Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό referravag » Κυρ 21 Φεβ, 2016 01:08

Τώρα με βγάζεις και τρελό... ΟΚ.
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Κυρ 21 Φεβ, 2016 12:49

Θα πω κάτι απλό, γιατί η αντιπαράθεση όντως δε βγάζει πουθενά με το τρόπο που γίνεται. Μου έκατσε πολύ περίεργα αυτο το "2-3 στοιχειώδη πραγματάκια και δεν έχει πρόβλημα". Αυτό είναι φράση φάουλ από όπου και να το δεις, όταν προέρχεται από άνθρωπο που κάνει τη συγκεκριμένη δουλειά, γιατί όλα πλέον φαίνονται πολύ απλά σαν διαδικασία λόγω ειδικότητας. Έλα ντε που το ίδιο το "στοιχειώδες" σε κάποιον που δεν έχει τέτοια επαφή με την ασφάλεια (αυτό που συζητάμε) να μη το καταλαβαίνει, να μη αντιλαμβάνεται τι απαιτεί, κάποια τεχνική εφαρμογής ίσως κτλ.

Θα πω ένα παράδειγμα δικό μου, είμαι προγραμματιστής και πριν αρκετά χρόνια είχα πάει σε ένα φίλο που τελείωνε πληροφορική και έκανε τη πτυχιακή του. Θεωρητικά ένας προγραμματιστής οφείλει να σκέφτεται με όσο το δυνατό πιο βέλτιστο/γρήγορο/αποδοτικό τρόπο, ειδικά στις προφανείς λύσεις. Γεμάτος χαρά μου δείχνει τι σχεδίασε/έφτιαξε και ηταν μια εξομοίωση ενός πειράματος και απαιτούσε να εμφανίζονται κάτι μπαλάκια με αριθμούς από το 1 μέχρι το 10000. Όλα ωραία όλα καλά, ρώτησα το παιδί τους αριθμούς στα μπαλάκια πως τους βάζει, εννοώντας να δω τον κώδικα που τα δημιουργεί ως η πιο προφανής λύση. Ε το παιδί μου ανοίγει ένα φάκελο με...10000 αρχειάκια κάθε ένα ήταν και ένα μπαλάκι με κάθε αριθμό, εγώ να έχω λιποθυμίσει από αυτό που έβλεπα, μου λέει του πήρε 2 βδομάδες να γράψει και να αποθηκεύσει αυτά τα μπαλάκια από το πρωί μέχρι το βράδυ κάθε μέρα και να κράζω μέσα μου "τελειώνει πληροφορική και σκέφτηκε να ζωγραφίζει μπαλάκια 2 βδομάδες από το πρωί μέχρι το βράδυ αντί να φτιάξει 10 γραμμές κώδικα σε μισή ώρα να κάνει το ίδιο πολύ πιο εύκολα, πολύ πιο αποδοτικα και τέλος πάντων με έναν πολύ πιο λογικό και σωστό τρόπο". Πανέξυπνο παιδί κατά τα άλλα αλλά εδώ θα του έβαζα κάτω από τη βάση. Αλλά στα πρώτα βήματά μου ως προγραμματιστής, μπορεί και γω να έκανα μια τέτοια άθλια προσέγγιση και να τη θεωρούσα και αποδεκτή.
Τι θέλω να πω με το παραπάνω, ως η δουλειά μου ξέρω σχεδόν κάθε στιγμή σε ότι πρόβλημα βρω μπροστά μου ποια είναι πιθανότατα η πιο καλή προσέγγιση να αντιμετωπιστεί, λόγω εμπειρίας, λόγω ότι είναι η δουλειά μου, λόγω ότι έχω κάνει και γω τα λάθη μου και έμαθα, ευτυχώς χωρίς συνέπειες στην ασφάλεια κτλ. και πλέον μου έρχεται φυσικό να ξέρω τι απαιτείται κάθε στιγμή για να λυθεί το θέμα. Έτσι και ένας εγκαταστάτης μπορεί να του έρχεται φυσικό (λόγω εμπειρίας, λόγω συνεχόμενης τριβής με το αντικείμενο κτλ) να ξέρει ακριβώς τι υλικό/προδιαγραφή πρέπει να χρησιμοποιείται σε κάθε συνδεσμολογία της εγκατάστασης. Επειδή όμως ακριβώς αυτή τη γνώση την έχει κάνει κτήμα του, τη θεωρεί τόσο αυτονόητη που πιστεύει ότι και ο άλλος που δεν έχει τόση επαφή θα ξέρει τα ίδια σχεδόν πράγματα και θα λειτουργήσει με τον ίδιο ασφαλή τρόπο. Εμ δυστυχώς δεν είναι έτσι και εδώ μιλάμε για μικροδιαρροές που ενδεχομένως θα προκύψουν λόγω άγνοιας που καμία βαλβίδα δε θα τη σταματήσει = κινητή βόμβα. Για αυτό το λόγο, η φράση "2-3 στοιχειώδη πραγματάκια και δεν έχει πρόβλημα" χωλαίνει όσοδε πάει. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό tripas » Κυρ 21 Φεβ, 2016 14:38

Φίλοι και ΤΙΠΟΤΑ να ξέρεις αν πάρεις ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΙΤ , άλλωστε που να βρεις και μη πιστοποιημενο ποιος θα το εισάγει και να το κάνει τι, με τα συστηματα ασφαλειας πάνω του δεν παιζει με τιποτα να γίνει κινητη βομβα.
Όλες οι συνδέσεις είναι βιδωτές μέχρι τον πνευμονα, με ένα σαπουνονερο ή σπρέι ελεγχεις τις διαρροές που κανονικα δεν υπάρχει πιθανοτητα να έχεις καθως παντου υπάρχουν τσιμουχακια στεγανοποιησης.

Είναι μικρες οι πιέσεις στο LPG. Οι αντλίες στα βενζιναδικα δουλέυουν απο 9-12 bar. Μια δεξαμενη οχηματος για να εκραγει χρειάζεται τουλαχιστον 67.5bar πιεσης. Πρεπει το όχημα να καιγεται για μεγαλο χρονικο διάστημα και να μη λειτουργήσει η βαλβίδα εκτόνωσης.

Αλλα το ιδιο μπορει να πάθω και εγώ που δεν το έβαλα μονος μου ,αν δεν λειτουργήσει η βαλβίδα εκτόνωσης.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό theeo » Κυρ 21 Φεβ, 2016 16:54

καλησπερα, στην Αγγλία ειναι νομιμότατο να αγοράσεις όλα τα απαραίτητα και να κάνεις μόνος σου την εγκατάσταση στην αυλή του σπιτιού σου ή όπου θέλεις, υπάρχουν φυσικά και τα συνεργεία, αν δεν μπορείς εσύ ή αν δεν θέλεις...
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό viallesi » Κυρ 21 Φεβ, 2016 17:34

Ωραία αφού μας είπατε ότι η εγκατάσταση είναι της πλάκας και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ασφάλειας και μας πείσατε, πάμε παρακάτω. Είναι νόμιμο??? ΌΧΙ!! Αδιαφορώ απο εδώ και πέρα ότι και να μου λέτε ότι δεν είναι τίποτα να το βάλει μόνος του. ΔΕΝ έχει δικαίωμα να το βάλει, ΔΕΝ πρέπει να το βάλει. ΤΕΛΟΣ. Σταματήστε να θεωρείται σφάλμα το να ζητάει κάποιος να ακολουθείται η νόμιμη διαδικασία με άσχετα επιχειρήματα του κατά πόσο απλή ή όχι θεωρείται η διαδικασία και το ότι πολλά ακόμα παράνομα γίνονται στο γαμω-κράτος μας. Εμείς είμαστε το κράτος μας κύριοι... Εμείς... Πάρτε το χαμπάρι επιτέλους...
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό tripas » Κυρ 21 Φεβ, 2016 18:30

Φίλε viallesi εννοειται πως δεν είμαι υπερ του να βαζει ο κάθε οδηγός μονος του LPG στο οχηματα του.

Απο την αλλη κανενας δεν είπε ότι μια εγκατασταση LPG για να δουλέψει ΣΩΣΤΑ ειναι απλή υποθεση το αντιθετο θέλει παρα πολλες γνωσεις και εμπειρια του συστηματος που τοποθετείται.

Ο ΝΟΜΟΣ όμως δεν ασχολείται με την σωστη λειτουργια του οχήματος ΑΛΛΑ μονο με την ασφάλεια της εγκαταστασης γι αυτο έχει και την λιστα με τα πιστοποιημενα εξαρτηματα και κανεις εγκαταστατης όσο εμπειρος και να είναι δεν επιτρεπεται να βάλει κάτι μη πιστοποιημενο πάνω στο όχημα σου.

Επομένως με τιποτα δεν γίνεται να γίνει κινητη βομβα.Στον εγκαταστατη πας για να στο κάνει να δουλέψει οσο το δυνατόν καλύτερα για το όχημα σου, αν πας σε εμπειρο εγκαταστατη.

Απο την αλλή αν καποιου πιανουν τα χερια του και ξερει να διαβάζει αγγλικα μπορεί να κανει εξισου καλή δουλεια με έναν μετριο εγκαταστατη καθως θα ακολουθήσει πιστα το manual της εγκαταστασης κάτι που δεν είμαι σιγουρος ότι θα το κάνει ο μετριος εγκαταστατης ή το μαστοράκι που θα έχει στο συνεργειο του.

Ξέρω τετοια περιπτωση με Aldesa lpg kit, μετα το πήγε σε καποιον που δουλευε Aldesa για να το προγραμματίσει.
Το όχημα πέρασε ΚΤΕΟ κανονικα και έχει πάνω απο 100.000Km χωρίς κανενα πρόβλημα.

Όλα τα Kit αν είναι μελετημένα για το όχημα σου εχουν manual εγκαταστατσης εσυ που πιστευεις στην νομιμοτητα πήγαινε και ζήτα απο τον εγκαταστατη σου το manual εγκαταστατσης για το όχημα σου. Αν δεν υπάρχει είσαι ή οχι νομιμος?
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 21 Φεβ, 2016 19:40

viallesi έγραψε:Ωραία αφού μας είπατε ότι η εγκατάσταση είναι της πλάκας και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ασφάλειας και μας πείσατε, πάμε παρακάτω. Είναι νόμιμο??? ΌΧΙ!! Αδιαφορώ απο εδώ και πέρα ότι και να μου λέτε ότι δεν είναι τίποτα να το βάλει μόνος του. ΔΕΝ έχει δικαίωμα να το βάλει, ΔΕΝ πρέπει να το βάλει. ΤΕΛΟΣ. Σταματήστε να θεωρείται σφάλμα το να ζητάει κάποιος να ακολουθείται η νόμιμη διαδικασία με άσχετα επιχειρήματα του κατά πόσο απλή ή όχι θεωρείται η διαδικασία και το ότι πολλά ακόμα παράνομα γίνονται στο γαμω-κράτος μας. Εμείς είμαστε το κράτος μας κύριοι... Εμείς... Πάρτε το χαμπάρι επιτέλους...




πριν κραξεις καλο θα ηταν να διαβαζες την 1η μου απαντηση σε αυτο το θεμα.


εχετε κανει την τριχα τριχια, απο θεμα ασφαλειας οποιος γνωριζει 3 στοιχειωδη πραγματα δεν εχει προβλημα (ποια η διαφορα με αυτον που επισκευαζει μονος του τα φρενα του αυτοκινητου του, δεν ειναι το ιδιο επικυνδυνος?)
απο θεμα νομιμοτητας ναι εχετε δικιο.
πληροφοριακα τωρα, σχεδον οι μισοι εγκαταστατες (ναι αυτοι με την τοποθετηση των 5-6 ωρων) κανουν αθλια εγκατασταση, και οι 9 στους 10 τοποθετουνε σε αυτοκινητα, μεταχειρισμενα συστηματα οταν θα τους τα παει ο πελατης.
αυτα απο μενα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό viallesi » Κυρ 21 Φεβ, 2016 19:53

hlias έγραψε:
viallesi έγραψε:Ωραία αφού μας είπατε ότι η εγκατάσταση είναι της πλάκας και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ασφάλειας και μας πείσατε, πάμε παρακάτω. Είναι νόμιμο??? ΌΧΙ!! Αδιαφορώ απο εδώ και πέρα ότι και να μου λέτε ότι δεν είναι τίποτα να το βάλει μόνος του. ΔΕΝ έχει δικαίωμα να το βάλει, ΔΕΝ πρέπει να το βάλει. ΤΕΛΟΣ. Σταματήστε να θεωρείται σφάλμα το να ζητάει κάποιος να ακολουθείται η νόμιμη διαδικασία με άσχετα επιχειρήματα του κατά πόσο απλή ή όχι θεωρείται η διαδικασία και το ότι πολλά ακόμα παράνομα γίνονται στο γαμω-κράτος μας. Εμείς είμαστε το κράτος μας κύριοι... Εμείς... Πάρτε το χαμπάρι επιτέλους...




πριν κραξεις καλο θα ηταν να διαβαζες την 1η μου απαντηση σε αυτο το θεμα.


εχετε κανει την τριχα τριχια, απο θεμα ασφαλειας οποιος γνωριζει 3 στοιχειωδη πραγματα δεν εχει προβλημα (ποια η διαφορα με αυτον που επισκευαζει μονος του τα φρενα του αυτοκινητου του, δεν ειναι το ιδιο επικυνδυνος?)
απο θεμα νομιμοτητας ναι εχετε δικιο.
πληροφοριακα τωρα, σχεδον οι μισοι εγκαταστατες (ναι αυτοι με την τοποθετηση των 5-6 ωρων) κανουν αθλια εγκατασταση, και οι 9 στους 10 τοποθετουνε σε αυτοκινητα, μεταχειρισμενα συστηματα οταν θα τους τα παει ο πελατης.
αυτα απο μενα.


Πριν απαντήσεις διάβασε και κατανόησε πρώτα αυτά που λέει ο άλλος. Δεν είπα ότι το θεωρείς νόμιμο, είπα σταματήστε να θεωρείται σφάλμα το να ζητάει κάποιος να ακολουθείται η νόμιμη διαδικασία με άσχετα επιχειρήματα.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό tripas » Κυρ 21 Φεβ, 2016 20:07

Επειδή η νομιμότητα είναι μια γενική έννοια μπορεί καποιος εγκαταστατης ή o hlias να μας πεί τι ακριβώς περιλαβμάνει ο έλεγχος σωστής πρωτης εγκαταστασης του ΚΤΕΟ για να τελειώνουμε με το θεμα.

Το ΚΤΕΟ κανονικα δεν πρέπει να το απασχολεί ποιος έκανε την εγκατασταση αλλα εάν είναι σωστή η μετατροπή, διαφορετικά δεν είναι ελεγκτικος μηχανισμος.
Τελευταία επεξεργασία από tripas και Κυρ 21 Φεβ, 2016 20:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό andker » Κυρ 21 Φεβ, 2016 20:14

Δεν πάμε καλά μου φαίνεται.Εδώ πάμε το αμάξι μας για μια βλάβη στον υποτιθέμενο επαγγελματία-εγκαταστάτη-έμπειρο τεχνικό με τεχνογνωσία και εκπαίδευση και δεν ξέρουμε αν θα πάρουμε σωστό το όχημά μας.Την Παρασκευή πήγα στον εγκαταστάτη για αντικατάσταση πνεύμονα εντός εγγύησης(σχετικά απλή υπόθεση)και το αμάξι έπαθε κοκομπλόκο :clap: :clap: .Χειρότερα απ'ότι ήταν,το πετάει εκτός και δε δουλεύει καθόλου στο υγραέριο.Άντε πάλι τη Δευτέρα συνεργείο,τρέξιμο και χάσιμο χρόνου :thumbdown: .Κι όλα αυτά για κάτι φαινομενικά εύκολο για επαγγελματία.Κι ο άλλος θέλει λέει να το βάλει μόνος του.Θα τρελλαθούμε τελείως..... :ymparty: :ymdevil:
CHEVROLET SPARK 1200 του '10 με σύστημα LECHO.
andker
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 07 Ιαν, 2015 23:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 59 επισκέπτες