Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ιονιστης σε LPG

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Ιονιστης σε LPG

Δημοσίευσηαπό pug306cab » Δευτ 30 Μάιος, 2011 16:55

Καλησπερα σας,εχω ενΑ Peugeot 306 cabrio σημερα επεσε στην αντιληψη μου ενα site που εχει ιονιστες για ολουσ τους τυπους κινητηρων κ υποσχεται ακομα μεγαλυτερη οικονομια!!!!...Στο προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα κ ηταν αποκλειστηκα βενζινα ειχα τοποθετηση εναν ιονιστη ο οποιος ειδικα σε μεγαλες διαδρομες ειχα πολυ καλα αποτελεσματα.Το ερωτημα μου τωρα ειναι: Ισχυει κατι τετοιο κ με το υγραεριο μια κ εχει αλλη φυση σαν καυσιμο???????
pug306cab
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος, 2011 16:47

Re: Ιονιστης σε LPG

Δημοσίευσηαπό gakost » Δευτ 30 Μάιος, 2011 21:58

ερώτηση τι είναι Ιονιστής (προφανώς όχι το μηχάνημα που καθαρίζει τον αερα);

Τα μαγνητάκια ενοείς;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Ιονιστης σε LPG

Δημοσίευσηαπό robswi0378 » Δευτ 30 Μάιος, 2011 22:05

ΕικόναΕικόνα
Υπάρχουν και για lpg και προσφέρουν μέχρι 18% οικονομία σε κατανάλωση lpg.

Google Translator:
..."Μετά από οδήγηση 3-5 δεξαμενές πάρετε την πλήρη αποτελεσματικότητα των ενεργειών τους. Οι πελάτες μας λαμβάνουν συνήθως εξοικονόμηση 8-10% συν περισσότερο δυναμική και ευέλικτη μηχανή. Χρησιμοποιείται με τον συνήθη τρόπο, εντελώς αφύλακτο για πολλά χρόνια να είναι σε θέση να σώσει πολλές φορές περισσότερο από την τιμή τους"....
..."Για την επιβεβαίωση της δράσης του ενεργοποιητή θα πρέπει να πραγματοποιεί το αέριο και η σύγκρισή τους με προηγούμενες γίνει, όπως η αναθεώρηση του αυτοκινήτου. Μείωση των τοξικών καυσαερίων είναι η απόδειξη της λειτουργίας και την ορθή τοποθέτηση του ενεργοποιητή μας."...
robswi0378
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 22:03

Re: Ιονιστης σε LPG

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Δευτ 30 Μάιος, 2011 22:42

τρελή παπάτζα μου μυρίζει... πάρτε εδώ συζητήσεις και βγάλτε συμπέρασμα. Εγώ πάντως 100 ευρώ γι'αυτό το μαραφέτι δεν έδινα :P
Στην τελική αν είσαι τόσο πορωμένος να μάθεις αν δουλεύει βρες 2 ισχυρούς μαγνήτες και βάλτους μόνος σου :P

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25959

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=21911

http://www.autotriti.gr/data/magazine/v ... /37797.asp

http://www.motorwomen.gr/community/inde ... opic=595.0

http://www.vitaraclub.gr/viewtopic.php?f=8&t=4053
Τελευταία επεξεργασία από tzanabetis και Δευτ 30 Μάιος, 2011 22:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Ιονιστης σε LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 30 Μάιος, 2011 22:47

Συμφωνω απολυτα... :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Ιονιστης σε LPG

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Δευτ 30 Μάιος, 2011 23:15

κι άλλη μια καλή συζήτηση εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/341987-%CF ... %B4%CF%8D/

Μην δίνετε λεφτά έτσι αβίαστα σε τέτοιους σαλτιμπάγκους. Οι αυτοκινητοβιομηχανίες δε θα τσιγκουνεύονταν 2 μαγνήτες αν ήταν να ρίξουν την κατανάλωση όποιου μοντέλου τους κατά 30% όπως ισχυρίζονται (δε μπορώ να κρατήσω τα γέλια μου έτσι... ) :P
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Ιονιστης σε LPG

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 31 Μάιος, 2011 00:46

Για να καταλάβετε την αισχροκέρδια σκεφτείτε ότι οι κατασκευαστές ηλεκτρονικών τα βάζουν στα καλώδια τροφοδοσίας των συσκευών το πιο σύνηθες ή λιγότερο συχνά στα καλώδια που στέλνουν δεδομένα για να μειώσουν τα παράσιτα και είναι κάτι "βαρελάκια " ενσωματωμένα πάνω στα καλώδια. Αν κοιτάξετε το laptop ή τον εκτυπώτή σας μπορεί να έχει (τα ακριβότερα μοντέλα έχουν τα περισσότερα). Τώρα για την αποτελεσματικότητα δεν έχω να πω κάτι για να λέει ο pug306cab που το έχει δοκιμάσει κάτι θα ξέρει και δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Ιονιστης σε LPG

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Τρί 31 Μάιος, 2011 14:54

Οι μαγνήτες, επειδή είναι κάτι απλοϊκό που το καταλαβαίνει ο καθένας (άρα οι υποψήφιοι πελάτες είναι πολλοί), έχουν χρησιμοποιηθεί για σχεδόν οτιδήποτε, από ορθοπεδικές ζώνες που έχουν μαγνήτες και θεραπεύουν προβλήματα μέσης, βελτίωση γονιμότητας με μαγνήτες που τους κρεμάμε στο ...... μας, μείωση κατανάλωσης καυσίμου στο αυτοκίνητο όπου μέχρι τώρα ήταν για βενζίνη, όμως η ανακάλυψη επεκτάθηκε και στο υγραέριο με προσθήκη αυτοκόλλητου "GAS" πάνω στο μαγνήτη κτλ κτλ.

Μαζί με όλα τα παραπάνω, μαγνήτες εμφανίζονται και σε χρήσιμες καθημερινές εφαρμογές, όπως το να στηρίζουν διάφορα χαρτάκια πάνω στο ψυγείο, να λειτουργούν ως (απλοϊκό) χαμηλοπερατό αντιπαρασιτικό σε αγωγούς αυξάνοντας τοπικά την αυτεπαγωγή κτλ, ενώ υπάρχουν φυσικά και πολλές βιομηχανικές εφαρμογές, σε κινητήρες, μεγάφωνα, πηνία κίνησης των κεφαλών σε σκληρούς δίσκους κτλ.

Ειδικά τώρα για την πρώτη κατηγορία εφαρμογών, πάντα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η περίφημη δήλωση του Αϊνστάιν οτι "Δεν υπάρχει όριο στην ανθρώπινη βλακεία".
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: Ιονιστης σε LPG

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Τρί 31 Μάιος, 2011 16:31

gakost έγραψε:Για να καταλάβετε την αισχροκέρδια σκεφτείτε ότι οι κατασκευαστές ηλεκτρονικών τα βάζουν στα καλώδια τροφοδοσίας των συσκευών το πιο σύνηθες ή λιγότερο συχνά στα καλώδια που στέλνουν δεδομένα για να μειώσουν τα παράσιτα και είναι κάτι "βαρελάκια " ενσωματωμένα πάνω στα καλώδια. Αν κοιτάξετε το laptop ή τον εκτυπώτή σας μπορεί να έχει (τα ακριβότερα μοντέλα έχουν τα περισσότερα). Τώρα για την αποτελεσματικότητα δεν έχω να πω κάτι για να λέει ο pug306cab που το έχει δοκιμάσει κάτι θα ξέρει και δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω.


Αυτό που βλέπεις σαν βαρελάκι στα καλώδια αυτά δεν είναι μαγνήτης. Είναι φερρίτης και πρόκειται για ένα επαγωγικό στοιχείο που φιλτράρει τα παράσιτα υψηλών συχνοτήτων που πάνε να περάσουν από τον αγωγό στον οποίο το έχουμε τοποθετήσει. Στην ουσία αυξάνει τη σύνθετη αντίσταση του αγωγού σε αυτές τις συχνότητες αφήνοντας τις χαμηλές συχνότητες ανεπηρρέαστες.
Δες εδώ για λεπτομέριες: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF% ... F%84%CE%B7
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Ιονιστης σε LPG

Δημοσίευσηαπό ctsirkas » Τρί 31 Μάιος, 2011 21:23

gakost έγραψε:Για να καταλάβετε την αισχροκέρδια σκεφτείτε ότι οι κατασκευαστές ηλεκτρονικών τα βάζουν στα καλώδια τροφοδοσίας των συσκευών το πιο σύνηθες ή λιγότερο συχνά στα καλώδια που στέλνουν δεδομένα για να μειώσουν τα παράσιτα και είναι κάτι "βαρελάκια " ενσωματωμένα πάνω στα καλώδια. Αν κοιτάξετε το laptop ή τον εκτυπώτή σας μπορεί να έχει (τα ακριβότερα μοντέλα έχουν τα περισσότερα).

Φίλε gakost κάνεις λάθος για τα "βαρελάκια" όπως τα λες. Δεν είναι το ίδιο πράγμα. Είναι ένα κυλινδρικός αγωγός που αντιδρά πολύ εύκολα σε ηλεκτρομαγνητικά κύματα (όπως αυτά του ραδιοφώνου) και έτσι εξουδετερώνει παράσιτα που έχει το καλώδιο (διότι το καλώδιο εκτός από αγωγός λειτουργεί και σαν αντένα). Η αρχή είναι πάνω κάτω η ίδια με την εξουδετέρωση παρασίτων στα ομοαξονικά καλώδια. Παραπομπές:
Wikipedia
How stuff works
Κάνε και κανένα google και μπορείς να εμβαθύνεις κατά βούληση.
gakost έγραψε:Τώρα για την αποτελεσματικότητα δεν έχω να πω κάτι για να λέει ο pug306cab που το έχει δοκιμάσει κάτι θα ξέρει και δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω.

Τουναντίον, έχεις κάθε λόγο να τον αμφισβητείς. Δεν υπάρχει κανένα επιστημονικό δεδομένο που να υποστηρίζει την άποψή του. Αν κοιτάξεις παραπάνω τα links που παρέθεσαν οι λοιποί φίλοι θα δεις ότι είναι από τα κλασικά urban legends. Για μένα το πιο σύντομο επιχείρημα που βουλώνει στόματα έχει ήδη αναφερθεί. Αν βελτίωνε την κατανάλωση κάποια τέτοια διάταξη έστω και 1% θα το βάζανε όλες οι εταιρίες. Δεν είναι δα και τίποτα hi-tech!
ctsirkas
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 10:53

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 51 επισκέπτες