Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με LPG

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 22 Νοέμ, 2017 19:44

Όπως τα λέει o meletis.
Είναι νωρίς ακόμη για τα μπεκ εκτός και έχουν κάποιο εμφανές πρόβλημα ή θέλεις από μόνος σου να πας σε βενζίνης.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 28 Δεκ, 2017 15:54

Εικόνα

Απο 231.000 με υγραεριο....
στα 285.000 περιπου αλλαγη μοτέρ λογω του οτι το ρήγμα που ειχε πριν απο το υγραέριο δεν έκλεινε πλεον με οποιοδήποτε..... "ζουμί"
Αλλάχτηκε με μεταχειρ. που ειχε 203.000
Τελευταία επεξεργασία από fokion και Πέμ 28 Δεκ, 2017 15:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 28 Δεκ, 2017 15:57

Με το συστημα υγραεριου Lovato 75000 σε 1.5 χρονο.
Συνολικα χιλιομετρα 400.000
Πλεον το συστημα βγηκε εκτος λειτουργιας με προβλημα στη μοναδα ελεγχου- πλεξουδα- πνευμονα.
Σε 1 μηνα θα ξηλωθει, και θα εγκαταστησω νεο συστημα.
Προσανατολιζομαι προς Πολωνικο.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό tedd » Πέμ 28 Δεκ, 2017 22:39

Απο την στιγμή που κανεις τοσα πολλα χλμ γιατι δεν προσατολιζεσαι σε καποιο πιο ποιοτικο πχ brc, prins κτλπ. Αν εδινες εξαρχης κανα 200-300αρι παραπανω για καλυτερο συστημα πιθανον να μην χρειαζοταν τωρα να αλλαξεις ολοκληρο το συστημα.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό sso » Πέμ 28 Δεκ, 2017 23:26

Εγώ θα κοιτούσα και για αλλαγή αυτοκινήτου μετά από τόσα χιλιόμετρα.....
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 29 Δεκ, 2017 03:26

sso έγραψε:Εγώ θα κοιτούσα και για αλλαγή αυτοκινήτου μετά από τόσα χιλιόμετρα.....

Αλλαγή αυτοκινητου δεν είναι δυνατόν στο άμεσο μέλλον λόγω άλλων εξόδων.
Το μοτέρ δουλευει μια χαρά.Το εχω μαζέψει ως πρός τα φρένα,συστημα διευθυνσης και οτι αναλωσιμο χρειαστηκε.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 29 Δεκ, 2017 03:29

tedd έγραψε:Απο την στιγμή που κανεις τοσα πολλα χλμ γιατι δεν προσατολιζεσαι σε καποιο πιο ποιοτικο πχ brc, prins κτλπ. Αν εδινες εξαρχης κανα 200-300αρι παραπανω για καλυτερο συστημα πιθανον να μην χρειαζοταν τωρα να αλλαξεις ολοκληρο το συστημα.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To Ιταλικο(Λοβατο) μου κοστισε 880 και στις 45000 αλλαξα μπεκ +200ευρω.
Δυστυχώς δεν ημουν ενήμερος απο τη αρχή, και παιδευτηκα αρκετα με το 1ο εγκατασταση.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό anikologr » Παρ 29 Δεκ, 2017 08:28

meletis έγραψε:
tedd έγραψε:Απο την στιγμή που κανεις τοσα πολλα χλμ γιατι δεν προσατολιζεσαι σε καποιο πιο ποιοτικο πχ brc, prins κτλπ. Αν εδινες εξαρχης κανα 200-300αρι παραπανω για καλυτερο συστημα πιθανον να μην χρειαζοταν τωρα να αλλαξεις ολοκληρο το συστημα.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To Ιταλικο(Λοβατο) μου κοστισε 880 και στις 45000 αλλαξα μπεκ +200ευρω.
Δυστυχώς δεν ημουν ενήμερος απο τη αρχή, και παιδευτηκα αρκετα με το 1ο εγκατασταση.

Κακώς σου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως το Lovato είναι χάλια.. Δεν λέω ότι είναι το καλύτερο αλλά είναι ένα αξιοπρεπεστατο σύστημα. Προφανώς ο πρώτος εγκσταστατης έκανε σημεία και τέρατα..

Εγώ θα πήγαινα για brc. Για να είμαι όμως ειλικρινής θα πήγαινα για diesel με τα χιλιόμετρα που κάνεις. Αν το είχες πάρει εξ αρχής θα είχες βγάλει αλλά δύο Honda.. Καταλαβαίνω ότι αυτά τα γνωρίζεις και εσύ απλά λέω την άποψή μου. Επίσης εγώ επιμένω ότι το υγραέριο αργά ή γρήγορα σε όλους θα βγάλει προβλήματα μικρά ή μεγάλα. Απλά με καλή τοποθέτηση και σύστημα τα καθυστερείς..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 30 Δεκ, 2017 00:34

anikologr έγραψε:
meletis έγραψε:
tedd έγραψε:Απο την στιγμή που κανεις τοσα πολλα χλμ γιατι δεν προσατολιζεσαι σε καποιο πιο ποιοτικο πχ brc, prins κτλπ. Αν εδινες εξαρχης κανα 200-300αρι παραπανω για καλυτερο συστημα πιθανον να μην χρειαζοταν τωρα να αλλαξεις ολοκληρο το συστημα.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To Ιταλικο(Λοβατο) μου κοστισε 880 και στις 45000 αλλαξα μπεκ +200ευρω.
Δυστυχώς δεν ημουν ενήμερος απο τη αρχή, και παιδευτηκα αρκετα με το 1ο εγκατασταση.

Κακώς σου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως το Lovato είναι χάλια.. Δεν λέω ότι είναι το καλύτερο αλλά είναι ένα αξιοπρεπεστατο σύστημα. Προφανώς ο πρώτος εγκσταστατης έκανε σημεία και τέρατα..

Εγώ θα πήγαινα για brc. Για να είμαι όμως ειλικρινής θα πήγαινα για diesel με τα χιλιόμετρα που κάνεις. Αν το είχες πάρει εξ αρχής θα είχες βγάλει αλλά δύο Honda.. Καταλαβαίνω ότι αυτά τα γνωρίζεις και εσύ απλά λέω την άποψή μου. Επίσης εγώ επιμένω ότι το υγραέριο αργά ή γρήγορα σε όλους θα βγάλει προβλήματα μικρά ή μεγάλα. Απλά με καλή τοποθέτηση και σύστημα τα καθυστερείς..

Και εγω ειμαι της αποψης οτι η μετατροπη με υγραεριο μπορει να αντεξει εως και 150.000. Με σωστη εγκατασταση , σωστη ρυθμιση ( να γνωριζει πραγματικα ) και να μην το πιεζει ο ιδιοκτητης.
Δεν φταιει η Lovato και η καθε Lovato ,εαν ο ελληνας εγκαταστατης δεν γνωριζει να ρυθμιζει το συστημα. Εαν ρυθμιστει οπως πρεπει δουλευει μια χαρα , οπως και το ειδα.
Απλως οι Ιταλοι υπερτιμησαν το ευατο τους στο θεμα του λογισμικου.
Τα πολωνικα συστηματα , με το λογισμικο σου δινουν περισσοτερες δυνατοτητες ρυθμισεων.

Βεβαια και με τα Diesel εγινε παραπληροφορηση , και ετρεξαν ολοι και αγορασαν Diesel.
Τα περισσοτερα που κυκλοφορουν στη χωρα μας ειναι εισαγωγης (με οτι συνεπαγεται)και με αρκετα χιλιομετρα , στα οποια εχει βαλει το χερι ο Ελληνας ιδιωτης/εμπορος.


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 30 Δεκ, 2017 01:40

Έχω φορτηγάκι diesel Γερμανίας fiat strada 1700 με 230.00 χιλ. με μπροστινή κίνηση καθώς και το vectra με υγραέριο με 240.000 χιλ. (112.000 με lpg)

Ευτυχώς το φορτηγάκι που έχω κάνει εγώ 50.000 χιλ. περίπου δεν μου έχει βγάλει προβλήματα.
Τώρα για τα καύσιμα;; Σαφώς και είναι πιο οικονομικό το opel με το υγραέριο.Επειδή κάνω συχνά τη διαδρομή Αθήνα - Εύβοια - Αθήνα και με τα δύο
έχω υπολογίσει ότι το οπελ μου καίει 17-18 ευρώ υγραέριο και το φορτηγάκι 23-24 ευρώ πετρέλαιο στην ίδια απόσταση.Υπόψη ότι το σύστημά μου με
το γύρισμα καίει μόνο lpg.Είναι το απλό zanardi το οποίο δεν έχει ψεκασμό βενζίνης παρά μόνο αν θέλεις πάνω από κάποιες στροφές να γυρίζει βενζίνη
πράγμα που δεν έχω κάνει γιατί μόνο σε καμία προσπέραση να περάσω το όριο των 3.00ο στροφών.

Σίγουρα στην Βορειοανατολική Αττική που μένω έχουμε πολύ χαμηλές τιμές υγραερίου αλλά εγώ μετράω σύμφωνα με τις τιμές καυσίμων στην περιοχή μου.

Άρα σαφώς για περισσότερη οικονομία στο καύσιμο ψηφίζω υγραέριο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες





cron