Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Χωρητικότητα δεξαμενής

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό Batfalcon » Τετ 27 Ιουν, 2012 20:28

astragjtg έγραψε:Να σας εφιστησω την προσοχη στο εξης. Η χωρητικότητα που αναφερετε ειναι η ΟΛΙΚΗ ή το 80% ?
Αν ειναι η ολικη, σιγουρα σας κλεψανε. Αν ομως μιλαμε για υπερβαση του 80% της πληρωτητας της δεξαμενης, ειναι κατι το συνηθες και μην βιαστητε να αναθεματισετε, απλα μετρηστε πρωτα χλμ που σας εβγαλε ΟΛΟ το ρεζερβουαρ απο γεμισμα σε γεμισμα ΜΟΝΟ ετσι. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που επηρεάζουν οπως : διαφορα πιεσης απο αντλια σε αντλια, εσωτερικες πιεσης ρεζερβουαρ lpg(αναλογα με το ποσο lpg εχει ακομα μεσα), θερμοκρασια περιβαλοντος, ποσο ευαισθητο ειναι το φλοτερ σας, κλιση οδοστροματος(διαφορετικο στο ενα πρατηριο απ'το αλλο) και πολλα ακομα που δεν τα'χω αυτη τη στιγμη στο μυαλο μου.
Μην το υπολογιζετε οπως με τη βενζινη.


Μιλάμε για την πλήρωση της μισογεμάτης δεξαμενής σε ένα Χ πρατήριο. Στο σενάριο ας μην βάλουμε την κλίση του αυτοκινήτου, ούτε την θερμοκρασία του περιβάλλοντος, παρά μόνο την παρεμβολή του φλοτερ στο κύκλωμα.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι έχουμε μια δεξαμενή ΟΛΙΚΗΣ χωρητικότητος 50 λίτρων. Εχουμε κάνει κάποια Χ χιλιόμετρα και πάμε σε ένα πρατήριο να απογεμίσουμε.
Το πρατήριο που καταλήγουμε γεμίζει με 10 bar.
Υποθετικά γεμίζει (σταματάει δλδ η ροή) έχοντας βάλει 20 λίτρα.
Γιατί, κατά την άποψή σας, θα σταματούσε σε διαφορετικά λίτρα, ΑΝ η πίεση που τροφοδοτούσε ήταν 5 bar ?

Παρακαλώ όσο το δυνατόν πιο αναλυτική τεκμηρίωση /αιτιολόγηση.
Fiat Panda 4x4 Powered by LPG Lovato
Batfalcon
 
Δημοσιευσεις: 76
Εγγραφή: Τρί 17 Ιαν, 2012 12:28

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 27 Ιουν, 2012 22:46

Αναλυτικη τεκμηριωση μπορεις να την ζητησεις απο τεχνικο να σου αναλύσει την λειτουργια της αντλιας lpg και της πολυβαλβιδας του αμαξιου σου, ισως σε βοηθησει να καταλαβεις περισσοτερα. Εγω σαν χρηστης ιχ με lpg θα σου πω απο την εμπειρια μου πως το φαινομενο της αποκλισης συμβαινει ΣΥΝΕΧΕΙΑ σε ολους και δεν το καταλαβαινουμε μιας και οι ποσοτητες συνηθως ειναι πολυ μικρες τις περισσοτερες φορες να το καταλαβουμε .
Το lpg δεν ειναι απλα υγρο. Ειναι ΑΕΡΙΟ που το υπεβαλαν σε πιεσεις και ετσι υγροποιηθηκε και αρα εχει την ταση να αεριοποιηθει παλι. Αναλογα το ποσο lpg εχει απομείνει στη δεξαμενη αυτο θα υποβαλει την δεξαμενη και την πολυβαλβιδα σε χ πιεσεις οι οποιες μπορουν να διαφοροποιησουν την τελικη ποσοτητα πληρωσης και αυτο σε συναρτηση παντα με τα bar της αντλιας καθως και τους υπολοιπους λογους που προανεφερα στο αλλο ποστ.
Ελπιζω να βοηθησα.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό Batfalcon » Τετ 27 Ιουν, 2012 23:10

Εχει κανείς την δυνατότητα και την όρεξη να γράψει αναλυτικά κάποια απάντηση στην ερώτηση που έκανα πιο πάνω;

Απαντώντας στον astragjtg έχω να παρατηρήσω τα εξής:
Η πολυβαλβίδα σε όλες τις περιπτώσεις του σεναρίου είναι ή ιδια. Αρα αν το καταλαβαίνω σωστά, θα διακόψει την ροή όταν η επιφάνεια του υγρού μέσα στην δεξαμενή φθάσει στο Χ% (ίδιο κάθε φορά) κάπου κοντά στο 80% της ολικής χωρητικότητας. Δεν γίνεται η ίδια βαλβίδα να κόβει την μια φορά στο 80 την άλλη στο 90 και την παράλη στο 75, σωστά;
Αρα με 2 λόγια η δεξαμενή με το συγκεκριμένο φλοτερ ΠΑΝΤΑ θα γεμίζει με συγκεκριμένα λίτρα συνολικά. Αυτά που έχει μέσα + αυτά που θα βάλουμε + τους ατμους που θα ξαναγίνουν υγρό με την αύξηση της πίεσης.
Κάνω κάπου λάθος; Αυτό το σύνολο είναι δυνατόν να επηρεάζεται από τι;
Fiat Panda 4x4 Powered by LPG Lovato
Batfalcon
 
Δημοσιευσεις: 76
Εγγραφή: Τρί 17 Ιαν, 2012 12:28

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 28 Ιουν, 2012 01:15

Κατι μου λεει οτι η πολυβαλβιδα δε λειτουργει κατ'αυτον τον τροπο.
Δε θα γραψω για πραγματα ομως που δεν ειμαι απολυτα σιγουρος. Περιεγραψα μονο το γεγονος και τι υποθετω εγω οτι συμβαινει.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό vitara » Κυρ 01 Ιούλ, 2012 22:06

Αυριο περιμενετε νεα μου...Αποψε εκαψα ολο το υγραεριο ,εχει γυρισει στην βενζινη και πρωι-πρωι θα παω στο πρατηριο να φουλαρω.. δεν θα του πω να σταματησει για να δω που θΑ σταματησει μονη της η αντλια...
vitara
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ, 2012 16:04
Τοποθεσία: ΝΙΚΑΙΑ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό tommygun » Δευτ 02 Ιούλ, 2012 01:05

vitara έγραψε:Επανερχομαι.. εχτες εκαψα τα 85 λιτρα που ειχα γεμισει??? την προηγουμενη φορα (σε ενα απο τα ΝΕΑ πρατηρια στην ΑΤΤΙΚΗ). γυρισε στην βενζινη και ο χιλιομετρητης εγραφε 479 χλμ. Πηγα αμέσως στο πρατήριο που βαζω χρονια (ΜΠΗΡΜΠΟΣ) του ζητησα να αφησει την αντλια να σταματησει μονη της και σταματησε στα 74,22 λιτρα.Θυμιζω οτι εχω 80αρα δεξαμενη.Θα αφησω να αδειασει τελειως θα σημειωσω τα χλμ που θα εχω κανει και μετα θα ξαναπαω στο ΝΕΟ πρατηριο και θα κανω την ιδια διαδικασια..


vitara έγραψε:Αυριο περιμενετε νεα μου...Αποψε εκαψα ολο το υγραεριο ,εχει γυρισει στην βενζινη και πρωι-πρωι θα παω στο πρατηριο να φουλαρω.. δεν θα του πω να σταματησει για να δω που θΑ σταματησει μονη της η αντλια...


Αυτη ειναι η μονη σωστη τακτικη για να βγει αληθινο συμπερασμα.

Μονο που δεν μας ειπες ποσα χλμ εκανες με τα 74L του Μπιρμπου
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό vitara » Δευτ 02 Ιούλ, 2012 22:46

Θα προσπαθησω σε ενα post να σας ενημερωσω... λοιπον 15/6/ πηγα στο ΝΕΟ πρατηριο που βρισκεται στην ΕΞΟΔΟ 1 ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ ΣΤΗΝ ΜΑΝΔΡΑ(αυτος που το μονο που κανει ειναι να μπαινει στο φορουμ και να μας διαφημιζει τις φτηνες τιμες του.) Τελειως αδειος του ζητησα να μου το γεμισει και εκπληκτος ειδα η αντλια και ο μετρητης να εχει φτασει στα 84+ λιτρα και να σταματησει με δικια μου προτροπη.Μου αδειασε η μπουκαλα οταν τα χλμ στο κοντερ ηταν 479. Πηγα σε αυτον που βαζω χρονια του ειπα να μου το γεμισει και σταματησε ο μετρητης στα 74+λιτρα.. Τα καταναλωσα εχτες το βραδυ και τα χλμ στο κοντερ μου ηταν 519.Σημερα το πρωι εφυγα απο το σπιτι ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ και πηγα στο πρατηριο στην ΜΑΝΔΡΑ.. Τιμη λιτρου 0.729 σημερα. του ζητησα να μου το γεμισει και να αφησει την αντλια να σταματησει μονη της.. Και οταν κάποια στιγμη σταματησε εγραφε 108.16 λιτρα και 78,64 ευρω.Ρωταω τον Αλβανο υπαλληλο <<τι εγινε φιλε? ΣΕ 80 αρα δεξαμενη χωρεσαν 108 λιτρα?>>. μου λεει Δεν ξερω να παρω το αφεντικο τηλεφωνο. Του λεω μην πειραξεις την αντλια μεχρι να ερθει και πραγματι δεν την ακουμπισε στα 10 λεπτα που εφτασε ο ανηψιος του αφεντικου. Μου λεει τι εγινε σε καλο υφος μπορω να πω και μου αρχισε <<ποτε εκανες την εγκατασταση,εχεις κανει σερβις, μηπως δεν δουλευει η πολυβαλβιδα ,μηπως δεν δουλευει το φλοτερ κ.λ.π.>>ακομα με ρωτησε μηπως εχω και δευτερη δεξαμενη..πραγματικα απιστευτος.. Μου λεει μπορω να δω την δεξαμενη σου, του ανοιγω την βλεπει οτι ειναι πραγματι 80 λιτρων διαβαζει και το ταμπελακι και μου λεει οτι ειναι κολλημενο το φλοτερ.Εκει ακριβως αρχιζω να τον ρωταω τι σχεση εχουν ολα αυτα με την ποσοτητα των λιτρων της δεξαμενης που εβαλε..και η απαντηση του?? κρατηθητε... Για την ασφάλεια σου μου ειπε..Εκεινη την ωρα ερχετε και το αφεντικο. Τι εγινε ρωταει τον ανηψιο του? Του λεει το και το γυρναει σε μενα και μου δινει ενα χαρτι και μου λεει <<εγω εχω χαρτι που γραφει οτι ο μετρητης μου ειναι ενταξει και πηγαινε να μου κάνεις μηνυση και θα σου κανω και εγω.Σημειωνω οτι στο μεταξυ εχουν ερθει 5-6 αυτοκινητα για γεμισμα και καθονται και ακουνε.. Του απαντω οτι αν δεν μου εξηγησεις πως γινετε σε δεξαμενη 80 λιτρων να βαλεις 28!!!! λιτρα παραπανω θα σε καταγγειλω οπου μπορω...Μου λεει κανε οτι θελεις και εδω ειναι επιχειρηση και δεν ειναι σωστο να φωνάζεις.. Γυρναω στον υπάλληλο, μου δινει την αποδειξη του ζηταω να μου γραψει την ποσοτητα των λιτρων τραβηξα και μια φωτογραφια τον μετρητη και εφυγα... Λοιπον φιλοι μου σας ακουω...
vitara
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ, 2012 16:04
Τοποθεσία: ΝΙΚΑΙΑ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό christoi » Δευτ 02 Ιούλ, 2012 23:48

Κακώς έφυγες.
Επι τόπου αστυνομία να το βεβαιώσει. Ή γενική γραμματεία καταναλωτή για να σε πληροφορήσει.
Αυτός σου λέει η απόδειξη δεν είναι για το δικό σου αμάξι, αλλά για κάποιο που τα χωρούσε και η φωτογραφία είναι βγαλμένη από άλλον.
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 03 Ιούλ, 2012 07:24

Ξεχυλωσε η μεταλική παχους 5 χιλιοστων λαμαρινας δεξαμενη.....

ενω θα αρκουσε μια απαντηση

"Ωπ μεγαλε εχεις δικιο χαλασε η αντλια 1000 συγνωμη μη πληρωσεις τιποτα γιατι δε ξερουμε τι εβαλες"

κι εσυ ευχαριστημενος θα ειχες φυγει και ντορος δε θα ειχε γινει

αλλα το "κανε μου μηνηση να σου κανω" ειδικά για τοσο προφανη διαφορά - 28 λιτρα δε μιλαμε για 1-2 - τι σχεση εχει η ποληβαλβιδα οταν εχεις ξεπεραση την φυσική χωρητικότητα της δεξαμενης σε ασυμπιεστα υγρα...


κριμα παντως.....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό KostasTa » Τρί 03 Ιούλ, 2012 11:27

Πάντως εγώ στην θέση να σου πω την αλήθεια θα τον έλεγα δεν πληρώνω τπτ και άμα θες φώναξε την αστυνομία.....Τραγική συμπεριφορά,προκλητική που σε προκαλεί να αντιδράσεις ανάλογα....Να περιμένουμε να μας απαντήσει στο θέμα πέρα του να ανακοινώνει τις τιμές στο forum.
Toyota Corolla 1.4 vvt-i E12 zavoli 150000km μέχρι στιγμής απροβλημάτιστα
KostasTa
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος, 2012 21:30

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες