Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 22 Μάιος, 2018 22:32

Νεο zavoli εβαλες? Η κάποιο άλλο κιτ?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 23 Μάιος, 2018 05:05

Το EMMEGAS (θυγατρική της landirentzo) έβαλα Ιταλικό στον Καλογρίτσα στα Γλυκά Νερά.Εγκέφαλο καλωδιώσεις άλλαξα.Τα υπόλοιπα είχαν αλλαχτεί νωρίτερα.
Το προτίμησα γιατί αυτό δουλεύει κυρίως το γνωρίζει καλά άρα ξέρει και να το ρυθμίσει καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο.
Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και μετά από σχεδόν 2.000 χιλιόμετρα δείχνουν ότι έκανα πολύ καλά.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 23 Μάιος, 2018 10:51

Το emmegas είναι κορυφαίο κιτ ..δεν νονιζω οτι συγκρίνεται με zavoli...
Επίσης κάθε εγκεφαλος νεος , δεν συγκρίνεται με τον παλιό. Φοραγα και γω κιτ 8 ετιας(προφανώς το κιτ ηταν μοντελο ίσως και 15ετιας) και με το νεο που εβαλα πριν ενα χρονο είδα άλλο αμαξι. Και σε επιδόσεις και σε κατανάλωση . omvl new έβαλα εγώ.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό nickL » Πέμ 24 Μάιος, 2018 14:14

Καλημέρα φίλτατοι, το 80άρι το καινούργιο τελικά ισχύει μόνο για αλλαγή εγκεφάλου; Εφαρμόστηκε; Έχω αρχίσει κι εγώ να σκέφτομαι για αλλαγή εγκεφάλου γιατί μου την έχει βαρέσει ο παλιός.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 24 Μάιος, 2018 17:17

nickL έγραψε:Καλημέρα φίλτατοι, το 80άρι το καινούργιο τελικά ισχύει μόνο για αλλαγή εγκεφάλου; Εφαρμόστηκε; Έχω αρχίσει κι εγώ να σκέφτομαι για αλλαγή εγκεφάλου γιατί μου την έχει βαρέσει ο παλιός.


Εγώ άλλαξα εγκέφαλο πλεξούδα και μπέκ πριν από 3 χρόνια περίπου. Δεν έκανα κάποια νέα δήλωση ούτε πλήρωσα 80 ευρώ. Πέρασα από τότε 2 φορές ΚΤΕΟ αναγράφοντας πάνω στη βεβαίωση καλής λειτουργίας τα νέα εξαρτήματα.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 24 Μάιος, 2018 18:10

Δεν τον δήλωσα του χρόνου περνάω ΚΤΕΟ και θα δω τότε τι παίζει.
Έχω έναν γνωστό εκεί που περνάω θα τον ρωτήσω τι παίζει και αν μου πως πρέπει να δηλωθεί ξεχωριστά θα το κάνω πριν περάσω.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 24 Μάιος, 2018 18:17

papoys έγραψε:Δεν τον δήλωσα του χρόνου περνάω ΚΤΕΟ και θα δω τότε τι παίζει.
Έχω έναν γνωστό εκεί που περνάω θα τον ρωτήσω τι παίζει και αν μου πως πρέπει να δηλωθεί ξεχωριστά θα το κάνω πριν περάσω.
Ακριβως το ρωτησα και εγω , γιατι σε 1 μηνα θα προβω στη αλλαγη εαν δεν διορυωθει με τον αισθητηρα λαμδα.
Στην νεα δηλωση απλως γραφεις το κωδικο των νεων εξαρτηματων.
Το σωστο ομως ειναι δηλωση απεγκαταστασης και δηλωση εκ νεου.Μου ειπε κανενας δεν το κανει.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 24 Μάιος, 2018 19:55

meletis έγραψε:
papoys έγραψε:Δεν τον δήλωσα του χρόνου περνάω ΚΤΕΟ και θα δω τότε τι παίζει.
Έχω έναν γνωστό εκεί που περνάω θα τον ρωτήσω τι παίζει και αν μου πως πρέπει να δηλωθεί ξεχωριστά θα το κάνω πριν περάσω.
Ακριβως το ρωτησα και εγω , γιατι σε 1 μηνα θα προβω στη αλλαγη εαν δεν διορυωθει με τον αισθητηρα λαμδα.
Στην νεα δηλωση απλως γραφεις το κωδικο των νεων εξαρτηματων.
Το σωστο ομως ειναι δηλωση απεγκαταστασης και δηλωση εκ νεου.Μου ειπε κανενας δεν το κανει.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχεις κάνει μια φορά δήλωσγ αλλαγής καυσίμου και το έχεις δηλώσει. Το αμάξι είναι πλέον διπλού καυσίμου. Από εκεί και πέρα για αλλάγή εξαρτημάτων απλώς τα νέα πρέπει να είνια εγκεκριμένα και να αναγράφονται στη δήλωση καλής λειτουργίας. Δηλαδή αν βάλλω άλλη μάρκα πνεύμονα πρέπει να κάνω απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση; Προφανώς όχι. Γιατί να πρέπει να το κάνω με τον εγκέφαλο.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό nickL » Πέμ 24 Μάιος, 2018 22:20

Γιατί το λέει η υπουργική απόφαση (που έχει ισχύ νόμου) που ρυθμίζει τα περί lpg σε αυτοκίνητα.

Το κείμενο μετά την τροποποίηση ολόκληρο έχει ως εξής:

Άρθρο 6 (υπουργική απόφαση Αριθμ. ΦΑ1/59683/3936)
Ειδικός τεχνικός έλεγχος ΚΤΕΟ έγκρισης της διασκευής οχήματος μετά την εγκατάσταση συστήματος υγραεριοκίνησης και ενημέρωση της άδειας κυκλοφορίας του 1. Μετά την εγκατάσταση σε όχημα συστήματος υγραεριοκίνησης, δηλαδή των συσκευών και των εξαρτημάτων που του προσδίδουν την ικανότητα να χρησιμοποιεί για την κίνησή του και υγραέριο, η διασκευή εγκρίνεται από Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΚΤΕΟ. Ως ημερομηνία πραγματοποίησης της διασκευής λαμβάνεται η αναφερόμενη στην υπεύθυνη δήλωση, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 8 του Ν. 1599/1986, με το κείμενο του Παραρτήματος 1. Σκοπός του κατά τα ανωτέρω ειδικού ελέγχου από τα ΚΤΕΟ είναι να διαπιστωθεί αν η γενόμενη διασκευή πληροί τους όρους της παρούσας απόφασης. Προς τούτο διενεργούνται οι αναφερόμενοι στην παρ. 3 του παρόντος άρθρου έλεγχοι.
(μετά την τροποποίηση προστέθηκε αυτό Αριθμ. Οικ.93543/4756)
«Ο ειδικός τεχνικός έλεγχος έγκρισης της διασκευής διεξάγεται εκ νέου στην περίπτωση αντικατάστασης ενός
εκ των τριών βασικών εξαρτημάτων του συστήματος, δηλαδή της δεξαμενής, του εξαεριωτή/ ή υποβιβαστή πί-
εσης (πνεύμονας) εφόσον υφίσταται ή της ηλεκτρονικής μονάδας ελέγχου. Για την περίπτωση αυτή δεν απαιτείται έκδοση από την αρμόδια Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της Περιφερειακής Ενότητας νέας άδειας κυκλοφορίας. Ειδικότερα για τα οχήματα μεταφοράς επικίνδυνων εμπορευμάτων FL και AT, ο έλεγχος πραγματοποιείται από πιστοποιημένους ελεγκτές, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 1 της κοινής υπουργικής απόφασης οικ./Γ4/29797/3376/2016 (Β΄ 1337).»

Το θέμα είναι θέλει πάλι 80άρι; Σιγά μη δε θέλει εν τω μεταξύ λέω εγώ, αλλά αν κάποιος ξέρει στα σίγουρα καλό θα είναι.

@Παππού, εγώ έτσι όπως διαβάζω το κείμενο θέλει όπως η αρχική εγκατάσταση έλεγχο μέσα σε ένα μήνα από το ΚΤΕΟ σε περίπτωση που αλλάξει κανείς ένα εκ των βασικών εξαρτημάτων. Εγώ θα το έψαχνα τώρα πάντως μην έχει κάποιο πρόστιμο μετά.

Δεν το ξέρω στα σίγουρα παιδιά, διατυπώνω την επιφύλαξη μου.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 06 Ιουν, 2018 06:10

Βενζίνη γύρω στο 1,60 υγραέριο κοντά 70 λεπτά.............. :thumbup:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 94 επισκέπτες