Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 23 Οκτ, 2018 06:12

Πάντως βλέπω και αρκετά λάθη τιμές ότι νάναι χωρίς να ξέρω αν φταίει ο πρατηριούχος ή το Υπουργείο.

Σε Silk που βάζω στην περιοχή Γέρακα πάνω από 1 μήνα είχε τιμή 0,745 και από χτες 0,739.Στο fuel.gr τη βλέπω σταθερά στα 0,849 όλες αυτές τις μέρες. :mrgreen:
Παλαιότερα την είχε πιο χαμηλά και ποτέ πάνω από 0,745 που νομίζω είναι η ανώτερη τιμή από τότε που άνοιξε.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό jimdem » Τρί 23 Οκτ, 2018 10:02

papoys έγραψε:Πάντως βλέπω και αρκετά λάθη τιμές ότι νάναι χωρίς να ξέρω αν φταίει ο πρατηριούχος ή το Υπουργείο.

Σε Silk που βάζω στην περιοχή Γέρακα πάνω από 1 μήνα είχε τιμή 0,745 και από χτες 0,739.Στο fuel.gr τη βλέπω σταθερά στα 0,849 όλες αυτές τις μέρες. :mrgreen:
Παλαιότερα την είχε πιο χαμηλά και ποτέ πάνω από 0,745 που νομίζω είναι η ανώτερη τιμή από τότε που άνοιξε.


Το Υπουργείο δεν μπορεί να φταίει. Ο πρατηριούχος που βαριέται να το ενημερώσει φταίει ;) Αν γίνει καταγγελία όμως και αρχίσουν να πέφτουν τα πρόστιμα μετά μάλλον δε θα βαριούνται να ενημερώσουν τις τιμές.

Το πρατήριο που ανέφερες μόλις έλεγξα στο Υπουργείο και έχει τιμή 0,849 από 9/10/2018.

Θα μου πεις μικρό το κακό να έχεις μεγαλύτερη τιμή στο Υπουργείο και χαμηλότερη στην αντλία (συνήθως το ανάποδο γίνεται) αλλά δεν παύει να είναι παράβαση και τιμωρείται με πρόστιμο.
Άβαταρ μέλους
jimdem
 
Δημοσιευσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιούλ, 2016 20:07

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Παρ 14 Δεκ, 2018 19:37

Έληξε σήμερα το SSL certificate της σελίδας και εμφανίζει το γνωστό σφάλμα, αν το δείτε ανανεώστε το.
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό jimdem » Παρ 14 Δεκ, 2018 22:50

Candlemass έγραψε:Έληξε σήμερα το SSL certificate της σελίδας και εμφανίζει το γνωστό σφάλμα, αν το δείτε ανανεώστε το.


Μας πρόλαβες! :) Έχει ήδη ανανεωθεί
Άβαταρ μέλους
jimdem
 
Δημοσιευσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιούλ, 2016 20:07

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 15 Δεκ, 2018 07:38

Δεν ξέρω αν ήταν και δικός σας δάχτυλος αλλά με χαρά μου είδα να συμμορφώνεται η συντριπτική πλειοψηφία των πρατηρίωνκαι να αναρτά τις τελευταίες τιμές καυσίμων στην εφαρμογή.Τουλάχιστον στην περιοχή που άλλες φορές ανέβαζαν οι μισοί ή ξεχνούσαν να ενημερώσουν είδα να μη λείπει κανείς και όλοι να έχουν ανεβασμένες τις τελευταίες τιμές.

Επίσης είδα ότι το πιο φτηνό πρατήριο Ανατολικά που μένω είναι ένα revoil πριν τη διασταύρωση Ραφήνας με 0,669.

Μακάρι να συνεχιστεί γιατί κάτι τέτοιο θα φέρει και καλύτερη εξισορρόπηση προς τα κάτω των τιμών κάποιων που είναι ακόμη στο θεό.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό jimdem » Σάβ 15 Δεκ, 2018 12:21

papoys έγραψε:Δεν ξέρω αν ήταν και δικός σας δάχτυλος αλλά με χαρά μου είδα να συμμορφώνεται η συντριπτική πλειοψηφία των πρατηρίωνκαι να αναρτά τις τελευταίες τιμές καυσίμων στην εφαρμογή.Τουλάχιστον στην περιοχή που άλλες φορές ανέβαζαν οι μισοί ή ξεχνούσαν να ενημερώσουν είδα να μη λείπει κανείς και όλοι να έχουν ανεβασμένες τις τελευταίες τιμές.

Επίσης είδα ότι το πιο φτηνό πρατήριο Ανατολικά που μένω είναι ένα revoil πριν τη διασταύρωση Ραφήνας με 0,669.

Μακάρι να συνεχιστεί γιατί κάτι τέτοιο θα φέρει και καλύτερη εξισορρόπηση προς τα κάτω των τιμών κάποιων που είναι ακόμη στο θεό.


Σίγουρα όταν μια εφαρμογή έχει τόσο μεγάλο κοινό, λειτουργεί και ως μέσο πίεσης των τιμών προς τα κάτω. Πρέπει κάποια στιγμή οι πρατηριούχοι να καταλάβουν ότι με το να μην ενημερώνουν τις τιμές τους δεν κερδίζουν απολύτως τίποτα. Πλέον η τεχνολογία είναι στην καθημερινότητα του κόσμου. Επίσης με την οικονομική κρίση, η πλειοψηφία απλά θέλει να βρει το φθηνότερο καύσιμο και θα το ψάξει στην εφαρμογή (ειδικά τώρα με το πετρέλαιο θέρμανσης), αλλά και οι "ψαγμένοι" θέλουν να βρουν το ποιοτικότερο άρα θα δουν τις αξιολογήσεις.

Βέβαια τον τελευταίο λόγο τον έχει η Πολιτεία καθώς όπως έχουμε ξαναπεί για κάθε λάθος τιμή μεταξύ αντλίας-υπουργείου επιβάλλεται πρόστιμο 1.000ε, ενώ για μη εγγραφή πρατηρίου στο υπουργείο επιβάλλεται πρόστιμο 10.000ε. Με λίγα λόγια αν γινόντουσαν οι απαραίτητοι έλεγχοι, ούτε πρατήρια θα έλειπαν από τον κατάλογο ούτε θα υπήρχε καμιά φορά ασυμφωνία τιμής.
Άβαταρ μέλους
jimdem
 
Δημοσιευσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιούλ, 2016 20:07

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό EvanTalos » Σάβ 15 Δεκ, 2018 21:28

Ο Ζεσας και αυτος 0,669. Οποτε αρχιζει το κυμα μειωσεων.
EvanTalos
 
Δημοσιευσεις: 44
Εγγραφή: Παρ 05 Ιαν, 2018 22:25

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό jimdem » Παρ 17 Απρ, 2020 00:48

Καλησπέρα στην παρέα. Πέρασε καιρός αλλά τώρα που βρέθηκε χρόνος καταφέραμε να ενημερώσουμε την Web έκδοση του fuelGR (η οποία φιλοξενείται και εδώ στο forum) αλλά και σε μερικές μέρες θα έχουμε νέες εκδόσεις με μικροαλλαγές σε Play Store και App Store αντίστοιχα. Αυτή τη στιγμή τρέχει η android Beta του fuelGR, όποιος ενδιαφέρεται να τη δοκιμάσει, μπορεί να μου στείλει το email που έχει στο Play Store με προσωπικό μήνυμα. Καλό Πάσχα σε όλους! :)
Τελευταία επεξεργασία από jimdem και Παρ 17 Απρ, 2020 12:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
jimdem
 
Δημοσιευσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιούλ, 2016 20:07

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό tgi » Παρ 17 Απρ, 2020 08:35

jimdem έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα. Πέρασε καιρός αλλά τώρα που βρέθηκε χρόνος καταφέραμε να ενημερώσουμε την Web έκδοση του fuelGR (η οποία φιλοξενείται και εδώ στο forum) αλλά και σε μερικές μέρες θα έχουμε νέες εκδόσεις με μικροαλλαγές σε Play Store και App Store αντίστοιχα. Αυτή τη στιγμή τρέχει η android Beta του fuelGR, όποιος ενδιαφέρεται να τη δοκιμάσει, μπορεί να μου στείλει το email του με προσωπικό μήνυμα. Καλό Πάσχα σε όλους! :)

Μπράβο σας
Πολύ καλή προσπάθεια...
Αλλάξατε map??
Από ότι βλέπω είναι openstreetmap
Πόσα ζητούσε η google για το api?
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό jimdem » Παρ 17 Απρ, 2020 12:11

tgi έγραψε:
jimdem έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα. Πέρασε καιρός αλλά τώρα που βρέθηκε χρόνος καταφέραμε να ενημερώσουμε την Web έκδοση του fuelGR (η οποία φιλοξενείται και εδώ στο forum) αλλά και σε μερικές μέρες θα έχουμε νέες εκδόσεις με μικροαλλαγές σε Play Store και App Store αντίστοιχα. Αυτή τη στιγμή τρέχει η android Beta του fuelGR, όποιος ενδιαφέρεται να τη δοκιμάσει, μπορεί να μου στείλει το email του με προσωπικό μήνυμα. Καλό Πάσχα σε όλους! :)

Μπράβο σας
Πολύ καλή προσπάθεια...
Αλλάξατε map??
Από ότι βλέπω είναι openstreetmap
Πόσα ζητούσε η google για το api?


Ευχαριστούμε! Αλλάξαμε γιατί πληρώσαμε κάμποσα τον Μάρτιο και η πρόβλεψη για τον Απρίλιο ήταν 4ψήφιο νούμερο. Άρα οι δωρεάν χάρτες ήταν μονόδρομος. Εναλλακτικά θα έπρεπε να κάνουμε την εφαρμογή επι πληρωμή.
Άβαταρ μέλους
jimdem
 
Δημοσιευσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιούλ, 2016 20:07

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 35 επισκέπτες





cron