Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό tommygun » Σάβ 17 Σεπ, 2011 01:20

εγω θελω να ρωτησω το εξης τον συμπαθεστατο πρατηριουχο (θεωρω πως ειναι πολυ καλο που συμετεχει στη συζητηση αυτη)

Τις τελευταιες 15-20 μερες το LPG ειχε σταθεροτατη τιμη σχεδον σε ολα τα πρατηρια της χωρας.
Σε μερικα συγκεκριμενα που κοιταζα εγω στην Αθηνα δεν κουνηθηκε ουτε cent
(συγκεκριμενα να αναφερω οτι κοντα στην εξοδο 14-15 της αττικης οδου ηταν 0,835 και στην εξοδο 8 (με εθνικη οδο) ηταν 0,82
ενω και στο κεντρο, βοτανικο ηταν 0,829 αν δεν με απατα η μνημη μου)

λοιπον για 15-20 μερες δεν αλλαξε ουτε cent η τιμη, ενω της βενζινης κατεγραψε σημαντικη πτωση.
και προχτες που η βενζινη ανεβηκε παλι στα προτερα επιπεδα, η τιμη του LPG τσιμπησε 2-3 cent σε ολους πλην ενος.

Και ερωτω,
ολο αυτο το διαστημα των 15-20 ημερων, απο τελη Αυγουστου εως μεσα Σεπτεμβριου, οι τιμες που αγοραζατε LPG ηταν τοσο σταθερες?
Καμμια διακυμανση δεν ειχαν?
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 17 Σεπ, 2011 11:24

hpdra έγραψε:
mpaglamas έγραψε:Οι δυο τρεις των 0,75 "χαζοι" που λες σαν τον Φαρμάκη ,είναι χονδρέμποροι όπως η πετρογκας ,λιονγκας και διάφοροι αλλοί μεγάλοι παίχτες της αγοράς οι οποίοι έχουνε και πολύ διαφορετική τιμή κτίσης του αερίου σε σχέση με τον πρατηριούχο. Ο Φαρμάκης πουλάει στα πρατήρια ανα την Ελλάδα μέσω τις FGAS που είναι δική του εταιρεία. Δεν είναι τόσο χαζός όσο νομίζεις απλά με το 0,75 που λες " αισχροκερδή" οσο και οι απλοί πρατηριούχοι.


Ο Κύρου και ο Ζαΐμης στη Δράμα που πουλάνε 0,76 και 0,79 αντίστοιχα, χονδρέμποροι είναι; :think: :think:


Προφανώς αντιλαμβάνονται πόσο κοντά είναι η Βουλγαρία (με τιμές το πολύ 0,65) οπότε καλύτερα να πηγαίνουν για ένα μικρότερο κέρδος ανά λίτρο, παρά να βαράνε μύγες...
Πάντως αν δεν κέρδιζαν, δεν θα διέθεταν υγραέριο. Πιστεύω οτι αυτοί, με βέση τις τιμές που διαμορφώνονται αυτή την εποχή, πάνε για κέρδος γύρω στα 8-10 λεπτά/λίτρο, που είναι πολύ κοντά σ' αυτό που θεωρείται λογικό σε χώρες της ευρωζώνης.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό mpaglamas » Σάβ 17 Σεπ, 2011 11:53

ΠΟΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΘΕΣ ΡΕ ΜΑΓΚΑ. ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΚΛΕΒΕΤΕ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ? ΜΕ 42ΑΡΑ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ 45 ΛΙΤΡΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΘΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ. ΝΟΘΕΥΕΤΕ ΒΕΝΖΙΝΕΣ, ΥΓΡΑΕΡΙΑ ΒΑΖΕΤΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΣ. ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΑΝ ΑΝΗΚΕΙΣ ΣΤΟ 0,0000000001 % ΤΩΝ ΤΙΜΙΩΝ ΠΡΑΤΗΡΙΟΥΧΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΗΚΕΙΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΘΙΓΜΕΝΟΣ. ΑΝΕΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ ΤΗ ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΠΟΥΛΑΤΕ 100ΑΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΜΕ ΚΑΝΑ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΟ, ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΟΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΡΑΤΗΡΙΟΥΧΟΙ ΟΧΙ ΕΣΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ. ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΦΑΩ ΚΑΝΑ ΜΠΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ ΠΑΡΘΕΝΕΣ


Δώσε να ξεθυμάνεις ,βγάλε ολη τη μαγκία σου.
Θιγμένο παλικάρι ,την επόμενη φορά που θα είσαι βέβαιος οτι σε κλέψανε ,μην έρθεις να ξεσπάσεις στο πληκτρολόγιο ,κάνε επώνυμη καταγγελία στο τμήμα εμπορίου που υπάγεται ο κλέφτης. Θα κάνεις μια τεράστια χάρη σε εμένα και στους καταναλωτές!



Τις τελευταιες 15-20 μερες το LPG ειχε σταθεροτατη τιμη σχεδον σε ολα τα πρατηρια της χωρας.
Σε μερικα συγκεκριμενα που κοιταζα εγω στην Αθηνα δεν κουνηθηκε ουτε cent
(συγκεκριμενα να αναφερω οτι κοντα στην εξοδο 14-15 της αττικης οδου ηταν 0,835 και στην εξοδο 8 (με εθνικη οδο) ηταν 0,82
ενω και στο κεντρο, βοτανικο ηταν 0,829 αν δεν με απατα η μνημη μου)

λοιπον για 15-20 μερες δεν αλλαξε ουτε cent η τιμη, ενω της βενζινης κατεγραψε σημαντικη πτωση.
και προχτες που η βενζινη ανεβηκε παλι στα προτερα επιπεδα, η τιμη του LPG τσιμπησε 2-3 cent σε ολους πλην ενος.

Και ερωτω,
ολο αυτο το διαστημα των 15-20 ημερων, απο τελη Αυγουστου εως μεσα Σεπτεμβριου, οι τιμες που αγοραζατε LPG ηταν τοσο σταθερες?
Καμμια διακυμανση δεν ειχαν?


http://www.gge.gr
Στο χρονικό διάστημα που περιγράφεις η τιμή διυλιστηρίου στο αέριο πήρε 2 λεπτα πάνω. Τι ακριβώς σε ενοχλεί?


Ωραια,να δεχθω οτι ολοι μας εχουμε περαγμενες τις πολυβαλβιδες του οχηματος μας.Τοτε γιατι η υπερπληρωση πανω απο το 80% δεν γινεται σε ολα τα πρατηρια ανα την επικρατεια αλλα σε μονο συγκεκριμενα?Και δεν το λεω μονο εγω για τα συγκεκριμενα πρατηρια αλλα πολλοι απο εδω μεσα.Μηπως ειμαστε και εμεις πειραγμενοι και δεν ξερουμε τι βλεπουμε ή τι βαζουμε?

Οπως κανεις δεν μας εβαλε το μαχαιρι στο λαιμο να βαλουμε υγραεριο στο αυτοκινητο μας,ετσι κανεις δεν σας εβαλε το μαχαιρι στο λαιμο να βαλετε υγραεριο στα πρατηρια σας.Και να δεχτω,μεχρι ενα σημειο,οτι οσοι βαλατε τωρα υγραεριο στο πρατηριο θελετε να κανετε αποσβεση οποτε εχετε τις τιμες στο μεγιστο δυνατο.Οι παλαιοι πρατηριουχοι του χωρου ομως,που εχουν χρονια τις εγκαταστασεις,αρα δεν εχουν καποια μεγαλη αποσβεση να κανουν,για πιο λογο εχουν την τιμη στο μεγιστο δυνατο?Γιατι ειστε και εσεις κλικα,παραγκα,κυκλωμα ή οπως αλλιως θελει να το πει ο καθενας και κοιτατε να τα αρπαξετε οσο γρηγοροτερα και περισσοτερα μπορειτε.Μαγκια σας,αφου το κωλοσυστημα σας το επιτρεπει.Αλλα μην πας να βγαλεις τον πρατηριουχο θυμα και χαμενο,γιατι μονο αυτα δεν ειστε.

Οσο για το πολιτισμενο επιπεδο που θες να κρατησουμε,φροντισε πρωτα εσυ να μην μας προσβαλεις λεγοντας οτι πειραζουμε πολυβαλβιδες και μετα μας φταιει ο πρατηριουχος,και γενικοτερα(επειδη εισαι καινουργιος στο φορουμ) μην μας αντιμετωπιζεις σαν να βγηκαμε σημερα απο το σπιτι μας και δεν ξερουμε τι γινεται στον κοσμο.Αντιμετωπισε μας σαν νοημονα οντα και θα το εχεις το επιπεδο που θες.Αλλα οταν αρχιζεις κα ιλες αυτα που λες,ηδη ο ενας εριξε κατι ψιλα.....Ειμασε στα ορια μας,το τελευταιο που θελουμε ειναι καποιον να μας λεει οτι ειμαστε ελεφαντες.


Δεν είμαι εδώ για να υπερασπιστώ το σύνολο των συναδέλφων ,όπως αντιλαμβάνεστε σε κάθε χώρο υπάρχουν και οι καλοί και οι κακοί επαγγελματίες. Το οτι τις εξαιρέσεις τις κάνετε κανόνα και πιθανόν να αδικείται και κάποιους?
Γι αυτό οι εικασίες για πολυβαλβίδες (χωρίς την παραμικρή πρόθεση να προσβάλω κανέναν).
Απο οσο γνωρίζω το περιθώριο κέρδους στο αέριο ήταν μεγάλύτερο απο τα άλλα καύσιμα και στα παλαιότερα χρόνια ,που ήταν γενναίο και το περιθώριο κέρδους σε βενζίνες - πετρέλαιο. Απλά τώρα άνοιξε η ψαλίδα επειδή μειώθηκε το περιθώριο σε βενζίνη - πετρέλαιο. Σε σημείο μάλιστα να υπάρχει και πρόβλημα επιβίωσης σωστών επαγγελματιών με αυτά τα περιθώρια.


Οχι,αυτοι οι δυο δουλευουν στο κοστος επειδη ειναι υπερανω χρηματων και δουλευουν για την πλακα τους,ενω οι σοβαροι πρατηριουχοι βαρανε τις τιμες οσο γουσταρουν.Ε ρε,βρηκατε και κανετε,αλλα ο κλεφτης και ο ψευτης τον πρωτο χρονο χαιρονται.Αντε και τον δευτερο.Μετα ομως......



Μήπως οι συνάδερφοι ,ή ένας απο τους δυο ,έχουν άμέσα ή έμμεσα δραστηριότητα και στην τοποθέτηση συστημάτων και οι
χαμηλές τιμές είναι τυράκι για την δημιουργία αγοράς?


Φιλε mpaglamas σε ευχαριστουμε κατάρχην για την διαθεση για διαλογο (ακομα και την ανοχη στο κραξημο)ασχετως αν συμφωνουμε ή διαφωνουμε.

Απο αυτα που μας λες την μεγαλυτερη ευθηνη την εχουν τα διηλιστηρια για τις σημερινες τιμες, ετσι ειναι ? Δεν μπορεις ομως να διαφωνησεις οτι υπαρχει αισχροκέρδεια γιατι κατα βαση δεν υπαρχει ουσιαστικη επιβλεψη απο το κρατος, σε βαθμο που συναδελφοι σου εχουν αποθρασυνθει τοσο που ανοικτα παραδεχονται συνενοησεις για τιμες !!! (αν δεν κανω λαθος ηταν ΠΡΟΕΔΡΟΣ σας στην β.Ελλαδα και δεν εννοω ποδοσφαιρικης ομαδας...).
Οπως και να'χει μας ενδιαφερει η αποψη σου.


Ο τρόπος τιμολόγησης όλων των καυσίμων απο τα διυλιστήρια είναι ενα άλυτο μυστήριο και ενα απο τα ποιο δυνατά μονοπώλια αυτή τη στιγμή ,δεν βλέπω να ανοίγει καμία μύτη για αυτά όμως. Ολοι κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Στραγγαλίζουμε τους μικροεπαγγελματίες και τρωγόμαστε για ψίχουλα μεταξύ μας και αφήνουμε τα θηρία να κάνουν πάρτυ στην τσέπη μας.
mpaglamas
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 16 Σεπ, 2011 16:27

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό leoncuprafr » Σάβ 17 Σεπ, 2011 12:55

Μπαγλαμάς όνομα και πράγμα. Η ίδια τακτική που ακολουθούσε και ο Μαραβέλιας όταν έβγαινε στα κανάλια τα ίδια λεγόμενα ακριβώς. Το έχετε μάθει καλά το ποιηματάκι. Διαβάζοντάς σε θα νομίζει κάποιος πως είστε ΟΙ επαγγελματίες και ότι ο κόσμος τσάμπα σας λέει απατεώνες. Πότε έκανε το σωματείο σου καταγγελία για τα διυλιστήρια ρε αδερφέ? Για ποιες εξαιρέσεις μιλάς που η συντριπτική πλειοψηφεία των πρατηριούχων είναι απατεώνες? Σου έγραψα για ένα κάρο παραβιάσεις που κάνετε όχι εσύ οι συνάδεφλοί σου και μου γράφεις αμπελοφιλοσοφίες. Αλλά σου είπα φταίει το διαλυμένο κράτος της μπανανίας που ζούμε που δε σας εχει αλλάξει τον αδόξαστο. Η αγορά καυσίμων ΔΙυλιστήρια-Πρατηρια είναι το μεγαλύτερο και το ισχυρότερο καρτελ στην Μπανανία. Αντε γεια και δε ξαναασχολούμε με μπαγλαμάδες πρατηριούχους πια. Γράφε ότι γουστάρεις.
leoncuprafr
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος, 2011 16:05

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό mpaglamas » Σάβ 17 Σεπ, 2011 14:42

Πότε έκανε το σωματείο σου καταγγελία για τα διυλιστήρια ρε αδερφέ?

Συνέχεια ,και οχι μόνο γι αυτό αλλά και για πολλά άλλα αδιαφανή που συμβαίνουν.
Χώρια που πάγιο αίτημα μας είναι η άμμεση εφαρμογή συστήματος εισροών - εκροων σε όλα τα στάδια διακίνησης.
Φρόντισε να ενημερώνεσαι καλύτερα για θέματα που συζητάς..


Για ποιες εξαιρέσεις μιλάς που η συντριπτική πλειοψηφεία των πρατηριούχων είναι απατεώνες?


εδώ απαντηθηκες
κάνε επώνυμη καταγγελία στο τμήμα εμπορίου που υπάγεται ο κλέφτης. Θα κάνεις μια τεράστια χάρη σε εμένα και στους καταναλωτές!


Αλλά άσε να μαντέψω , είσαι απο τους τύπους που όταν πέφτει κανα χιονάκι στας Αθήνας βγαίνεις στα κανάλια με μένος γιατί δεν ήρθε ο δημός να σου καθαρίσει την αυλή.
Ναι όλοι θέλουμε να αλλάξει απο κάτι σε αυτό τον τόπο αλλά ας το κάνουν οι άλλοι.

Αντε γεια και δε ξαναασχολούμε με μπαγλαμάδες πρατηριούχους πια. Γράφε ότι γουστάρεις.


Συνήθως περνάω τα απογεύματά μου αλείφοντας Merenda στο πουλί μου και περιμένοντας τον σκύλο μου να έρθει να τη γλείψει. Οπότε, έχω στην καβάτζα το διάβασμα των comments σου όταν ξεμένω από Merenda.
mpaglamas
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 16 Σεπ, 2011 16:27

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό VITARAS » Σάβ 17 Σεπ, 2011 20:56

Φίλε mpaglama, όσο και να "χτυπιέσαι" και καλά κάνεις την δουλειά σου υποστηρίζεις αφού είσαι και τίμιος, δεν αλλάζει τίποτα. Όλα αυτά που έχουν γράψει οι φίλοι εδώ, ΈΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. Από τις αποδείξεις που δεν δίνουν μερικοί, από 42l παίρνει η κακομοίρα μπουκάλα και φτάνει όσο θέλει, από ότι 0,75 στην επαρχία 0,84 εδώ, από ότι φταρνίστηκα εγώ, πάρε 2-3 λεπτά και άσε μην πω και τίποτα άλλο και παρεξηγηθούμε.
Εγώ ξέρω, ότι έχουμε στείλει τόσα mail σε υπουργία, οργανισμούς, κανάλια και όπου αλλού μπορεί να φανταστεί κανείς και ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΑΚΟΜΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. Τυχαίο? τυχαίο? ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ δεν ν ο μ ί ζ ω!!! :clap:
Αν όπως λες φίλε μου είσαι τίμιος, τότε εσύ ή μάλλον εσείς οι πρατηριούχοι θα έπρεπε πρώτα, σε υπουργία, οργανισμούς, κανάλια να βγείτε και να τους κράξετε.

Ελπίζω να μην κούρασα.
VITARAS
 
Δημοσιευσεις: 82
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:10

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 17 Σεπ, 2011 21:35

Ενος μελους στο gasprice που εστειλε μαιλ στους υπευθυνους του απαντησαν οτι δεν εχει χειροπιαστα στοιχεια και οτι ετσι λειτουργει ο υγιης ανταγωνισμος. Ιδου η απαντηση που ανεβασε το μελος. http://www.2shared.com/document/Sk8TqP1t/Document.html Τωρα τι φωναζετε στον μπαγλαμα δεν ξερω! Λυση δεν υπαρχει. Το προβλημα ειναι σε αδιεξοδο. Ανεβαστε την τιμη και οταν πλεον δεν θα συμφερει βαση του +20% στην καταναλωση θα παει η επενδυση σας περιπατο! Ποιος ο λογος τοτε να καιμε υγραεριο...Μονο Βουλγαρια οι βορειοι!!!

Καλα ε μιλαμε τετοια συννενοηση στην ΑΘηνα δεν υπαρχει! Μεχρι και στο χιλιοστο του ευρω ιδιοι ειναι!

Υ.Γ τα σαβανα δεν εχουν τσεπες!
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό DragonHD » Σάβ 17 Σεπ, 2011 22:42

Μπαγλαμα ασε τις μπαγλαμαδιες!!Εσυ και το συναφι σου,πριν ψηφιστει το μεσοπροθεσμο που ανεβαζε το φορο,κατευθειαν αλαξατε τις τιμες 5 λεπτα προς τα πανω!!Αληθεια ειχατε αγορασει με το νεο φορο η με τον παλιο;Κλεβετε τον κοσμο και τιποτα αλλο δεν κανετε.Αλλα με την κριση που υπαρχει,και ολα αυτα που γινονται στην πατριδα μας,μην κοιμαστε και πολυ ησυχοι τα βραδυα!!Θα ερθει και η σειρα σας!!!
Άβαταρ μέλους
DragonHD
 
Δημοσιευσεις: 24
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν, 2011 22:09

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό spyroskos » Σάβ 17 Σεπ, 2011 23:19

Σήμερα είδα καινούριο πρατήριο με υγραέριο στα Ιωάννινα, στην Βλαχόστρατα, μεταξύ Κ. Μαρμάρων και Σταυρακίου. Τιμή 0,76!!!!!Το δίκτυο υγραερίου εξαπλώνεται στην επαρχία πολύ πιο έντονα απ' ότι στην Αττική. Όσο οι παίχτες είναι λίγοι θα συννενοούνται. Αν δεν αυξηθούν δεν θα υπάρξουν πιέσεις στις τιμές.
Αν αυτός ο καινούριος στα Ιωάννινα έβαζε τιμή λ.χ. 0,835 θα έβλεπε πελάτη με το ...μακαρόνι.Αναγκάστηκε και έπαιξε στις τιμές της αγοράς. Δηλαδή πολύ κοντά στις τιμές του Φαρμάκη.
spyroskos
 
Δημοσιευσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν, 2011 10:39
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό mpaglamas » Κυρ 18 Σεπ, 2011 10:37

Μονο Βουλγαρια οι βορειοι!!!

Δεν συμφωνώ με την πρακτική του ,τουρισμού - ψώνια , είναι ένα σπιράλ θανάτου τις τοπικής εκάστοτε κοινονίας ,αφου το χρήμα δεν ανακυκλώνεται αλλα φεύγει.

@thanasis
Αυτό ενοούσε ο gkazakias ,χαλάρωσε.


Μπαγλαμα ασε τις μπαγλαμαδιες!!Εσυ και το συναφι σου,πριν ψηφιστει το μεσοπροθεσμο που ανεβαζε το φορο,κατευθειαν αλαξατε τις τιμες 5 λεπτα προς τα πανω!!Αληθεια ειχατε αγορασει με το νεο φορο η με τον παλιο;Κλεβετε τον κοσμο και τιποτα αλλο δεν κανετε.Αλλα με την κριση που υπαρχει,και ολα αυτα που γινονται στην πατριδα μας,μην κοιμαστε και πολυ ησυχοι τα βραδυα!!Θα ερθει και η σειρα σας!!!


Αγαπητέ δράκε υψηλής ανάλυσης ,το να μπεί ο φόρος και πριν την εφαρμογή του δεν είναι τόσο αθέμιτο οσο το παρουσιάζεις , και εξηγούμαι.
Για ποιόν μπαίνει? Για τον τελικό καταναλωτή. Ο πρατηριούχος απλά τον εισπράτει για λογαριασμό του κράτους.
Τι κερδίζει ο πρατηριούχος? Τίποτα ,η μάλλον τα 5 λεπτά στο λίτρο ,εώς την στιγμή που θα αγοράσει με τον φόρο και αυτός και το όφελος (που στην μέγιστη περίπτωση αγγίζει το εξωφρενικό ποσό των 800 ευρώ) χάνεται.
Δεν μιλάμε για κάτι που κάποτε θα αφαιρεθεί - πέση όπως οι τιμές , παγιώνεται και παραμένει στην τιμή για πάντα.
Απο την ανακοίνωση εως την εφαρμογή πέρασαν το πολύ 15 ημέρες. Ας υποθέσουμε οτι είσαι περπατιάρης και στο 15θημερο που μεσολάβησε έκαψες 120 λίτρα , 120χ0,05=6 ευρώ. (τα οποία ξαναλέω ούτε αυτά παρέμειναν στο παντελόνι του πρατηριούχου).
Αν τώρα τα 6 ευρώ είναι αρκετά για να πραγματοποιήσεις της απειλές σου....
mpaglamas
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 16 Σεπ, 2011 16:27

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 39 επισκέπτες