Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλέψιμο!

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Κλέψιμο!

Δημοσίευσηαπό stratoslag » Τρί 24 Ιαν, 2017 18:43

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέος στο θέμα LPG! Πριν μερικές μέρες έβαλα σύστημα υγραερίου σε ένα Yaris 2004 1.3 VVTi που έχω.

Σήμερα έκανα το πρώτο full refil τις δεξαμενής.

Βάση του κατασκευαστή η δεξαμενή μου είναι 40Λιτρα και παίρνει καθαρά 32Λιτρα (έχω ακούσει ότι για λογούς ασφαλείας όλα τα συστήματα γεμίζουν με το 80% της δεξαμενής)

Παρόλο που είχα με λίγο μέσα στην δεξαμενή, το πρατήριο (όποιος θέλει μπορώ να του πω ποιο είναι) κατάφερε και έβαλε μέσα 37+ λίτρα!!!!! :o :o :o


Δεν είπα τίποτα γιατί θέλω να δω και με αλλά πρατήρια στις επόμενα refill να δω τι και πως!

Γενικά παίζει κλέψιμο??

Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Άβαταρ μέλους
stratoslag
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 22 Νοέμ, 2016 18:55

Re: Κλέψιμο!

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 24 Ιαν, 2017 18:54

Καλώς ήρθες και καλοτάξιδο το όχημα.
Γέμισε 4-5 φορές στο ίδιο πρατήριο για να δείς κατανάλωση.
Ότι γίνεται στην βενζίνη-πετρέλαιο γίνεται και στο LPG είναι στήν ευχέρεια του εκάστοτε πρατηριούχου.
Όταν καταγράψεις και τελειωσεις με τις καταναλώσεις, καλό είναι γεμίζεις στο 80% της δεξαμενής σου, (για να μην σου χαλάσει η πολυβαλβίδα της δεξαμενης), οι υπάλληλοι συνήθως το αφήνουν να σκάσει ώστε να στρογγυλοποιηθει το συνολικό ποσό.
Εάν διαβάσεις και τήν υπόλοιπη ενότητα για τα πρατήρια που υπάρχει πιστεύω θα βγάλεις συμπέρασμα για τα πρατήρια.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22


Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 152 επισκέπτες