Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με LPG

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 03 Οκτ, 2021 04:33

socratesb έγραψε:
Εύχομαι τα χιλιόμετρα να συνεχίσουν να ανεβαίνουν χωρίς προβλήματα χαρίζοντας πάντα εξυπηρέτηση και διασκέδαση.
Αυτό που λέω εγώ στους ενδιαφερόμενους για την υγραεριοκίνηση, είναι ότι δεν κάνεις οικονομία αλλά αλλάζεις χρήση! Για αυτό το λόγο το κόστος απόσβεσης είναι σχετικό. Εάν κάναμε μόνο όσα χλμ θα κάναμε με βενζίνη - όπως μπορεί να συμβαίνει με έναν επαγγελματία για παράδειγμα - τότε ο όρος απόσβεση έχει νόημα. Για εμένα και αρκετούς που γνωρίζω ουσιαστικά αδιαφορούν για το κόστος μετακίνησης. Ο προγραμματισμός μιας μεγάλης σε χλμ βόλτας ή ένα ταξίδι δεν σκοντάφτει στο κόστος του καυσίμου και αποφασίζεται χωρίς πολλά πολλά! Με Υγεία σε Όλους - Καλά χλμ απροβλημάτιστα και με Ασφάλεια!


Σωκράτη προσωπικά ο μόνος λόγος που το έβαλα ήταν το οικονομικό και σε μένα δούλεψε απίστευτα καλά.
Σκέψου μόνο ότι μένω σε περιοχή που το υγραέριο έχει αυτή τη στιγμή 73 λεπτά και η βενζίνη 1,62 δεν έχω ψεκασμούς βενζίνης επειδή δεν χρειάζεται το μοτέρ (άρα κινούμαι με κέρδος πάνω από 50%) και με χοντρικούς υπολογισμούς αυτά τα 8 χρόνια κέρδισα κοντά 10.000 ευρώ από τα καύσιμα. Αν βγάλεις χοντρικά τα έξοδα που τα βάζω πλούσια 2.000 τα 8.000 δεν είναι και μικρός αριθμός.
Μακάρι όλοι οι υγραεριοκίνητοι να έχουν τη δική μου τύχη.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό socratesb » Τετ 13 Οκτ, 2021 12:40

papoys έγραψε:
socratesb έγραψε:Σωκράτη προσωπικά ο μόνος λόγος που το έβαλα ήταν το οικονομικό και σε μένα δούλεψε απίστευτα καλά.
Σκέψου μόνο ότι μένω σε περιοχή που το υγραέριο έχει αυτή τη στιγμή 73 λεπτά και η βενζίνη 1,62 δεν έχω ψεκασμούς βενζίνης επειδή δεν χρειάζεται το μοτέρ (άρα κινούμαι με κέρδος πάνω από 50%) και με χοντρικούς υπολογισμούς αυτά τα 8 χρόνια κέρδισα κοντά 10.000 ευρώ από τα καύσιμα. Αν βγάλεις χοντρικά τα έξοδα που τα βάζω πλούσια 2.000 τα 8.000 δεν είναι και μικρός αριθμός.
Μακάρι όλοι οι υγραεριοκίνητοι να έχουν τη δική μου τύχη.


Kαλημέρα papoys,

Σαφώς όλοι βάλαμε lpg για οικονομία. Αυτό που λέω είναι : Θα είχες κάνει όλα αυτά τα χλμ εάν δεν ήταν τέτοιο κόστος της μετακίνησής σου; Όταν πηγαίνουμε κάθε μέρα στις δουλειές μας και κάποια ταξίδια με τις οικογένειες κάθε χρόνο τα χλμ αυτά θα τα κάναμε είτε είχαμε lpg είτε όχι. Πολλοί άνθρωποι που γνωρίζω και εγώ σίγουρα, με χαμηλότερο κόστος μετακίνησης έβαλα χλμ για την ευχαρίστησή μου που απλά δεν θα τα έκανα! Αυτό λοιπόν δεν είναι απόσβεση - είναι άλλη χρήση. Εγώ επειδή κυκλοφορώ τις καθημερινές με εταιρικό αυτοκίνητο, με το δικό μου έχω κάνει σε 7 χρόνια 100.000 χλμ με lpg στο μεγαλύτερο ποσοστό βόλτες και ταξιδάκια που απλά δεν θα τα είχα κάνει. Δεν έχω κάνει οικονομία λοιπόν, αλλά αξιοποίησα το χαμηλό κόστος του lpg για την ευχαρίστησή μου!
Καλά χλμ σε Όλους!
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 13 Οκτ, 2021 20:35

Συνονόματε κάνεις τα χιλιόμετρα που θα έκανες ούτως ή άλλως πολύ πιο οικονομικά, και επιπλέον έχεις την άνεση να κάνεις και περισσότερες βόλτες και περισσότερα ταξίδια λόγω του χαμηλότερου κόστους κίνησης!!!

Παράδειγμα: Κάποιος που έκανε 15000 χλμ το χρόνο με βενζίνη, με ένα αυτοκίνητο που είχε κατανάλωση 7,5 λίτρα/100 Χιλ. και με μέση τιμή βενζίνης 1,6€/λίτρο θα ήθελε:
1550Χ7,5/100Χ1,6=1800€/χρόνο.

Ο ίδιος με 50% περισσότερα χιλιόμετρα δηλαδή 22500 Χιλ/χρόνο με κατανάλωση υγραερίου 8,5 λίτρα/100 Χιλ. και μέση τιμή υγραερίου 0,7€ θα θέλει:
22500Χ8,5/100Χ0,7=1338,75€/χρόνο.

Ε αυτό το λες και οικονομία και ευχαρίστηση.
50% περισσότερα χιλιόμετρα με 36% λιγότερα χρήματα!!!!

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό panths » Πέμ 27 Ιαν, 2022 18:18

Τοποθέτηση το 2015. Έχω κάνει 100.000 χλμ. Μόνο πρόβλημα αντλία βενζίνης που άλλαξα το 2017 (25.000 χλμ νομίζω). Από Πάτρα γεμίζω για Αθήνα και στον Ασπρόπυργο που βάζω στο πρατήριο της ΠΕΤΡΟΓΚΑΖ παίρνει 16 με 18 ευρώ. Δεν έχω πάει με την τελευταία αύξηση...
ΧΟΥΣ ΕΙ ΚΑΙ ΕΙΣ ΧΟΥΝ ΑΠΕΛΕΥΣΕΙ
panths
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν, 2022 17:55
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό CharlieHotelMike » Δευτ 13 Ιουν, 2022 12:36

Toποθέτηση 2017.
BRC Sequent Plug & Drive MY 10
Fiat Punto Mark II 2002
32000 χλμ

Mιας που είπε ο σφος απο πάνω για Πάτρα Αθήνα, εγώ κάνω αυτή τη διαδρομή συνέχεια, και το Πούντο χρειάζεται 24.5 λίτρα Υγραέριο σύνολο για μια διαδρομή Πάτρα-Σχιστό-Κερατσίνι-Πειραιάς και μετά Πειραιάς-Κερατσίνι-Σχιστό-Πάτρα.

Τους το λέω ότι καίω 25-26 ευρώ πάνω κάτω Πάτρα-Πειραιάς και Πειραιάς-Πάτρα και τραβάνε τα μαλλιά τους οι τύποι με καταναλώσεις 15λίτρα/100χλμ

Εχω ακούσει απο επαγγελματίες ότι τα Πούντο λόγω της εκτασης της υγραεριοκίνησης στην Ιταλία για 10ετίες έχουν κατασκευαστεί απο το εργοστάσιο με τη πρόβλεψη ότι θα δουλέψουν κάποτε με υγραέριο οπότε το αυτοκίνητο είναι απο τη "μαμά" του φτιαγμένο με το LPG στο μυαλό του κατασκευαστή.

Γενικά το αυτοκίνητο δουλεύει ρολόι. Φίλος Πουντίστας με Punto Mk I κατασκευής 1996 έκανε 249560 χλμ με LPG χωρίς προβλήματα αξια λόγου και το πούλησε κιόλας μετά στο car.gr με το σύστημα LPG πάνω και πήρε και κανά 2 χιλιάρικα.

Βλέπω άτομα που θέλουν να βάλουν LPG σε Γιαπωνέζικα-Κορεάτικα και ούτε κάν σκέφτονται τα Ιταλικά αυτοκίνητα παρά το γεγονός ότι τουλάχιστον ορισμένα Γιαπωνέζικα είναι γνωστό ότι δεν τα πάνε καλά με την υγραεριοκίνηση για λόγους μεταλλουργικούς κινητήρα κ.α. κτλπ.
CharlieHotelMike
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 15 Νοέμ, 2017 05:29

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό Tonys » Τρί 23 Αύγ, 2022 22:19

Με συστημα brc 50000χλμ απο Σεπεμβρη του 2019 που το εβαλα χωρις το παραμικρο ολα ρολοι ,συνολο εχω 160000χλμ
Tonys
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ 16 Σεπ, 2019 09:44

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 01 Σεπ, 2022 21:29

Μετά από 398000 χλμ σύνολο εκ των οποίων 175000 με αέριο έφτασε το τέλος για το accent Κάποιος που ερχόταν από το αντίθετο ρεύμα προσπάθησε να στρίψει σε κάθετο δρόμο. Με χτύπησε στη μπροστινή ρόδα από την πλευρά του οδηγού και με έστειλε πάνω σε κολώνες. Ευτυχώς μέσα στο αμάξι ήμουν μόνος και με τη βοήθεια της ζώνης και των αερόσακων που άνοιξαν βγήκα σώος και αβλαβής. Από την ασφαλιστική του άλλου οδηγού ο οποίος αποδέχτηκε την ευθύνη η επισκευή κρίθηκε ασύμφορη και θα πάρω την εμπορική αξία χωρίς να έχει ολοκληρωθεί ακόμα η διαδικασία.
Αγόρασα προχθές ένα chevrolet cruz του 2010 1600 κυβικά. Σκοπεύω να του βάλω και αυτού αέριο αλλά διάφοροι μου λένε πως το opel insignia 1800 δεν το αντέχει και πολύ πιθανόν να ισχύει και για αυτό αλλά δεν ξέρουν σίγουρα. Με τη σημερινή τιμή βενζίνης το υγραέριο είναι μονόδρομος αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό fxzat » Τετ 11 Οκτ, 2023 13:47

audi a4 1,6 viale si έχει 190000 χλμ ta 45000 με το αέριο
βγάζει περίπου 540 χλμ με 31 ευρώ αέριο, τιμή 0,788 από eco στον Αγ. Στέφανο

το κακό είναι ότι το audi βγάζει πολλές βλάβες άσχετες με το αέριο
μάλλον γιατί το κυνηγάω πολύ, πχ δυναμό, ψαλίδια, μπιλιοφόρο, αυλούς εισαγωγής, πολλαπλασιαστής, αλλά δεν μπορείς να πεις ότι δεν τα αξίζει
η οδήγησή του είναι κάτι το άλλο
fxzat
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τετ 07 Οκτ, 2020 15:31

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 11 Οκτ, 2023 14:33

fxzat έγραψε:audi a4 1,6 viale si έχει 190000 χλμ ta 45000 με το αέριο
βγάζει περίπου 540 χλμ με 31 ευρώ αέριο, τιμή 0,788 από eco στον Αγ. Στέφανο

το κακό είναι ότι το audi βγάζει πολλές βλάβες άσχετες με το αέριο
μάλλον γιατί το κυνηγάω πολύ, πχ δυναμό, ψαλίδια, μπιλιοφόρο, αυλούς εισαγωγής, πολλαπλασιαστής, αλλά δεν μπορείς να πεις ότι δεν τα αξίζει
η οδήγησή του είναι κάτι το άλλο
Όλα αυτά που αναφέρεις αναλώσιμα είναι , και φυσιολογικά για τα χιλιόμετρα του.
Πάνω κάτω τα ίδια έχω σε Opel Corsa με 240,000

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό fxzat » Πέμ 12 Οκτ, 2023 15:12

meletis έγραψε:
fxzat έγραψε:audi a4 1,6 viale si έχει 190000 χλμ ta 45000 με το αέριο
βγάζει περίπου 540 χλμ με 31 ευρώ αέριο, τιμή 0,788 από eco στον Αγ. Στέφανο

το κακό είναι ότι το audi βγάζει πολλές βλάβες άσχετες με το αέριο
μάλλον γιατί το κυνηγάω πολύ, πχ δυναμό, ψαλίδια, μπιλιοφόρο, αυλούς εισαγωγής, πολλαπλασιαστής, αλλά δεν μπορείς να πεις ότι δεν τα αξίζει
η οδήγησή του είναι κάτι το άλλο
Όλα αυτά που αναφέρεις αναλώσιμα είναι , και φυσιολογικά για τα χιλιόμετρα του.
Πάνω κάτω τα ίδια έχω σε Opel Corsa με 240,000

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δίκιο έχεις,
Όταν όμως το κόστος ανταλλακτικών και γενικότερα των επισκευών είναι ένας αριθμός που σου χαλάει τον μηνιαίο προυπολογισμό
το γυρνάς σε κάτι πιο οικονομικό
πήρα λοιπόν ένα γκετζ για να μοιράζονται τα χλμ
άλλο πράγμα το κορεάτικο ούτε ζεσταίνεται ούτε μιλάει, τίποτα , εργάτης
ταξί βέβαια. Το γκετζ το φτιάχνω μόνος ,στο αυντι για να βάλεις χέρι πρέπει να λύσεις το μισό αμάξι, όλα τα μανιουαλ είναι στο ιντρνετ, τα ανταλλακτικά είναι φτηνά
τώρα το έδωσα για αέριο και αυτό βέβαια άλλο το γερμανικό και άλλο το κορεάτικο στην οδήγηση
Κάθε μέρα πολλά χλμ λόγω δουλειάς , χωρίς το γκάζι δεν θα συνέφερε να κάνω τόσα χλμ.
fxzat
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τετ 07 Οκτ, 2020 15:31

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 58 επισκέπτες





cron