Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δημιουργία Συλλόγου Υγραεριοκίνητων Αυτοκινήτων

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Δημιουργία Συλλόγου Υγραεριοκίνητων Αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό freegreekgas » Σάβ 19 Ιούλ, 2014 01:04

Τσατάλια μου εγίναν αλλά ηρέμησα.Ρε όλοι μαζί είμαστε μη με τσιτώνεται το κέρατο μου. Λοιπόν μας παίζουν απλά γιατί είναι μαζί και είμαστε μόνοι.Επαναλαμβάνω υπάρχει τρόπος ούτε κανάλια ούτε υπογραφές ούτε εκπροσώπους ούτε προεδρεία .Χρειάζεται απλά να μαζευτεί ένας ικανός αριθμός 50 - 60 καταρχήν Θεσσαλονικιών . Πρώτα θα το σπάσουμε εμείς και μετά θα ξεκινήσουν και οι υπόλοιποι.Δεν γίνεται μαγιά όμως με πολιτικοφιλοσοφίες .θέλει να ξεκουνηθούμε και να στείλουμε ένα mail στους υγραεριοκίνητους φίλους μας .Δεν ψηφίζω το ίδιο με εσάς ούτε την ίδια ομάδα έχουμε ούτε φίλοι είμαστε ,να συνενοηθούμε για μια κίνηση θέλουμε.
freegreekgas
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 15 Ιούλ, 2014 21:31

Re: Δημιουργία Συλλόγου Υγραεριοκίνητων Αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 21 Ιούλ, 2014 00:28

Ασε δεν γίνετε τιποτα το περάσαμε πριν χρονια με τη φορολόγηση με 15 λεπτα αύξηση το λίτρο σε ενα βράδυ ..

Πάντα θα υπαρχουν καποιοι που θα γεμίζουν τα πρατήρια με τις υψηλές τιμες ., μαλλιάσε η γλώσσα μας και το πληκτρολόγιο να προτιμούν οι πελατες τα φθηνα πρατήρια .. Μονο οταν σε ενα δρομο ( Αθηνών καβαλας ) σε αποσταση 1 χιλ βρεθούν 10 πρατήρια υπαρχει ανταγωνισμός και κατάρευση των καρτέλ ... Εκει βλέπουμε μικρότερες τιμες .. Τον πολυ τον κόσμο δεν τον νοιάζει .. Μονο οτι ειναι κατω απο 1 € ακόμη βενζίνη 1.70 .. Τα 50 άτομα ειναι ελάχιστα .. Δεν γίνετε τι θα χάσει ενα πρατηριο αν δεν βάλουν 50 αμάξια 2000 λιτρα την εβδομάδα ; Δηλ 200 € ; Να ... σας εχουν τα κάνουν τα 200 € στη μισή μερα ..

Σορρυ απλα λέω - γράφω πάντα τη γνωμη μου .,
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Δημιουργία Συλλόγου Υγραεριοκίνητων Αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό georgeIII » Δευτ 21 Ιούλ, 2014 01:07

Ο papous πιστευω οτι αναφερεται γενικα στα σωματεια και στον κακο συνδικαλισμο που καταφαγν αυτη την χωρα και οχι ειδικα στον συλλογο του θεματος. Εκει συμφωνησα και εγω. Οσο για το καρτελ των βενζινοπολων (αν υπαρχει, γτ οι ιδιοι οι πρατηριουχοι λενε οτι δεν υπαρχει) αν ειναι αυτο ενωμενο καμια κινηση δικια μας δεν μπορει να το ριξει...
Ουτε κανενα κουμπακι OFF ουτε τπτ. Οι περισσοτεροι το αυτοκινητο το χρησιμοποιουν σαν εργαλειο και οχι για χαβαλε, τουλαχιστον τις περισσοτερες φορες. Αρα τα χιλιομετρα θα τα κανουν αναγκαστικα ειτε με βενζινη ειτε με υγραεριο. Οποτε αν πατησω OFF στο αεριο θα πατησω ON στην βενζινη. και οπως το σκεφτομαι εγω μαλλον περισσοτερο καλο κανω στα πρατηρια παρα στην τσεπη μου. Αν το αεριο το πουλαγαν ανεξαρτητα πρατηρια απο αυτα τις βενζινης ναι εκει να το συζητησουμε.
Οσο για τα φτηνα πρατηρια αν μπορεσουν να αντεξουν στο χρονο να πουλανε φτηνα, και λεω αν γιατι μπορει ή να μην αντεξουν οικονομικα ή να "πεισθουν" απο το καρτελ να ανεβασουν την τιμη ειναι λιγα απεναντι στα ακριβα που ειναι πολλα με οτι αυτο συνεπαγεται.

Εγω να κανω μια ερωτηση;
Εστω οτι εχω ενα πρατηριο και πουλαω 0.75 σε 1000 πελατες καθημερινα με ενα κερδος "α". Γινεται σε ενα ολοκληρο φορουμ μια διαφημιση για την τιμη και την ποιοτητα μου και μου αυξανει τους πελατες σε 2000 (σωστη ή οχι δεν το κρινω εγω ουτε φερω γνωμη). Ταυτοχρονα γινεται μια αυξηση στην τιμη του διυλιστηρίου και με αναγκαζει να αυξησω την τιμη σε 0.80. Ομως λογω και της αυξησης των πελατων το κερδος μου αυξανεται σε "α+" Δεν θα ηταν πιο τιμιο απεναντι στους πελατες που μου φερνουν νεους πελατες να μην περασω ολη την αυξηση στην τιμη και να μειωσω το κερδος μου σε πιο κοντα στο αρχικο κερδος "α"; Λεω εγω τωρα....
georgeIII
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 12 Μάιος, 2014 04:27

Re: Δημιουργία Συλλόγου Υγραεριοκίνητων Αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 21 Ιούλ, 2014 06:11

:thumbup: :ymapplause: Όπως τα είπες.

Και ο παππούς είναι από τους λίγους εδώ μέσα ο οποίος δεν εφοδιάζεται από τα πρατήρια της περιοχής του αλλά κάνει
πάντα 32 χιλιόμετρα,για να χτυπήσει το καρτέλ (όπως αυτός πιστεύει) της περιοχής του.
Το ξέρω ότι το καρτέλ δεν χτυπιέται από μένα και 10-20 άλλους που θα το κάνουμε αυτό, αλλά προσωπικά θα συνεχίσω
να το κάνω έστω και αν πολλές φορές έχω και ζημιά. 8-)
Επίσης θα συνεχίσω να παροτρύνω και άλλους να το κάνουν.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Δημιουργία Συλλόγου Υγραεριοκίνητων Αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό georgeIII » Δευτ 21 Ιούλ, 2014 09:15

Εγω εχω απελπιστει!! Ολοι οι οποιοι "πουλανε" κατι προσπαθουν να παρουν το μεγιστο κερδος που μπορουν και να εκμεταλλευτουν τους υπολοιπους. Εχω πολλα παραδειγματα απο εμπορους απο ιδιοκτήτες χωρων που τους νοικιαζουν απο υπηρεσιες που προσφερουν και πολλα αλλα. Λιγο λογω κρισης αλλαξε αυτο αλλα οχι γιατι τους επιασε το φιλοτιμο αλλα για να μην χασουν τους πελατες. Τωρα παλι επειδη ο Ελληνας ξεχναει και συνηθιζει ευκολα παλι οι τιμες εχουν παρει το ανηφορο σε ολα... Το κρατος ειναι αμετοχο οπως παντα, πιθανο γιατι το συμφερει να ειναι ετσι.Αν δεν αλλαξουμε εμεις μυαλα δεν προκειται να αλλαξει τιποτα. Και οταν λεμε εμεις εννοω και αυτοι που "πουλανε" και αυτοι που "αγοραζουν.


Πιστευω οτι το θεμα ειναι λιγο OFF TOPIC οποτε θα προτεινα ή να αλλαξει ο τιτλος ή να μεταφερθουν καποιες απαντησεις.
georgeIII
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 12 Μάιος, 2014 04:27

Re: Δημιουργία Συλλόγου Υγραεριοκίνητων Αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό valsam » Δευτ 21 Ιούλ, 2014 10:11

Διαβαζω "να προτιμουν οι πελατες τα φθηνα πρατηρια" και ξανα και ξανα αναφορα στα φθηνα πρατηρια,μπορει λοιπον παιδια εσεις εκει στην Αθηνα να εχετε αυτην την επιλογη δηλ. να κανετε μερικα χλμ παραπανω και να γεμισετε με πιο φθηνη τιμη υγραεριο,αυτο δεν ειναι πια καρτελ ειναι ημικαρτελ,εμεις τι κανουμε εδω που δεν υπαρχει πουθενα σε ακτινα 50 χιλιομετρων διαφορετικη τιμη λιτρου περα απο 1-3 χιλιοστων του σεντς(αυτο και αν δεν ειναι κοροιδεια!)?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Δημιουργία Συλλόγου Υγραεριοκίνητων Αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 21 Ιούλ, 2014 10:56

Μην το πάμε σαν το ανέκδοτο με την κατσίκα που κάποιος επειδή δεν είχε κατσίκα και ο θεός του ζήτησε τι
χάρη θέλει να του κάνει, αυτός ευχήθηκε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. :lol:

Βρε valsam και τι να κάνουμε εμείς που η Θεσσαλονίκη δεν έχει φθηνό πρατήριο.??
Προσωπικά εύχομαι και εκεί πολύ γρήγορα κάποιος να τολμήσει να διαφοροποιηθεί.Κάτι άλλο δεν μπορώ να κάνω.
Από την άλλη ποιός μας λέει (αν και δύσκολο πλέον) ότι αύριο και στην Αθήνα το καρτέλ δεν καταφέρει να ενοποιήσει
τι τιμές???
Τελευταία επεξεργασία από papoys και Δευτ 21 Ιούλ, 2014 10:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Δημιουργία Συλλόγου Υγραεριοκίνητων Αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 21 Ιούλ, 2014 10:57

λάθος 8-) 8-) 8-)
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Δημιουργία Συλλόγου Υγραεριοκίνητων Αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό valsam » Δευτ 21 Ιούλ, 2014 18:06

papoys έγραψε:Μην το πάμε σαν το ανέκδοτο με την κατσίκα που κάποιος επειδή δεν είχε κατσίκα και ο θεός του ζήτησε τι
χάρη θέλει να του κάνει, αυτός ευχήθηκε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. :lol:

Βρε valsam και τι να κάνουμε εμείς που η Θεσσαλονίκη δεν έχει φθηνό πρατήριο.??
Προσωπικά εύχομαι και εκεί πολύ γρήγορα κη άποιος να τολμήσει να διαφοροποιηθεί.Κάτι άλλο δεν μπορώ να κάνω.
Από την άλλη ποιός μας λέει (αν και δύσκολο πλέον) ότι αύριο και στην Αθήνα το καρτέλ δεν καταφέρει να ενοποιήσει
τι τιμές???

Παπου δεν το παω σαν το ανεκδοτο με την κατσικα και δεν υπαρχει θεμα ζηλειας,ισα ισα χαιρομαι που υπαρχουν 1-2 πρατηρια στην Αθηνα που πουλανε φθηνα,γι'αυτο λεω καρτελ δεν υπαρχει στην Αθηνα,απ'την στιγμη που εχεις επιλογη αν κανεις λιγα χιλιομετρα παραπανω και να βαλεις 8-10 λεπτα φθηνοτερα για μενα δεν υφισταται πλεον καρτελ και απο την στιγμη που λετε οτι αυτοι που ειναι εκτος καρτελ εχουν ουρες αυτοκινητων πολυ δυσκολα να ενδοσουν σε οποια προσπαθεια ενοποιησης τους,για να γινει αυτο θα πρεπει να χτυπησουν ολα τα υπολοιπα πρατηρια την τιμη και να φτασουν ολοι να δουλευουν για ψιποσεντς και μετα να γινει οτι γινει,πραγμα πολυ δυσκολο,το ποταμι δεν γυρναει πισω στην Αθηνα!
Εδω στην πολη μου το οχυρο κραταει γερα και δυσκολα θα πεσει,εγω εχω απογοητευθει πληρος πια, οι πρατηριουχοι ξερουν πολυ καλα οτι και ενας αν ριξει την τιμη εστω και 2-3 λεπτα παει πεταξε το πουλακι,το καταλαβα πολυ καλα αφου εχω πλησιασει απειρους πρατηριουχους και τους εχω κανει προταση να γεμιζουμε 5 αυτοκινητα αποκλειστικα απο αυτον βρε οτι γλυψιμο και να εριξα ολες οι πορτες κλειστες και συγκεκριμενα ειμαι σιγουρος απο το πως αντεδρασαν στο ακουσμα τις προτασης μου οτι και κανα 2 μπαινουν στο φορουμ και ηξεραν και με ποιον ειχαν να κανουν!
Μυαλο κουκουτσι ειπαμε,αν ειχε 0,80 η τιμη δεν θα εκανα 17,000 χιλιομετρα σε 13 μηνες αλλα 27,000,αφου λοιπον στ@ρχιδια τους αυτοι που θα επρεπε να εχουν μεγαλυτερο νταλκα απο μενα(αυτο το ενα καρο επαγγελματα που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ μου που θα κερδιζαν αν εγω και αλλοι υγραεριοκινητοι καναμε περισσοτερα χιλιομετρα)τοτε στο τελος λιγο θελω να πω και γω στα δικα μου!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Δημιουργία Συλλόγου Υγραεριοκίνητων Αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό freegreekgas » Δευτ 28 Ιούλ, 2014 12:55

Ρε καρντασια σας το είπα υπάρχει τρόπος ούτε μαγκιές ούτε χαζά.Και φυσικά μπορεί να χτυπηθεί το καρτελ με 1000 άτομα αύριο.Μπορεί όμως να χτυπηθεί και με 30 σε δυο εβδομάδες .Ναι μπορεί να χτυπηθεί με 30 που θα συνεχίσουν να βάζουν αέριο όπως βάζαν και πριν ούτε off ούτε τίποτα.πρέπει όμως να συνενοηθούμε.
freegreekgas
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 15 Ιούλ, 2014 21:31

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 94 επισκέπτες