Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG σε κινητηρα 1KR (aygo,c1,107,sirion,vivio,justy)

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: LPG σε κινητηρα 1KR (aygo,c1,107,sirion,vivio,justy)

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Κυρ 27 Ιαν, 2019 21:07

theeo έγραψε:χρονια πολλα καλη χρονια, ο κινητηρας 1KR (998 κυβικα- τρικυλινδρος) φοριεται σε aygo,c1,107,sirion,vivio,justy κλπ. με lpg πως τα παει; θα ηθελα εγκαταστατες να μας πουν αν εχουν βαλει σε καποιο απο αυτα τα αυτοκινητα, αλλα και ιδιοκτητες αυτοκινητων την εμπειρια τους

Πρόσφατα τοποθέτησα σε citroen c1 με τον κινητήρα 1KR-FE το σύστημα Optima Nano με πνευμονα shark 1200 και μπέκ barracuda. Το σύστημα, μετά απο 2000χλμ περίπου λειτουργεί τέλεια, δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά σε απόδοση ή δισταγμούς. Η ποιότητα της τοποθέτησης, σαν δουλειά είναι πολύ καλή με τα μπέκ να έχουν τοποθετηθεί παρα πολύ κοντά στην πολλαπλή.
Μου έκανε εντύπωση η ποιότητα των εξαρτημάτων, οπτικά τουλάχιστον, σε σχέση με πολύ γνωστές μάρκες, όπως και το οτι έρχεται σε πακέτο που "τραβάει" πολύ στο μάτι. Μένει να αποδειχτεί και στην πράξη, αλλα δέν έχω αμφιβολία οτι θα αντέξει στο χρόνο. Αλλωστε δίνει τρία χρόνια εγγύηση και η τιμή είναι απο τις καλύτερες για πακέτο με μπέκ τύπου βενζίνης. Απο μάρκετινγκ τουλάχιστον, η εταιρία με "κερδισε" θα έλεγα
Απο κατανάλωση, με βενζίνη είχα περίπου 5,2 λιτρα, τωρα είναι περίπου 5,8 με υγραέριο.
Με τιμή υγραερίου περίπου 0,67 σήμερα, εχω ενα αυτοκίνητο πόλης με κόστος μετακίνησης παπιου :D
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Re: LPG σε κινητηρα 1KR (aygo,c1,107,sirion,vivio,justy)

Δημοσίευσηαπό tripas » Δευτ 28 Ιαν, 2019 00:28

Ψεκάζει καθόλου βενζίνα?

Sent from my SM-G388F using Tapatalk
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: LPG σε κινητηρα 1KR (aygo,c1,107,sirion,vivio,justy)

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Τρί 29 Ιαν, 2019 21:05

Το σύστημα ψεκάζει βενζίνη όταν χρειαστεί να συμπληρώσει το υγραέριο, πχ σε μία επιτάχυνση, σύμφωνα με τα λεγόμενα του εγκαταστάτη. Εχει δυνατότητα παράλληλου ψεκασμού αλλα δεν εχει ρυθμιστεί για αυτό. Απο την άλλη , για την προστασία των βαλβίδων ξεκινάω με δεδομένο οτι το αυτοκίνητο καίει λάδι, οπότε έχω μια μόνιμη λαδιέρα.... επίσης θα γίνεται έλεγχος στα διάκενα βαλβίδων τακτικά.
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Re: LPG σε κινητηρα 1KR (aygo,c1,107,sirion,vivio,justy)

Δημοσίευσηαπό tripas » Τρί 29 Ιαν, 2019 21:33

Στην θεωρία καλά ακούγονται γιατί ώμους δεν στα ενεργοποίησε? Επιπλέον τι νόημα έχει να πληρώνεις ecu με δυνατότητες πολλές δίχως να τις χρησιμοποιείτε? Δεν μου ακούγονται καλά αυτά που μου κές.

Sent from my SM-G388F using Tapatalk
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: LPG σε κινητηρα 1KR (aygo,c1,107,sirion,vivio,justy)

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Τρί 29 Ιαν, 2019 21:46

Θεωρεί οτι γίνεται αρκετά περίπλοκη η κατάσταση με παράλληλο ψεκασμό ή ....βαριόταν να ασχοληθεί?!.. Πάντως η εντύπωσή μου είναι οτι το σύστημα δουλέυει τέλεια.
Απ ότι κατάλαβα υπάρχει δυνατότητα απο τον εγκέφαλο να καταγράφει λειτουργία βενζίνης, γιατί μου έιχε ζητήσει να κάνω κάποια χιλιόμετρα εθνική με μεγάλη ταχύτητα στην βενζίνη. Μετά απο 1500χλμ πήγα για έλεγχο και "τσίμπησα" οτι διόρθωσε μερικά κελιά στους χάρτες αερίου προσθέτοντας κάυσιμο.
To πρόγραμμα της optima το έχω ήδη κατεβάσει και το ψάχνω...με βλέπω για καλώδιο συντομα!
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Re: LPG σε κινητηρα 1KR (aygo,c1,107,sirion,vivio,justy)

Δημοσίευσηαπό tripas » Τρί 29 Ιαν, 2019 22:42

Αυτά που γράφεις είναι λυπηρά. Τουλάχιστον τα πλακάκια τα τοποθετεί σωστά?

Sent from my SM-G388F using Tapatalk
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: LPG σε κινητηρα 1KR (aygo,c1,107,sirion,vivio,justy)

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Τετ 30 Ιαν, 2019 23:37

:lol: :lol: πιθανόν αν λείπει ο πελάτης να τα κολλάνε και με ασβέστη :lol:
..τις επόμενες ημέρες θα πάμε με φίλο μία μεγάλη βόλτα με το λαπτοπ να το ρυθμίσουμε όπως θέλουμε...καλώδια υπάρχουν.
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Re: LPG σε κινητηρα 1KR (aygo,c1,107,sirion,vivio,justy)

Δημοσίευσηαπό GEIAnnis » Σάβ 04 Ιούλ, 2020 01:22

periklas723 έγραψε:Andker ...Συμφώνω απόλυτα.Εσύ αν κινείσαι οικονομικότερα, είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα γίνει κ ή απόσβεση ;)
tedd
Μήπως το μπερδεύεις με το CNG που έχει τεράστια φόρτιση λόγω των δεξαμενών στα αμορτισέρ????
Μιλας με κάποιον που κουβαλάει ΒΑΡΗ με το αμαξι...Κ δεν Έχω παρατηρήσει να...βαρκιζει καθόλου το αμαξι.Αυτό που άλλαξα πριν 3 μήνες ήταν ...σινεμπλόκ που είχα να αλλαξω εδώ και 5 χρόνια...Ή προσωπική μου άποψη λέει ότι δεν υπάρχει κάποιο αξιομνημόνευτο επιπλέον βάρος λόγω δεξαμενής (τουλάχιστον στο αμάξι μου)


ορθότατο αυτό! το CNG λόγω του Compressed νομίζω? απαιτεί δεξαμενή με παχύτερο περίβλημα με αποτέλεσμα να μεγαλώνει το βάρος αλλά και να χάνεται πολύτιμος χώρος
οι σχεδιαστές αν έχω δει καλά συνήθως βάζουν 2 μπουκάλες στα μαμίσια για καλύτερο <ζύγισμα> προφανώς

το καλό με αυτές είναι ότι θέλουν υποχρεωτική αλλαγή 20 έτη (αν δεν έχει αλλάξει κάτι που δεν το ξέρω) ενώ στο LPG στα 10 έτη :( 20 έτη δύσκολα να βγάλει 1 σύγχρονο αυτοκίνητο ακόμα και με καλή συντήρηση αλλά κι αν τον συμφέρει κάποιον να το κρατήσει με αυτά που φέρνουν (τέλη,φόροι,κτεο κάθε χρόνο) οι κυβερνήσεις της Ευρώπης
GEIAnnis
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 15 Μάιος, 2020 11:34

Re: LPG σε κινητηρα 1KR (aygo,c1,107,sirion,vivio,justy)

Δημοσίευσηαπό GEIAnnis » Σάβ 04 Ιούλ, 2020 01:24

tripas έγραψε:Τιμη αντιπροσωπειας , όταν υπήρχε, είναι αυτή . Το καλύτερο είναι άλλο "πεταλούδα γκαζιου" 1400Ευρώ φίλος όταν ρώτησε νόμιζε ότι του ανθρώπου στα ανταλλακτικα του είχε ξεφύγει ένα μηδενικο στο γραψιμο.

δεν μου χει τύχει αν και την καθαρίζω όποτε θυμάμαι :P ελπίζω να έχει βρεθεί εναλλακτική
θα το ψάξω....
ευχαριστούμε!
GEIAnnis
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 15 Μάιος, 2020 11:34

Re: LPG σε κινητηρα 1KR (aygo,c1,107,sirion,vivio,justy)

Δημοσίευσηαπό GEIAnnis » Σάβ 04 Ιούλ, 2020 01:29

tripas έγραψε:Φίλε theeo αν δεν κανεις 40.000km τον χρόνο μέσα στην πολη ξέχνατο το LPG. Καλύτερα κρατα τα λεφτα για την κρεμαργίερα που τα περισσοτερα sirion έχουν βγάλει διότι κάνει πάνω απο 1.000 Ευρω το ανταλακτικο ΜΟΝΟ.
Εκτώς και αν θες να αποκτησεις την εμπειρια της χρήσης LPG απο προσωπικο ενδιαφέρον.


σωστή η παρατήρησή σου που φυσικά ισχύει ότι <<βγάζουν>> κρεμαγιέρα. αν και δεν βγάζουν σχεδόν τίποτα άλλο!!
αυτό που ίσως όμως δεν ξέρεις είναι ότι επισκευάζεται σε εργαστήριο με πολύ λιγότερα λεφτά. είναι 2-3 στην αθήνα. κανείς δεν πρόκειται να τους δωσει τα 1000 που ζητάνε αλλά μην αγνοείς πως οτιδήποτε ψαγμένο έχω θελησει για να το φτιάξω στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΙΑΠΩΝΙΑ.
αφενός καλό γιατί η ποιότητα τους (ανθεκτικότητα) είναι αδιαμφισβήτητη
αφετέρου αρνητικό διότι κοστίζει (βλ. τελωνεία) αλλά και αργεί
θετικό ότι έχουν βγει πλέον πολλά μέρη του σε after market που στην αρχή πχ δεν υπήρχαν μπροστινά φανάρια τα οποία είναι πανάκριβα!

κάτι άλλο σπαστικό που μου χε συμβεί είναι ένας σπαστικός ήχος ντακα ντακα από το πενταλ γκαζιού που δεν έβρισκε κανένα μαστόρι :eh: και το ανακάλυψα όταν χώθηκα από κάτω γινόμενος Sιγμα τελικό =))
είχε ανοίξει σαν καρπούζι το τσιμουχακι στη ρίζα της βάσης και ήταν ετοιμόρροπο. ευτυχώς δεν το ρουφηξε καμιά ηλεκτρική σκουπα! δεν το δίνανε ξέχωρα φυσικά και άλλαξα όλη τη ντιζα γκαζιού χωρίς να έχει το παραμικρό (βλ ΙΑΠΩΝΑ!) την ντιζα μπορεί ευχαρίστως να τη βάλει αλλού αυτός που μου την άλλαξε αφού μου κάνε και καλή τιμούλα ;)

είμαι κάτοχος sirion/justy από το 2007 (2 έτη μετά από τη κυκλοφορία της σειράς 2)
να πω εδώ ότι είναι καθαρά JAPAN σε σχέση με τα yaris/aygo της μητρικής εταιρείας TOYOTA που φτιάχνονται σε χώρες του ανατολικού μπλοκ
το αντίστοιχο του DAIHATSU SIRION στην Ασία είναι το DAIHATSU BOON και από τη μαμά εταιρεία το ΤΟΥΟΤΑ PASSO
με το SUBARU JUSTY 1.000cc όμως έχουν το ίδιο αμάξωμα
επίσης στο εξωτερικό το βγάζει και μια ονόματι PERODUA ως VIVA. δεν ξέρω περισσότερα όμως

c1 & 107 σωστά γράφτηκε όπως & aygo διότι ήταν το μοτερ σε συνεργασία με PSA group

στα του αυτοκινήτου:

=> από φανοποιεία ανταλλακτικά ακριβό σε ότι χρειαστεί. αλλά από χώρους φοβερό αν ξέρεις να ρίξεις καθίσματα με 2 άτομα χωρά μισό σπίτι :P
=> από ηλεκτρονικά & ηλεκτρολογικά άψογο! δεν καίει ασφάλεια ούτε λάμπα μετά από τόσα χρόνια και απλώς του έχω αλλάξει όλες μέσα-έξω με LED για να μην έχει καταναλώσεις
=> κινητήρας σκυλί & με μπουζί ιριδίου από τη μάνα του ενώ aygo/yaris αρχικά δεν φοράνε!
=> μόνες τσιγκουνιές το μη στάνταρ στροφόμετρο που αν το θελει κάποιος μπαίνει έξτρα από πανω (βλακεία) πάντως σε επόμενη έκδοση γνωστού μου έχω δει καντράν που έχει δίπλα στροφόμετρο μέσα!
=> τσιγκουνιά επίσης το μη φίλτρο καμπίνας γύρης που για να μπει έπρεπε αρχικά να χρυσοπληρώσεις το καπάκι (αφού το σχίσεις) ενώ τώρα πλέον το χουν μέσα το καπάκι κανα 2 after market εταιρείες
=> κατά τ' άλλα φουλ αερόσακοι, φουλ ηχεία & ac με απόσυρση που έδινε κάποτε η ελληνική αντιπροσωπεία πριν φύγει από ευρώπη γενικότερα

για ρεζέρβουαρ δεξαμενή εσωτερική τοροειδή LPG καλύτερη διάσταση είναι 600/180 με πολυβαλβίδα 180/30° στα 37με38 λίτρα αφήνει οφέλιμο περι τα 30 με 32 λίτρα. υπάρχει σε 2-3 μάρκες στη χώρα μας. εξάλλου πλέον βρίσκονται πρατήρια παντού ενώ παλιότερα βάζαμε μεγάλες & χάναμε σε χώρο

αναρτήσεις συνέχισα με ΚΥΒ εγγύηση κι ας είναι λίγο σκληρά
μπαταρία όχι ότι οι δεν υπάρχουν άλλες καλές αλλά YUASA μια χαρά κρατάει με συναγερμό κλπ. φυσικά δεν είναι σαν την καλή 1η που είχε επάνω
μπουζί μόνο NGK! όχι ότι denso bosch δεν είναι καλά
λάδια βαλβολίνες υγρά φρένων CASTROL σε όσους θέλουν να έχουν τα ίδια παντού στο αμάξι τους. αλλιώς λιπαντικά ENEOS premium hyper 5w40 για Ελλάδα & βαλβολίνες 75w85 για πιο μαλακή αίσθηση


*** όποιος ενδιαφέρεται για αλλαγή ραδιοσυστήματος σε 2 DIN με touch screen οθόνη έχω βρει την άκρη για την αλλαγή του πλαστικού καλύμματος που είναι γύρω
GEIAnnis
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 15 Μάιος, 2020 11:34

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες





cron