Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Φθηνά πρατήρια

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Φθηνά πρατήρια

Δημοσίευσηαπό nivosgr » Παρ 07 Μάιος, 2021 21:55

Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας για τα πρατήρια που πωλούν αρκετά φθηνοτερα υγραέριο κίνησης.
Στην περιοχή μου ενώ οι περισσότερες εταιρείες έχουν το υγραέριο 0,75-0,78 δεν λείπουν και πρατήρια (SILK, ETEKA, ΑΠ) που πωλούν από 0,682.
Θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί; Είναι αλήθεια είναι ότι όσες φορές έβαλα δεν παρατήρησα διαφορά στην απόδοση και στα χιλιόμετρα σε σχέση με τα ακριβότερα .
Υπάρχει νοθεία στο υγραέριο κίνησης που μπορεί να προκαλέσει βλάβες ή απλά το ενδεχόμενο να υπάρχουν πειραγμένες αντλίες ως προς την ποσότητα;
nivosgr
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Τρί 09 Ιαν, 2018 22:24

Re: Φθηνά πρατήρια

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 08 Μάιος, 2021 00:10

Πωλούν σίγουρα βιομηχανικό με χαμηλότερη φορολογία . Σαν μίγμα μπορεί να είναι και καλύτερο κάποιες φορές.
Εγώ που βάζω από συγκεκριμένα 2-3 τέτοια δεν έχω αντιμετωπίσει για πολλά χρόνια κανένα πρόβλημα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Φθηνά πρατήρια

Δημοσίευσηαπό George1982 » Σάβ 08 Μάιος, 2021 14:27

Στην περιοχή μου τα πιο πολλά πρατήρια έχουν LPG της Coral.Και στην γειτονιά έχει ένα ΕΚΟ.Με γκάζι από τα Coral,το αυτοκίνητο καίει λίγο πιο φτωχό μείγμα,το Εκο που βάζω πλέον αποκλειστικά γκάζι,το δουλεύει λίγο πιο πλούσιο.Μιλω πάντοτε για ίδιες και πολύ συγκεκριμένες διαδρομές.Δεν ξέρω αν η εφαρμογή Elm κάνει τυχόν σφάλματα, πάντως είναι μια διαφορά που την βλεπω καιρό τώρα,και όχι κάτι που συνέβη σε ένα γέμισμα.Οι τιμές όλων αυτών των πρατηρίων είναι παρόμοιες.
George1982
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ, 2020 22:18

Re: Φθηνά πρατήρια

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 09 Μάιος, 2021 00:09

Πρίν 2-3 χρόνια είχε ακουστεί το φαινόμενο νοθείας με ποτάσιο στο υγραέριο κίνησης . Μπορεί να καταστρέψει μέχρι και όλο το σύστημα δηλαδή μπέκ , μειωτήρα , και πολυβαλδίδα δεξαμενής . Είχαν αναφέρει οτι δέν μπορεί να τα προστατέψει κάποιο φίλτρο.
Προσωπικά βάζω σε επιλεγμένα πρατήρια , και αλλάζω και τα 2 φίλτρα του συστήματος κάθε 15,000 χιλιόμετρα . Για να προστατέψεις τα μπέκ μπορείς να βάλεις επιπρόσθετο φίλτρο που κάνει διαχωρισμό του λάδιου απο το μείγμα ή υπάρχει και φίλτρο που μπάινει στην τάπα πλήρωσης .
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Φθηνά πρατήρια

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 09 Μάιος, 2021 22:45

αν δεν κανω λαθος η περιοχη σου ειναι και περιοχή μου... :D :D

ΠΟΤΕ δεν ειχα προβλημα με silkoil. και βαζω συστηματικά τα 3 τελευταια χρονια απο τη στιγμή που ανοιξε αυτο λιγο πριν το Lidl επι της Μαραθωνως που ειναι ακριβως στη διαδρομή για τη δουλεια.

Σποραδικά βαζω κι απο αλλου κι ετσι ας πουμε γινεται ενας "ελεγχος". Πιο πολλά προβλήματα ειδα παρά καλό...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Φθηνά πρατήρια

Δημοσίευσηαπό nivosgr » Δευτ 10 Μάιος, 2021 13:41

fokion έγραψε:αν δεν κανω λαθος η περιοχη σου ειναι και περιοχή μου... :D :D

ΠΟΤΕ δεν ειχα προβλημα με silkoil. και βαζω συστηματικά τα 3 τελευταια χρονια απο τη στιγμή που ανοιξε αυτο λιγο πριν το Lidl επι της Μαραθωνως που ειναι ακριβως στη διαδρομή για τη δουλεια.

Σποραδικά βαζω κι απο αλλου κι ετσι ας πουμε γινεται ενας "ελεγχος". Πιο πολλά προβλήματα ειδα παρά καλό...
Ναι φίλε εμείς τα έχουμε πει. Κάτσε να παίρνουμε καμία ακόμη γνώμη

Στάλθηκε από το RMX2040 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
nivosgr
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Τρί 09 Ιαν, 2018 22:24


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 41 επισκέπτες