Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 12 Ιουν, 2014 08:44

Pappoy νομιζω οτι υπερβαλεις.....
να δεχτω οτι οι μεγαλοι "διακινητες" ζητουν μινιμουμ προδιαγραφες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ενω οι υπολοιποι περνουν "οτι βγει" .....
οποιος εχει την παραμικρή σχεση με καυσιμα γνωριζει οτι υπαρχουν ΤΟΣΕΣ και ΤΕΤΟΙΕΣ διαδικασίες που τα "κραταω στην ακρη το καλο"... ειναι να εχουμε να λεμε....

και ναι ολοι οι διακινητες ειναι υποχρεομενοι βαση νομου να εχουν δικες τους δεξαμενες - σπανιο - για "αποθεμα ασφαλειας 90 - νομιζω - ημερων" ειτε νοικιασμενες δηλ υπο τον ελεγχο τους αλλά σε αλλο σαφως ελεγχόμενο χωρο.

η κυρια νοθεια ( κατα την ταπεινη μου γνωμη ) δεν ειναι "προιοντικη" να το πω με την ενοια το "ανακατεβω με κατι αλλο" , ειναι "τελωνειακη" ( με διαφορα "αφορολογητα" καυσιμα που ομως σαν καυσιμο ειναι το ιδιο + - μονο χρωμα ) ειτε "ποσοτικη" στην αντλια...

Κρατηστε στο νου σας επεισεις οτι οι εταιρειες δεχονται ακομα και να χανουν σε καποιες περιοχες προκειμενου να ειναι "παρουσες" ( για διαφορους δικους τους λογους ) γι αυτο και υποστηριζω οτι το ψαρι ( τιμη υγρ. στην αντλια) βρομαει κυριως απο το κεφαλι ( εταιρειες ) κι οχι απο την ουρα....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό valsam » Παρ 13 Ιουν, 2014 01:20

38,2 λιτρα Βουλγαρικου υγραεριου και εχω σπαει ολα τα ρεκορ μετρησης καταναλωσης,316 χλμ και ακομη παει και με 2 κατεβασματα καρακεντρο Θεσ/νικης,και καλοκαιρι παρακαλω οπου δεν παιζει σχεδον καθολου καταναλωση βενζινης μιας και σε χρονο ντετε γυρναει σε υγραεριο!
Οτι και να λετε για μαρκες και φιρμες Ελληνικου lpg μου ακουγετε σαν ανεκδοτο πια,δεν πα'να το βαφτισουν το Ελληνικο lpg και super turbo SXGFSRR και να το μοστραρουν και στην αντλια καρατσεκαρισμενο ολα τα Ελληνικα lpg ειναι για τον ουτσο και εμεις οι Ελληναρες εχουμε βαλει πια και τα γυαλια στους καρααπατεωνες τους Βουλγαρους !
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 13 Ιουν, 2014 06:11

8-)
Μήπως είσαι οφτόπιτς.????
Παντως εγώ με 38,2 λίτρα ελληνικού lpg κάνω πάνω από 450 και κοντά στα 500 χιλ.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό valsam » Παρ 13 Ιουν, 2014 10:05

Λιγο ισος αλλα οχι και πολυ γιατι δεν υπαρχει τοπιτς που να αναφερεται σε ποιοτητες lpg,αυτο που διαπιστωσα και λεω ειναι οτι ανεξαρτητου μαρκας ελληνικου lpg ,δεν πα'να το αναγραφουν η μη ολα ειναι πολυ μαπα παπου,321χλμ και συνεχιζω,οπου στην καλυτερη περιπτωση με Ελληνικο θα ειχα 290-295 μαξ.,10% περισσοτερα χλμ(μεχρι στιγμης,για να δω που θα σταματησει η μπιλια!) και τουλαχιστον 10% καλυτερη αποδοση σορρυ αλλα πρεπει να το πω καπου!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 13 Ιουν, 2014 10:56

valsam έγραψε:Λιγο ισος αλλα οχι και πολυ γιατι δεν υπαρχει τοπιτς που να αναφερεται σε ποιοτητες lpg,αυτο που διαπιστωσα και λεω ειναι οτι ανεξαρτητου μαρκας ελληνικου lpg ,δεν πα'να το αναγραφουν η μη ολα ειναι πολυ μαπα παπου,321χλμ και συνεχιζω,οπου στην καλυτερη περιπτωση με Ελληνικο θα ειχα 290-295 μαξ.,10% περισσοτερα χλμ(μεχρι στιγμης,για να δω που θα σταματησει η μπιλια!) και τουλαχιστον 10% καλυτερη αποδοση σορρυ αλλα πρεπει να το πω καπου!




βγαλε μου τωρα το ποσοσστο της αυξηση καταναλωσης με υγραεριο και αιτιολογισε μου γιατι δεν εχεις τωρα +30% που εχουν τα εργοστασιακα αυτοκινητα που φορανε lpg.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 13 Ιουν, 2014 11:56

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Σορρυ που γελαω αλλα "στη φυλαγε".....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 13 Ιουν, 2014 13:10

Να πω κι εγώ την αμαρτία μου κι εγώ το σκέφτηκα αλλά δεν είπα τίποτα γιατί ποιος τον μαζεύει μετά.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό NickSt » Παρ 13 Ιουν, 2014 13:20

Τώρα εσείς πάτε να βρείτε το "δίκιο"σας !!!!...μάλλον γυρεύοντας πάτε να βρείτε το "διάολο" σας..
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: .. :)) :)) :)) :)) :)) :)) ..
:ymdevil: :ymdevil: :ymdevil: :ymdevil: :ymdevil: :ymdevil: .. :D :D :D :D :D :D :D
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό valsam » Παρ 13 Ιουν, 2014 15:30

hlias έγραψε:
valsam έγραψε:Λιγο ισος αλλα οχι και πολυ γιατι δεν υπαρχει τοπιτς που να αναφερεται σε ποιοτητες lpg,αυτο που διαπιστωσα και λεω ειναι οτι ανεξαρτητου μαρκας ελληνικου lpg ,δεν πα'να το αναγραφουν η μη ολα ειναι πολυ μαπα παπου,321χλμ και συνεχιζω,οπου στην καλυτερη περιπτωση με Ελληνικο θα ειχα 290-295 μαξ.,10% περισσοτερα χλμ(μεχρι στιγμης,για να δω που θα σταματησει η μπιλια!) και τουλαχιστον 10% καλυτερη αποδοση σορρυ αλλα πρεπει να το πω καπου!




βγαλε μου τωρα το ποσοσστο της αυξηση καταναλωσης με υγραεριο και αιτιολογισε μου γιατι δεν εχεις τωρα +30% που εχουν τα εργοστασιακα αυτοκινητα που φορανε lpg.

Με το Βουλγαρικο υγραεριο τωρα εχω μονο 20% αυξηση και πανηγυριζω,κακο ειναι?
Εγω ψαχνοχτας στο ιντερνετ παρατηρησα κατι και το εθεσα σαν ερωτημα μπας και μπορει καποιος να μου το εξηγησει,και το ερωτημα ηταν γιατι ολα τα εργοστασιακα υγραεριοκινητα εχουν 30%+ αυξηση καταναλωσης και εδω διαβαζω για κατι 10 και 15%?
Εσυ Ηλια (η οποιοσδιποτε αλλος ειρωνας του φορουμ)μιας και εισαι μηχανικος θα μας δωσεις ποτε μια λογικη εξηγηση γιατι τα εργοστασιακα υγραεριοκινητα εχουν ολα 30%+ αυξηση καταναλωσης?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 13 Ιουν, 2014 15:39

Πως γίνεται άραγε αφού οι νόμοι της φυσικής και οι αυτοκινητοβιομηχανίες λένε 30% ή / και πρώτη απόδοσης. Εσύ λες ότι και μειωμένη κατανάλωση έχεις και αυξημένη απόδοση.

Πρόκειται μάλλον περί θαύματος Εικόνα
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 43 επισκέπτες