Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό tasoshunter » Τετ 17 Ιούλ, 2013 12:21

Δοκιμασε να γεμισεις και στα δυο πρατηρια φουλ μεχρι εκει που θα κοψει η αντλια μονη της (μην βαλεις καθολου παραπανω)
αν και με τη διαφορα πιεσης στις αντλιες των δυο πρατηριων παλι θα δεις μια διαφορα αλλα πιστευω θα ειναι μικρη.
Μονο ετσι πιστευω ισως βγαλεις ακρη.
Fiat Grande Punto - Elpigaz με Jlm 70000 +
tasoshunter
 
Δημοσιευσεις: 276
Εγγραφή: Τετ 11 Ιαν, 2012 23:48
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό rover214 » Τετ 17 Ιούλ, 2013 18:19

Σωστή μέτρηση θα κάνεις μόνο αν γεμίσεις και στους 2 από τελείως άδεια δεξαμενή (να σε έχει γυρίσει βενζίνη) για να δεις που θα σταματήσει η αντλία και στις 2 περιπτώσεις ή πότε θα αρχίσεις να ακούς την πολυβαλβίδα.Γιατί μου έχει τύχει σε άλλα πρατήρια που προφανώς είχαν χαμηλή πίεση η αντλία να σταματάει πριν καν ακούσω την πολυβαλβίδα (και φυσικά να πάρει λιγότερα λίτρα από το αναμενόμενο) και σε άλλα πάλι η αντλία να συνεχίσει να γεμίζει και μετά το κλώτσημα της βαλβίδας χωρίς κανένα πρόβλημα.
Rover 214Si, Lovato Easy Fast χωρίς λαδιέρα
rover214
 
Δημοσιευσεις: 141
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ, 2013 01:32

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 17 Ιούλ, 2013 18:53

tasoshunter έγραψε:Δοκιμασε να γεμισεις και στα δυο πρατηρια φουλ μεχρι εκει που θα κοψει η αντλια μονη της (μην βαλεις καθολου παραπανω)
αν και με τη διαφορα πιεσης στις αντλιες των δυο πρατηριων παλι θα δεις μια διαφορα αλλα πιστευω θα ειναι μικρη.
Μονο ετσι πιστευω ισως βγαλεις ακρη.

Μα παντα γεμιζω μεχρι να ακουστει το φλοτερ,δηλ. το μπρρρρρρρρ,απλα δεν ετυχε να γεμισω απο εντελος αδειος!
Στις 2 περιπτωσεις που γεμισα θεσ/νικη παντος την μια η αντλια ειχε 10 μπαρ πιεση και την δευτερη φορα ειχε 5,και τις 2 φορες η μεση καταναλωση ηταν 10,5 ομως,στα μονιμα γεμισματα απο το συγκεκριμενο πρατηριο δηλ. οταν βρισκομαι θεσ/νικη η μεση καταναλωση μου με μικτη χρηση πολη-περιφεριακο(70% περιφερειακο 30%πολη)ειναι 12,5 λιτρα,και αναρωτιεμε και λεω Ο.Κ οταν γεμιζω χαλκιδικη ναι μεν μου βγαζει τρελο μ.ο υψηλης καταναλωσης το γεμισμα εκει αλλα οταν γυρναω θεσ/νικη και γεμιζω παλι μου βγαζει εν αντιθεση τρελο μ.ο χαμηλης καταναλωσης,συνδιατικα ομως αν το υπολογισω δηλ. 14 λιτρα μ.ο χαλκιδ. και 10,5 θεσ/νικη δια του 2 βγαινει 12 λιτρα μ.ο και κατι που ειναι πολυ κοντα οπως προαναφερα στον μ.ο που εχω-ειχα,πραγματικα θα τρελαθω ,δεν το καταλαβαινω.
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό rover214 » Πέμ 18 Ιούλ, 2013 00:49

Ειλικρινά ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό που αναφέρεις.Εκτός αν στο γυρισμό από Χαλκιδική πέφτεις στο μποτιλιάρισμα και πας σταμάτα-ξεκίνα για ώρα.Αλλά και πάλι η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.
Rover 214Si, Lovato Easy Fast χωρίς λαδιέρα
rover214
 
Δημοσιευσεις: 141
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ, 2013 01:32

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό IoSmith » Παρ 24 Απρ, 2015 13:27

Ξερετε καθαρα πρατηρια Τρικαλα, Καλαμπακα και Χαλκιδα?
IoSmith
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 24 Απρ, 2015 13:10

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό emcpn » Τετ 10 Αύγ, 2016 14:00

Έχω να πω τα εξής: Έχω δεξαμενή 40 λιτρων στο αυτοκίνητο (εξακριβωμένο και από το ταμπελάκι της δεξαμενής) οπότε λογικά υπολογίζοντας και το 20% πρέπει να γεμίζει στα 32 λιτρα. Ο εγκαταστάτης εξαρχής με ενημέρωσε και με συμβούλεψε πως αν σε σε κάποιο πρατήριο δω να μου γεμίζει η δεξαμενή με περισσότερα από 35 λίτρα να μην κάνω φασαρία αλλά απλά να μην ξαναπάω για υγραέριο εκεί. (λογική μου φαίνεται η συμβουλή του και όχι υπερβολική). Έχω κάνει 35.000 χλμ με υγραέριο και έχω γεμίσει σε άπειρα διαφορετικά πρατήρια σε όλη την Ελλάδα και η αλήθεια έιναι ότι ποτέ δεν μου έβαλε κάποιος ούτε 34.9 λίτρα. Τον τελευταίο καιρό όμως παρατηρώ στην περιοχή μου (Δήμος Ανδραβίδας-Κυλλήνης) ότι τα δύο κοντινα μου πρατήρια έχουν αρχίσει να κατορθώνουν να βάζουν πάνω από 35 λίτρα (35.4 - 36). Πιστεύετε οτι κάτι δεν πάει καλά πια ? Εγώ αυτή την εντύπωση έχω ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
VOLVO S40 1.6 /μοντ. 2006 / STAG Q-BOX BASIC με παράλληλο ψεκασμό βενζίνης / λαδιέρα flashlube
emcpn
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ, 2015 21:17

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τρί 16 Αύγ, 2016 21:42

αν κλεβουν ολοκαι κατι κλεβουν αλλα επειδη ειναι φτηνο δεν δινει κανεις σημασια.......1,5 λιτρο στο γεμισμα να σου φαει στο γεμισμα εκει να δεις κονομα...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τετ 17 Αύγ, 2016 11:03

Aδέρφια , η ερώτηση για το αν κλέβει η αντλία , μου θυμίζει το "τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια" !!!
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 17 Αύγ, 2016 12:15

NickSt έγραψε:Aδέρφια , η ερώτηση για το αν κλέβει η αντλία , μου θυμίζει το "τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια" !!!




ο πετεινος.
:)) :)) :))
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό labros » Τετ 17 Αύγ, 2016 12:22

Φυσικά και η αντλία του υγραερίου μπορεί να κλέβει, όπως και της βενζίνης. Το ποσσοστό της κλοπής όμως θα είναι τέτοιο που κανείς από εμάς δε θα το πάρει είδηση με χοντροειδείς υπολογισμούς του τύπου " Α! εδώ έβγαλα 20χλμ λογότερα" Τέτοιες αποκλίσεις +-30χλμ μπορεί να έχεις για χίλιους άλλους λόγους.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 86 επισκέπτες