαρώνουν ότι είναι Designed and Made in Turkey).
Πάντως όπως έχω ξαναγράψει αυτό δεν είναι πρόβλημα, τόσα και τόσα τούρκικα πωλούνται στην Ελλάδα σήμερα, αρκεί να είναι αξιόπιστα και απροβλημάτιστα, και έτσι δείχνουν να είναι.
Όσο για το άλλο με το SMS από το υπουργείο να μην έχεις καμμιά ελπίδα ότι θα πάρεις SMS, αυτά στην Ελλάδα απλά δεν γίνονται...
KrazyA
 
Δημοσιευσεις: 94
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 23:44

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό kolokas » Τρί 13 Σεπ, 2011 20:38

σας ειπα επειδη ειχα ultra gas δεν θελω ουτε να τα ακουω .απαραδεκτη και οι technοgas που τα κανει εισαγωγη....σε ατμοσφαρικα και με λιγα αλογα καλα ειναι.βεβαια να ξερουμε και τι πληρωνουμε.τι εγγλεζικα και μαλακιες????εγω με τοσα προβληματα που ειχα δεν ειδα ποτε αγγλο μηχανολογο ,ισα ισα ενα τουρκ μου φερανε..
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό KrazyA » Τρί 13 Σεπ, 2011 22:09

Πάντως και εγώ εκ των υστέρων έμαθα για την υπόθεση "Τουρκία", και προφανώς επειδή το έψαξα μόνος μου.

Αλλά να είμαστε ειλικρινείς : άλλο "Άγγλος Σερ" και άλλο "Τούρκος Μπέης"
Με βάση την τρέχουσα κατάσταση/αντιλήψεις στην χώρα μας (εδώ και πολλά χρόνια) τι ελπίδες έχει να πωληθεί ένα τούρκικο τεχνολογικό προϊόν (σαν το σύστημα υγραεριοκίνησης), ανεξάρτητα από την ποιότητά του. Εκτιμώ ούτε 5%. Άρα αν οι πωλητές αποκαλύπτουν την καταγωγή του συστήματος είναι σίγουρο ότι οι υποψήφιοι πελάτες θα το απορρίψουν σχεδόν άμεσα. Άρα κανένα τέτοιο προϊόν δεν θα είχε τύχη στην χώρα μας, εκτός και αν είχε εξαιρετικά χαμηλή τιμή, άρα και ελάχιστο κέρδος.

Προφανώς αυτό δεν δικαιολογεί σε τίποτα τους πωλητές να αποκρύπτουν την προέλευση του κιτ, και πόσο μάλλον να το παρουσιάζουν σαν "αγγλικό".

Η αγανάκτηση του φίλου kolokas είναι απόλυτα δικαιολογημένη, κύρια και αντικειμενικά γιατί του πούλησαν ακατάλληλο προϊόν και τον ταλεπώρησαν, και δευτερευόντως και υποκειμενικά γιατί τον κορόιδεψαν για την χώρα προέλευσης (όπως και όλους μας). Πάντως προσωπικά δεν "χρεώνω" την τούρκικη εταιρία αλλά τους Έλληνες αντιπροσώπους "εταιρία ή συνεργείο" που προώθησε ακατάλληλο προϊόν και με απλά λόγια "δεν έκαναν σωστά την δουλειά τους".
KrazyA
 
Δημοσιευσεις: 94
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 23:44

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 13 Σεπ, 2011 22:17

ρίξε και μια ματιά εδώ

http://www.dolceta.eu/greece/Mod1/-%CE% ... F%85-.html
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό kolokas » Τρί 13 Σεπ, 2011 23:20

μα οχι μονο αυτο . αφου περασαν 3 μηνεσ και το τουρκικο και απαραδεκτο κιτ και φου το ξηλωσα με πηραν τηλεφωνο να μου κανουσν παλι την εγκατασταση σωστα.λες και δεν ειχαν ερθει τοσοι τεχνικοι τουσ.ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ TECHNOGAS.........ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ......
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό takix » Τετ 14 Σεπ, 2011 19:06

Καλησπερα, καποια μαγαζια δεν ξερουν να πουλησουν το προιόν τους, ας μαθουν. :)
takix
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Δευτ 29 Αύγ, 2011 13:03

Επόμενο

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 59 επισκέπτες