Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό mosaicm » Τετ 31 Μάιος, 2017 10:58

Περιεργως έπεσαν οι τιμές υγραεριου στο Ν. Θεσσαλονίκης και η διαφορά με άλλους νομούς. Σε σύγκριση πχ με Αττική βλέπω στη Δ. Θεσσαλονίκη 4-5 λεπτά διαφορα. Το πρόβλημα είναι κυρίως ανατολικά. Ένα πρατήριο μόνο (δίπλα στα εργαστήρια του Τερκενλη στη Ν. Ραιδεστό) έχει διαφορά 6 λεπτά. Από εκεί και μπρος είναι στα 9+

Στάλθηκε από το ZTE A2016 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
mosaicm
 
Δημοσιευσεις: 124
Εγγραφή: Δευτ 01 Οκτ, 2012 15:53

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 31 Μάιος, 2017 11:33

Όντως βλέπω εκεί στη Σταυρούπολη δύο στα 74 λεπτά και άλλα δύο στη Θέρμη.

Μου αρέσει όμως η αισιοδοξία σας όταν κοιτάζοντας βλέπω πάνω από 70% πρατηρίων της Θεσσαλονίκης από 80 έως 84 λεπτά.
Το πιο πιθανό αυτά της Σταυρούπολης να πάνε 80 παρά να πέσουν οι άλλοι.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό tedd » Τετ 31 Μάιος, 2017 14:36

Δεν το νομιζω, χαμηλοτερη τιμη ειχαν και πριν απο μηνες οπου με την αυξηση του εφκ ολοι τους ειχαν τιμη 0,86-0,87. Τωρα ακομη και να τους εξαιρεσουμε αυτους υπαρχει μεγαλυτερο ευρος τιμων, οποτε θωρητικα η κατάσταση στην αγορα βελτιώθηκε.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 31 Μάιος, 2017 17:33

papoys έγραψε:Όντως βλέπω εκεί στη Σταυρούπολη δύο στα 74 λεπτά και άλλα δύο στη Θέρμη.

Μου αρέσει όμως η αισιοδοξία σας όταν κοιτάζοντας βλέπω πάνω από 70% πρατηρίων της Θεσσαλονίκης από 80 έως 84 λεπτά.
Το πιο πιθανό αυτά της Σταυρούπολης να πάνε 80 παρά να πέσουν οι άλλοι.


Έχει και κάποια μες στην πόλη με 0,75 - 0,78 αυτές τις μέρες, πχ ένα shell Που βάζω αραιά και που (όχι coral παρ' ότι shell). Ελάχιστα μεν, κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό mosaicm » Τετ 31 Μάιος, 2017 20:56

Πραγματι το βλεπω πλεον ακομα πιο χαμηλα 0.74 . Ειναι ο ιδιος που εχει το Klig στα carrefour ευκαρπιας.....εεεεε τι carrefour και πρασινα αλογα σκλαβενιτης !
mosaicm
 
Δημοσιευσεις: 124
Εγγραφή: Δευτ 01 Οκτ, 2012 15:53

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό dsakkas12 » Παρ 16 Νοέμ, 2018 00:17

maevius έγραψε:
spyroskos έγραψε:[quote="panorano"
και επιβεβαιβεωνουν παντα αυτο που σου εχω πει για τους προμηθευτες....φαρμακης τομαγαζι στο βλυχο!και επισης επιβαιβεωνεται η υπαρξη καρτελ μεταξυ καποιων εταιρειων στην χονδρικη οι οποιες οπου δεν υπαρχει τριτος πελεκανε!


Επειδή συνεχώς αναφέρεις το όνομα Φαρμάκης...Μήπως ο Φαρμάκης είναι ένας... ιεραπόστολος που το μέλημά του είναι να τροφοδοτεί την αγορά με φθηνό LPG; Έμπορος είναι και αυτός όπως οι υπόλοιποι. Δε δουλεύει για το κέρδος του αυτός;

Ο Φαρμακης πουλαει φθηνα γιατι απλουστατα αγοραζει φθηνα αφου εισαγει και φτιαχνει τα μιγματα μονος του και πιθανοτατα να εχει και περισσοτερο κερδος απο τους υπολοιπους. Για παραδειγμα σαν εγκαταστατης ειναι πολυ ακριβος..........αρα ιεραποστολος σιγουρα δεν ειναι[/quote]




Φιλε το φτιαχνω τα μιγματα μονος μου = ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΟ ...Εισαγει ελαχιστες ποσοτητες και δεν κερδιζει αυτο που σου εμφανιζει εσενα στο πρατηριο,,,,

Μονο με ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΓΙΝΕΤΑΙ: ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΟ.......ΟΛΟΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ.....ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ 2 ΛΕΠΤΑ ΑΝΤΕ 3....
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΜΕ ΠΡΑΤΗΡΙΟ Ή 8 ΛΕΠΤΑ ,ΜΟΛΙΣ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΠΑΝΙΟ ΜΕ 6BAR ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ.....ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΙΧΝΗΘΕΤΗΣ ΤΟ 2019 ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΤΗΝΟΥΣ ΘΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ
dsakkas12
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ, 2018 23:57

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό poolakia » Κυρ 18 Νοέμ, 2018 20:05

0.998 best price :lol: Ν.Σάμος
Dodge Caliber 1.8 BRC Sequent 32
poolakia
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 15 Οκτ, 2016 01:03

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 18 Νοέμ, 2018 20:20

dsakkas12 έγραψε:
Μονο με ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΓΙΝΕΤΑΙ: ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΟ.......ΟΛΟΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ.....ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ 2 ΛΕΠΤΑ ΑΝΤΕ 3....
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΜΕ ΠΡΑΤΗΡΙΟ Ή 8 ΛΕΠΤΑ ,ΜΟΛΙΣ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΠΑΝΙΟ ΜΕ 6BAR ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ.....ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΙΧΝΗΘΕΤΗΣ ΤΟ 2019 ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΤΗΝΟΥΣ ΘΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ


Μετά από 136.000 χιλιόμετρα νομίζω ότι έχω την εμπειρία να διαπιστώσω αν το φτηνό είναι και σκάρτο και σου λέω ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.
Μάλλον κάποιοι θέλουν να κερδίζουν περισσότερα και δεν θα δικαιολογήσω ούτε θα βάλω από αυτόν πουλάει 83 ενώ ο άλλος στα 1000 μέτρα πουλάει 73. Αν δεν μπορεί να πουλήσει πιο φτηνά ας το κλείσει.Σκασίλα μου.Εγώ δεν θα τον κάνω μάγκα να πληρώνω 4 και 5 ευρώ παραπάνω στο γέμισμα.

Στην περιοχή μου αυτό γινόταν αλλά όταν είδαν αυτοί με το 83 ότι δεν πατάει άνθρωπος προσγειώθηκαν στα 73 και αυτοί.Δηλαδή τώρα μπορούν και πριν δεν μπορούσαν;;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό pepepe » Δευτ 19 Νοέμ, 2018 22:52

ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΜΕ 0.96

mod: Δε γράφουμε με κεφαλαία
pepepe
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ 14 Μάιος, 2017 18:38

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 19 Νοέμ, 2018 23:30

papoys έγραψε:
dsakkas12 έγραψε:
Μονο με ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΓΙΝΕΤΑΙ: ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΟ.......ΟΛΟΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ.....ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ 2 ΛΕΠΤΑ ΑΝΤΕ 3....
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΜΕ ΠΡΑΤΗΡΙΟ Ή 8 ΛΕΠΤΑ ,ΜΟΛΙΣ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΠΑΝΙΟ ΜΕ 6BAR ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ.....ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΙΧΝΗΘΕΤΗΣ ΤΟ 2019 ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΤΗΝΟΥΣ ΘΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ


Μετά από 136.000 χιλιόμετρα νομίζω ότι έχω την εμπειρία να διαπιστώσω αν το φτηνό είναι και σκάρτο και σου λέω ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.
Μάλλον κάποιοι θέλουν να κερδίζουν περισσότερα και δεν θα δικαιολογήσω ούτε θα βάλω από αυτόν πουλάει 83 ενώ ο άλλος στα 1000 μέτρα πουλάει 73. Αν δεν μπορεί να πουλήσει πιο φτηνά ας το κλείσει.Σκασίλα μου.Εγώ δεν θα τον κάνω μάγκα να πληρώνω 4 και 5 ευρώ παραπάνω στο γέμισμα.

Στην περιοχή μου αυτό γινόταν αλλά όταν είδαν αυτοί με το 83 ότι δεν πατάει άνθρωπος προσγειώθηκαν στα 73 και αυτοί.Δηλαδή τώρα μπορούν και πριν δεν μπορούσαν;;;;


Αν και σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό, δηλαδή ότι το ακριβό δεν σημαίνει απαραίτητα καλό όπως και το φθηνό δεν σημαίνει απαραίτητα κακό, έχω μία απορία αναφορικά με την άποψη αυτή. Γιατί κάποιος να πουλάει σε πολύ χαμηλότερη τιμή από όλους; Δηλαδή, γιατί ενώ πχ ο μέσος όρος είναι χ, κάποιος να πουλάει 4-5 λεπτά φθηνότερα; Πώς το καταφέρνει αυτό; Είναι πάντα τίμιος και οι άλλοι λαμόγια που θέλουν να αισχροκερδούν; Πέρα από το γεγονός ότι κάποιος μπορεί πχ να έχει ιδιόκτητο πρατήριο άρα λιγότερα έξοδα.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες