Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Απ: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 31 Μάιος, 2014 02:24

georgeIII έγραψε:
gkazakias έγραψε:Αν μπηκαν και τωρα στη φαωνος 36 λιτρα, τα ιδια χλμ θα βγαλεις. Πως εχεις την εντυπωση οτι θα βγαλεις λιγοτερα? Απο τα λαμπακια? Εισαι νεος στην υγραεριοκινηση?


Ναι καινουριος ειμαι εχω 15 μερες που το εχω βαλει και εχω κανει περιπου 1700χλμ. Απο λαμπακια εχω αυτη την εντυπωση ναι. Με τον ρυθμο που σβηνουν πιστευω οτι θα κανω 60χλμ λιγοτερα απο το προηγουμενο γεμισμα τουλαχιστον.


Οποτε λογικες οι αποριες σου.
Δες ποσα χλμ θα σου βγαλει τωρα και πες μας. Πιστευω δεν θα εχεις διαφορά. Εχεις να κανεις πολλα χλμ ακομη να καταλαβεις οτι δεν πρεπει να δινεις πολυ σημασια στα λαμπακια. Μονο για τα πολυ χοντρικα.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό georgeIII » Σάβ 31 Μάιος, 2014 10:16

Καλημερα! Νομιζω μια διαφορα στα 40 χλμ στο σβησιμο του καθε λαμπακιου ειναι "χοντρη"... Δεν εχω την απαιτηση να σβησει ακριβως στα ιδια χλμ αλλα καπου κοντα. Οπως εγινε τις δυο φορες που γεμισα απο το ιδιο βενζιναδικο στην Πατρα. Η διαφορα στο σβησιμο ηταν λιγοτερη απο 10 χλμ που το πιο πιθανο να οφειλεται σε αλλους παραγοντες, π.χ. περισσοτερες προσπερασεις.
georgeIII
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 12 Μάιος, 2014 04:27

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Σάβ 31 Μάιος, 2014 14:49

αμα θελεις τη δικια μου γνωμη για τα λαμπακια γιατι καιγω καινουριος ειμαι 25 μερες εχω το υγραεριο,μην τα κοιτας καν !στο τελευταιο γεμισμα εκανα 220 χιλιομετρα με κοκκινο λαμπακι.Η σειρα ηταν : 1ο λαμπακι : 80 χιλιομετρα 2ο λαμπακι : 80 χιλιομετρα 3ο λαμπακι 70 χιλιομετρα 4ο λαμπακι : 30 χιλιομετρα και κοκκινο : 200 περιπου.περιμενε να αδειασει εντελώς η δεξαμενη.τωρα τη δευτερα θα παω στον εγκαταστατη για την τελικη ρυθμιση και θα του πω να μου ρυθμισει λιγο καλυτερα τα λαμπακια.

ρε παιδια εχω μια απορια πηγα χτες στη φαωνος να γεμισω. μεχρι εκει πηγα με αεριο δηλαδη δεν ειχε τελειωσει ακομα, και πηρε μεσα 35 λιτρα ! (42 ονομαστικο εχει οποτε 35 γεμιζει) πως γινετε αυτο ;;;; προς τα τελευταια 3 - 4 λιτρα αρχισε η δεξαμενη και βαραγε μεσα.και με το που ειδα 35 του ειπα αμεσως να σταματησει. ειναι αυτα που λεγατε λιγο πιο πανω στα ποστ ; με την πιεση παιζει ρολο αυτο ; νταξι δεν με πειραζει αν πηρε λιγο παραπανω μεσα σιγα παραπανω χιλιομετρα ! απλα μπορει αυτο να κανει καμια ζημια στο φλοτερ ;
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 31 Μάιος, 2014 16:28

Μολις βαρεσει ο ηχος οτι γεμισε το κοβεις απευθειας. Δεν το αφηνεις να δινει ακομη. Παρατεταμενη τετοια χρηση ισως κανει ζημια στο φλοτερ. Αν λειπει ο υπαλληλος γυρισε εσυ τον διακοπτη της αντλιας στο off.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό georgeIII » Κυρ 01 Ιουν, 2014 13:57

Τελικα εκανα 335 χλμ με γκαζι απο το συγκεκριμενο πρατηριο. 90 χιλιομετρα διαφορα σε σχεση με αλλο πρατηριο που βαζω ειναι πολλα! Παντα με 36 λιτρα γεμισμα! Ξαναγεμισα σημερα στο πρατηριο που βγαζω 425 χλμ να δω ποσα θα βγαλω αυτη την φορα. Διαφορα τιμης πρατηριων 0.79 το Φαωνος και 0.85 αυτο που βαζω, αρα στο γεμισμα περιπου 2 ευρω.
georgeIII
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 12 Μάιος, 2014 04:27

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 01 Ιουν, 2014 14:28

Βρε παιδιά μη λέτε ότι νάναι με ένα γέμισμα από κάποιο πρατήριο που θα κάνετε.
Έχω το υγραέριο 1 1/2 χρόνο περίπου και έχω κάνει 24.000 χιλιόμετρα.Έβαζα από διάφορα πρατήρια έκανα απλές
μετρήσεις και είχα κατανάλωση 8 με 9 λίτρα στα 100 χιλ.
Μένω Ανατολική Αττική μου τη βάρεσε που οι δικοί μου εδώ ήταν κολημένοι 3-4 μήνες στα 87-88 λεπτά οπότε εδώ και
και 2 μήνες περίπου βάζω υγραέριο μόνο από Φαώνος με τιμή 77-78 λεπτά (σήμερα 79,8 η αλήθεια να λέγετε).
Επειδή έχει την πιό χαμηλή τιμή έχω κρατήσει χιλιόμετρα από το πρώτο γέμισμα.
Λοιπόν 1480 χιλιόμετρα 117 λίτρα.
Είμαι σταθερα στα 8 λίτρα με χιλιοστά απόκλισης προς τα κάτω ανα 100 χιλιόμετρα,
σε μικτό κύκλο (εντός- εκτός πόλης)

Η γνώμη μου. Το παραπάνω πρατήριο χωρίς κανένα λόγο διαφήμισης από εμένα,γιατί δεν γνωρίζω καν τον ιδιοκτήτη
του,εκτός του ότι είναι το πιο φτηνό στην Αττική έχει και ένα από τα καλίτερα ,ίσως το καλίτερο μίγμα στην Αττική.

Υ.Γ.Για τους παραπάνω λόγους σήμερα που πήγα για φουλάρισμα στην αντλία του lpg είμαστε ουρά 3-4 αυτοκίνητα
ενώ στις άλλες αντλίες κανένα,αν και εκεί έχει φτηνές τιμές,όπως όμως έχουν και άλλα πρατήρια στην Αττική.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό georgeIII » Κυρ 01 Ιουν, 2014 14:43

Το ειπα απο την αρχη οτι δεν θελω να κατηγορησω κανενα πρατηριο. Διαβαζοντας το forum ειδα το θεμα για το συγκεκριμενο πρατηριο και λεω "εδω ειμαστε φτηνο καλο και κοντα σε μενα" και ετσι το δοκιμασα. Στην αθηνα δεν εχω βρει αλλο πρατηριο για να το συγκρινω γιατι δεν εχω βαλει και αλλου. Γεμιζω στην Πατρα σε ενα συγκεκριμενο που μου βγαζει 425 χιλιομετρα. Σημερα ξαναγεμισα εκει να δω την καταναλωση γιατι μπορει να φταιει το αμαξι στην διαφορα αυτη που ειδα. Τι εννοω; οτι αν και με το σημερινο γεμισμα κανω 335 χιλιομετρα (περιπου παντα οκ;) σημαινει οτι κατι εχει το αμαξι και οχι το πρατηριο. Αν κανω και παλι 400+ σημαινει οτι κατι εχει το πρατηριο. 335 με 36 λιτρα ειναι περιπου 11λ/100 χλμ με οικονομικη οδηγηση.
georgeIII
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 12 Μάιος, 2014 04:27

Re: Απ: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 01 Ιουν, 2014 15:06

georgeIII έγραψε:Τελικα εκανα 335 χλμ με γκαζι απο το συγκεκριμενο πρατηριο. 90 χιλιομετρα διαφορα σε σχεση με αλλο πρατηριο που βαζω ειναι πολλα! Παντα με 36 λιτρα γεμισμα! Ξαναγεμισα σημερα στο πρατηριο που βγαζω 425 χλμ να δω ποσα θα βγαλω αυτη την φορα. Διαφορα τιμης πρατηριων 0.79 το Φαωνος και 0.85 αυτο που βαζω, αρα στο γεμισμα περιπου 2 ευρω.


Κανε 3 γεμισματα απο το δικο σου, και μετα 3 γεμισματα απο Φαωνος. Ετσι μονο θα δεις διαφορες. Σημερα στο 0.85 πρατηριο ποσα λιτρα μπηκαν?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Απ: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό georgeIII » Κυρ 01 Ιουν, 2014 15:08

gkazakias έγραψε:
georgeIII έγραψε:Τελικα εκανα 335 χλμ με γκαζι απο το συγκεκριμενο πρατηριο. 90 χιλιομετρα διαφορα σε σχεση με αλλο πρατηριο που βαζω ειναι πολλα! Παντα με 36 λιτρα γεμισμα! Ξαναγεμισα σημερα στο πρατηριο που βγαζω 425 χλμ να δω ποσα θα βγαλω αυτη την φορα. Διαφορα τιμης πρατηριων 0.79 το Φαωνος και 0.85 αυτο που βαζω, αρα στο γεμισμα περιπου 2 ευρω.


Κανε 3 γεμισματα απο το δικο σου, και μετα 3 γεμισματα απο Φαωνος. Ετσι μονο θα δεις διαφορες. Σημερα στο 0.85 πρατηριο ποσα λιτρα μπηκαν?


Σε ολα τα πρατηρια 36λ εχω βαλει μεχρι στιγμης
georgeIII
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 12 Μάιος, 2014 04:27

Re: Απ: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό NickSt » Κυρ 01 Ιουν, 2014 16:17

georgeIII έγραψε:
gkazakias έγραψε:
georgeIII έγραψε:Τελικα εκανα 335 χλμ με γκαζι απο το συγκεκριμενο πρατηριο. 90 χιλιομετρα διαφορα σε σχεση με αλλο πρατηριο που βαζω ειναι πολλα! Παντα με 36 λιτρα γεμισμα! Ξαναγεμισα σημερα στο πρατηριο που βγαζω 425 χλμ να δω ποσα θα βγαλω αυτη την φορα. Διαφορα τιμης πρατηριων 0.79 το Φαωνος και 0.85 αυτο που βαζω, αρα στο γεμισμα περιπου 2 ευρω.


Κανε 3 γεμισματα απο το δικο σου, και μετα 3 γεμισματα απο Φαωνος. Ετσι μονο θα δεις διαφορες. Σημερα στο 0.85 πρατηριο ποσα λιτρα μπηκαν?


Σε ολα τα πρατηρια 36λ εχω βαλει μεχρι στιγμης


Ζητάς εσύ να σου βάλουν 36 λίτρα ή πηγαίνεις τελείως άδειος και φουλάρεις και σε όλα παίρνει 36 λίτρα η δεξαμενή σου ?????..
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 160 επισκέπτες