Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αλλαγή δεξαμενης

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Αλλαγή δεξαμενης

Δημοσίευσηαπό Lpgakias » Κυρ 26 Σεπ, 2021 09:07

Καλημέρα παιδιά
Έχω ένα Daewoo lanos το οποίο σε δύο χρόνια περίπου με το επόμενο του ΚΤΕΟ θέλει αλλαγή η δεξαμενή (στο ΚΤΕΟ μου είπε η κοπέλα ότι μπορώ να πάω μερικές μερες νωρίτερα ,δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι αυτό)
Το θέμα είναι ότι δεν το κουνάω το αμάξι πέρα από βροχές και μια δυο φορές τόν μήνα
Τι προτείνεται? Ένα νέο σύστημα υγραερίου η να το βγάλω τελείως?
Lpgakias
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 26 Δεκ, 2020 16:54

Re: Αλλαγή δεξαμενης

Δημοσίευσηαπό terios123 » Κυρ 26 Σεπ, 2021 17:31

Lpgakias έγραψε:Καλημέρα παιδιά
Έχω ένα Daewoo lanos το οποίο σε δύο χρόνια περίπου με το επόμενο του ΚΤΕΟ θέλει αλλαγή η δεξαμενή (στο ΚΤΕΟ μου είπε η κοπέλα ότι μπορώ να πάω μερικές μερες νωρίτερα ,δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι αυτό)
Το θέμα είναι ότι δεν το κουνάω το αμάξι πέρα από βροχές και μια δυο φορές τόν μήνα
Τι προτείνεται? Ένα νέο σύστημα υγραερίου η να το βγάλω τελείως?
Για ποιο λόγο να βάλεις άλλο σύστημα και να δώσεις παραπάνω χρήματα η να το βγάλεις? Έχεις κάποιο πρόβλημα με το υγραέριο?
Αν όχι, αλλάζεις μια μπουκάλα και είσαι μια χαρά για αλλα 10 χρόνια!

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
terios123
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 17 Φεβ, 2012 03:38

Re: Αλλαγή δεξαμενης

Δημοσίευσηαπό Lpgakias » Κυρ 26 Σεπ, 2021 18:56

Φοράω ένα πολωνικό παλιό σύστημα και ο υγραεριας μου είπε ότι κάποια στιγμή θα θέλω αλλά μπεκ που κοστίζουν 150 ευρώ
Αν αλλάξω μπεκ και δεξαμενή πάω γύρω στα 400
Lpgakias
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 26 Δεκ, 2020 16:54

Re: Αλλαγή δεξαμενης

Δημοσίευσηαπό sso » Πέμ 14 Οκτ, 2021 21:30

Επίσης, αν τελικά αποφασίσεις να αλλάξεις δεξαμενή, καλό είναι να αλλάξεις και την πολυβαλβίδα μαζί.
Αυτό θα κάνω και εγώ την ερχόμενη άνοιξη που συμπληρώνει δέκα χρόνια η δεξαμενή.
Τελευταία έχω παρατηρήσει ότι αν είμαι άδειος και πω του πρατηριούχου να το γεμίσει δεν σταματάει στο 80% αλλά σχεδόν γεμίζει όσο χωράει, που σημαίνει ότι και η βαλβίδα θέλει άλλαγμα.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Αλλαγή δεξαμενης

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 18 Οκτ, 2021 21:52

Lpgakias έγραψε:Φοράω ένα πολωνικό παλιό σύστημα και ο υγραεριας μου είπε ότι κάποια στιγμή θα θέλω αλλά μπεκ που κοστίζουν 150 ευρώ
Αν αλλάξω μπεκ και δεξαμενή πάω γύρω στα 400
Σωστά όπως ειπώθηκε να αλλάξεις πολυβαλβιδα , γιατί έχω ακούσει ότι μερικοί δε τη αλλάζουν , στη πράξη αυτή κάνει τη δουλειά για ασφάλεια , και σίγουρα έλεγχο των σωληνώσεων , ίσως και αλλαγή θα πρότεινα .

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες