Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 31 Μάιος, 2013 15:31

labros έγραψε: Οι βρώμικες δεξαμενές και τα σκουπιδάκια ναι έχουν διαφορές από πρατήριο σε πρατήριο.


Αυτο ξαναπες το.....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό Apotrip » Παρ 31 Μάιος, 2013 18:59

Παίδες καλησπέρα, να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου...
Πως μπορεί να "βρομίσει" μια δεξαμενή ή να γεμίσει σκουπιδάκια τη στιγμή που πρόκειται για ένα κλειστό κύκλωμα υπό πίεση? Παίζει ρόλο η ποιότητα κατασκευής της δεξαμενής? Δηλαδή αν δεν είναι καλής ποιότητας σκουριάζει? Γιατί σε κάθε άλλη περίπτωση τα σκουπίδια πρέπει να προέρχονται από το βυτίο μεταφοράς και κατ'επέκταση το διυλιστήριο. Εκτός αν υπάρχουν φίλτρα στην κάθε δεξαμενή τα οποία για κάποιο λόγο έχουν αφαιρεθεί από τον πρατηριούχο.
Apotrip
 
Δημοσιευσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ 15 Δεκ, 2011 21:10

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό sbk » Παρ 31 Μάιος, 2013 20:43

labros έγραψε:
papoys έγραψε:Από τη στιγμή που γύρισε σε βενζίνα,τόβαλες άλλη μιά φορά αέριο και ξαναγύρισε πάλι σε βενζίνα τι πάει να
πει πόσο έχει μείνει μέσα.
Αέριο .....τίποτε δεν έχει μείνει ή ότι μένει πάντα από τη στιγμή που γύρισε δύο φορές σε βενζίνη.
Τώρα αν μία αντλία κλέβει 1-2 λίτρα σίγουρα δεν μπορείς να βγάλης άκρη γιατί μιλάμε για 20-30 χιλιόμετρα.
Αλλά μελλοντικά θα χρησιμοποιείς το πρατήριο που έβγαλες αυτά τα 20-30 χιλιόμετρα παραπάνω.Μπορεί να
τα βγάλης από τη διαφορά στα λίτρα ή από την ποιότητα στο μίγμα.Δεν έχει σημασία.Σημασία έχει να
χρησιμοποιείς το πρατήριο που για σένα είναι καλίτερο.

Λάθος! Όταν το αμάξι μένει από βενζίνη δεν έχει καθόλου μέσα! Έχει κάποια λίτρα αλλά δε μπορεί η αντλία να τα τραβήξει. Το ίδιο ισχύει και για το αέριο. Έχει κάποια λίτρα αλλά δε μπορούν να δώσουν αρκετή πίεση για να δουλέψει ο πνεύμονας. Και μη νομίζεις ότι η ποσότητα είναι τόσο στάνταρ.παίζουν ρόλο οι πιέσεις. Επαναλαμβάνω ότι τέτιοι υπολογισμοί είναι εντελώς απλοικοί που δεν οδηγούν σε σίγουρα συμπεράσματα. Ο μόνος τρόπος για να καταλάβεις την κλοπή είναι να έχεις δικό σου ογκομετρητή που να δουλεύει σωστά. Συνήθως οι κλοπές είναι της τάξης του 0,3 λίτρα για κάθε 10 λίτρα που σημαίνει 1 περίπου λίτρο στα 30. Άντε μέτρησέ το με αυτό τον τρόπο. Οσο για το περιβόητο μίγμα δεν το παράγει ούτε η coral ούτε η πετρογκαζ ούτε κανείς άλλος. Το παράγουν τα 2 διηλιστήρια των ΕΛΠΕ που έχουμε στην Ελλάδα και οι υπόλοιποι το εμπορεύονται. Δύσκολο εως αδύνατο να πειράξει πρατηριούχος το αέριο μίγμα όπως ρίχνει αμόλυβδη στη σούπερ.. Αν κάποια παρτίδα έχει πρόβλημα θα έχει για πολλά πρατήρια. Οι βρώμικες δεξαμενές και τα σκουπιδάκια ναι έχουν διαφορές από πρατήριο σε πρατήριο. Από την προσωπική μου εμπειρία έχω βάλει σε πρατήρια σχεεδόν σε όλη την Ελλάδα. Διαφορές στη λειτουργία του αυτοκινήτου δεν είδα.
ΥΓ. δεν έχω καμιά διάθεση να υπερασπίσω τους πρατηριούχους.

Συνοπτικά και για να ξεμπερδεύω.
Δεξαμενή 46 λίτρων -20% 36 λίτρα
1ο γέμισμα στο πρατήριο για τις αναγκαίες ρυθμίσεις του συστήματος
(τότε το 2011 ήταν ένα στην περιοχή) 40 λίτρα.
Εν συνεχεία και για 3 μήνες περίπου όταν ήταν άδεια η δεξαμενή και γέμιζα
ανηφορικά ή κατηφορικά 40 ως 42 λίτρα.
Όταν άνοιξε και 2ο πρατήριο στην περιοχή γεμίζω(ίσωμα) με 36 λίτρα και έκτοτε
σε κάθε γέμισμα με άδεια δεξαμενή 36±0,5 λίτρα.
Στη συνέχεια άνοιξαν άλλα 2 πρατήρια στην περιοχή και έτυχε να βάζω και σε αυτά περιστασιακά.
Ποσότητα πλήρωσης και στα 3 πρατήρια με άδεια δεξαμενή πάλι 36±0,5 λίτρα.
Φυσικά στο 1ο πρατήριο δεν ξαναπάτησα
(Ησύχασα και από τα παράπονα άλλων οδηγών που είχαν σχέση με την ποσότητα)
sbk
 
Δημοσιευσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ 19 Φεβ, 2012 00:11

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό ecep » Τρί 09 Ιούλ, 2013 11:15

Μετά από 41 γεμίσματα ανάμεσα σε τρία πρατήρια, μπορώ με ασφάλεια πλέον να πω πώς δε θα ξαναπατήσω στα δύο της coral (αθηνών κ ρέντη), καθώς επίσης και στο BP στην Π.Ράλλη.

Ο προφανής λόγος είναι το "συστηματάκι" που ενσωματώνουν στις αντλίες τους ώστε να τα κομομάνε και από τα 2-3 λίτρα παραπάνω που μας χρεώνουν, πέρα από το νόμιμο κέρδος τους από το αέριο καθεαυτού.

Στα τρία αυτά πρατήρια με άδεια δεξαμενή μου χρέωναν μέχρι και 55.6 λίτρα αερίου σε ονομαστική 52.8 στο 80% (Η βαλβίδα μου δουλεύει μια χαρά, μη μου πείτε φταίει η βαλβίδα).

Ενώ στο aegean στο σχιστό (στο copa copana), πάλι με άδεια δεξαμενή, η ποσότητα πλήρωσης ποτέ δεν ανήλθε πάνω από 50.9 λίτρα στα τελευταία έξι γεμίσματα!

Απίστευτο έτσι? μάλλον όχι γιατί όλοι μας ξέρουμε τι συμβαίνει πραγματικά εκεί έξω...

Θα μείνω βέβαια με την απορία γιατί ειδικά το coral στην αθηνών σφίζει από κίνηση..., μάλλον είμαι από τους ελάχιστους χαζούς που "καταγράφουν" πια.
Outlander 4G63, BRC plug&drive euro 5, genius max, 680x250->net 52.8L, άνευ.
ecep
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 22 Οκτ, 2012 11:51

Re: Απ: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό tsakozzz » Τρί 09 Ιούλ, 2013 19:01

Και εγώ τεφτέρι κραταω..... Σταθερά φαεωνος που βάζει σταθερά χιλιομετρα στο περιπου κ πληροση ποτε πανω απο το τα 50 +- 1 λιτρα

Στάλθηκε από το XT910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsakozzz
 
Δημοσιευσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ 14 Μάιος, 2012 16:09

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 10 Ιούλ, 2013 00:28

Eχω χασει τα αυγα και τα πασχαλια,τι κλεβει ποσο κλεβει ποιος κλεβει,ενα παντος ξερω με σιγουρια τις πουτανας γινεται απο κλεψιμο και εγω μετρηση καταναλωσης στο αυτοκινητο μου απο το κλεψιμο που πεφτει δεν μπορω να κανω,προχθες γεμισα Χαλκιδικη και μου εβγαλε 14 λιτρα τα 100 Μ.Ο(για 152 χλμ εβαλα 21 και κατι λιτρα ) σημερα γεμισα Θεσ/νικη και μου εβγαλε Μ.Ο 10,5 λιτρα(293.9 χλμ 30,99 λιτρα!)με σχεδον ιδιες συνθηκες οδηγησης!
Ελεος πια!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό tasoshunter » Τρί 16 Ιούλ, 2013 22:57

valsam έγραψε:Eχω χασει τα αυγα και τα πασχαλια,τι κλεβει ποσο κλεβει ποιος κλεβει,ενα παντος ξερω με σιγουρια τις πουτανας γινεται απο κλεψιμο και εγω μετρηση καταναλωσης στο αυτοκινητο μου απο το κλεψιμο που πεφτει δεν μπορω να κανω,προχθες γεμισα Χαλκιδικη και μου εβγαλε 14 λιτρα τα 100 Μ.Ο(για 152 χλμ εβαλα 21 και κατι λιτρα ) σημερα γεμισα Θεσ/νικη και μου εβγαλε Μ.Ο 10,5 λιτρα(293.9 χλμ 30,99 λιτρα!)με σχεδον ιδιες συνθηκες οδηγησης!
Ελεος πια!


Η οδηγηση σου φιλε μου ειναι συντηρητικη η το ποδι τουβλο?
Σε ρωταω γιατι πολυ μεγαλα νουμερα βλεπω!!!
Fiat Grande Punto - Elpigaz με Jlm 70000 +
tasoshunter
 
Δημοσιευσεις: 276
Εγγραφή: Τετ 11 Ιαν, 2012 23:48
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 17 Ιούλ, 2013 02:56

tasoshunter έγραψε:
valsam έγραψε:Eχω χασει τα αυγα και τα πασχαλια,τι κλεβει ποσο κλεβει ποιος κλεβει,ενα παντος ξερω με σιγουρια τις πουτανας γινεται απο κλεψιμο και εγω μετρηση καταναλωσης στο αυτοκινητο μου απο το κλεψιμο που πεφτει δεν μπορω να κανω,προχθες γεμισα Χαλκιδικη και μου εβγαλε 14 λιτρα τα 100 Μ.Ο(για 152 χλμ εβαλα 21 και κατι λιτρα ) σημερα γεμισα Θεσ/νικη και μου εβγαλε Μ.Ο 10,5 λιτρα(293.9 χλμ 30,99 λιτρα!)με σχεδον ιδιες συνθηκες οδηγησης!
Ελεος πια!


Η οδηγηση σου φιλε μου ειναι συντηρητικη η το ποδι τουβλο?
Σε ρωταω γιατι πολυ μεγαλα νουμερα βλεπω!!!

Tουβλο φιλε με τιποτα,αυγο να βαλω κατω απο την σολα του παπουτσιου δεν θα σπασει!
Καρατσεκαριμενο 2η βδομαδα γεμισμα χαλκιδικη(σε αλλο πρατηριο)13,5 λιτρα καταναλωση τα 100 μ.ο και σημερα που ξαναγεμισα στον Καλπακη 10,5,εχω μπερδευτει τοσο που σκεφτομαι οτι αυτος που θεωρω οτι με κλεβει τελικα δεν με κλεβει γιατι παρολου που οταν γεμιζω σε αυτον βαζω π.χ 4 παραπανω λιτρα οταν παω τον Καλπακη η μεση καταναλωση πεφτει 3-3,5 λιτρα αρα η πολυ καλο μιγμα εχει η με κλεβει ο αλλος .μπερδεμα,ας μου το εξηγησει καποιος γνωστης!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό tasoshunter » Τετ 17 Ιούλ, 2013 10:00

Η αληθεια ειναι φιλε μου οτι και εγω εχω μπερδευτει λιγο τωρα!!
Τι να πω? Ακομη και αδειος να πηγαινεις χωρις A/C και να γυριζεις γεματος με A/C τετοια διαφορα δεν λεει!!!
Εκτος αυτου ακομη και τα 10,5 lt/100 xlm. ειναι μεγαλη μεση καταναλωση με τις ταχυτητες που μου αναφερεις.
Εμενα με τετοιες τετοιες ταχυτηττες το αυτοκινητο μου δεν θα καψει πανω απο 8,5-9lt με τιποτε.
Μηπως πρεπει να πας το κοιταξεις?
Fiat Grande Punto - Elpigaz με Jlm 70000 +
tasoshunter
 
Δημοσιευσεις: 276
Εγγραφή: Τετ 11 Ιαν, 2012 23:48
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 17 Ιούλ, 2013 12:00

Δεν αναψε A/C ποτε και φιλε το 10,50 με αεριο μια χαρα ειναι γιατι ελαχιστη καταναλωση για το crv ειναι τα 9,7 με βενζινη!
Ακου λιγο το σκεπτικο μου, γεμιζω σε αυτον που νομιζω πως δεν με κλεβει στην Θεσ//νικη και ξεκιναω για χαλκιδικη κανω 100 χλμ και στην χαλκιδικη μου βαζει ο αλλος 14 λιτρα γυρναω και μου ξαναβαζει την Θεσ//νικη ο αλλος 10,5,στις προηγουμενες μετρησεις μου εν'το μεταξυ δεν εχω πετυχει 10,5 καταναλωση ποτε ,κυμαινετε στα 12,5 (οταν αδειαζω 38 λιτρα με βγαζουν κοντα τα 300 χ.λ.μ),γι'αυτο μπερδευομαι και αναρωτιεμε μηπως λογο πιεησης ,ποιοτητας,θερμοκρασια περιβαλοντος η οτιδοιποτε αλλο το αεριο που βαζω στην χαλκιδικη να μου βγαζει περισσοτερα χλμ(να αναφερω οτι την συγκεκριμενη περιπτωση τον μετρησεων χαλκ-θεσ/νικη δεν εχει τυχει να γεμισω εντελος αδειος ουτε στον εναν ουτε τον αλλο)?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 65 επισκέπτες