Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Πρατήρια Υγραερίου σε όλη την Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό tgi » Σάβ 30 Ιουν, 2012 23:35

christoi έγραψε:Σύμφωνα με το fuelprices.gr, κατά 99,999% είναι αυτό το πρατήριο
Τιμή: 0,755
Προϊόν: Υγραέριο κίνησης (Autogas)
Σήμα: BP
Διεύθυνση: 13,5 ΧΙΛ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ-Ν.ΜΗΧΑΝΙΩΝΑΣ
ΧΡΥΣΑΦΗΣ ΘΩΜ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Ημερ. / Ώρα δήλωσης: Πεμ, 28/06 08:58:40


OK!
το πέρασα στο gasprice, excel και Poi's
http://www.gasprice.gr/main/showgasstation.asp?stationid=7404
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

ΣΑΛΟΝΙΚΑ GAS (ΠΟΛΙΧΝΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ) ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό stathis69 » Τρί 07 Αύγ, 2012 13:27

Διαθέτω δεξαμενή LPG 55lt. Σύμφωνα με τον κατασκευαστη η δεξαμενή σταματάει την πλήρωση στο 80% στα 45 με 47 (max) lt δηλαδή.

Το συγκεκριμένο πρατήριο (ΣΑΛΟΝΙΚΑ GAS http://www.salonicagascenter.gr) κατάφερε να γεμίσει την δεξαμενή μου με 47lt (προς 0,89€/lt περίπου!!!) ενώ υπήρχε μέσα αρκετή ποσότητα καυσίμου ακόμα χωρίς βέβαια να προσθέσει περισσότερα χιλιόμετρα στην αυτονομία του αυτοκινήτου στο ταξίδι μου.!!!

Αντίθετα το LPG πρατήριο στην Αγία Παρασκευή λίγο πρίν την Λαμία (πηγαίνοντας προς Αθήνα) με φουλάρισε στα 42lt με 0,84€/lt με εντελώς άδειο ντεπόζιτο!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας και προσοχή στον τύπο της Θεσ/νίκης με τον σταθμό ανεφοδιασμού LPG της Πετρογκάζ στην Πολίχνη, εκεί ακριβώς που γίνεται και παζάρι αυτοκινήτων...

internet=power!
Καλά Χιλιόμετρα σε όλους!
stathis69
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 07 Αύγ, 2012 12:59

Re: ΣΑΛΟΝΙΚΑ GAS (ΠΟΛΙΧΝΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ) ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό christoi » Τρί 07 Αύγ, 2012 18:38

Η πίεση των 2 αντλιών;
Η κλίση του αυτοκινήτου κατά τον ανεφοδιασμό;
Και στα 2 γεμίσματα το κίνησες σε παρόμοιες διαδρομές ή στην 1η περίπτωση έκανες βολτούλες μέσα στην πόλη με αναμένο κλιματισμό;
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό stathis69 » Τρί 07 Αύγ, 2012 19:18

christoi έγραψε:Η πίεση των 2 αντλιών;
Η κλίση του αυτοκινήτου κατά τον ανεφοδιασμό;
Και στα 2 γεμίσματα το κίνησες σε παρόμοιες διαδρομές ή στην 1η περίπτωση έκανες βολτούλες μέσα στην πόλη με αναμένο κλιματισμό;


Την πίεση δεν την είδα, η κλίση θα έλεγα περίπου ίδια, η διαδρομη ήταν αυτοκινητόδρομος (ΑΘΗΝΑ - ΟΥΡΑΝΟΥΠΟΛΗ - ΑΘΗΝΑ). Στο Πρατήριο της Αγ. Παρασκευής έβαλα καύσιμα 2 φορές (Προορισμός, Επιστροφή) με ίδιες παρατηρήσεις. Επίσης έβαλα κάυσιμα και στον Σταυρό (κοντά στην Ρεντίνα) με επίσης καλές μετρήσεις.

Ας μας πεί και κάποιος άλλος αν έχει παρατηρήσεις από το συγκεκριμένο πρατήριο. Δεν πιστεύω οτι την "πάτησα" μόνο εγώ!
stathis69
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 07 Αύγ, 2012 12:59

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό vanzel » Τρί 18 Δεκ, 2012 11:59

Καλημέρα!
Ξέρει κανείς αν υπάρχει πρατήριο στην Θεσσαλονίκη που να προμηθεύεται fgas;;
Bρήκα στο gasprice ένα στον Εύοσμο,αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.Αν ξέρει κανείς ας απαντήσει.
vanzel
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ 17 Δεκ, 2012 23:17

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό KostasTa » Τρί 18 Δεκ, 2012 16:34

http://gasprice.gr/main/showgasstation. ... ionid=5429 αυτός έχει fgas αλλά δεν ξέρω που μένεις.Για μένα που είμαι πολύ ανατολικά με βολεύει.
Toyota Corolla 1.4 vvt-i E12 zavoli 150000km μέχρι στιγμής απροβλημάτιστα
KostasTa
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος, 2012 21:30

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Τετ 19 Δεκ, 2012 02:37

Οντως πολυ καλη ποιοτητα και το σημαντικοτερο δεν ειναι μελος του καρτελ υγραεριου. Ενα απο 3-4 γκαζαδικα που προτιμω.

Φιλε μην κολλας στο τι μιγμα ειναι αλλα στο ποσο στο πουλαει και ποσο σωστος επαγγελματιας ειναι, αυτους πρεπει να επιβραβευουμαι.
Ολα τα μιγματα πανω κατω το ιδιο ειναι, κανενα τους δεν θα κανει το κατσαριδακι μας να τρεχει σαν φόρμουλα.
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό dancerman » Δευτ 24 Δεκ, 2012 23:09

tedd έγραψε:Οντως πολυ καλη ποιοτητα και το σημαντικοτερο δεν ειναι μελος του καρτελ υγραεριου. Ενα απο 3-4 γκαζαδικα που προτιμω.

Φιλε μην κολλας στο τι μιγμα ειναι αλλα στο ποσο στο πουλαει και ποσο σωστος επαγγελματιας ειναι, αυτους πρεπει να επιβραβευουμαι.
Ολα τα μιγματα πανω κατω το ιδιο ειναι, κανενα τους δεν θα κανει το κατσαριδακι μας να τρεχει σαν φόρμουλα.

επειδη ειναι εκει περα δεν ειναι μερος του καρτελ, ξυπνηστε ρε παιδια το αλλο στον ευοσμο επειδη εχει κινησει το εχει 97,3, στο ακρτελ ειναι ο τυπος απλος δεν τον συμφερει να πουλαει οσο στη θεσσαλονικη ο καισης
dancerman
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ 08 Απρ, 2012 14:08

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tasoshunter » Τρί 25 Δεκ, 2012 23:22

Τα Πρατήρια του 5429 ΑΠ 24 ΧΛΜ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ (ΠΑΡΑΔΡΟΜΟΣ) ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΤΩ ΣΧΟΛΑΡΙ
ΚΑΙΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.

5595 ΑΠ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΥΟΣΜΟ
ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΩΝ Κ. ΚΑΪΣΗ
Fiat Grande Punto - Elpigaz με Jlm 70000 +
tasoshunter
 
Δημοσιευσεις: 276
Εγγραφή: Τετ 11 Ιαν, 2012 23:48
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό mik » Τετ 26 Δεκ, 2012 18:00

dancerman έγραψε:
tedd έγραψε:Οντως πολυ καλη ποιοτητα και το σημαντικοτερο δεν ειναι μελος του καρτελ υγραεριου. Ενα απο 3-4 γκαζαδικα που προτιμω.

Φιλε μην κολλας στο τι μιγμα ειναι αλλα στο ποσο στο πουλαει και ποσο σωστος επαγγελματιας ειναι, αυτους πρεπει να επιβραβευουμαι.
Ολα τα μιγματα πανω κατω το ιδιο ειναι, κανενα τους δεν θα κανει το κατσαριδακι μας να τρεχει σαν φόρμουλα.

επειδη ειναι εκει περα δεν ειναι μερος του καρτελ, ξυπνηστε ρε παιδια το αλλο στον ευοσμο επειδη εχει κινησει το εχει 97,3, στο ακρτελ ειναι ο τυπος απλος δεν τον συμφερει να πουλαει οσο στη θεσσαλονικη ο καισης



η απαντηση του υπευθυνου του ανατολικου πρατηριου ειναι αυτη
το ενα πρατηριο με το αλλο περιπου ανηκει στα ιδια ατομα( απο οτι καταλαβα ειναι διαφορετικο λιγο το καθεστως - αφεντικα και στο ποιος παιρνει αποφασεις στα 2 πρατηρια)
ανηκουν ομως στον ιδιο ομιλο χωρις λογιστικα να ειναι συνδεδεμενα μεταξυ τους. Λειτουργουν δηλαδη ανεξαρτητα λογιστικα
και τωρα το θεμα μας για την τιμη
η εξηγηση που μου εδωσε ειναι οτι στο πρατηριο στο σχολαρι τα λεφτα της επενδυσης για το αεριο τα εδωσε ο ιδιοκτητης του πρατηριου και ανηκει η πολιτικη της τιμης αποκλειστικα σε αυτον.
Αντιθετα στο πρατηριο στο ευοσμο την επενδυση την εκανε αλλος χρηματοδοτης και οχι η εταιρια τους με αποτελεσμα η πολιτικη να καθοριζεται και απο τον επενδυτη(ανεβαζοντας το ποσοστο κερδους ωστε να υπαρχει κερδος για το πρατηριο αλλα και κερδος για τον επενδυτη ωστε να κανει αποσβεση τα λεφτα του.)
Η απαντηση που μου εδωσε εμενα παντως μου φανηκε λογικη(ως προς την δικαιολογια ). Μου ειπε και κατι αλλο που ισως καλυτερεψει το θεμα αλλα μου ζητησε να μην αναφερω προς το παρον τιποτα ,οπως και να μην αναφερω ονοματα και αλλα που συζητησαμε και ειναι σεβαστο απο μενα.

ο καθενας εχει την αποψη του
εγω παντως βαζω απο εκει μονιμα πλεον μιας και ειναι ο μονος με fgas ανατολικα και εχει και την χαμηλοτερη τιμη με διαφορα χωρις να με νοιαζει ο λογος που το κανει
απλα παντα παω οταν αδειαζω τελειως ωστε το πηγαινε ελα απο την καλαμαρια να ισοσταθμιζεται με το κερδος π[ου εχω απο την τιμη για να μην μπαινω μεσα
Ford Maverick 2.3 with vialle lpfi system
mik
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ, 2011 16:10

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες