Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό bobo32 » Τετ 27 Δεκ, 2017 21:58

Γεια σας ειμαι κατοχος ενος vw tiguan 2011 μοντελο και εχω 90.000.ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο μου εκτος του οτι καιει αρκετα σε συνδιασμο και την υψηλη τιμη της βενζινης.μετα απο πολυ ψαξιμο ειμαι σχεδον ετοιμος να προχωρησω στην μετατροπη του car σε υγραεριο και συγκεκριμενα το συστημα της prins.κανω 15.000 το χρονο και θα χρειαστω 2 χρονια για να κανω αποσβεση των χρηματων μου.επειδη ομως δεν γνωριζω πολλα για την υγραεριοκινηση και με τα προβληματα που λενε και διαβαζω οτι μπορει να προκαλεσει και σε συνδυασμο με την αυξηση της τιμης του υγραεριου που ακουγεται σκεφτομαι και την λυση της πωληςης του car μου και να αγοραςω ενα diesel ελαφρως μεταχειρισμενου ωστε να μου μινει ποιο πολλα χρονια και χωρις να μπλεξω με πιθανα προβληματα του υγραεριο αν βεβαια ισχυουν..αν και μια μετατροπη του car μου σε υγραεριο ειναι αρκετα ποιο φτηνη απο το να προχωρησω στην πωληση του tiguan και στην αγορα ενος diesel μεταχειρισμενου.περιμενω τις γνωμες ως ποιο εμπειροι που ειστε στο θεμα υγραεριοκινηση..

Ευχαριστω
bobo32
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 21 Ιουν, 2017 12:42

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 27 Δεκ, 2017 23:27

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Ένα μικρό λάθος έχεις κανει στους υπολογισμούς σου 1150 € καθαρό κέρδος θα έχεις με 15000 κμ άρα η απόσβεση σου θα είναι 14-15 μήνες .. ( μαζί με τη βενζινη έχει υπολογιστεί ) με τιμές αερίου 0.75 και βενζινης 1.48 σε όλη την χρονιά

Φιλικά qgas
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό bobo32 » Τετ 27 Δεκ, 2017 23:53

Εγω εκανα τους υπολογισμους μου με τις ιδιες τιμες αλλα ανεβασα λιγο την καταναλωση με το υγραεριο γιατι ολοι γραφουν και λενε οτι με το υγραεριο το αμαξι καιει περισσοτερο.και γιαυτο βγαζω κερδος σε 2 χρονια.
bobo32
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 21 Ιουν, 2017 12:42

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Πέμ 28 Δεκ, 2017 01:23

Αν βάλεις καλό σύστημα σε σωστό εγκαταστάτη (κι εφόσον ο κινητήρας σου δεν είναι πολύ ευπαθής, που δε νομίζω να είναι) θα μείνεις εξαιρετικά ευχαριστημένος. Χωρίς τις ακριβές βλάβες του πετρελαίου, για το οποίο επίσης ακούγεται εξίσωση τιμής με τη βενζίνη. Χωρίς να λουστείς την απαξίωση για το αμαξάκι σου και χωρίς να πάρεις ένα μεταχειρισμένο που δεν ξέρεις τι έχει περάσει. Χωρίς τον ήχο τράτας του πετρελαίου και τον κόφτη στις 4500 σαλ.
Προχώρα το! Ένας πολύ ευχαριστημένος (αν και πολύ φρέσκος) αεριοκίνητος από την LPGas στον Πειραιά.
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό bobo32 » Πέμ 28 Δεκ, 2017 02:19

τα diesel τα κοιταω μονο και μονο επειδη ειναι οικονομικα(δεν ειμαι φαν τους).και μια προχειρη μελετη που εκανα διαπιστωσα οτι στα 1000 χιλιομετρα με υγραεριο που θα κανω θα εχω κερδος 50 ευρω.και με 1000 χιλιομετρα με diesel επισης θα εχω κερδος 47 ευρω(με τις τιμες που ηδη υπαρχουν και με αυτοκινητο diesel που θα καιει 5,5 λιτρα στα 100 χιλιομετρα.αρα στην ουσια πανω κατω και οι 2 λυσεις ειναι περιπου ιδιες.βεβαια η αγορα ενος diesel θα κοστησει αρκετα περισσοτερο απο το να μετατρεψω το αμαξι μου σε υγραεριο.ενα λογος που με προβληματιζει και με φρεναρει στο να το μετατρεψω σε υγραεριο ειναι οτι ακουγεται και λενε εδω και καιρο οτι απο το 2018 θα γινει αυξηση και στο υγραεριο αρκετα.
bobo32
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 21 Ιουν, 2017 12:42

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 28 Δεκ, 2017 09:01

Αν εχεις λεφτα να παρεις ντιζελ, παρε ντιζελ.
Το υγραεριο ειναι γι αυτους που ντε και σωνει για Χ λογους θελουν να κρατησουν το συγκεκριμενο αυτοκινητο που εχουν.

Οπως "ακούγεται" οτι θα πεταξουν τα ντιζελ εκτός πολεων κ.λ.π. κ.λ.π.
Με τα "ακούγεται" δυστυχώς εχουν χτιστει "ανώγια και κατώγια" που λενε και δυστυχώς οφείλεται στην ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΗ οικονομική πολιτική (Θυμιζω τι εγινε με τα "μεγαλου" κυβισμού)

Κανε το σταυρό σου και κανα ταμα και κάνε οτι σε φωτίσει ο θεος η τσεπη σου και η διαίσθηση σου στο "πως θα παν τα πράγματα στο μέλλον.
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Πέμ 28 Δεκ, 2017 09:22

Και στις δύο περιπτώσεις θα έχεις το ίδιο κόστος κίνησης. Στη μία θα δώσεις ένα χιλιάρικο, στην άλλη πολλά. Στη μία θα κρατήσεις το αμάξι σου, στην άλλη θα πάρεις ένα άγνωστο που (πέρα από βλάβες, τράκες) ΔΕ θα είναι όπως το ήθελες. Ρώτα και μένα που ψωνίζω μόνο μεταχειρισμένα, εγώ διαλέξει μια φορά χρώμα που να μου αρέσει; Τσου!
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό fotisly » Πέμ 28 Δεκ, 2017 10:32

fokion έγραψε:Αν εχεις λεφτα να παρεις ντιζελ, παρε ντιζελ.
Το υγραεριο ειναι γι αυτους που ντε και σωνει για Χ λογους θελουν να κρατησουν το συγκεκριμενο αυτοκινητο που εχουν.

Οπως "ακούγεται" οτι θα πεταξουν τα ντιζελ εκτός πολεων κ.λ.π. κ.λ.π.
Με τα "ακούγεται" δυστυχώς εχουν χτιστει "ανώγια και κατώγια" που λενε και δυστυχώς οφείλεται στην ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΗ οικονομική πολιτική (Θυμιζω τι εγινε με τα "μεγαλου" κυβισμού)

Κανε το σταυρό σου και κανα ταμα και κάνε οτι σε φωτίσει ο θεος η τσεπη σου και η διαίσθηση σου στο "πως θα παν τα πράγματα στο μέλλον.

συνφωνω απολυτα!!!!!!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό skaios » Πέμ 28 Δεκ, 2017 13:26

Qgas έγραψε:Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Ένα μικρό λάθος έχεις κανει στους υπολογισμούς σου 1150 € καθαρό κέρδος θα έχεις με 15000 κμ άρα η απόσβεση σου θα είναι 14-15 μήνες .. ( μαζί με τη βενζινη έχει υπολογιστεί ) με τιμές αερίου 0.75 και βενζινης 1.48 σε όλη την χρονιά

Φιλικά qgas


Αυτό το 1150€ στα 15.000χλμ μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πως προκύπτει;
skaios
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 19 Οκτ, 2017 21:27

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Πέμ 28 Δεκ, 2017 13:56

Αν έχεις 12 λίτρα μέση κατανάλωση, τότε θεωρώντας ότι με το υγραέριο κάνεις 40% οικονομία, θα έχεις κέρδος 1.080 ευρώ στα 15Κ χιλιόμετρα.
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 55 επισκέπτες